Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Creierul nu exista

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#37
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 17.05.2014
Sa inteleg ca al tau creier, ca urmare a unui rationament facut chiar de el, a constatat ca nu exista?

#38
TURN2U

TURN2U

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 23.09.2016

View Postescher, on 10 aprilie 2017 - 21:28, said:

Sa inteleg ca al tau creier, ca urmare a unui rationament facut chiar de el, a constatat ca nu exista?


Neah , o sa ne spuna ca o constiinta universala i-a insuflat aceasta "minunata" teorie de adormit neuronii creduli .
Miza acestei teorii e religioasa .

Edited by TURN2U, 10 April 2017 - 21:54.


#39
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View PostDarwin92, on 10 aprilie 2017 - 21:18, said:

chirurgia pe creier ce e?

Este o interactiune intre concepte din constiinta ta si moduri de a fi ale realitatii. Tu ai conceptele ca daca tai neuronul X, se intampla qualia Y in constiinta pacientului. Si teoria asta a ta se dovedeste corecta in 99% din cazuri. Apoi vine cazul de 1% in care tu tai neuronul X, si in constiinta pacientului se intampla qualia Z. Atunci realitatea ti-a dat peste nas si ti-a zis ca conceptul din constiinta ta e incomplet.

View PostTURN2U, on 10 aprilie 2017 - 21:53, said:

Miza acestei teorii e religioasa .

Mintile mici clasifica lucrurile binar: stiinta vs. religie. E bine sa evoluezi si sa vezi intreaga complexitate a lucrurilor.

#40
dumad

dumad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 01.04.2016
Ultima oara cand am verificat creierul era un organ, deci exista! Constiinta din cate stiu este doar un concept. Iar ca sa-mi dau si eu cu parerea pe topic, eu consider ca constiinta in sine apare din nimic. Atunci cand avem un gand, apare o constiinta mentala a acelui gand, dar gandul din ce apare? Noi gandim, ne folosim ratiunea, si apare gandul, putem spune ca apare din ratiune, dar nu ar fi corect pentru ca ratiunea este mijlocul prin care apare gandul dar nu din care apare, deci gandul in sine ca obiect mental apare din nimic, si daca gandul apare din nimic,  atunci si constiinta mentala a acelui gand apare din nimic.

#41
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View PostASCENDED, on 10 aprilie 2017 - 21:04, said:

Zici că exprimerea corectă ar fi:
"Tot ce există este conștiință".
A cui?

Asa cum am demonstrat in aritcolul "I Exist.", Eul exista logic necesar. Deci a Eului etern.

Attached Files



#42
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Topicul acesta este despre ce idei ne vin cand ne scarpinam in nas. Se stie ca scarpinatul in nas e o actiune linistitoare ce alunga din minte gandurile pesimiste, lasand loc visarii, astfel incat, cu viteza gandului, ca viteza mai mare nu exista, ne vin tot felul de idei, care mai de care mai nazdravane, ca de n-ar fii nu s-ar povesti.

#43
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
@initiator: dupa "logica" ta absolut nimic in universul asta n-ar trebui sa existe, pentru ca principiul incertitudinii al lui Heisenberg ne impiedica sa cunoastem in totalitate si cu precizie oricat de buna caracteristicile unui obiect pe care il studiem. Continuand pe aceeasi linie, inseamna ca nici eu sau tu nu existam, si atunci cine poarta aceasta conversatie? :w00t:

#44
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View PostAbc2001ro, on 10 aprilie 2017 - 22:02, said:

Asa cum am demonstrat in aritcolul "I Exist.", Eul exista logic necesar. Deci a Eului etern.
Eul etern?
Cam sună a divinitate religioasă.

Pe mine nu mă deranjează,chiar îmi convine o descoperire(sau raționament logic,rațional) științifică care să ateste această existență,dar pe colegi......

#45
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View PostAbc2001ro, on 10 aprilie 2017 - 20:49, said:

Asta nu e comunicatie. Asta e o incercare penibila de a comunica. Doar ni se pare ca comunicam intre noi, si asta pentru ca am evoluat in medii similare si constiintele noastre s-au familiarizat cu anumite moduri de a fi. Dar du-te tu si comunica-i ceva unui chinez care stie doar chineza. Vezi cum te chinui. Iar daca te crezi suficient de curajos incat sa poti comunica cu chinezul, du-te si comunica-i unui caine. Eu pot sa spun acuma "X", dar numai tu poti stii ce qualie iti formezi in constiinta ta pentru qualia pe care incerc eu s-o comunic.

Asta e o prostie. Conceptul reprezinta acelasi lucru pentru oricine, fie el chinez, filipinez sau neamt. Aaa, ca nu-i stiu eu limba e altceva, dar sa presupunem ca putem comunica prin telepatie..

#46
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003

View PostTURN2U, on 10 aprilie 2017 - 17:30, said:

Poate nu stiu eu prea bine de unde ar trebui sa rasara constiinta , dar stiu ca pentru a avea constiinta tre' sa gandim . Pentru a gandi , avem nevoie de creier . Daca nema creier , nema constiinta .

Citez : "Un exemplu de astfel de entitate e rosul. E complet in deplinatatea experientierii lui in constiinta.' Posted Image

Ai putea sa detaliezi  ?

Nu este evident? In lipsa creierului, constiinta vine din cur. Nu degeaba exista zicala "gandesti cu curul".

#47
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Teoria inițiatorului e irefutabilă, cel puțin în ceea ce privește cocălarismul, manelismul și alte curente și nișe  care le fac concurență. Creierul există doar la cei care împing lumea asta spre bine.

#48
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

View PostAbc2001ro, on 10 aprilie 2017 - 20:09, said:

Constiinta e eterna.


E, hai ca dadusi cu bata-n balta. Dupa atatea concepte stiintifice venisi cu un deus ex machina care rezolva cea mai importanta problema intr-un mod cat se poate de nestiintific Posted Image

P.S: macar a fost mutat subiectul de pe aria de biologie unde oricum nu isi avea locul.

#49
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View PostASCENDED, on 10 aprilie 2017 - 22:31, said:

Eul etern?
Cam sună a divinitate religioasă.

Pe mine nu mă deranjează,chiar îmi convine o descoperire(sau raționament logic,rațional) științifică care să ateste această existență,dar pe colegi......

Pai te poti convinge singur de argumentele logice pe care le aduc in articol.

View PostAlexEn, on 11 aprilie 2017 - 06:17, said:

E, hai ca dadusi cu bata-n balta. Dupa atatea concepte stiintifice venisi cu un deus ex machina care rezolva cea mai importanta problema intr-un mod cat se poate de nestiintific Posted Image

Poti citi articolul si te convinge singur ca asa e.

#50
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Nu aduci argumente logice, tocmai asta e problema. Tu spui ca nu exista creierul, asta e titlul topicului si asta e afirmatia pe care incerci sa o sustii. Totusi creierul exista, il putem vedea (daca nu mai avem cutia craniana in cale), il putem diseca etc. E cazul sa vorbim si despre faptul ca in creier are loc colapsul functiei de unda?

Daca iti extind argumentatia, pentru mine nu exista nici trenul dar parca totusi nu mi-ar conveni sa ma loveasca unul, cu neexistenta lui cu tot.

#51
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
"There is no spoon!"

#52
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View PostAlexEn, on 11 aprilie 2017 - 08:34, said:

Nu aduci argumente logice, tocmai asta e problema. Tu spui ca nu exista creierul, asta e titlul topicului si asta e afirmatia pe care incerci sa o sustii.

E diferenta intre eu a nu aduce argumente logice si tu a nu intelege argumentele logice pe care le-am adus.

View PostAlexEn, on 11 aprilie 2017 - 08:34, said:

Totusi creierul exista, il putem vedea (daca nu mai avem cutia craniana in cale), il putem diseca etc. E cazul sa vorbim si despre faptul ca in creier are loc colapsul functiei de unda?

Daca afirmi asa ceva inseamna ca n-ai citit nimic din ce am spus, din moment ce am detaliat in amanunt fix cazul spus de tine.

View PostAlexEn, on 11 aprilie 2017 - 08:34, said:

Daca iti extind argumentatia, pentru mine nu exista nici trenul dar parca totusi nu mi-ar conveni sa ma loveasca unul, cu neexistenta lui cu tot.

Aici imbarligi mai multe concepte si iese o varza. Trenul, ca si obiect artificial, exista. El reprezinta totalitatea conceptelor de care s-au folosit constiintele care l-au creat. Substanta trenului, ca si obiect natural, nu exista. Ceea ce te loveste pe tine nu e trenul, ci sunt acele elemente de realitate care nu pot fi capturate in totalitate in substanta trenului. Iar acele elemente de realitate nu pot fi decat constiinte. Constiintele din atomii din tren interactioneaza cu constiintele din corpul tau si asta determina ceea ce la nivel macroscopic se vede ca distrugerea corpului tau de catre tren.

View Postescher, on 10 aprilie 2017 - 21:28, said:

Sa inteleg ca al tau creier, ca urmare a unui rationament facut chiar de el, a constatat ca nu exista?

Rationamentul n-a fost facut de creier, ci de constiinta.

#53
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

View PostAbc2001ro, on 11 aprilie 2017 - 08:48, said:

E diferenta intre eu a nu aduce argumente logice si tu a nu intelege argumentele logice pe care le-am adus.
...

In cazul asta ma retrag si ii las pe ceilalti care iti inteleg argumentele logice sa continue dezbaterea.

#54
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Senzaţii ,percepţii ,reprezentări, gândirea, memoria şi imaginaţia ... Sunt niste "pasi" care nu ii vad facuti in ideea initiala.
Ca sa ajunga la concept omul (ca si animalul) simte exteriorul apoi percepe realitatea si ulterior trece la procese complexe si anume isi face reprezentari in creierul existent si daca e cazul face conexiuni intre informatii, gandeste, si memoreaza pentru a folosi ulterior informatiile. Imaginatia in principiu este proprie omului si acesta poate folosi combinatii pentru a proiecta in viitor anumite reprezentari, idei, informatii ...

Sa mergem direct la concepte inseamna sa abstractizam si asta nu se poate face fara cele de mai sus deci fara creier ... Conceptul este o forma de abstractizare a realitatii date de senzatii si perceptii ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate