Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Creierul nu exista

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#19
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View Postspinname, on 10 aprilie 2017 - 18:35, said:

Ce sunt qualii?

https://en.wikipedia.org/wiki/Qualia

#20
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View PostAbc2001ro, on 10 aprilie 2017 - 17:12, said:

Conceptele sunt un anumit tip de qualii.

De ce si de unde rezulta asta?

#21
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View Postspinname, on 10 aprilie 2017 - 19:12, said:

De ce si de unde rezulta asta?

Pentru ca au loc in constiinta ta. Cand zici "electron" asta e o idee in constiinta ta, careia in functie de nivelul tau de cunostinte, ii atribui diferite proprietati. Daca nivelul tau de cunostinte e cel popular, conceptul asta in constiinta ta va insemna o particula incarcata cu sarcina electrica. Daca nivelul tau de cunostinte este de nivel academic, conceptul asta in constiinta ta va fi un lepton care rezulta ca si solutie a ecuatiei lui Dirac si careia ii corespunde o antiparticula numita "pozitron". Deci electronul nu e ceva unic determinat astfel incat sa il poti lua ca entitate de sine statatoare. E doar un concept in constiinta cuiva, concept care arata in felurite chipuri in functie de constiinta care il are. Si niciodata o constiinta nu va putea fi sigura ca are conceptul complet ca sa poata in sfarsit sa spuna ca intr-adevar electronul este ceva mai mult decat o idee/un concept in constiinta lui. Asa ca conceptele sunt simple qualii pe care constiinta le creeaza in infinita ei creativitate: culori, sunete, gusturi, Mos Craciuni, electroni, sisteme economice, culturi, planete, gauri negre... un intreg spectacol de qualii.

#22
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

View PostLORELYAN, on 10 aprilie 2017 - 18:17, said:


trebuie sa recunosti ca daca-r fi studiat niste carti, niste surse, niste documentare....

Hai ca ai comis-o si tu.

On topic: daca luam rationamentul din primul post, inseamna ca, de fapt, noi existam fiindca o constiinta superioara a fost in stare sa ne defineasca. Corect?

#23
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
incercati sa renuntati la expresiile jignitoare. ms

#24
fmm_d

fmm_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 28.03.2017
Da, eu.

View PostAlexEn, on 10 aprilie 2017 - 19:42, said:


Hai ca ai comis-o si tu.

On topic: daca luam rationamentul din primul post, inseamna ca, de fapt, noi existam fiindca o constiinta superioara a fost in stare sa ne defineasca. Corect?


#25
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View PostAlexEn, on 10 aprilie 2017 - 19:42, said:

On topic: daca luam rationamentul din primul post, inseamna ca, de fapt, noi existam fiindca o constiinta superioara a fost in stare sa ne defineasca. Corect?

Constiinta e "auto-definibila" daca vrei. Experimentam, deci existam.

#26
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Si constiinta prin intermediul careia experimentam de unde izvoraste? Cand si cum a aparut prima constiinta?
Din teoria ta, mai intai ar fi trebuit sa apara undeva conceptul de constiinta ca sa poata exista constiinta.

#27
fmm_d

fmm_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 28.03.2017
Deci o persoana in coma nu exista.

#28
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View PostAlexEn, on 10 aprilie 2017 - 19:57, said:

Si constiinta prin intermediul careia experimentam de unde izvoraste? Cand si cum a aparut prima constiinta?
Din teoria ta, mai intai ar fi trebuit sa apara undeva conceptul de constiinta ca sa poata exista constiinta.

Constiinta e eterna. Si daca tot veni vorba de asta, nici moartea n-are cum sa existe, ca moartea e doar un concept bazat pe date incomplete despre realitate: Vezi ca se dizolva corpul, corp care la randul lui e concept incomplet, si concluzionezi alandala ca moare si constiinta. Dar cum conceptele incomplete n-au cum sa existe, constiinta n-are cum sa moara.

Conceptele sunt doar un anumit tip de qualii. Dar exista si alte tipuri: culori, sunete, gusturi, etc., care nu se formeaza rational, ci pe care doar le primesti de-a gata in propria constiinta, cine stie cum.

Edited by Abc2001ro, 10 April 2017 - 20:10.


#29
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Creierul, cu siguranta, exista, dar e o simpla componenta hardware, fara buton de scoatere din functiune, care proceseaza, in mod subiectiv, informatie.
Creierul face ca realitatea subiectiva a fiecaruia sa existe.  Peste 80% din viata omului se petrece in creier, fara ca ea sa existe in realitate, asa cum este prefigurata, imaginata in creier.  Adica, peste 80% din viata omului e inventia creierului. Dat fiind faptul ca creierul e o simpla componenta hard, se poate deduce ca exista o constiinta universala care alimenteaza creierul cu ganduri, concepte si imagini in mod continuu, conform unui scenariu sau plan prestabilit. Nici un om nu-si alege ce sa gandeasca, cand, cum sa reactioneze, ce ganduri sa-i treaca prin cap, ce vise sa viseze noaptea, etc.  Toate aceste lucruri tin de destinul omului - fiecare om are un destin de urmat, indiferent de deciziile minore pe care le ia in propria viata.  Exista mai multe teorii filozofice conform carora omul ar fi o simpla papusa de paie care urmeaza un scenariu scris de altii, lucru care nu e departe de adevar.

#30
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
@Bria,care e concluzia?
Că tot ce există are conștiință?

#31
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View PostAbc2001ro, on 10 aprilie 2017 - 19:24, said:



Pentru ca au loc in constiinta ta. Cand zici "electron" asta e o idee in constiinta ta, careia in functie de nivelul tau de cunostinte, ii atribui diferite proprietati. Daca nivelul tau de cunostinte e cel popular, conceptul asta in constiinta ta va insemna o particula incarcata cu sarcina electrica. Daca nivelul tau de cunostinte este de nivel academic, conceptul asta in constiinta ta va fi un lepton care rezulta ca si solutie a ecuatiei lui Dirac si careia ii corespunde o antiparticula numita "pozitron". Deci electronul nu e ceva unic determinat astfel incat sa il poti lua ca entitate de sine statatoare. E doar un concept in constiinta cuiva, concept care arata in felurite chipuri in functie de constiinta care il are. Si niciodata o constiinta nu va putea fi sigura ca are conceptul complet ca sa poata in sfarsit sa spuna ca intr-adevar electronul este ceva mai mult decat o idee/un concept in constiinta lui. Asa ca conceptele sunt simple qualii pe care constiinta le creeaza in infinita ei creativitate: culori, sunete, gusturi, Mos Craciuni, electroni, sisteme economice, culturi, planete, gauri negre... un intreg spectacol de qualii.

Conceptul in sine nu este o qualie pentru ca nu respecta o parte din definitia qualiei... "ineffable; that is, they cannot be communicated". Ori eu iti pot comunica ce inteleg prin concept si tu vei intelege ca prin concept inteleg ca e o "idee care reflecta realitatea" ceea ce reprezinta si pentru tine, chiar daca realitatea nu e aceeasi pentru amandoi.



#32
turbocompresor

turbocompresor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 17.06.2013

View Postrosix, on 10 aprilie 2017 - 20:17, said:

Creierul, cu siguranta, exista, dar e o simpla componenta hardware, fara buton de scoatere din functiune, care proceseaza, in mod subiectiv, informatie.
Creierul face ca realitatea subiectiva a fiecaruia sa existe.  Peste 80% din viata omului se petrece in creier, fara ca ea sa existe in realitate, asa cum este prefigurata, imaginata in creier.  Adica, peste 80% din viata omului e inventia creierului. Dat fiind faptul ca creierul e o simpla componenta hard, se poate deduce ca exista o constiinta universala care alimenteaza creierul cu ganduri, concepte si imagini in mod continuu, conform unui scenariu sau plan prestabilit. Nici un om nu-si alege ce sa gandeasca, cand, cum sa reactioneze, ce ganduri sa-i treaca prin cap, ce vise sa viseze noaptea, etc.  Toate aceste lucruri tin de destinul omului - fiecare om are un destin de urmat, indiferent de deciziile minore pe care le ia in propria viata.  Exista mai multe teorii filozofice conform carora omul ar fi o simpla papusa de paie care urmeaza un scenariu scris de altii, lucru care nu e departe de adevar.
desi ideea cu predestinarea nu-i pe placu meu, trebe sa iti apreciez postu pentru restu. Creieru ii mai mult ca un receptor, si... mai bine tac. Ideea ii alta, existenta ii ceva ce se intampla intr-un mod independent de perceptie, ce vrea sa ne spuna domnu academician de mai sus ii ca qualiile lui is de fapt imaginile formate in creier si care definesc obiectele (si nu numei) mai mult sau mai putin reale, si care in toata logica lui de fapt nu-s reale daca nu-s definite (?) si-s definie pe baza unor concepte care nici alea nu-s reale si-s implementate si asa mai departe. Eu is curios care-i scopu final al acestei chestii

#33
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View Postrosix, on 10 aprilie 2017 - 20:17, said:

Creierul, cu siguranta, exista, dar e o simpla componenta hardware, fara buton de scoatere din functiune, care proceseaza, in mod subiectiv, informatie.

Nu exista, si asta pentru ca e un concept incomplet. Daca te pun acum sa imi spui ce e ala creier, tu nu poti decat sa-mi arati poze sau sa ma chemi sa ating un creier sau sa imi dau un microscop sa ma uit la neuroni sau sa bagi voltmetre sa masori pe acolo. Dar toate astea nu sunt decat cai limitate de a releva anumite aspecte din realitatea acelui obiect. Dar nu sunt nici pe departe complete. Sunt doar informatii pe care le capeti folosindu-te de qualiile vizuale. Dar daca exista anumite aspecte ale "creierului" care pot fi capturate prin alte qualii, in veci nu vei avea acces la ele. Nu e totuna ca si un calculator sau orice obiect artificial. Intr-un obiect artificial stim 100% ce e acolo, pentru ca noi le-am pus. Dar cand vine vorba de obiectele naturale, pica certitudinea asta. Nici macar despre corp nu poti zice ca exista. Poti tu sa iei ficatul si sa zici ca digera nu stiu ce, dar asta e doar ceea ce poti cuprinde in qualiile tale vizuale. Nu poti stii ce alte aspecte are ficatul care pot fi cuprinse numai in alte qualii pe care noi nu le avem.

View PostASCENDED, on 10 aprilie 2017 - 20:20, said:

@Bria,care e concluzia?
Că tot ce există are conștiință?

Cum m-ai gasit ? Cine esti ? :o
Exprimarea nu e corecta. Exprimarea corecta e: "Tot ce exista este constiinta."

View Postspinname, on 10 aprilie 2017 - 20:23, said:

Conceptul in sine nu este o qualie pentru ca nu respecta o parte din definitia qualiei... "ineffable; that is, they cannot be communicated". Ori eu iti pot comunica ce inteleg prin concept si tu vei intelege ca prin concept inteleg ca e o "idee care reflecta realitatea" ceea ce reprezinta si pentru tine, chiar daca realitatea nu e aceeasi pentru amandoi.

Asta nu e comunicatie. Asta e o incercare penibila de a comunica. Doar ni se pare ca comunicam intre noi, si asta pentru ca am evoluat in medii similare si constiintele noastre s-au familiarizat cu anumite moduri de a fi. Dar du-te tu si comunica-i ceva unui chinez care stie doar chineza. Vezi cum te chinui. Iar daca te crezi suficient de curajos incat sa poti comunica cu chinezul, du-te si comunica-i unui caine. Eu pot sa spun acuma "X", dar numai tu poti stii ce qualie iti formezi in constiinta ta pentru qualia pe care incerc eu s-o comunic.

View Postturbocompresor, on 10 aprilie 2017 - 20:28, said:

Eu is curios care-i scopu final al acestei chestii

Scopul final al toatei stiintei trebuie sa fie sa ne spuna daca traim vesnic. Asta e cam cea mai importanta intrebare care exista. Si se poate raspunde doar daca privim lucrurile corect. In momentul in care intelegem ca obiectele din conceptele noastre nu exista in realitate, ci doar in conceptele noastre, putem incepe sa intelegem ce ar insemna o viata dupa moarte.

#34
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Cum te-am găsit?
Tu crezi că eu am pus username-ul ASCENDED la "caterincă"?
Glumesc.
De la tine știu.Tu ai spus cine ești.

Zici că exprimerea corectă ar fi:
"Tot ce există este conștiință".
A cui?

#35
turbocompresor

turbocompresor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 17.06.2013

View PostAbc2001ro, on 10 aprilie 2017 - 20:49, said:


Nu exista, si asta pentru ca e un concept incomplet. Daca te pun acum sa imi spui ce e ala creier, tu nu poti decat sa-mi arati poze sau sa ma chemi sa ating un creier sau sa imi dau un microscop sa ma uit la neuroni sau sa bagi voltmetre sa masori pe acolo. Dar toate astea nu sunt decat cai limitate de a releva anumite aspecte din realitatea acelui obiect. Dar nu sunt nici pe departe complete. Sunt doar informatii pe care le capeti folosindu-te de qualiile vizuale. Dar daca exista anumite aspecte ale "creierului" care pot fi capturate prin alte qualii, in veci nu vei avea acces la ele. Nu e totuna ca si un calculator sau orice obiect artificial. Intr-un obiect artificial stim 100% ce e acolo, pentru ca noi le-am pus. Dar cand vine vorba de obiectele naturale, pica certitudinea asta. Nici macar despre corp nu poti zice ca exista. Poti tu sa iei ficatul si sa zici ca digera nu stiu ce, dar asta e doar ceea ce poti cuprinde in qualiile tale vizuale. Nu poti stii ce alte aspecte are ficatul care pot fi cuprinse numai in alte qualii pe care noi nu le avem.



Cum m-ai gasit ? Cine esti ? Posted Image
Exprimarea nu e corecta. Exprimarea corecta e: "Tot ce exista este constiinta."



Asta nu e comunicatie. Asta e o incercare penibila de a comunica. Doar ni se pare ca comunicam intre noi, si asta pentru ca am evoluat in medii similare si constiintele noastre s-au familiarizat cu anumite moduri de a fi. Dar du-te tu si comunica-i ceva unui chinez care stie doar chineza. Vezi cum te chinui. Iar daca te crezi suficient de curajos incat sa poti comunica cu chinezul, du-te si comunica-i unui caine. Eu pot sa spun acuma "X", dar numai tu poti stii ce qualie iti formezi in constiinta ta pentru qualia pe care incerc eu s-o comunic.



Scopul final al toatei stiintei trebuie sa fie sa ne spuna daca traim vesnic. Asta e cam cea mai importanta intrebare care exista. Si se poate raspunde doar daca privim lucrurile corect. In momentul in care intelegem ca obiectele din conceptele noastre nu exista in realitate, ci doar in conceptele noastre, putem incepe sa intelegem ce ar insemna o viata dupa moarte.

Viata ii definita de oameni. Constiinta, "eul" continua sa existe si in absenta corpului. Is multe chestii care oamenii inca nu le stiu si bajbaie prin intuneric. Emipiricu ala de care se vorbea probabil intr-un alt topic daca nu in asta

#36
Darwin92

Darwin92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 19.01.2017
chirurgia pe creier ce e?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate