Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

sfat achizitie dac audio

- - - - -
  • Please log in to reply
375 replies to this topic

#307
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
La Adaptoarele Jack 3,5mm  la RCA ( inclusiv cablurile ) sunt probleme mari.
Se pare ca acel jack de 3,5mm e punctul slab pe iesirile de linie ale unor DAC-uri miniaturale.

Sincer la cablurile RCA - RCA un Hama de 5 stele - vreo 50 de lei unul de 1,5m mi s-a parut a fi foarte bun, n-am sesizat diferente fata de cabluri mai scumpe ( snake oil ).
In schimb oricate adaptoare si cabluri Jack-RCA am testat, sunetul e afectat. Ce-i drept cu cat sunt mai scumpe e mai ok, dar tot afecteaza calitatea sunetului.

Daca intentionati sa folositi asa ceva ca sursa de semnal ptr un amp, mai bine cautati DAC-uri cu iesire RCA.

#308
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Eu iau semnal digital cu acel adaptor. Playerul a venit cu un cablu digital (jack 3.5 mm si rca tata) dar este foarte scurt si trebuie sa pun playerul in spate rau. Folosesc vechiul cablu digital si acel adaptor.

#309
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Atunci ar trebui sa fie ok. Pe analog insa sunt probleme.

#310
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008

View Posteiffel, on 12 decembrie 2017 - 20:02, said:

Atunci ar trebui sa fie ok. Pe analog insa sunt probleme.

Da, este ok.
Pe analog nu am probat cu adaptor.
Pe digital nu cred ca sunt probleme, nu am observat diferente intre cablul cu care a venit si cablul meu cu acel adaptor.

#311
johnutzjohnutz

johnutzjohnutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 15.02.2007
Salut!
Deoarece calculatorul sta aprins aproape toata ziua si imi este mai usor sa ascult muzica din aceasta sursa (la in amplificator care este in totalitate analog), m-am hotarat sa achizitionez un dac. Dupa oarece cautari m-am oprit la doua modele:
www.avstore.ro/preamplificatoare/emotiva-basx-pt-100-stereo-preamplifier-dac-tuner/
sau
www.sono.ro/denon-heos-multiroom/6311-preamplificator-stereo-wireless-denon-heos-link.html
Dar am doua intrebari la care va rog de un pic de ajutor:
1.La Denon nu imi dau seama daca la mufa usb din spate pot conecta direct o iesire usb din calculator?
2.La Emotiva nu stiu daca stick-ul Bluetooth al producatorului poate fi inlocuit cu in alt stick bluetooth usb 2.0?

Si eventual, daca cineva le-a folosit, imi poate spune o parere despre ele?

Multumesc de ajutor!

#312
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
1. Denon-ul are doar DAC intern - mufa aia e ca sa conectezi un stick USB sau HDD cu muzica pe el. Nu e mufa specifica intrarii de PC si nici nu are asa ceva in specificatii.
2. Probabil ca da, daca aflii ce chip are Bluetooth-ul producatorului si gasesti ceva cu acelasi chip. Altfel nu.

#313
johnutzjohnutz

johnutzjohnutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 15.02.2007
Da, intre timp am reusit sa gasesc si eu o poza mai de doamne-ajuta si este trecut langa mufa usb 5V1A deci numai stick sau HDD extern...
Tinand cont ca doresc sa conectez calculatorul direct prin usb probabil ca voi merge cu varianta Emotiva.

Multumesc frumos pentru ajutor!

#314
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Intrebare: o sa am nevoie sa folosesc dac-ul si cu un cablu analog.
Nu vreau sa investec sume mari si m-am oprit la un cablu Hama care costa 50 lei dar vreau sa-l iau pe cel de 3 m. Este prea lung? Au si de 1.5 m dar este potibil sa-l folosesc si la televizor si daca nu influenteaza sunetul lungimea, o sa-l iau pe cel de 3 m.

#315
audioresearch

audioresearch

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.08.2017

View Postjohnutzjohnutz, on 17 decembrie 2017 - 19:07, said:

Salut!
Deoarece calculatorul sta aprins aproape toata ziua si imi este mai usor sa ascult muzica din aceasta sursa (la in amplificator care este in totalitate analog), m-am hotarat sa achizitionez un dac. Dupa oarece cautari m-am oprit la doua modele:
www.avstore.ro/preamplificatoare/emotiva-basx-pt-100-stereo-preamplifier-dac-tuner/
sau
www.sono.ro/denon-heos-multiroom/6311-preamplificator-stereo-wireless-denon-heos-link.html
Dar am doua intrebari la care va rog de un pic de ajutor:
1.La Denon nu imi dau seama daca la mufa usb din spate pot conecta direct o iesire usb din calculator?
2.La Emotiva nu stiu daca stick-ul Bluetooth al producatorului poate fi inlocuit cu in alt stick bluetooth usb 2.0?

Si eventual, daca cineva le-a folosit, imi poate spune o parere despre ele?

Multumesc de ajutor!
Cumperi un DAC cu preamplificator pentru ca ai o putere stereo separata pentru boxe? Daca amplifici boxele cu un amplificator stereo, nu ai nevoie de un DAC cu volum / preamplificator. Ce sistem ai acasa? Sunt DAC-uri mai ieftine care ar putea sa fie suficiente, nu mai spun de faptul ca poti alege ceva de la un producator cu un nume mai bun in surse digitale.

#316
johnutzjohnutz

johnutzjohnutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 15.02.2007
Boxele sunt intr-adevar amplificate de un amp stereo (Yamaha A1020) insa acesta este destul de vechi. De aceea, mi s-a parut intr-adevar interesanta idea de a incerca o putere separata pentru boxe Cum intre timp am gasit o oferta ce mi s-a parut buna la un q-dac de la Audiolab, l-am achizitionat in ideea ca poate in lunile urmatoare il voi lega la un Audiolab 8200P. Oricum, in cazul in care Yamaha va ramane (inca nu sunt hotarat deoarece mie imi place mult sunetul scos de acesta si momentan nici bugetul nu da pe afara :)), m-am gandit ca un dac care are si partea de preamp imi va folosi in viitor de exemplu pentru un media player de genul mini pc cu android pe care sa instalez din google store una sau mai multe aplicatii de internet radio.

#317
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004

View Postcilibiu, on 08 ianuarie 2018 - 12:21, said:

Nu vreau sa investec sume mari si m-am oprit la un cablu Hama care costa 50 lei dar vreau sa-l iau pe cel de 3 m. Este prea lung? Au si de 1.5 m dar este potibil sa-l folosesc si la televizor si daca nu influenteaza sunetul lungimea, o sa-l iau pe cel de 3 m.

La Hama recomand doar cele cu 5 stele pe ele. Sunt suficient de bune calitativ si nu cred ca vei auzi vreo diferenta intre cel de 1,5m si cel de 3.
Cele cu 1-3 stele sunt proaste.

#318
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008

View Posteiffel, on 09 ianuarie 2018 - 09:50, said:

La Hama recomand doar cele cu 5 stele pe ele. Sunt suficient de bune calitativ si nu cred ca vei auzi vreo diferenta intre cel de 1,5m si cel de 3.
Cele cu 1-3 stele sunt proaste.

Multumesc mult pentru raspuns.
Ai idee cate stele are asta? Eu la asta m-am gandit: https://altex.ro/cab...hama-122306-3m/

Edited by cilibiu, 09 January 2018 - 18:52.


#319
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
E de 5 stele.

#320
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008

View Postedigee, on 09 aprilie 2017 - 17:45, said:

Facut probe si cu DAC-uri mult mai scumpe. Clar suna mai bine cel inegrat in HK 3490. Nu conteaza doar chipset-ul. DAC-urile mai noi nu au in plus decat capabilitati mai mari bit depth/sample rate. Ca muzicalitate nu vor bate niciodata ,de ex, un DAC TDA 1541/1549 ,care sunt doar 16/44,1 din anii ,90.

Acum am probat foarte mult ce a zis edigee si a avut dreptate.
Nu pot sa zic ca dac-ul din HK 3490 suna mai bine dar nici nu pot sa zic ca suna mai rau.
Investitia intr-un dac mai bun poate sa fie redirectionata, probabil trebuie sa cumperi ceva foarte scump sa simti diferente notabile.
Intre dac-ul din playerul ibasso dx90 si cel din amplificator sunt diferente foarte mici, insesizabile.

Singura diferenta notabila este intre iesirea pentru casti.
Ibasso dx90 se aude mult mai bine aici. Daca aveam puterea din amplificator la player, era bestial playerul. :)))

Sistemul meu este compus din:
Amplificator: Harman Kardon 3490
Boxe: Dali Zensor 5
Player: Ibasso dx90
Casti: AKG K7xx

Boxele sunt marele castig la mine, acolo am simtit o diferenta foarte mare (asa am simtit si la casti). :)

#321
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008

View Posteiffel, on 10 ianuarie 2018 - 09:50, said:

E de 5 stele.

Este ok, l-am cumparat.
Pare sa fie rezistent. Posted Image

Avand in vedere configuratia sistemului meu, credeti ca se impune un subwoofer?
Uneori parca imi doresc sa coboare mai mult, in anumite melodii.

Edited by cilibiu, 04 February 2018 - 13:41.


#322
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
De impus nu se impune dar daca vrei neaparat asta este o alta problema.

Edited by audiofidel, 04 February 2018 - 16:13.


#323
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postcilibiu, on 04 februarie 2018 - 13:17, said:

Avand in vedere configuratia sistemului meu, credeti ca se impune un subwoofer?
Uneori parca imi doresc sa coboare mai mult, in anumite melodii.
Ca sa pui un subwoofer la acel sistem iti trebuie un procesor/crossover pus intre iesirile pre out si intrarile power in de pe amplificator( in locul celor 2 jumperi). Pentru a putea face taierea pe boxe. Noroc ca acel amplificator are acele iesiri si intrari ,dar oricum e cam multa bataie de cap pt. un subwoofer.

Edited by edigee, 04 February 2018 - 16:26.


#324
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Stau calm in aceasta situatie.
Am tot citit parerile voastre si am vazut ca multi mai rau au facut.
La mine boxele nu coboara asa mult si credeam ca poate o sa am un castig substantial pe joase, fara batai prea mari de cap. :)

Boxele au bass dar sunt anumite melodii rock in care doresc sa coboare mai mult. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate