Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Calitatea sculelor electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#91
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

 unbrutus, on 09 aprilie 2017 - 18:41, said:

Sursa?
La nemti http://www.expertent...-im-praxistest/
"Bestseller" https://www.amazon.d...node=2077437031
Tot de la nemti .

Edited by ldpe, 09 April 2017 - 21:03.


#92
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Conform testelor lor Makita 2470 are 2,2 kg si 1,7 J ....Iar ,,Mannesmann"-ul meu are punctajul mai bun decat majoritatea ...la ce mi-o trebui boschuri si makite cand am asa scula....Posted Image

#93
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 ldpe, on 09 aprilie 2017 - 20:57, said:

si unde scrie ca e cel mai vandut din lume sau ca e cel mai bun... ba chiar LUME cu litere mari ai scris tu... Posted Image

care e relevanta linkului de pe amazon? E o categorie "bestseller" cu multe modele si marci, ca pe orice magazin online

Edited by unbrutus, 10 April 2017 - 14:17.


#94
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Pe amazon dar pagina reala "zboara" in moment ce o ridic aici.

Edited by ldpe, 10 April 2017 - 19:47.


#95
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Pt cei inca interesati, la Lidl urmeaza niste noutati Posted Image

Attached Files



#96
tpsjo

tpsjo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 19.11.2006

View Postldpe, on 08 aprilie 2017 - 09:10, said:

Recomand Makita HR 2630 X7 sau de forta HR 2810 .

Motiv : HR 2630 este acelasi rotopercutor cu 2470 , super scula , dar la care s-a reproiectat mandrina ce se defecta .
Cand cumperi un rotopercutor pui in balanta si linia service, piese de schimb ORIGINALE , fiabilitate - aici castiga Makita chiar daca exista Hilti si Duss ce personal nu le vad pentru home use doar daca le primesti cadou .
La un rotopercutor "drept" nu ai nevoie de energie de percutie peste 2,4 J , cum s-a mentionat peste aceasta forta o gaura uzuala de 6mm (sa spunem) incepe sa prinda contur de 7-8 mm la suprafata pana la 0,5-1 cm , exact unde trebuie sa tina mai bine diblul .
Lumea in general cauta all in one , de la gauri de 6 mm pana la spart plansee, ziduri etc , NU , fiecare operatiune cu scula dedicata ca nu e cheie franceza ...
Trebuie tinut cont de greutatea masinii ! ce trece de 3kg este insuportabil la gauri in tavan .
Se poate face un "kit" de gaurire : un 2630 pentru gauri , un demolator de 5,5 J ieftin pentru spart si dat la alti (ca si asta e o problema ) ca acesta http://www.emag.ro/c...6/pd/DRFDP7BBM/ si ai terminat setul de spart la un pret decent . Gresala este ca lumea daca vede pe masina functia de spargere crede ca e pikamer , nu , nu este , este pentru lucrari usoare de inlaturare mortar, placi faianta, gresie si alte lucrari de decopertare ce nu necesita penetrare adanca . Numai un ochi sa arunci la forta unui demolator ( de la 30 J pana la 150-200J ) si observi ca intradevar fiecare scula e cu destinatia ei .
Am avut 2470 , l-am schimbat cu 2630 - mult peste , optimizarea la scoaterea prafului din fata burghiului se simte , 2470 facea "bula" de presiune in fata si la extragere zici ca exploda ceva in fata sculei .
Makita produce in China sub atenta verificare de fabrica - nu confunda cu Polonia unde se produc replici . Practic sunt aceleasi scule cu cele din Japonia. In Japonia se produc unele serii speciale de sds-max . Efectiv nu trebuie sa te deranjeze ce scrie pe eticheta dar sa fie cumparata de la firma, cu acte , cutie originala iar la x7 ai si mandrina la diferenta de 20 lei fata de cea fara , pretul mandrinei este 90 lei separat , seria x9 cu burghie nu am vazut pe la noi .
Altele : de pe olx chiar daca este makita vine la pret aproape ca pe site , fara garantie, fara cutie - o cutie originala costa 150 lei , pana la urma iesi cu transport cu tot mai scump cu 200 lei ca una online , sunt firme care asigura transport gratuit la peste x lei

Foarte bun acest comentariu.
Am achiziționat de curând un Bosch GBH 2-28F. Este excelent. Dar pentru străpungeri mai serioase (inclusiv dăltuiri) mă gândesc să îmi iau și ceva la 5J (un Parkside sau un Total de 1500W).
Menționez că folosesc sculele în regim home-use.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate