Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Avortul, o abordare din perspectivă socială, etică si medicală

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
182 replies to this topic

Poll: Avortul, o abordare din perspectivă socială, etică si medicală (18 member(s) have cast votes)

Considerati avortul justificat ?

  1. niciodata (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  2. in cazuri de afectiuni grave ale fatului, cand pune in pericol viata femeii etc (5 votes [27.78%])

    Percentage of vote: 27.78%

  3. la cerere, chiar cu fat sanatos, cu conditia ca varsta sarcinii sa nu depaseasca termenul prevazut de lege (6 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  4. la cerere, oricand doreste femeia (7 votes [38.89%])

    Percentage of vote: 38.89%

Vote Guests cannot vote

#1
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007
La propunerea mea, si cu acceptul moderatorilor terratec si Argonaut, discutia din Poiana va continua aici intr-o noua forma, sa speram ca mai rationala si mai lipsita de patimi.

Edited by terratec, 27 April 2017 - 00:22.


#2
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014
Eu cred ca toata discutia (si controversa) e asupra definitiei de "viata" si cand incepe cu adevarat aceasta. Eu cred ca acest subiect va ramane controversat pentru o lunga perioada de timp.

#3
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010
Rational cred ca este sa isi vada fiecare de treaba lui. Nu e problema mea sau a altuia ca X sau Y vrea sa avorteze sau nu, asta o priveste direct pe persoana in cauza. Cand o doamna/domnisoara va fi pusa in situatia de a face sau nu avort, atunci trebuie sa se intereseze, nu sa ii judece pe ceilalti

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
Pe un subiect atat de controversat nu cred ca sunt sanse mari de reusita pentru o discutie mai putin patimasa.
On topic: parerea mea e ca e alegerea fiecaruia (sau fiecareia) in functie de contextul socio-economico-pisho-emotional in care se afla persoana respectiva. Sunt prea multe variabile sau situatii punctuale pentru a da o regula generala.

Astea fiind spuse chiar sunt curioasa daca cei care sustin interzicerea avorturilor ar fi dispusi sa creasca ei copilul respectiv, sa ii asigure casa, masa, educatie si afectiunea necesara sa devina un adult sanatos fizic si emotional.

#5
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010

View PostSoulstream, on 10 aprilie 2017 - 10:51, said:

Eu cred ca toata discutia (si controversa) e asupra definitiei de "viata" si cand incepe cu adevarat aceasta. Eu cred ca acest subiect va ramane controversat pentru o lunga perioada de timp.

Este un subiect foarte delicat. Majoritatea oamenilor sunt influentati de religie/profesori/parinti/prieteni, etc., ei doar vorbesc, dar parerea de fapt nu este a lor. Este doar imprumutata de la cei din jur

#6
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014
O solutie utopica (si SF in acest moment) ar fi un fel de tratament/mecanism non-intrusiv si fara efecte secundare prin care femeile (si poate chiar barbatii) sa nu poate concepe decat daca/cand vor acest lucru. Dar acest lucru ar trebui oferit gratis tuturor si doar tu sa poti decide activarea/dezactivarea sistemului.

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
Prezervativul?

#8
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014

View PostAlexEn, on 10 aprilie 2017 - 11:02, said:

Prezervativul?

Ma refer ca trebuie un sistem in sens invers. Actual trebuie luate masuri (oricat de simple ar fi) sa previi sarcina. Ceea ce propuneam eu e ca vor trebui luate masuri (la fel de simple) in a deveni fertil/fertila. Dar dupa cum am zis, propunerea mea e destul de utopica.

#9
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,427
  • Înscris: 10.04.2009
am intalnit cazuri nesanatoase complet (unde lucrez eu), in sensul ca o familie cu parinti betivani notorii (ea casnica, el munceste cu ziua) face copii la varsta de 41 de ani ea, avand deja pe cel mare de 20 de ani

si acum intrebare este: ce viitor le ofera astfel de parinti copiilor lor ? sa ajunga cersetori ? sau mai rau, hoti ?

ar trebui interzis complet unei astfel de familii de aiba copii !

iar familii cu bani, care chiar ar putea sa le ofere un viitor, nu pot face copii (unul din ei)

#10
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

View PostAlexEn, on 10 aprilie 2017 - 10:54, said:

Pe un subiect atat de controversat nu cred ca sunt sanse mari de reusita pentru o discutie mai putin patimasa.
On topic: parerea mea e ca e alegerea fiecaruia (sau fiecareia) in functie de contextul socio-economico-pisho-emotional in care se afla persoana respectiva. Sunt prea multe variabile sau situatii punctuale pentru a da o regula generala.

Astea fiind spuse chiar sunt curioasa daca cei care sustin interzicerea avorturilor ar fi dispusi sa creasca ei copilul respectiv, sa ii asigure casa, masa, educatie si afectiunea necesara sa devina un adult sanatos fizic si emotional.

Nu cred ca sunt persoane care sa sustina total interzicerea avorturilor . Eu sunt pt avort in cazuri speciale , cand fatul este malformat , cand fatul pune in pericol viata mamei  , cand este rezultatul unui incest sau viol, etc .

Nu sunt pt avort in cazul in care cuplul nu doreste copilul. Foarte bine , sa il dea altor a care il doresc, nu sa il omoare. Sunt atatea cupluri care doresc cu ardoare un copil si asteapta ani de zile ca sa poata infia unul.
Eu insumi am asteptat 2 ani ca sa pot infia un copil si multumesc cerului ca mama acestui copil minunat in loc sa il avorteze a avut maturitatea ( desi avea numai 18 ani) sa ii dea o sansa la viata .

Sunt pt responsabilizarea atat a barbatilor cat si a femeilor in asa fel incat sa nu considere conceperea unui copil  ca o povara ci ca pe cel mai extraordinar lucru care li se poate intampla . Sunt pt educatia sexuala dar si din punct de vedere moral  atat a barbatilor cat si a femeilor in ceea ce priveste viata sexuala , formarea unui cuplu, si conceperea unui copil. Sunt pt trezirea constiintei ( constat ca multe constiinte sunt complet abrutizate ) considerand ca avortul este ceva normal si nu ceva degradant , socant , trist , dezgustator . Sunt pt respectarea dreptului la viata a oricarei fiinte umane indiferent de stadiul (uterin sau extrauterin ) in care se afla.

In definitiv dreptul la viata este primul drept aflat pe lista Declaratiei drepturilor omului.

Edited by mihaela5, 10 April 2017 - 11:39.


#11
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,427
  • Înscris: 10.04.2009
as completa la ce a zis @mihaela5 cu interzicerea si in cazul familiilor dezaxate: gen cum am mentionat mai sus ambii sunt alcoolici/fumeaza de rup si ii doare la bascheti de copii

+ interventia Protectiei Copilului in luarea de sub tutela, daca nu se poate interzice

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007

View Postmihaela5, on 10 aprilie 2017 - 11:33, said:

Sunt atatea cupluri care doresc cu ardoare un copil si asteapta ani de zile ca sa poata infia unul.
Eu insumi am asteptat 2 ani ca sa pot infia un copil.

Ma bucur ca ti-ai indeplinit visul si iti inteleg punctul de vedere.
Pe de alta parte eu ti-l sustin doar cand nu vor mai fi in insitutii copii de adoptat.

View Postmihaela5, on 10 aprilie 2017 - 11:33, said:

In definitiv dreptul la viata este primul drept aflat pe lista Declaratiei drepturilor omului.

Si cum facem sa scoatem asta in evidenta de exemplu si pentru acele viitoare mame care pun in pericol viata fatului band, fumand, consumand si alte substante mai mult sau mai putin ilegale?


Si da, sunt si oameni care sunt total impotriva avortului, majoritari fiind dintre cei dusi mult la biserica.

#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostSoulstream, on 10 aprilie 2017 - 10:51, said:

Eu cred ca toata discutia (si controversa) e asupra definitiei de "viata" si cand incepe cu adevarat aceasta. Eu cred ca acest subiect va ramane controversat pentru o lunga perioada de timp.
Pentru mine e simplu: momentul cand inima incepe sa bata.
Si ma opresc aici cu orice fel de comentariu, dau unsubscribe la subiect.

Edited by Hider141, 10 April 2017 - 11:49.


#14
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Într-o societate a viitorului, progresistă și egalitaristă, fetițele vor fi sterilizate încă din pubertate, iar copii se vor face doar în laborator, pe bază de cerere, admitere cu punctaj pe criterii bine-stabilite, de către ingineri geneticieni experți în crearea de rase noi și îmbunatățite.
Omul nou trebuie să se concentreze pe țeluri superioare și nobile, nu pe atât de primara și primitiva procreere.
Organele sexuale ar trebui prezervate exclusiv pentru activități recreative, iar funcția de micționare redirecționată către celălalt orificiu evacuator.

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View PostR10, on 10 aprilie 2017 - 10:52, said:

Cand o doamna/domnisoara va fi pusa in situatia de a face sau nu avort
Deci practic esti de acord ca nu e o alegere (gen am sau nu am chef) ci o rezolvare a unei situatii accidentale, nedorite?

Intreb asta deoarece pana acum un argument al taberei voastre e are dreptul sa aleaga.

View PostAlexEn, on 10 aprilie 2017 - 11:02, said:

Prezervativul?
Prezervative-s pe toate gardurile si totusi sarcini nedorite sunt enorm de multe.
Si acum spune si tu, sa zicem ca fata e la o un chef unde sunt o multme de tineri interesanti etc, plus alcool, iarba si ecstasy la discretie, crezi ca mai stie cineva ce-i ala prezervativ? :lol: Plus ca preze = moartea pasiuni :P
Solutia e LARC, cum am mai amintit si pe celalalt topic, Evident, o multime de domnite complet in afara subiectului, au gasit de cuviinta sa-mi sara-n cap...

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostHider141, on 10 aprilie 2017 - 11:48, said:

Pentru mine e simplu: momentul cand inima incepe sa bata.
Si ma opresc aici cu orice fel de comentariu, dau unsubscribe la subiect.
Ia uite ce spune stiinta:
http://www.clinicapr...ltarea-fatului/

Quote

...
3 saptamani
Inima in dezvoltare a copilului incepe sa bata la aprox 21 de zile de la fertilizare.
Sistemul nervos incepe sa se dezvolte in timpul celei de a treia saptamani de sarcina, iar pana la inceptul celei de a 5a saptamani creierul se divide in 5 vezicule cerebrale primitive.
...
6 saptamani
Undele cerebrale ale copilului in dezvoltare sunt masurabile pentru prima data in cea de-a sasea saptamina de sarcina.

Incepand cu 7 saptamani copilul are abilitatea de a-si roti capul si isi atinge fata cu mainile in acest stadiu. Embrionul de 7 saptamani a fost fotografiat sugandu-si degetul.
...
Adica foarte timpuriu.

Inca ceva bun de citit:
http://www.copilul.r...amei-a7593.html

Quote

Ce amintiri are bebelusul din burtica mamei?
1. Exista emotii in viata intrauterina?
2. Fatul are memorie si amintiri!
3. Ce memoreaza fatul in viata intrauterina?
4. Rolul amintirilor din viata intrauterina


#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Postretele, on 10 aprilie 2017 - 11:51, said:

Într-o societate a viitorului, progresistă și egalitaristă, fetițele vor fi sterilizate încă din pubertate...
''Sterilizare'' reversibila, prin mijloace LARC avansate.

#18
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010

View PostKarhu, on 10 aprilie 2017 - 12:03, said:

Deci practic esti de acord ca nu e o alegere (gen am sau nu am chef) ci o rezolvare a unei situatii accidentale, nedorite?

Intreb asta deoarece pana acum un argument al taberei voastre e are dreptul sa aleaga.

Este o alegere. Cand vei fi in situatia de a avorta sau nu, atunci va trebui sa iei o alegere. Pana atunci poti doar sa filozofezi, dar practic nu faci nimic. Doar pierzi vremea gandindu-te.

Si cand zic alegere, nu ma refer strict la doamna/domnisoara. Poate fi o alegere luata impreuna cu partenerul. Nu trebuie neaparat sa fie un accident. Poate ca un cuplu chiar isi doreste un copil, si pe cand afla ca ea este insarcinata, poate situatia s-a schimbat. Poate au probleme financiare, poate au pierdut casa, si constata ca nu au ce sa ofere copilului, asa ca e mai bine sa nu il aduca pe lume. Situatii sunt multe, putem discuta ore, zile si saptamani despre asta. Oricum discutiile sunt egale cu 0. Cand vei fi pus in situatia de a face aceasta alegere, vei intelege ca atunci cand discuti e una, nu ai nicio povara pe umeri, dar cand trebuie sa faci ceva la propriu, va fi cu totul diferit, pentru ca vor fi alte circumstante.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate