Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 

sfat achizitie dac audio

- - - - -
  • Please log in to reply
375 replies to this topic

#289
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Despre cabul HDMI ,sa aiba viteza de transfer/largime de banda de macar 18 Gbit/s. Asta e cerinta pt. HDMI 2.0. Au aparut acum si HDMI cu 45 Gbit/s .
Pe cablu nu gasesti scris HDMI 2.0 sau 1.4 ci doar viteza de transfer. La firme serioase.

#290
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,596
  • Înscris: 15.06.2004
Pe unele scrie atat standardul cat si viteza.

Si exista cabluri HDMI si de 100m. Tranmisie pe fibra optica. Evident cine isi permite...

#291
costidraghia

costidraghia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 12.01.2009
"Despre ce model de laptop vorbim? Ce placa video?" - i7-4720HQ / 12Gb RAM / Nvidia GeForce 950M

Edited by costidraghia, 20 November 2017 - 00:28.


#292
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Intrebare: credeti ca intre convertorul meu si un fiio x5, prima generatie, sau intre convertorul meu si un fiio x3 III exista diferente pe partea digitala?
Posibil sa se auda mai prost pe un fiio? Doresc sa-mi iau un player portabil si sa pot sa-l folosesc si post de placa de sunet. :D

#293
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,596
  • Înscris: 15.06.2004
Pai tu ai un convertor - din el scoti semnal pe SPDIF - probabil ai un laptop fara iesire SP-DIF, ca altfel nu avea niciun sens.
Problema e dupa acel SP-DIF ce DAC urmeaza ?

Tu vrei un player care sa aiba SP/DIF ? Ca daca da, nu ar trebui sa fie diferente, dat fiind ca pe SP/DIF iese semnal codat - nu e prelucrat nici de DAC si nici de etajele audio ulterioare.

#294
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Are un DAC superdecent (AKM AK-4384) in HK 3490.

Edited by edigee, 22 November 2017 - 16:59.


#295
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,596
  • Înscris: 15.06.2004
Atunci e OK.
In mod normal nu ar trebui sa fie nicio diferenta de sunet de pe un player FiiO pe iesire SP/DIF.

Pe iesire de linie/casti nu prea imi plac FiiO. Nu prea au dinamica in plaja de 100-800Hz. Culmea e ca la mine un M3 se aude ceva mai bine in spectrul respectiv decat X5II.
Mai mult imi place cum suna Asus STX-ul.modat. Nu pun in calcul un Burson Conductor.

#296
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Va multumesc frumos pentru raspunsuri.
Da, dacul este foarte bun si nu doresc sa-l sar din schema.
Am avut o placa de sunet creative usb. 5.1 si intre iesirea sp/dif de la ea si iesirea de la converter este o diferenta mare. Am fost contrazis dar sunt si alte persoane din casa care mi-au zis ca au sesizat aceasta diferenta. Daca nu era nicio diferenta, cine este prost sa dea 150 de dolari pe un converter de acest gen si o placa de sunet orfinara la 10 euro care are iesire digitala.
Eu am avut o placa de sunet decenta si va pot confirma ca sunetul care ajunge la dac este diferit, sunetul este mult mai bun cu acest converter.

Eiffel, tu ai x5II si M3? Cum este M3? Probabil o sa renunt la idee si o sa raman cu acest converter si o sa-mi iau si eu M3, este mai indicat pentru alergare. Am inteles ca are un sunet foarte bun M3 si am citit lucruri bune despre el. :)

#297
giorgioaur

giorgioaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 14.07.2016
Mi-e foarte greu sa cred ca poti sesiza diferente intre iesiri digitale. Teoretic e inxeplicabil de unde ar putea sa apara acele diferente.Dar daca tu zici... te cred pe cuvant.

#298
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Eu nu am intrat in amanunte tehnice si nu am fost interesat, am vazut rezultatul final.
Anumite persoane dadeau de prosti 150/200 dolari pe o dracie care avea acelasi sunet cu una care costa 10 dolari?
Credeti ca firma Peachtree facea un convertor de acest fel daca o dracie de placa de sunet de 10 euro facea acelasi lucru?
La mine a sesizat si prietena mea diferenta dintre acest convertor si placa de sunet creative, o placa care nu era foarte ieftina.
Sunetul era mai articulat, basul era separat mult mai bine de inalte si medii si sunetul era mai puternic-aici vb. de convertor.
Eu nu am sesizat diferente intre iesirea coaxiala si cea optica si nici intre cablurile folosite (mi-am cumparat cabluri cu o sectiune mai mare). Pe sistemul meu nu au fost diferente sesizabile.
Probabil sunetul ajungea mai curat/intreg la dac (nu stiu daca exista explicatii tehnice) si avea ce sa prelucreze.

Daca este cineva din Constanta si doreste sa probeze, pot sa vin cu convertorul la el. :)

#299
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,596
  • Înscris: 15.06.2004
Teoretic, dar doar teoretic ar exista o separatie mai buna a semnalului digital fata de interferentele si zgomotele din sistem.
Si zic ca doar teoretic ptr ca doar un muzician ar putea sa diferentieze ceva.

Ptr chestia asta au aparut si acele filtre USB, unele la preturi enorme. Dar atata timp cat se gaseste cineva sa dea banii pe 99,99% marketing...
Sunt multe firme care vand efect placebo. Insa daca te uiti mai bine ptr ce ofera acel converter cei de la Peachtree este ptr:

Quote

USB inputs on many DACs don’t support resolution beyond 16-bit/48kHz. The Peachtree Audio X1 USB to SPDIF Converter interfaces between your computer’s USB output and your DAC’s SPDIF input (coax or optical) to provide a high-resolution upgrade over your DAC's stock USB input.

Deci doar un upgrade la DAC-ul existent ptr a putea folosi rezolutii mai mari.

M3 e ok, ptr banii lui - sunet mai cald decat X5II, inalte si detalii mult mai putine. Partea lui slaba e afisajul, in lumina de afara - nu e nevoei sa bata soarele pe el - abia se vede. Si evident mai are ceva restrictii la fisiere - nu stie de ex decat max 24 bit 92kHz. Deasemenea daca ai flacuri cu compresie maxima posibil sa nu le redea sau sa paar intreruperi. Si nu poate citi tag-urile si pozele albumelor la unele fisiere. Asta nici cei de la FiiO nu stiu inca de ce... Si evident, nu are iesire decat de casti - nu SP/DIF, nici macar Line-Out.
Eu l-am luat sa ascult muzica pe plaja. Daca dispare nu plang prea mult dupa el. Suna chiar foarte bine cu castile FiiO Ex1 - au un sunet mai in V si iti ofera si ceva inalte.

#300
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Multumesc mult pentru lamuriri.
Pe scurt: eu si cu prietena mea suntem muzicieni. :)))
Am avut posibilitatea sa-l testez inainte sa-l cumpar si pot sa zic ca si acum as face achizitia respectiva.
DAC-ul meu suporta rezolutia maxima de la convertor (24 bit/192 khz), acolo ii dau dreptate lui edigee deoarece a avut dreptate cand a zis ca dac-ul este implementat foarte bine si ca nu are rost sa ma agit cu schimbarea lui. Se impaca de minune cu convertorul si nu am nevoie de mai mult.
Pentru mine, alegerea perfecta este: foobar+wasapi+convertor. :)

In legatura cu M3: eu doresc sa-l iau pentru alergat si este alegerea perfecta. Am o balarie veche si are zgomot de fond si trebuie sa-l folosesc la un volum mare si in plus uit sa cumpar baterii pentru el. :D Am crezut ca-l reduc astia de black friday si-l prind si eu pe la 200 lei. Probabil o sa-l cumpar, nu am nevoie de detalii. Daca se aude cum mi se telefonul, am citit ca este peste toate telefoanele, atunci o sa fiu multumit de el. :D

#301
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,596
  • Înscris: 15.06.2004
Pai pretul initial al M3 a fost pe la 300 si ceva, acum e pe la 280 parca. Nu prea mai au ce sa reduca.
Sigur suna peste un telefon. Si ca avantaj - e singurul player de la FiiO care l-am folosit la care nu am probleme cu butoanele de pe casti. Merg toate care le am, cel putin un singur buton. Asa ca poate sta  in buzunar si-l comand de la casti.
La X5II nu-mi merge niciuna.

Din cate vad mai exista daca vrei X1II la reducere - ar e cu vreo 70% mai scump decat M3.

#302
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Multumesc.
Esti din Constanta?

#303
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,596
  • Înscris: 15.06.2004
Nu. Bucuresti.

#304
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Ce ati alege intre ibasso dx90 si fiio x5 ii?
Ma intereseaza atat ca player cat si ca dac.

#305
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Am downloadat de pe site de la Ibasso firmware pentru dx90 dar se pare ca nu are si driver pentru windows acolo. L-am setat pe dac dar in device manager apare cu ! si nu gaseste driver pentru el. Ma puteti ajuta? Posted Image

Am gasit, scuze.
Revin dupa ce fac teste. :D

Edited by cilibiu, 05 December 2017 - 19:36.


#306
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Am testat si am ajuns la urmatoarea concluzie.
Pe digital sunt aproape identice, pot sa zic ca peachtree are un mic plus pe digital, parca se aude mai natural/curat putin cu el (nu sunt diferente mari, poate am eu perceptia asta si de aia am lasat pe digital).
Pe analog la fel, nu am simtit diferente intre dac-ul din amplificator si dac-ul din ibasso dx90. Pot sa zic ca suna la fel doar ca pe analogic am avut un cablu 3m care are n ani si nu a costat mai mult de 10 lei (nu stiu cat si daca influenteaza cu ceva).
Edigee a avut dreptate cand a zis ca amplificatorul are un dac foarte bun si ai nevoie sa investesti ceva mai mult pentru a vedea o schimbare in bine. :)
Pe digital o sa pastrez convertorul, este mai comod si nu am nevoie de improvizatii. La player am avut nevoie de un adaptor de la jack la rca mama. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate