Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

sfat achizitie dac audio

- - - - -
  • Please log in to reply
375 replies to this topic

#271
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Pentru ce convertor vrei sa utilizezi acele cabluri USB? la in sistem rezolut cu DAC serios se pot sesiza diferente intre cablurile USB, la ceva entry nu conteaza.Daca vrei este valabila si reciproca, daca nu se sesizeaza diferente sistemul nu depaseste conditia de entry indiferent de constructie si de pret.

#272
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008

View PostFC72, on 17 septembrie 2017 - 09:45, said:

Pentru ce convertor vrei sa utilizezi acele cabluri USB? la in sistem rezolut cu DAC serios se pot sesiza diferente intre cablurile USB, la ceva entry nu conteaza.Daca vrei este valabila si reciproca, daca nu se sesizeaza diferente sistemul nu depaseste conditia de entry indiferent de constructie si de pret.

La acest convertor: https://www.peachtre...-converter.html

#273
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Link-ul ma duce pe pagina principala de la un producator bun dar nu stiu la ce model faci referinta.

#274
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
X1 24/192 USB to SPDIF Converter | Peachtree Audio

#275
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
La modulul ala conteaza mai mult cablul coaxial de iesire daca va merge pe un DAC serios.Pentru USB poti utiliza orice cablu.

#276
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008

View PostFC72, on 18 septembrie 2017 - 12:03, said:

La modulul ala conteaza mai mult cablul coaxial de iesire daca va merge pe un DAC serios.Pentru USB poti utiliza orice cablu.

Cablu coaxial serios mi-am cumparat.
Multumesc mult pentru sfat!
O sa raman pe cel actual, mai am un cablu mai mic luat de la o imprimanta si nu simt diferente. :)

#277
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Mi-am reinstalat windows-ul si am zis sa-mi configurez din nou foobar si am pus Wasapi si se aude mai plin, parca mai curat.
Singurul dezavantaj este ca merge doar pe 44.1 Khz, nu pot sa-l mai pun pe 192 Khz.
In final conteaza doar sunetul. :)

#278
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Din ce am observat cel mai bine merge driverul ASIO al producatorului DAC-ului care by-passeaza procesarile OS si ofera DAC-ului cel mai curat stream.

#279
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008

View PostFC72, on 18 octombrie 2017 - 10:06, said:

Din ce am observat cel mai bine merge driverul ASIO al producatorului DAC-ului care by-passeaza procesarile OS si ofera DAC-ului cel mai curat stream.

Eu nu am driver asio pt convertor.
In foobar aparare separat denumirea convertorului, apare ca o placa de sunet. In dreapta, unde am difuzorul, nu-mi apare separat.

#280
costidraghia

costidraghia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 12.01.2009
De ceva vreme caut un convertor USB la SP/DIF. Ceva mai special, anume sa poata trimite catre AVR (printre altele) si un semnal Dolbi Digital / DTS, adica multicanal.  Ideea este ca la nici macar unul nu este specificata aceasta posibilitate . Toate stiu de DSD64/128 sau si mai sus, DXD insa numai stereo. Am o colectie de albume in format multicanal si as dori sa le ascult via laptop, nu sa zvirl banii pe scule de mii de EU.

Edited by costidraghia, 18 November 2017 - 00:22.


#281
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
De ce nu folosesti iesirea HDMI? E singura capabila de asa ceva ,multicanal hirez chiar.
DSD e streamul digital de la SACD ,a nu se confunda cu wav de orice fel .
Edit: Iesirea optica si chiar coaxiala stiu ca e capabila totusi de DTS normal ,doar la formate multicanal digitale nu face fata.

#282
giorgioaur

giorgioaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 14.07.2016
Cea mai buna solutie este sa-ti cumperi player dedicat.

#283
costidraghia

costidraghia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 12.01.2009
'DTS normal' - nu-i tot un stream digital, multicanal ? In principiu buna ideea insa singura iesire HDMI pe care o am e utilizata la conectarea cu monitorul. In cazul asta ce-ar mai trebui, un splitt HDMI ca sa impart semnalul in 2 ?
'Player dedicat' - indiferent cit de pasionat as fi de muzica dar sa dau sumele astronomice ce se cer pe respectivele player-e...e de-a dreptul indecent. Unul care sa acopere multitudinea de formate hi-res se apropie binisor de 10k lei.

#284
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
De ce splitter? Nu pleaca semnalul din pc in receiver? Nu tot pe el asculti acele formate?
Pardon ,poti folosi iesirea VGA pt. monitor sau DVI. Depinde ce are laptopul. Merita un astfel de compromis.

#285
costidraghia

costidraghia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 12.01.2009
Multam fain de sfat...sa folosesc VGA-ul chiar era ultimul lucru la care m-as fi gindit. Buna idee, mai ales ca nu folosesc sunetul de la monitor.
Acum ar mai ramine doar problema distantei dintre laptop si AVR, undeva intre 4 si 5 m.

#286
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Sunt cabluri HDMI si de 10 m. Si functioneaza. La 5 m gasesti deverse. Depinde si ce transmiti. Daca ai 4k 60p 10bit si sunet multicanal high rez iti trebuie HDMI 2.0 cel putin. Dar nu cred ca e cazul la tine. Clasicul HDMI 1.4 e suficient

#287
costidraghia

costidraghia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 12.01.2009
Cu cablurile astea am cam deviat de la subiectul topicului, sper sa gasesc intelegere. Ei, aici e aici deoarece ocazional as vrea sa trimit si semnal 4k/60Hz/10bit, deci cablul 2.0 se impune. Sa zicem ca nu voi depasi niciodata 5m. Vreo sugestie de brand-uri ? Preferabil mai multe pentru a evita banuielilel de reclama mascata. Multumesc.

Edited by costidraghia, 19 November 2017 - 11:23.


#288
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Despre ce model de laptop vorbim? Ce placa video?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate