Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cum reacționați atunci când cineva cere prea mult pe un produs s.h.?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Cum reacționați atunci când cineva cere prea mult pe un produs s.h.? Indiferent dacă e vorba de trimis mesaje, sunat sau discutat față în față. Eu am dat peste vânzători care s-au supărat când am oferit prea puțin (după judecata lor).

#2
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Cred ca este irelevant ;D

#3
scutarovik

scutarovik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 30.06.2009
ii ofer cat cred eu ca face acel produs

#4
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Caut in alta parte. E dreptul celui care vinde sa ceara cat vrea si dreptul celui care cumpara ofere cat vrea. Daca nu se inteleg fiecare ramane cu ce are, vanzatorul cu produsul si cumparatorul cu banii.

Edited by PoeOvidiu, 12 April 2017 - 16:47.


#5
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

Quote

Cum reacţionaţi atunci când cineva cere prea mult pe un produs s.h.?

Ii doresc succes la vanzare si il felicit pt. curaj.

Edited by edy_wheazel, 12 April 2017 - 16:48.


#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Reactionez civilizat si termin discutia repede.

#7
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Incerc sa negociez pretul...si daca doresc f.mult sa cumpar si nu lasa la pret,dar nici nu ofera transport gratis,cumpar cu cat cere. Am facut de f.multe ori asa. Ca sunt destui care tin la pret si nu ofera nici transportul gratis.

#8
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007
Le multumesc frumos pentru oferta dar ii refuz clar daca oferta primita e bataie de joc, depinde cat de repede vrei sa vinzi si daca esti maleabil,  de exemplu eu am vandut  acum vreo saptamana un kit mai  vechi format din procesor i5 2500k, 16Gb memorie DDR3 1600MHz Cl9 format din 2kit-uri de cate 8Gb si placa de baza Asrock P67Pro3 la doar 650 lei, altii cer intre 800 si 1000 de lei pe un astfel de kit.

#9
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 24.12.2010
cum reactionez cand cineva cere prea mult pe un produs sh ? pur si simplu nu reactionez, imi vad de drum mai departe
ah.. daca ma incumet sa negociez cu vanzatorul si nu doreste sa lase din pret ba mai mult se "supara" (depinde cum se supara.. ) ii zic pa si larevedere.
dar pe bune nu vad rostul intrebarii..

#10
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007

View Postdjl, on 12 aprilie 2017 - 16:37, said:

Cum reacționați atunci cĂąnd cineva cere prea mult pe un produs s.h.? Indiferent dacă e vorba de trimis mesaje, sunat sau discutat față Ăźn față. Eu am dat peste vĂąnzători care s-au supărat cĂąnd am oferit prea puțin (după judecata lor).
Ii dai tot ce cere si-i multumesti pentru favor

#11
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Ma mir de obicei. Dar eu ma refer la cazurile cand pretul respectiv nu are legatura cu realitatea.
Mi s-a intamplat de multe ori sa vad produse SH, pe care le puteai cumpara inca in magazin, mult mai scumpe ca in magazin. Si atunci automat iti pui intrebarea "care-i faza?". Am ajuns la concluzia ca asta e o practica facuta de cele mai multe ori de "bisnitari" de profesie, care nu cauta sa vanda neaparat, dar urmaresc orice schimb care le-ar aduce vreun avantaj.
Cat despre cei care vand scump, dar totusi sunt in partea superioara a pietei - sa fie sanatosi. Fiecare cere cat vrea, valoarea fiecarui lucru e relativa pt fiecare individ. E o discutie fara finalitate.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Ofer jumatate fata de cat cere.
Insa in unele cazuri ofer cat cere.
Acum o saptamana in piata de masini: avea o pipita un toc de ochelari Versace (nu era nou). Mi-am zis: daca cere 10 lei ii ofer 5. Insa ea: 3 lei. Nu mi-a venit sa cred.
Sunt si astfel de cazuri.
In Turcia m-am targuit la orice am cumparat. Nu s-a suparat niciun vanzator. M-au servit chiar cu ceaiul lor traditional.

#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postdorin_2k, on 12 aprilie 2017 - 17:04, said:

Acum o saptamana in piata de masini: avea o pipita un toc de ochelari Versace (nu era nou). Mi-am zis: daca cere 10 lei ii ofer 5. Insa ea: 3 lei. Nu mi-a venit sa cred.

Ai dat blue screen...

#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Cautam azbest, sau inlocuitor. Sun pe OLX si imi cere 90 de lei/placa de 2mm si 1m/1m plus transportul si fara factura. I-am multumit frumos si am luat de la un magazin online cu 120 de lei 2 placi cu tot cu transport si cu factura.
  Cand caut un produs intotdeauna ma informez cat costa nou.
La dezmembrari imi cere 50 de euro pe un ventilator de climatizare in conditiile in care unul nou cu 2 ani garantie e 240 de lei, adica mai scump cu 15 lei. I-am zis ca atat e unul nou, el a zis ca a lui e original. Asa ca am luat tot de la dezmembrari, tot original dar de la altcineva cu 60 de lei.
De obicei nu negociez. Nu imi convine pretul ii spun la revedere.

#15
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Prima reactie este sa ii explic ca pretul nu este justificat si altii il dau mai ieftin. Daca pricepe si negociem este ok, daca nu, ii urez succes si caut pe altul.
Cand vand eu, incerc sa ii dau primului care este interesat, chiar daca las ceva din pret. Din experienta, mai rar apare altul si de multe ori pentru 10-20% din pret risti sa nu vinzi o lunga perioada.

#16
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Asa am patit eu, doar ca nu era vorba de un produs sh ci materiale de constructii. Am cerut oferte in mai multe parti si am mers cu negocierea acolo unde am primit cea mai buna oferta. Peste un timp ma inalnesc cu unul dintre ofertanti cu pret nesimtit si cand afla la cat am luat sare ca ars ca de ce nu i-am spus ca imi dadea mai ieftin.
Concluzie: Din moment ce sari cu un pret nesimtit iti spun multumesc si o zi buna!

Edited by Ditian, 12 April 2017 - 18:12.


#17
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View Postdjl, on 12 aprilie 2017 - 16:37, said:

Eu am dat peste vânzători care s-au supărat când am oferit prea puţin (după judecata lor).

Mie mi-a oferit cineva pe OLX sub 50% din valoarea unui produs nou, care oricum era vandut sub pretul pietei. M-am abtinut cu greu sa nu-l trimit in ma-sa.

In alta ordine de idei, @djl, daca gasesc relicve indragite de tine saptamana viitoare, te anunt. :)

#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ce ai vrut sa cumperi dj ? Doar nu vrei sa te modernizezi si tu sa fi in ton cu lumea ? Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate