Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Natural sau nu

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1224 replies to this topic

#73
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postsandu222, on 30 aprilie 2017 - 13:10, said:


aberatii


Jenica, nu stiu la ce realizari te referi tu, ca sunt destul de sigur ca avem o viziune complet diferita asupra fizicului ideal. Am o nu atat de vaga banuiala ca tu faci parte din categoria asta:

[ http://adevarul.ro/assets/adevarul.ro/MRImage/2013/08/06/5200814ac7b855ff56abf8d4/318x425.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si singura concluzie la care ai putut sa ajungi privindu-i pe astia:

[ https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/ea/d6/4b/ead64baf5bd7c4fcfd09f13e3049a8cc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

a fost ca baga steroizi. Ca doar si tu tragi de ani de zile la sala, mananci bine, iti calculezi caloriile corect, dupa cum scrie si in revista Culturistul 2000, si tot nu reusesti. Bine, nu ma refer la slabanogul asta, ca stiu ca tu ai vazut baieti la tara care lucreaza campul si arata asa, dar genul asta de definire, cu talie subtire, la 100+ kg. Ei bine, pentru mine asta de mai sus e fizicul ideal si am reusit sa il obtin fix cu antrenament, suplimente (nimic deosebit, doar proteine si creatina) si alimentatie corecta. Atata timp cat m-am bazat doar pe primele doua, am cam batut pasul pe loc. Din momentul in care am inceput sa tin cont de principiile de care vorbeam, schimbarile au inceput sa devina vizibile si dupa doar 2-3 luni devenise o obisnuinta sa fiu asaltat cu intrebari legate de 'ce iau' si rugaminti de a le face si lor un program de sala si sa le spun ce sa manance. Dar cel mai amuzant moment a fost la vreo 4-5 luni cand, in timpul unui antrenament, a venit la mine un obisnuit de-al salii, asa ca tine, cu 50 in biceps si abonament la Culturistul 2000, m-a studiat si mi-a zis parinteste sa nu mai iau 'stiu eu ce', c-o sa-mi distrug organismul.

Cam astea sunt realizarile mele din domeniu. Sau mai bine zis au fost, pentru ca programul meu de acum abia daca imi permite 3 antrenamente saptamanal, de numarat calorii si mancat corect nici nu se pune problema, asa ca am patit ca Dorian Popa si am pierdut vreo 10-15 kg confirmand astfel teoriile celor care banuiau ca folosesc substante interzise. Mi-am propus ca din vara asta, dupa ce scap de niste chestii si imi mai aerisesc programul, sa o iau de la capat. O sa te anunt cum merge, promit.

Pana atunci, poftim, ca nu mai pot sa iti ignor rugamintile. Pentru fanul meu numarul unu, cu dedicatie. Poti s-o inramezi:

[ http://oi64.tinypic.com/28arzo1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#74
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
Prima si ultima poza nu merg :(

#75
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostdaniMMM, on 09 aprilie 2017 - 05:32, said:

Naturali my ass...Toti baga cate ceva;baga pustanii care merg la sala,bagam si eu putin mass gainer acum ceva ani buni cand mai trageam de fiare,nu exista sa ajungi natural la forma asta
Vesnici suntem deja toti din cauza mancarii de azi

Probabil că tu per total nu ești natural, dacă ți-o dat maică-ta când erai mic lapte praf, vitamine sau mai ști eu. În caz că ești mai bătrân de fel, probabil că nu o să mai există oameni naturali în câțiva ani, că toți iau drăciile alea de calciu, vitamine și lapte praf când sunt mici

#76
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
[ https://pbs.twimg.com/media/CINeebVWEAAbOro.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De transformările lui Christian Bale ce ziceți?

#77
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
zic ca trebuie sa fii nebun un pic, mai ales când ma uit la poza de 55kg.

In ce mod a facut-o nustiu dar cred ca-i in limite omenesti, adica fara ajutoare.

Tatal meu avea 90 de kg si a tinut post negru, doar apa fiarta consuma, vreo 26 de zile si a ajuns pe la vreo 70 parca. Apoi in putin timp s-a facut la loc dupa ce  a inceput sa manance normal. Daca ar fi facut si ceva sport ar fi fost mai bine.

#78
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Pentru masinistul manca ceva gen un mar pe zi. In rest, mai toti actorii se ajuta de anabolizante. Nici nu ar avea cum sa puna atat de repede 10-15 kilograme de muschi pe ei. Da' macar la ei exista un scop clar (si dincolo de limitele umane): ai 6 luni sa te faci Captain America si te platim cu milioane de dolari pentru rol.

Edited by miromulus, 06 May 2017 - 20:58.


#79
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Păi eu am început sala de pe la 58 de kg. Dar nu arătam așa Posted Image), arătam doar ca un adolescent slab. Sunt ceva mai înalt decât el.
Să pui, să zicem că și eu aș fi pus într-un an și ceva, 80 de kilograme (în nici un kaz 89)  cu niște mușchi dacă avea cine să mă învețe cum stă treaba cu alimentația, ideea e la el că e și definit. Și s-o faci într-un an...
Bine, din ce am observat, o dată ce pui un număr de kilograme e mult mai ușor în caz că le pierzi, să le pui la loc.

Edited by Velaxa, 06 May 2017 - 23:54.


#80
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
In primul an de sala poti pune si 10 kilograme de muschi. Poate chiar un pic mai mult. Nu cred ca ai pus peste 20 si, cel mai probabil, au fost fifty-fifty cu grasime (e un procent decent la un bulking). Dupa ce treci de newby gains, nu mai merge sa pui 10 kilograme pe an. Cum la Christian Bale nu se mai punea problema de asa ceva, sunt convins ca s-a ajutat pe parcurs cu ceva piept de pui anabolic.

View PostVelaxa, on 06 mai 2017 - 23:50, said:

Bine, din ce am observat, o dată ce pui un număr de kilograme e mult mai ușor în caz că le pierzi, să le pui la loc.

Depinde la ce te referi. Exista ideea de muscle memory dar, din ce stiu, nu e sustinuta de studii. Adica sa te faci imediat mare, doar pentru ca ai mai fost acum 10 ani. Mai degraba ajuta faptul ca ai cunostintele si mentalitatea necesare, plus un corp care s-a dezobisnuit cu efortul (asta inseamna ani de pauza) si muschii raspund foarte usor la stimuli. Un sportiv natural cu cativa ani de antrenament in spate, cu greu mai reuseste sa adauge 1-2 kilograme de muschi intr-un an.

#81
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postvinciun, on 03 mai 2017 - 23:39, said:

Prima si ultima poza nu merg Posted Image

Colegul sandu, abonat la Culturistul 2000, foloseste cu siguranta Internet Explorer. Cu ala merg.

#82
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Pozele nu se deschid nici cu Chrome nici cu Edge. Tot ce deschide Explorer deschide si Edge.
Pana la proba contrarie eu zic ca arati tare rau in ultima poza.

#83
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Asa zic si eu. Lasa ca trec din nou pe steroizi si imi revin pana pe sfarsitul anului.

#84
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postmiromulus, on 07 mai 2017 - 00:54, said:

In primul an de sala poti pune si 10 kilograme de muschi. Poate chiar un pic mai mult. Nu cred ca ai pus peste 20 si, cel mai probabil, au fost fifty-fifty cu grasime (e un procent decent la un bulking). Dupa ce treci de newby gains, nu mai merge sa pui 10 kilograme pe an. Cum la Christian Bale nu se mai punea problema de asa ceva, sunt convins ca s-a ajutat pe parcurs cu ceva piept de pui anabolic.



Depinde la ce te referi. Exista ideea de muscle memory dar, din ce stiu, nu e sustinuta de studii. Adica sa te faci imediat mare, doar pentru ca ai mai fost acum 10 ani. Mai degraba ajuta faptul ca ai cunostintele si mentalitatea necesare, plus un corp care s-a dezobisnuit cu efortul (asta inseamna ani de pauza) si muschii raspund foarte usor la stimuli. Un sportiv natural cu cativa ani de antrenament in spate, cu greu mai reuseste sa adauge 1-2 kilograme de muschi intr-un an.

Eu vorbeam că pierdeam 1kg într-o săptămână că eram răcit și că-l puneam în câteva zile.
În timp ce acuma de exemplu mă chinui să trec de un prag psihologic impus doar de 1kg

#85
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View PostVelaxa, on 07 mai 2017 - 13:35, said:

Eu vorbeam că pierdeam 1kg într-o săptămână că eram răcit și că-l puneam în câteva zile.
În timp ce acuma de exemplu mă chinui să trec de un prag psihologic impus doar de 1kg

Aici sigur nu era vorba de masa musculara ci de schimbare de regim. De exemplu, fiecare gram de glicogen din corp retine inca doua grame de apa. Daca nu mai mananci carbohidrati si te bati cu boala, sigur pierzi 1-2 kilograme, pe care le pui la loc imediat dupa un carb loading

Edited by miromulus, 07 May 2017 - 18:47.


#86
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

View Postmiromulus, on 07 mai 2017 - 00:54, said:

In primul an de sala poti pune si 10 kilograme de muschi. Poate chiar un pic mai mult. Nu cred ca ai pus peste 20 si, cel mai probabil, au fost fifty-fifty cu grasime (e un procent decent la un bulking). Dupa ce treci de newby gains, nu mai merge sa pui 10 kilograme pe an. Cum la Christian Bale nu se mai punea problema de asa ceva, sunt convins ca s-a ajutat pe parcurs cu ceva piept de pui anabolic.



Depinde la ce te referi. Exista ideea de muscle memory dar, din ce stiu, nu e sustinuta de studii. Adica sa te faci imediat mare, doar pentru ca ai mai fost acum 10 ani. Mai degraba ajuta faptul ca ai cunostintele si mentalitatea necesare, plus un corp care s-a dezobisnuit cu efortul (asta inseamna ani de pauza) si muschii raspund foarte usor la stimuli. Un sportiv natural cu cativa ani de antrenament in spate, cu greu mai reuseste sa adauge 1-2 kilograme de muschi intr-un an.

poate ca pui 10 kilograme, nu 10 kg de muschi, hai totusi sa pastram discutia in limitele realului.

din cele 10 kg probabil 6 sunt de muschi curat, hai 7 daca esti mai norocos dpdv genetic si te tii si cum trebuie de un program bun.
in plus, un tanar de 20 de ani va acumula mai multa masa intr-un an decat cineva de 40 de ani spre exemplu, sunt multi factori care influenteaza lucrul asta

Edited by takillya, 16 May 2017 - 20:41.


#87
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Posttakillya, on 16 mai 2017 - 20:40, said:

poate ca pui 10 kilograme, nu 10 kg de muschi, hai totusi sa pastram discutia in limitele realului.
din cele 10 kg probabil 6 sunt de muschi curat, hai 7 daca esti mai norocos dpdv genetic si te tii si cum trebuie de un program bun.

Si daca esti foarte norocos si te indruma cineva, poti sa pui 10 sau peste. Dar numai in perioada de newby gains. Anyway, e inutil sa ne contrazicem pe 7 sau 10.

Edited by miromulus, 16 May 2017 - 21:13.


#88
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View PostMariusvlad2, on 07 mai 2017 - 09:22, said:

Pozele nu se deschid nici cu Chrome nici cu Edge. Tot ce deschide Explorer deschide si Edge.
Pana la proba contrarie eu zic ca arati tare rau in ultima poza.

Gata primul ciclu. Nu mai pun cu fundul ca sa nu se vada urma acelor.

[ https://i.imgur.com/wftMsm1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai pun si dupa ciclul 2.

#89
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Care-i legatura acestor poze cu topicul?

Edited by don_dannielo, 01 June 2017 - 22:02.


#90
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015

View PostBob493, on 01 iunie 2017 - 21:42, said:



Gata primul ciclu. Nu mai pun cu fundul ca sa nu se vada urma acelor.

[ https://i.imgur.com/wftMsm1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai pun si dupa ciclul 2.

Frumoasa forma!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate