Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Avortul, o abordare din perspectivă socială, etică si medicală

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
182 replies to this topic

Poll: Avortul, o abordare din perspectivă socială, etică si medicală (18 member(s) have cast votes)

Considerati avortul justificat ?

  1. niciodata (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  2. in cazuri de afectiuni grave ale fatului, cand pune in pericol viata femeii etc (5 votes [27.78%])

    Percentage of vote: 27.78%

  3. la cerere, chiar cu fat sanatos, cu conditia ca varsta sarcinii sa nu depaseasca termenul prevazut de lege (6 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  4. la cerere, oricand doreste femeia (7 votes [38.89%])

    Percentage of vote: 38.89%

Vote Guests cannot vote

#145
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

View Postcasablanca1000, on 17 aprilie 2017 - 10:25, said:

Pai asta era chestiunea aici, la cei care se zvarcolesc ca niste drogati in sevraj cand vad cuvantul "avort": ce-i mana pe ei in lupta nu e dragostea pentru asa-zisul copil ci de ura pentru femei  Posted Image  Nenorocitele dracului, cum adica sa fie ele stapane pe propriul corp, cum?

Cum nu se poate mai fals argumentul tau si iti spun si de ce .

In ziua de azi femeile au toata libertatea de a preintampina o sarcina nedorita . Nimeni nu le are treaba ce fac cu corpul lor, pot sa faca absolut tot ce le trece prin cap cu corpul lor ca sa previna o sarcina.

Insa in  momentul in care au ramas gravide,   o alta viata , adica UN ALT CORP decat al lor  se plamadeste in ele , deci fatul nu e corpul lor ci e un alt corp  .Aceste femei   ar trebui sa isi asume responsabilitatea , nu sa se razbune pe o alta fiinta aflata intr-un stadiu incipient  de dezvoltare ( care nu e corpul ei )  refuzandu-i acesteia dreptul la viata in cel mai barbar mod ,  ciopartindu-l  de viu ( da, asta e avortul)   pt ca a fost ea iresponsabila .
Sa il faca si sa il dea la alti daca nu il trebuie . Nu sa il  omoare.

#146
Nemo2017

Nemo2017

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 323
  • Înscris: 16.04.2017

View Postbeavis03, on 10 aprilie 2017 - 11:32, said:

am intalnit cazuri nesanatoase complet (unde lucrez eu), in sensul ca o familie cu parinti betivani notorii (ea casnica, el munceste cu ziua) face copii la varsta de 41 de ani ea, avand deja pe cel mare de 20 de ani

si acum intrebare este: ce viitor le ofera astfel de parinti copiilor lor ? sa ajunga cersetori ? sau mai rau, hoti ?

ar trebui interzis complet unei astfel de familii de aiba copii !

iar familii cu bani, care chiar ar putea sa le ofere un viitor, nu pot face copii (unul din ei)

Mie mi se pare ciudat ca pt a conduce o masina ai nevoie de permis dar ca sa faci copii n-ai nevoie de nimic. Nici bani, nici loc de munca, nici educatie...

#147
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View Postmihaela5, on 17 aprilie 2017 - 19:25, said:


Cum nu se poate mai fals argumentul tau si iti spun si de ce .

In ziua de azi femeile au toata libertatea de a preintampina o sarcina nedorita . Nimeni nu le are treaba ce fac cu corpul lor, pot sa faca absolut tot ce le trece prin cap cu corpul lor ca sa previna o sarcina.

Insa in  momentul in care au ramas gravide,   o alta viata , adica UN ALT CORP decat al lor  se plamadeste in ele , deci fatul nu e corpul lor ci e un alt corp  .Aceste femei   ar trebui sa isi asume responsabilitatea , nu sa se razbune pe o alta fiinta aflata intr-un stadiu incipient  de dezvoltare ( care nu e corpul ei )  refuzandu-i acesteia dreptul la viata in cel mai barbar mod ,  ciopartindu-l  de viu ( da, asta e avortul)   pt ca a fost ea iresponsabila .
Sa il faca si sa il dea la alti daca nu il trebuie . Nu sa il  omoare.


Definitie Dex pt corp:

LINK

Atrag atentia asupra primului rand:
Citez:

Quote

CORP, corpuri, s. n. I. 1. Totalitatea organelor unei ființe vii; organismul considerat ca un întreg anatomic și funcțional; trup

Care anume e partea functionala a unui fat/embrion ?!
Exact - nici una! fara mama, nu exista!

View PostNemo2017, on 17 aprilie 2017 - 19:37, said:


Mie mi se pare ciudat ca pt a conduce o masina ai nevoie de permis dar ca sa faci copii n-ai nevoie de nimic. Nici bani, nici loc de munca, nici educatie...


total corect!

multi gandesc la nivel de copii mici:  "am drepturii! da-mi! da-mi! da-mi!"

dar nimeni nu se gandeste ca aceste drepturi implica si obligatii corelative

daca le re-amintesti, esti rau, nasol etc etc


Da, cei saraci lipiti de nu au dupa ce bea apa, nu ar trebui sa faca mai mult de 1 copil.

Observati cum toti astia care se dau cu fundul de pamant ca sunt pro-viata, ii doar in paispe' de ce se intampla dupa nastere cu copilul, de sansele lui etc!

Desi sunt multi, practic nici unul nu se baga sa ajute efectiv - i.e. adoptie !!!

Dar la dat din gura ?! Ohoooo

#148
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcasablanca1000, on 17 aprilie 2017 - 10:25, said:

Pai asta era chestiunea aici, la cei care se zvarcolesc ca niste drogati in sevraj cand vad cuvantul "avort": ce-i mana pe ei in lupta nu e dragostea pentru asa-zisul copil ci de ura pentru femei  Posted Image  Nenorocitele dracului, cum adica sa fie ele stapane pe propriul corp, cum?
Vezi ca ti-am raspuns in mesajul #116, cum e cu ''stapana pe propriul corp''. De fapt cele care fac avort nu sunt deloc stapane pe corpul lor, unde s-a intamplat ceva ce nu au dorit. Faptul ca fac avort arata tocmai ca au pierdut controlul.
Stapana pe corpul sau e femeia matura si informata ce face sex oricand si oricum vrea, fara sa riste sa ramana insarcinata.Posted Image

#149
mihai1241

mihai1241

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 07.02.2013

View Postpinguinul666, on 18 aprilie 2017 - 11:00, said:




Care anume e partea functionala a unui fat/embrion ?!
Exact - nici una! fara mama, nu exista!




total corect!

multi gandesc la nivel de copii mici:  "am drepturii! da-mi! da-mi! da-mi!"

dar nimeni nu se gandeste ca aceste drepturi implica si obligatii corelative

daca le re-amintesti, esti rau, nasol etc etc


Da, cei saraci lipiti de nu au dupa ce bea apa, nu ar trebui sa faca mai mult de 1 copil.

Observati cum toti astia care se dau cu fundul de pamant ca sunt pro-viata, ii doar in paispe' de ce se intampla dupa nastere cu copilul, de sansele lui etc!

Desi sunt multi, practic nici unul nu se baga sa ajute efectiv - i.e. adoptie !!!

Dar la dat din gura ?! Ohoooo


  Chiar ironic.Deci aia rai pro-viata nu se gandesc la ce se intampla dupa.Poate pt ca gandesc in ordinea prioritatilor-mai intai se naste apoi creste.La faza cu crescutul,mai ales,e ceva super greu in era moderna.Avem cele mai bune conditii din istorie,da' ne dam cu curu de pamant ca nu avem cu ce.

Ironia e ca un copil din specia homo-sapiens pana la o varsta destul de maricica e complet dependent de parinti(sau de alti adulti,in cazuri exceptionale).Unii sunt dependenti de altii toata viata.
Deci,ca sa fim consistenti logic trebuie sa legalizam omorul astora.De la ce varsta si de la ce nivel de venituri propui sa-i consideram demni sa existe?

#150
Nemo2017

Nemo2017

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 323
  • Înscris: 16.04.2017

View Postmihai1241, on 18 aprilie 2017 - 15:19, said:


Deci,ca sa fim consistenti logic trebuie sa legalizam omorul astora.De la ce varsta si de la ce nivel de venituri propui sa-i consideram demni sa existe?

De la varsta si nivelul de venituri la care iti permiti o viata decenta fara a fi o povara pt altii. Una e sa te nasti cu un handicap sau in timpul vietii sa capeti un handicap si atunci e normal ca familia/societatea sa te ocroteasca si una e sa nu ai ce manca pt ca parintii tai sunt niste dobitoci care se marlesc toata ziua ca sa faca copii pt alocatie.

#151
mihai1241

mihai1241

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 07.02.2013
Daca vb de un anume trib,as zice ca-s de acord cu ce spui.Dar in rest,sunt cazuri exceptionale nenorociti de astia.Si chiar astia pot fi intorsi pe calea cea dreapta.
Si tot in rest,ce nivel de trai ai cu 2 salarii minime pe economie nu aveau cei mai mari bogatani acum 100 si ceva de ani.Deci nu tine faza ca nu ai cu ce sa cresti un copil.E treaba de prioritati.

Dar tot nu s-a raspuns la idee.Copilul e dependent de altii,deci nu e un organism independent.Fie legalizam omorul copiilor deja nascuti,fie ceva e eronat in definitia de mai sus.

#152
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006

View Postpinguinul666, on 15 aprilie 2017 - 16:28, said:

abancor, eu spuneam ca din punctul de vede al fatului, intreruperea sarcinii nu inseamna nimic, caci el nu e constient.

Ca se intampla din motive medicale sau voite, e doar problema mamei.

Iarasi, binele sau raul sunt puncte subiective de vedere - tu crezi ca e rau, dar poate mama respective e convinsa ca e bine pt ea.

Atunci tu cu ce drept iti dai cu parerea despre ceva ce nu te priveste ?!?

SI daca iti pasa asa mult despre embrion/fat, pai sa stii ca teoretic, se poate obtine un embrion din orice celula a corpului!
Deci orice celula are potentialul de a forma un embrion, nu doar cele sexuale!

Drepturile omului - la viata, la integritate etc - au rost doar in contextul in care fiinta respectiva se poate bucura de ele.
Dar evident, pt embrion/fat, ele nu fac cat o ceapa degerata.

Asa si omul in coma isi poate reveni - e un potential. Nu e sigur, dar isi poate reveni. Cazuri au fost.
Asta ar insemna sa anulam toate donarile de organ (organele pot fi recoltate doar intr-un interval foarte scurt de timp dupa oprirea aparatelor...)

Nici embrionul nu e garantat sa ajunga la finalul dezvoltarii - multi sunt eliminati de corpul mamei din nspe mii de motive, iar femeia e posibil sa nici nu stie ca fost vreodata gravida.

Daca eu iau cutitul si injunghii un om in moarte cerebrala si ii omor corpul....se cheama crima?
Medical crima nu este, acel om era mort de cand i-a murit creierul.

Si omul in moarte clinica, si fatul sunt similari - nici unul nu are creierul functional pt a sustine constiinta.

Si asa cum fatul are potentialul de a deveni o fiinta umana completa, si omul in moarte clinica are potentialul sa isi revina.

E o diferență esențială între un om în moarte clinică și un embrion. Primul a fost deja o ființă completă, al doilea va fi. Dacă despre cel în moarte clinică ai știi că peste 3 luni o să revină la viață, l-ai omorî? Despre embrion știm că peste aproximativ un nr. de luni va deveni ființă completă.
Ne dăm cu părerea despre alții pentru că asta e definiția societății. De aia avem legi, care se aplică tuturor membrilor societății, pentru că unora le pasă și de ceilalți.
Faptul că embrionul nu are conștiință face avortul acceptabil din unele puncte de vedere, dar nu îi schimbă esența, nu schimbă natura actului în sine: întreruperea firului unei vieți.
Treaba asta e importantă pentru a putea înțelege ce argumente să folosim în discuție. Cele de genul „facem ce vrem” nu sînt valabile, sînt doar niște lozinci, odată ce înțelegem că un avort = o viață luată. Discuția se duce pe alte coordonate, trebuie să ai justificări mai solide cînd susții avortul decît cele care susțin dreptul de a te tatua. (Aici mă adresez celor care au avut ca unică contribuție la discuție aruncarea unor lozinci de genul ăla).

Quote

Referitor la problematica sociala, si tu actionezi total eronat - actionezi asupra efectelor problemei reale, in loc sa ataci problema reala, recte situatia economica precara a tinerelor familii (mama + sotul).

Tu propui solutii tip decretei, dar asta e evident, o prostie.


Iar faza cu pierdutul posibililor membrii valorosi, are si un revers al medaliei - daca femeia care e gravida, era pe punctul de a face o descoperire importanta, dar fiindca a venit sarcina...ghici ce ...pa pa cariera si inventie!
stim ca totii ca atunci cand vine sarcina si maternitatea, cariera femeii e cam pa pa  (si chiar si in conditiile ideale, trec macar vreo 2 ani pana sa revina in campul muncii, dar deja respectiva va fi muult in urma cu ce are de facut, si in plus, mintea ei va sta, 90%, la copil, nicidecum la munca)

prezentul garantat e mai important ca viitorul posibil - pe simplul principiu "nu da vrabia din mana pe cioara de pe gard".

Încă nu am propus nimic, abia am schițat niște observații. Dacă problemele respective sînt importante pentru societate, se pot dezbate și găsi și soluții. Faptul că prin avorturi natalitatea scade e cert.
Sînt de acord că mergem pe principiul cu vrabia și cioara (asta urmărește pragmatismul social), am zis deja, problema e că nu sînt convins că e o bună strategie pe termen lung. Dar treaba asta e greu de discutat.

Quote

1) atitudinile anti-religie sunt total indreptatile, caci religia (mai ales cele iudaice/islamice) sunt un monument de primitivism si sadism.
isi au originea in perioada cand omul nu stia ce e focul si nu stia ce sunt fulgerele si unde dispare soarele

   or in era informatiei, tehnologiei si ratiunii.....ce naiba sa fac cu o atare gandire de pestera ?!?

2) vedem cu calm Posted Image)
   vedem ca viata acelui blob de celule e fix aceeasi ca a unei bacterii...
  si mai vedem ca de la potential la rezultat e cale luuuuuuuuunga

Nu e deloc fix aceeași, și nu e un „blob” de celule, ci un om la începutul vieții. Lipsa autonomiei și a conștiinței sînt doar caracteristici ale începutului vieții umane, dar nu schimbă deloc adevărul că vorbim de o viață umană.
Faptul că de la potențial la rezultat e cale lungă nu e un argument pentru întreruperea prin intervenție umană voluntară a acelei căi.
Analogiile astea nu merg, căci conciliază ireconciliabilul, pun accentul pe asemănări unde esențiale sînt deosebirile și pe deosebiri, unde esențiale sînt asemănările. Nu poți pune egal între om și bacterie. Nu poți asocia un embrion mai degrabă cu „nimic” decît cu „ceva”. Toată filosofia dreptului pleacă de la punerea vieții mai presus de orice altceva, și a vieții umane mai presus de alte vieți.

#153
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View PostPhobos, on 17 aprilie 2017 - 15:49, said:


Pai pe logica asta, si daca omori un om sanatos nu e nimic, caci dupa ce-a murit nu mai e constient.

om sanatos - e crima, fiindca spre deosebire de fat/embrion, e constient, are constiinta si creier functional

dar na, nu ai ce sa faci cu moralistii bocitori irationali

View Postmihai1241, on 18 aprilie 2017 - 15:19, said:

  Chiar ironic.Deci aia rai pro-viata nu se gandesc la ce se intampla dupa.Poate pt ca gandesc in ordinea prioritatilor-mai intai se naste apoi creste.La faza cu crescutul,mai ales,e ceva super greu in era moderna.Avem cele mai bune conditii din istorie,da' ne dam cu curu de pamant ca nu avem cu ce.

Ironia e ca un copil din specia homo-sapiens pana la o varsta destul de maricica e complet dependent de parinti(sau de alti adulti,in cazuri exceptionale).Unii sunt dependenti de altii toata viata.
Deci,ca sa fim consistenti logic trebuie sa legalizam omorul astora.De la ce varsta si de la ce nivel de venituri propui sa-i consideram demni sa existe?


am mai zis-o de 100000 de ori ....aia pro-viata egaleaza potentialul cu garantia - pt ei, "posibil" = "garantat"

or in natura, nu exista garantii.

desigur, dansii sunt maxim de ipocriti, fiindca ei vad doar un singur sens de posibilitati ...pe cel opus nu il vad sau se fac ca nu exista (de pilda, reala posibilitate ca fatul sa aiba o viata atat de nasoala, ca mai bine nu se naste i.e. boli ereditare, down, saracie crunta etc)

Contrar mitologiei emotionale promovate de pro-viata, din saracie se iese crancen de greu spre deloc.

Cazurile alea promovate prin mass media cu nu-stiu-ce copil geniu care s-a ridicat din saracie, fac senzatie tocmai fiindca sunt exceptia ce confirma regula!
Daca erau mai mainstream, nici lu' dracu nu ii pasa de ele, si stirile nu le raportau

Dar nu ...hai sa bocim ca vedem forma de manute

@abancor

Quote

va fi

De unde stii tu ca va fi ?
ai garantia?  e doar o posibilitate

cum am mai zis...pt voi, posibilitate = garantie, dar numai intr-un sens, nu si in oricare altul (vezi mai sus)

#154
mihai1241

mihai1241

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 07.02.2013

View Postpinguinul666, on 21 aprilie 2017 - 09:58, said:


om sanatos - e crima, fiindca spre deosebire de fat/embrion, e constient, are constiinta si creier functional

dar na, nu ai ce sa faci cu moralistii bocitori irationali




am mai zis-o de 100000 de ori ....aia pro-viata egaleaza potentialul cu garantia - pt ei, "posibil" = "garantat"

or in natura, nu exista garantii.

desigur, dansii sunt maxim de ipocriti, fiindca ei vad doar un singur sens de posibilitati ...pe cel opus nu il vad sau se fac ca nu exista (de pilda, reala posibilitate ca fatul sa aiba o viata atat de nasoala, ca mai bine nu se naste i.e. boli ereditare, down, saracie crunta etc)

Contrar mitologiei emotionale promovate de pro-viata, din saracie se iese crancen de greu spre deloc.

Cazurile alea promovate prin mass media cu nu-stiu-ce copil geniu care s-a ridicat din saracie, fac senzatie tocmai fiindca sunt exceptia ce confirma regula!
Daca erau mai mainstream, nici lu' dracu nu ii pasa de ele, si stirile nu le raportau

Dar nu ...hai sa bocim ca vedem forma de manute

@abancor



De unde stii tu ca va fi ?
ai garantia?  e doar o posibilitate

cum am mai zis...pt voi, posibilitate = garantie, dar numai intr-un sens, nu si in oricare altul (vezi mai sus)


1. Sorry,dar nu raspunzi la intrebare.De la ce varsta si venituri nu-i mai omoram?
2.Vrei sa demonstrezi un negativ.Eroare de logica. Nu-ti garanteaza nimic nimeni daca traiesti.Dar garantat nu va ajunge nimeni nimic daca-l omori.
3.Hai sa-mi bag picioarele! Moama ce saraci suntem.Avem probleme cu obezitatea,net in orice oras si oriunde afara de catunele cele mai izolate,telefon mobil (cu net 4G,pt aia la care n-ajunge fibra optica) la ciobanii din varful muntilor,dar suntem saraci.Valeu si jale.
Arata-mi tu bogatan de acum 100 de ani cu frigider si TV.
4.Mai arata-mi unde am spus eu de saracie?Am spus de conditii,care inseamna nivel de trai.Saracia e ceva relativ.PEste o vreme se vor vaieta unii ca-s saraci lipiti:au naveta spatiala ce prinde doar 1 warp,nu ca imputitii aia de bogatani care ''a furat,maica'' si au naveta ce prinde 50warp.
Saracia fiind relativa nu e argument.Nivelul de trai fiind ceva masurabil si comparabil,este.

#155
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View Postmihai1241, on 21 aprilie 2017 - 11:22, said:



1. Sorry,dar nu raspunzi la intrebare.De la ce varsta si venituri nu-i mai omoram?


Ba am raspuns doar de vro 1000000 de ori de la inceput: de cand este anatomic autonom, recte nastere, fiindca atunci s-a finalizat dezvoltarea sistemului nervos, si deci a creierului
evident, cu rarele exceptii cand se naste in moarte cerebrala etc.

View Postmihai1241, on 21 aprilie 2017 - 11:22, said:


2.Vrei sa demonstrezi un negativ.Eroare de logica. Nu-ti garanteaza nimic nimeni daca traiesti.Dar garantat nu va ajunge nimeni nimic daca-l omori.

Nu e nici o eroare de logica. Eroare este sa consideri posibilul, drept garantie.
Sau, mai pe romaneste, sa dai vrabia din mana pe cioara de pe gard.

Voua vi se pare mai atractiva cioara...unora cu capul pe umeri, vrabia.

View Postmihai1241, on 21 aprilie 2017 - 11:22, said:


3.Hai sa-mi bag picioarele! Moama ce saraci suntem.Avem probleme cu obezitatea,net in orice oras si oriunde afara de catunele cele mai izolate,telefon mobil (cu net 4G,pt aia la care n-ajunge fibra optica) la ciobanii din varful muntilor,dar suntem saraci.Valeu si jale.
Arata-mi tu bogatan de acum 100 de ani cu frigider si TV.

Avem probleme cu obezitatea datorita mancarii de extrem de proasta calitate importata masiv din occident - si la preturi ca in occident, dar la salarii romanesti.
Contrar imaginii care tu o ai despre lume, in Ro, sunt foarte multi oameni pt care lucruri esentiale - mancarea de pe o zi pe alta, imbracamintea de baza, servicii medicale de baza, educatia etc - sunt lux.

Nu stiu in ce Ro traiesti tu, dar aia reala in care traiesc eu, are "doar" aprox. 18.000 (18 mii) de biserici si lacase de cult....si nici 6 mii de spitale si scoli impreuna.
Si se vede, caci 3 din 5 locuitori in afara oraselor au WC in fundul curtii ...din ala pe stil vechi.

View Postmihai1241, on 21 aprilie 2017 - 11:22, said:

4.Mai arata-mi unde am spus eu de saracie?Am spus de conditii,care inseamna nivel de trai.Saracia e ceva relativ.PEste o vreme se vor vaieta unii ca-s saraci lipiti:au naveta spatiala ce prinde doar 1 warp,nu ca imputitii aia de bogatani care ''a furat,maica'' si au naveta ce prinde 50warp.
Saracia fiind relativa nu e argument.Nivelul de trai fiind ceva masurabil si comparabil,este.

Si conditiile - recte nivelul de trai - nu pot insemna si saracie / sau lipsa ei, deci trai normal ?!
Cred ca tu nu ai inteles bine.
Saracia nu e deloc ceva relativ. Cand te zbati sa supravietuiesti, cand practici agricultura de supravietuire si gandul tau e la rosia care o culegi maine....aia e supravietuire tip jungla, nu trai civilizat. Deci saracie clara, nu relativa.


Nu am zis niciodata ca avortul e ceva usor - nici o femeie sanatoasa la minte nu se duce la avort de kiki sanki! - dar nici crima nu e !

#156
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View Postmihai1241, on 21 aprilie 2017 - 11:22, said:


3.Hai sa-mi bag picioarele! Moama ce saraci suntem.Avem probleme cu obezitatea,net in orice oras si oriunde afara de catunele cele mai izolate,telefon mobil (cu net 4G,pt aia la care n-ajunge fibra optica) la ciobanii din varful muntilor,dar suntem saraci.Valeu si jale.
Arata-mi tu bogatan de acum 100 de ani cu frigider si TV.
4.Mai arata-mi unde am spus eu de saracie?Am spus de conditii,care inseamna nivel de trai.Saracia e ceva relativ.PEste o vreme se vor vaieta unii ca-s saraci lipiti:au naveta spatiala ce prinde doar 1 warp,nu ca imputitii aia de bogatani care ''a furat,maica'' si au naveta ce prinde 50warp.
Saracia fiind relativa nu e argument.Nivelul de trai fiind ceva masurabil si comparabil,este.

A venit vreodata taicatu baut acasa si te-a luat la bataie fara motiv?
Pe urma s-a urcat pe maicata in timp ce tu si cei 7 frati si surori ai tai stati si va uitati?
Ai trait intr-o cocioaba facuta din placaje adunate de la gunoi?
Ai stat cu zilele plin de muci fiindca nu are cine sa te ingrijeasca, te-ai jucat cu cainii vagabonzi prin noroi?

Presupun ca nu, deoarece postezi pe net. Asa ca taci din gura! Nici macar nu iti poti inchipui ce viata de caine au unii care DA,mai bine nu se nasteau.
Tu crezi ca toti se duc in carrefour si cumpara ce vor de acolo, nu?... traiesti intr-o bula.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h_YFqoKlWdM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m6l0nINQZtQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Eu lucrez la maternitate si vad mamele care nasc, tu vorbesti ca sa te afli in treaba.

#157
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006

View Postpinguinul666, on 21 aprilie 2017 - 09:58, said:

de unde stii tu ca va fi ?
ai garantia?  e doar o posibilitate

cum am mai zis...pt voi, posibilitate = garantie, dar numai intr-un sens, nu si in oricare altul (vezi mai sus)
E o posibilitate cu grad mare de probabilitate. Acel „va fi” se referă la bunul mers al naturii. Eventualitatea unor accidente nu justifică intervenția umană.
Deci, cursul natural este astfel: embrion - copil - adult - bătrîn - moarte. Cu precizarea că moartea poate interveni oricînd.
Așa că reformulez, pentru cîrcotași: dacă, conform cursului naturii, ai știi că la 9 luni după intrarea în moarte clinică are loc revenirea la viață, ai preleva organele celui în moarte clinică?

Cît despre partea cu posibilitatea unei vieți nefericite, aș putea zice același lucru: vi se pare normal să întrerupeți viața unui om doar pentru că există posibilitatea să fie nefericit? Fără să aveți certitudinea? Mai ales că există măsuri care se pot lua contra părinților abuzivi.
Numai că greșeala făcută e mai mare de atît. Greșeala argumentului constă în faptul că e vorba de un caz particular. Nu poți justifica un fenomen printr-un caz particular. Altminteri imediat demonstrez că medicina, apărarea legii, justiția, sportul sînt nocive, sau că omorul sau furtul sînt lucruri bune (dezirabile).
Chiar dacă avortul poate fi justificat în unele situații, asta tot nu îl face un lucru bun în sine. Nu cred că cineva consideră luarea unei vieți un lucru bun.

#158
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Ai habar macar cate avorturi spontane sunt pana la 12 saptamani de amenoree?

#159
mihai1241

mihai1241

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 07.02.2013

View Postcatalin11catalin, on 22 aprilie 2017 - 08:24, said:

A venit vreodata taicatu baut acasa si te-a luat la bataie fara motiv?
Pe urma s-a urcat pe maicata in timp ce tu si cei 7 frati si surori ai tai stati si va uitati?
Ai trait intr-o cocioaba facuta din placaje adunate de la gunoi?
Ai stat cu zilele plin de muci fiindca nu are cine sa te ingrijeasca, te-ai jucat cu cainii vagabonzi prin noroi?

Presupun ca nu, deoarece postezi pe net. Asa ca taci din gura! Nici macar nu iti poti inchipui ce viata de caine au unii care DA,mai bine nu se nasteau.
Tu crezi ca toti se duc in carrefour si cumpara ce vor de acolo, nu?... traiesti intr-o bula.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h_YFqoKlWdM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m6l0nINQZtQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Eu lucrez la maternitate si vad mamele care nasc, tu vorbesti ca sa te afli in treaba.

  Sa fi sanatos.Am zis mai sus ca rromii de care vorbesti ii exclud.

#160
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcatalin11catalin, on 22 aprilie 2017 - 08:24, said:

Eu lucrez la maternitate si vad mamele care nasc, tu vorbesti ca sa te afli in treaba.
Din pacate nu ai tras invataminte din treaba asta. Cu parere de rau iti spun.

Sau poate tocmai asta ii face insensibili pe unii.
Oricum, este trist sa ai o asemenea viziune ingusta asupra vietii.

Edited by MembruAnonim, 23 April 2017 - 07:35.


#161
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Tu ai o viziune ingusta asupra subiectului...
Tu vezi prisma prin bucla ta de sapun.

Eu aflu involuntar sute de povesti de viata pe an.
Nu ai idee cate fete de 13-14 ani nasc pe an, fete care habar nu au ce e aia educatie sexuala, care provin din familii de care vorbesc eu.
Ea 13 ani, el 20 si ceva, amandoi saraci lipiti.
Nici macar nu sunt curve sa si-o traga de placere, pur si simplu nu le-a invatat nimeni nimic.

View Postmihai1241, on 23 aprilie 2017 - 07:15, said:



  Sa fi sanatos.Am zis mai sus ca rromii de care vorbesti ii exclud.
60% din populatia romaniei traieste in catune.
Tu excluzi cateva milioane?

#162
mihai1241

mihai1241

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 07.02.2013
1.Nu,55% este in mediul urban.Din alea 45% de la sate,in catune izolate traiesc mai putini.Sat=/= intotdeauna cu saracia lucie.
2.Conditii de alea mizerabile pe care le deplangi gasesti in principal la t.i.g.a.n.i. Din partea mea,sa avorteze toti.Ma doare la 2m in fata bocancului.Restul merita o sansa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate