Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Cum reacționați atunci când cineva cere prea mult pe un produs s.h.?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Nu neapărat să cumpăr, dar că vând ce preţuri se apucă să ceară...

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdjl, on 12 aprilie 2017 - 16:37, said:

Eu am dat peste vânzători care s-au supărat când am oferit prea puţin (după judecata lor).
E simplu, n-ai vazut Pawn Stars ? Vezi daca e dispus sa mai cedeze, daca nu se incadreaza in disponibilitatea ta cu o diferenta mare, ii spui va multumesc, buna ziua sau daca vrei sa mai negociezi spui nu pot oferi mai mult de x... daca e dispus va mai reduce, daca nu salutare.
Cine se supara inseamna ca e imatur si nu realizeaza ca el depinde de ofertanti.

Edited by andreic, 12 April 2017 - 18:34.


#21
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,868
  • Înscris: 25.01.2007

View Postdjl, on 12 aprilie 2017 - 16:37, said:

Cum reacţionaţi atunci când cineva cere prea mult pe un produs s.h.? Indiferent dacă e vorba de trimis mesaje, sunat sau discutat faţă în faţă. Eu am dat peste vânzători care s-au supărat când am oferit prea puţin (după judecata lor).
si nu crezi ca au dreptate? e lucrul lui, il pretuieste cat vrea.
pe mine ma scot din sarite negociatorii care sar calul.
cum orice discutie la mine are loc in scris, ca verba volant, cum pune omul un pret care nu imi convine, nu mai raspund.
si cand cumpar nu ma iau de toti care au produsul la vanzare incercand sa trag de pret, caut pana gasesc la pretul dorit.
si cei mai enervanti sunt aia cu schimburile. pui ceva la vanzare, daca ai 10 oferte, macar 8 sunt aia care iti propun un schimb.

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,888
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdjl, on 12 aprilie 2017 - 18:28, said:

Cum reacţionaţi atunci când cineva cere prea mult pe un produs s.h.?

Daca eu vand si tu vrei sa cumperi, i-as da pretul intreg si as multumi

Daca tu vinzi si eu vreau sa cumpar, o sun pe nevasta-mea:
"Draga stii cat cere unu pentru x, $....!"
Si ma apuc sa rad ca neamul prost, asa cu sughitzuri.

#23
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

View PostTsunnnami, on 12 aprilie 2017 - 18:48, said:

Si ma apuc sa rad ca neamul prost, asa cu sughitzuri.

probabil ca asa gandesc toti in momentul ala

#24
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
@ slai : dacă nu le plăcea preţul, puteau să vorbească sau să reacţioneze civilizat.
La unii merge cu strategia: nu cumperi, îi laşi câteva luni cu produsul, şi fie scad ei fie acceptă oferta ta.

#25
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View Postdjl, on 12 aprilie 2017 - 16:37, said:

   Eu am dat peste vânzători care s-au supărat când am oferit prea puţin (după judecata lor).  

View Postdjl, on 12 aprilie 2017 - 18:28, said:

   Nu neapărat să cumpăr, dar că vând ce preţuri se apucă să ceară...  

Tu intelegi ce ai scris mai sus? Presupun ca ai vrut sa zici: "cand vad ce preturi se apuca sa ceara"

Ma gandesc ca s-or fi prins ca esti un scartar si ca te joci, ca nu vrei in mod real sa cumperi. Nu e posibil?

Asta-i o tema veche de-a ta, ti-am mai zis, [poate] tu, ca si cumparator [mai exotic] esti subiectiv. Bun si ieftin / moka... pentru un colectionar adevarat nu exista. Ca nu ai tu putere de cumparare e altceva. Noi n-avem de unde sa stim ce si cum, trebuie sa te credem pe cuvant ca aia cereau exagerat de mult?

#26
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Eu daca imi ofera cineva un pret cu mult mai scazut decat cer*, atunci caut sa vad ce are acesta la vanzare si-i ofer si eu 50% pe ceva cat mai scump. Ideal o masina sau un apartament. Garantat face el ca toti dracii. Alteori le raspund politicos ca nu vand engross si daca vor sa revanda, nu sunt furnizorul pe care-l cauta.

*De obicei cer cel mult cat oferta medie de la mine din oras, dar in general caut sa am cea mai mica oferta, e drept cu cativa lei sub oferta urmatoare. Daca nici cel mai ieftin si tot nu e bine...

#27
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Azi auzii o chestie, o "vorba":  penny wise, dollar foolish

#28
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
@ BlueKing-69 : dacă nu doresc să cumpăr, nu întreb cât costă.
Scârţar oi fi, dar cum se face că faţă de acum 7-9 ani preţurile la unele chestii au urcat cu 100-300%? Pe ce s-a bazat creşterea asta?
Plus că după ce găseşti ceva mai ieftin, nu îţi mai vine să te arunci la preţuri mari. Ah, ca fapt divers cu banii pe care doream să îi ofer unuia pentru un LaserDisc player (nu a acceptat oferta) într-un final am cumpărat 3 LaserDisc playere! (nu toate deodată).
Unii uită că dacă există internetul poţi afla valoarea adevărată a unui produs sau poţi observa că unii vând mai ieftin.

Edited by djl, 12 April 2017 - 20:18.


#29
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pe mine ma enerveaza intrebarea "care e ultimul pret" ? Pai vino nene cu o oferta si negociem, e ca la tenis, dam mingea de la unul la altul. Eu servesc si tot eu sa returnez ? Pentru ce am mai cerut pretul initial ?

Edited by Ion_de_la_Raion, 12 April 2017 - 20:15.


#30
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View Postdjl, on 12 aprilie 2017 - 20:14, said:

Ah, ca fapt divers cu banii pe care doream să îi ofer unuia pentru un LaserDisc player (nu a acceptat oferta) într-un final am cumpărat 3 LaserDisc playere!  
Pai vezi, tu nu ai ce face si te-ai mai bagat la un subiect... "nou".
Care-i problema ta atunci? A fost karma rea pentru ala ca nu si-o fi vandut laserul vietii si pentru tine una buna ca ai facut un gheseft ulterior. Ce, trebuia musai sa faci tranzactia initiala cu ala scump?
P I A T A!
Asa functioneaza o P I A T A  adevarata. Nu se face intelegerea, pleci cu gaina acasa si iti moare in cotet > profit zero!

#31
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Tranzacţia nu trebuia s-o fac, da' mă miră cât pot abera unii cu preţurile.
Bine, am văzut faze de genul când pe un aparat foto vechi se cere mai puţin pe body + obiectiv decât cer alţii pe obiectiv.

Edited by djl, 12 April 2017 - 20:35.


#32
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Stai ca acum am sesizat cu adevarat asta:

View Postdjl, on 12 aprilie 2017 - 16:37, said:

   ... am dat peste vânzători care s-au supărat când am oferit prea puţin (după judecata lor).  

Cum adica "s-au suparat"?
Te-au injurat, au plans, s-au dat cu koorul de pamant?
Si eu am avut parte de felurite tranzactii esuate, dar un mai mult decat "ura si la gara" nu am experimentat.

#33
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Unul că cică fac mişto de el când i-am zis că atât pot oferi (după aia nu mai ştiu ce a zis şi a închis telefonul), alţii nu mai ţin minte cum au reacţionat.

Edited by djl, 12 April 2017 - 20:44.


#34
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdjl, on 12 aprilie 2017 - 16:37, said:

Cum reacţionaţi atunci când cineva cere prea mult pe un produs s.h.?

Ne smulgem parul din cap, ne tavalim pe jos de durere apoi... ne vedem de ale noastre.

#35
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Djl-ule,caz concret-C-o 1 luna inainte sa vin acasa gaseste mama ap. cu 28500 e.Vin acasa,sa sucit,vroia 32500 e. Caut pe olx la 9 la 10 sun,la 13 eram la notar -ap. mai bun la 30000.Dupa 2 zile aia cu 32500  ca sa vezi ca sa dregi.Sant adeptul vorbei-cand mananci un rahat,mananca-l pana la capat.Cred ca si acum regret)avea si 4000 lei la intretinere)

Erata-Regreta

#36
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

View Postdjl, on 12 aprilie 2017 - 18:28, said:

Nu neapărat să cumpăr, dar că vând ce preţuri se apucă să ceară...
Eu de obicei ii dau la gazeta de perete a blocului ca sa ii fac de ris!

View Postdjl, on 12 aprilie 2017 - 20:42, said:

Unul că cică fac mişto de el când i-am zis că atât pot oferi (după aia nu mai ştiu ce a zis şi a închis telefonul), alţii nu mai ţin minte cum au reacţionat.
Trebuia sa-ti notezi pe ceva ce au zis, asa doar ne faci curiosi!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate