Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Constructie Casa D+P+M Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#37
Grime

Grime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.07.2005

View PostBylly00, on 09 mai 2017 - 12:52, said:

Nu inteleg despre ce gol peste terasa vorbesti. Vad in planuri la parter o terasa de 5mp la intrare. Unde intra 3 T de fier intr-o placa de beton? Ce dimensiune are (placa)?
Mai este o terasa deasupra spatiului de depozitare, terasa de 26.2 mp

#38
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Ok, la suprafata aceea pentru o placa de 13cm nu iti intra mai mult de 4mc. Conform unei statistici facute de mine (empiric, nu tine de normative sau altceva), cantitatea de fier la 1 mc de beton este 100kg => 400 kg. Sa zicem ca nu e buna metoda mea si ar fi 800kg. Pana la 3 tone e cale lunga. In fine, poate nu ai inteles tu ceva bine.

#39
Grime

Grime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.07.2005
salutare,

intre timp a iesit si autorizatia si am demarat si sapaturile. greu...greu cu autoritatile, cu constructorii, cu vecinii:)))
constructorul a dat termen la gata 30.06.2018, iar la rosu anul acesta in septembrie, insa totul merge foarte greu fiindca mai are 2 santiere anul acesta si lucreaza in paralel. echipa are de 30 de oameni, insa vremea, furnizorii de fier si betoane au decalat totul.

Attached Files



#40
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Grime..roteste pozele..ca ne sucim gatu cu totii pe aici.. Posted Image

Nu mai stiu daca ai mai zis...ce pret a iesit pana la urma..la rosu..si ce suprafata total construita ai?

Edited by manghels, 03 July 2017 - 10:52.


#41
Grime

Grime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.07.2005
am incarcat direct din telefon, nu m-am mai uitat daca sunt strambe sau nu:)
rosu- 47.000 Euro
Gata- 105.000 Euro

280 mp construiti, 190 utili

#42
Grime

Grime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.07.2005
salutare!
am reusit sambata sa turnam egalizarea. am asteptat pompa de la 11 pana la 5 seara. cine a platit extra doreii? mandea!!
s-au turnat 9mc de b220(???) asa scrie pe aviz. din statie spuneau ca e un mix intre 150 si 250(eu cerusem b150). proiectantul a dat stat de turnare de 3 cm, dar doreii calculasera ca cei 9mc ajung pentru un strat de 10 cm si asa a si fost.

cine s-a confruntat cu problema cartitelor? acum curatam, in 5 minute era musuroi... cum ati scapat de ele?

Astazi asteapta fierul si se apuca de legat. M-au avertizat ca si aici pot aparea decalajede cateva ore si cu toate ca au cerut masina cu macara, este posibil sa fie nevoiti sa descarce la mana...

o lume complicata si neserioasa...lumea asta a constructiilor:)

Attached Files



#43
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008

View PostGrime, on 10 iulie 2017 - 09:06, said:

am reusit sambata sa turnam egalizarea. am asteptat pompa de la 11 pana la 5 seara. cine a platit extra doreii? mandea!!
si eu am turnat vineri..20 mc la zidurile de sustinere..'Decat' juma de zi am asteptat..era la 11..au venit pe la 5 seara...Dar a fost ok..pt ca am apucat sa mai inchei cofrarea prin alte locuri..Mai am o turnare maine..si i-am amanat eu acu ..pt ca nu cred ca termin cofrarea la un zid asta seara..cum am preconizat..

View PostGrime, on 10 iulie 2017 - 09:06, said:

cine s-a confruntat cu problema cartitelor? acum curatam, in 5 minute era musuroi... cum ati scapat de ele?
am avut si eu cateva cartite..Cand le mai vedeam..le turnam apa in gauri..apoi le astupam..Dupa o perioada au disparut...dar e posibil sa fi ajutat si caninii mei..care tot scormoneau dupa ele..

View PostGrime, on 10 iulie 2017 - 09:06, said:

o lume complicata si neserioasa...lumea asta a constructiilor:)
Eu incerc sa nu mai dau importanta la ne'seriozitatea celor cu care am lucrat/lucrez pt ca m-as duce direct la nebuni in scurt timp..Inca n-am lucrat la casa asta cu vreo unu..care sa aiba cuvant..Sa zica maine la 8 dim se intapla aia..si asa sa fie..Tot timpul apare ceva..se schimba..schimbarea..etc..Oricum..dupa prima aventura..m-am invatat sa nu mai dau nici un sfantz avans...asa ca..de acu or sa astepte ei dupa mine..Problema e..cum mai ziceam si in trecut...astia nu se tin de cuvant..nici cand au bani restanti de luat de la mine..N-au nevoie de banii mei..munciti de ei...si nu-s putini deloc..sute la unii..si mii la altii..de euroi.Posted Image

Edited by manghels, 10 July 2017 - 12:32.


#44
Grime

Grime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.07.2005
au finalizat cu confectionarea si montarea armaturilor, insa din pacate, iar ne-am blocat din cauza statiei de betoane.
Aseara aveam programata turnare la ora 5 si bineinteles iar nu au ajuns. reprogramt pe maine... am fost de dimineata in statie si seful de acolo bagase un dezvoltator in fata...ca mien mai erau vreo 10 de ieri care venisera sa ceara explicatii.
astept sa termen beton platit in avans si in mod cert vom schimba statia..chit ca ne-a dat un pret foarte bun.
Pana vinerea viitoare speram sa turnam peretii demisolului si poate reusim sa turnam si placa.
mi-a iesit un fir de par alb...

Attached Files



#45
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Cu ce statie lucrezi?..Zi si aici..sa stie lumea..

Si mie tot asa mi-au facut cei de la TVI..insa macar pompagiul si cifistii erau de treaba (contra un ciubuc) si au intrat in toate rapele de pe la mine..sa-mi toarne..Au calat unde altii n-ar fi calat..Cifa era sa se rastoarne..etc.
Insa aia de la programari..n-au o treaba..is plini de abureala..ca s-a stricat pompa..ca n-are cife..ca are o turnare mare din cauza careia s-a decalat programu...etc. Dupa 2 amanari..am terminat si eu..

La alte statii era mai scump B200 si-mi cereau si 300 ron pt pompa..Ce sa-i faci..e sezonul..

Edited by manghels, 20 July 2017 - 12:51.


#46
Grime

Grime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.07.2005
da, despre TVI este vorba.
pompagiul ultima oara a vrut sa ma faca de jumatate de mc(care imi era neceasr ptr 2 m de egalizare).
la mine au comentat amandoi si cel de pe pompa si cel de pe CIFA ca trebuia sa dau cu un buldo pietrele de pe drum... in conditiile in care eu intru cu masina pe acolo. toti vor cate ceva.

#47
popaionutcatalin

popaionutcatalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.04.2014
Mergi la Spiroca.
Eu am turnat in decembrie cu WestStar si la fiecare turnare am avut ore de intarzieri.

Luna asta am avut 2 turnari cu spiroca si de fiecare data m-au sunat mai devreme daca nu pot sa vina sa toarne, la ora stabilita pompa era deja calata.
Acelasi pret 265 lei/mc B250 ambele statii, WestStar imi venea cu avize de 1-2 mc indiferent de cantitate.

Aaa...era sa uit 50 lei la pompagiu e litera de lege :)

#48
Grime

Grime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.07.2005

View Postpopaionutcatalin, on 20 iulie 2017 - 18:28, said:

Mergi la Spiroca.
Eu am turnat in decembrie cu WestStar si la fiecare turnare am avut ore de intarzieri.

Luna asta am avut 2 turnari cu spiroca si de fiecare data m-au sunat mai devreme daca nu pot sa vina sa toarne, la ora stabilita pompa era deja calata.
Acelasi pret 265 lei/mc B250 ambele statii, WestStar imi venea cu avize de 1-2 mc indiferent de cantitate.

Aaa...era sa uit 50 lei la pompagiu e litera de lege Posted Image
265 cu tva sau fara? mie imi trebuei factura..etc. merg prin credit de constructie

#49
popaionutcatalin

popaionutcatalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.04.2014
265 TVA inclus.

#50
Grime

Grime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.07.2005

View Postpopaionutcatalin, on 21 iulie 2017 - 09:15, said:

265 TVA inclus.
si pompa cat?

#51
popaionutcatalin

popaionutcatalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.04.2014
Eu am avut 2 turnari cu ei,una de 8,5 mc la care am platit 150 lei pompa si una de 20 mc la care nu am platit pompa, nu mai retin exact dar parca de la 15 in sus era pompa din partea casei :)

#52
Grime

Grime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.07.2005
back on site.
ataasez cateva poze cu stadiul actual. sunt in urma cu 3 saptamani fata de termenele stabilite, intarzieri de natura de dorei.
in aceasta perioada am vazut ca dirigintel isi face toti banii:) deci recomand oricui sa apeleze la serviciile unui diriginte-va va scapa de multe batai de cap si de gauri in buget.

pana in prezent este relativ ok, cu mici buleli sau incercari de a fenta proiectul din partea constructorului.
las pozele sa vb de la sine.

sunt in faza de a cofra pentru placa de peste demisol, urmand ca ulterior sa turnal pardoseala la demisol.

Attached Files



#53
Grime

Grime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.07.2005
ce bine este sa ai diriginte si un structurist cu ballz!
ieri aveam programata turnare de placa si din pacate/fericire am avut ordin de sistare de la ambii intrucat s-au constatat nereguli in corelarea cu proiectul de structura. Nu grave sau foarte grave, insa de impact.
1. Etrierii nu au fost pusi din 15-15 ca in proiect si la peste 20 de cm
2. Barele ce au format armatura, in unele locuri depaseau 20-25 de cm, cand in proiect erau la 15
3. Etrierii ce fac legatura stalpilor cu grinzile lipseau cu desavarsire(minim 3 etrieri interiori)
4. scara ce iese in consola armata necorespunzator- barele au fost puse in parta inferioara, iar plasa peste. - aici s-au mai adaugat ulterior bare peste plasa fara costuri suplimentare din partea mea

constructorul a dat vina pe rutina, muncitori iar pentru punctele 1-3   le-a remediat in cursul zilei de ieri si in dimineata aceasta.... prima abatere...

revin si cu poze dupa ce finalizeaza, mi-e ciuda ca de nervi nu am mai apucat sa fac poze cu inainte, o sa pun doar dupa:) sper sa le iau de la diriginte.

deci, luati diriginte daca nu va pricepeti!

#54
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Ideea e sa nu se ajunga aici..sa pierzi o zi de turnare de aiurea. Zi-i dirigintelui sa vina mai des..ca sa preintampine problemele astea.

Cand se anunta o turnare, ar fi bine sa vina cu 1-2 zile inanite sa mai verifice..si sa le zica...ce are de zis..ce sa corecteze..si unde sa fie atentie..cum ar fi distanta intre fiare si etrierii in noduri. Asta e litera de lege..dar pt ca-s dificil de pus..doreii mai 'uita'.

Edited by manghels, 29 August 2017 - 08:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate