Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Calitatea sculelor electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#1
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Cu ceva timp in urma citeam pe aici cum ca ar fi diferente de calitate intre acelesi scule in functie de unde le cumperi ; cica daca le iei de la un distribuitor autorizat ar fi mai de calitate decat daca le cumperi din magazinele de bricolaj sau alt magazin nespecializat . Desi am mai auzit teoria asta si de la diversi ,,Doreli" nu i-am dat importanta - in epoca globalizarii ,cand totul e standardizat si produs in China in serie mare , cine ar sta sa testeze si sa sorteze pe calitati ? manopera costa mult ...
Intentionez sa-mi cumpar un rotopercutor (firma consacrata); m-am orientat la un model care mi se pare Ok pt. mine , dar ce m-a pus pe ganduri e faptul ca la acelasi model am gasit comentarii exact opuse pe un mag. online si pe site-ul  unui distribuitor al marcii respective , care aparent par sa confirme diferentele de calitate.
Poate a avut cineva vreo experienta de felul asta, si poate sa confirme/infirme teoria conspiratiei...

#2
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010
spune-ne despre ce rotopercutor este vorba

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
singura problema ar fi falsurile. distribuitorul autorizat nu vinde produse contrafacute, dar in alte magazine poti da peste loturi cu provenienta incerta.

#4
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Singurul mod ar fi să mergi la fabrica respectivă din țara-mamă,la linia de ansamplare,să-ți alegi singur piesele,și pe aceea să o cumperi.
Ceea ce este imposibil.

În rest,există un risc mai mic sau mai mare,să iei "țeapă".

#5
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Worx din hornbach

Dar de vrei ceva profesional aeg.

#6
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
In primul rand depinde ce vrei sa faci cu acea scula. Daca dai 3 gauri pe luna, iti merge orice tinichea de rotopercutor.
Daca ai firma si lucrezi zilnic cu el, atunci pleci minim de la un Bosch, Makita, Dewalt sau chiar mai sus spre Metabo, Milwaukee ori Festool (habar nu am daca fac si rotopercutoare astia) sau Hilti (atentie ca si astia s-au chinezit tare si rebranduiesc alte marci cu emblema lor), etc.

Eu am avut un Kress (fabricat in Elvetia) care m-a tinut 15 ani si m-ar mai fi tinut inca pe atat daca nu ascultam de dealer care mi-a spus ca nu necesita intretinere si totusi a ramas fara ungere la pistonul pneumatic.
Iar acum am Makita, ceva care nici macar nu a costat prea mult, un model foarte bun de-al lor in limita a 2kg. Optiunea a doua a fost Bosch dar nu aveau pe stoc ce am vrut eu.

Oricum, in prezent, sunt preturi absolut decente comparativ cu ce era cu ani in urma. Asta e efectul Made in China.

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
AEG e acum doar un brand, deoarece firma a fost inchisa acum 21 de ani in 1996.

Electrolux a vandut  brandul AEG Elektrowerkzeuge (AEG Power Tools), catre Techtronic Industries (TTI) in 2009.
TTI e o firma 100% chinezeasca (HK) care detine brandurile de scule Milwaukee, AEG (AEG Powertools, licensed from Electrolux), Ryobi, Homelite, Hoover US, Dirt Devil, si Vax.

Pana in 2009, cat au fost la Electrolux, inca au facut scule bune, ba au produs unele modele chiar si pt. Atlas Copco - care are totusi fabrici proprii.
De cand au ajuns la TTI si le-au facut orange din albastre, nu mai au treaba cu sculele anterioare.

Daca vrei orange exista Fein.
Daca vrei rosii exista Hilti.
Daca vrei cyan exista Makita.
Daca vrei albastre inchis exista Festool si Bosch heavy duty.

Makita sunt foarte bune, scule industriale dar la preturi accesibile, si gasesti des oferte la pret mult sub catalog.
Rotopercutoarele Makita made in China sunt foarte bune.
Hilti tot in China produce acum...

Edited by loock, 07 April 2017 - 23:12.


#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Eu am luat asta si sunt foarte multumit.
Daca vrei ceva mai sus, poti lua Makita sau Bosch.

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Hitachi sunt cele mai rapide, dar la o diferenta infima fata de Makita, iar fortarea mai mare duce la o uzura mai rapida a lor.
Dincolo de asta, la Hitachi gasesti mai greu oferte de pret, si oricum nu asa de bune cum gasesti la Makita si Bosch.

#10
ambi

ambi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 05.04.2017
in capitalismul salbatic pe care-l traim cu totii,
obtii aprope intotdeauna cam ce platesti.
nu exista ieftin si bun!

#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postloock, on 07 aprilie 2017 - 23:16, said:

Hitachi sunt cele mai rapide, dar la o diferenta infima fata de Makita, iar fortarea mai mare duce la o uzura mai rapida a lor.
Dincolo de asta, la Hitachi gasesti mai greu oferte de pret, si oricum nu asa de bune cum gasesti la Makita si Bosch.
In comparatie cu Makita HR 2470 si Bosch GBH 2-24, Hitachi are cea mai mare energie de percutie.
Eu am cumparat-o pentru mine, pentru acasa.
Banuiesc ca nici initiatorul nu o cumpara pentru uz industrial.

Oricum, la felul cum a pus problema...

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
GBH 2-26 e scula Bosch recomandata de la acest brand.
Bosch nu face scule industriale, si doar unele modele sunt mai rasarite la fiabilitate.

Cat despre comentariul de mai sus legat de pret, ca obtii aproape intotdeauna ce platesti, treaba e complexa si relativa, de altfel acel aproape lasa loc pt. exceptii.

Dupa experienta de zeci de ani cu astfel de scule, unele modele Makita sunt mai fiabile fata de variantele Hilti din gama de putere si greutate comparabila, insa pretul celor Makita poate sa fie chiar si de 4X mai mic.
Iar rotopercutoare mai bune de atat nu exista.
Si alte marci fac rotopercutoare bune, si Bosch si Kress, si altii, dar Makita si Hilti sunt peste toate.

#13
martens

martens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 08.02.2008
Makita, Metabo, Bosch fac rotopercutoare cam de aceeasi calitate in zona de pret 150-200 euro si mai bune decat marcile grupului TTI.
Makita HR2631F sau HR2630T
Metabo KHE 2660 sau KHE 2860 sau UHE daca ai bani de aruncat.
Bosch GBH 2-28 DFV/F
Makita sunt mai fiabile (chiar daca sunt produse in China mai mereu), iar Metabo si Bosch mai puternice (ambele made in Germany). Sa te gandesti daca ai nevoie si de mandrina rapida.

Nu cred ca are rost sa arunci banii pe Duss sau Hilti.

#14
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
@ TINEL , Daca te apuci sa spui ceva  o zici pina la capat, nu vii cu alternative de genul ca am auzit de la cineva si ca se zicea sau alte de alea.

Vorbesti concret, scurt si la obiect.

Ce firma, ce scula , model, experienta proprie, daca NU feedback de la alti utilizatori..... etc.


Orice amanunt ce nu pare important , poate fi important, De la garantie, la durata de garantie, la modul de exploatare.... etc...

Edited by keta, 08 April 2017 - 01:30.


#15
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011

View Postswtm, on 07 aprilie 2017 - 22:34, said:

Worx din hornbachDar de vrei ceva profesional aeg.
Am recomandat ce dețin.

#16
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
In general sunt originale ce se vinde prin magazinele de constructii si online mari. Pe olx ce mai gasesti replici, la unele mentioneaza vanzatorul ca e replica, la altele doar cunostintele despre acel brand si replicile lui te salveaza.
Opiniile pot sa difere in functie de oameni, unul pro se poate plange ca i-a picat scula dupa cateva luni sau de anumite probleme fine, unul casnic poate sa o laude ca a facut fata la cele 4 gauri si-o daltuire date in 2 ani, sau poate sa o foloseasca intr-un mod stupid si eventual reuseste sa o strice sau nu obtine rezultatele dorite, La rotopercutoare mai sunt cazuri in care se zgarceste lumea la burghie si dupa le ramane blocat in mandrina SDS din cauza problemelor de fabricatie ale burghiului. Probleme si cauze ale lor sunt multe.
Fara sa mentionezi un model concret degeaba.
Personal am Makita HR2450, o mai gasesti prin unele magazine online, cred ca a iesit din productie in 2015, la 2.4 kg e ceva mai usoara fata de modele actuale gen HR2470 de 3 kg si datorita lungii durate de productie destui mesteri s-au declarat multumiti. Greutatea redusa atata timp cat e insotita de fiabilitate e destul de faina, mai ales la insurubari cu o singura mana.
Ca utilizator casnic n-am avut nici o problema cu ea, obosesc eu inainte sa oboseasca scula la gauri in metal gros iar la betoane si lemn merge ca prin branza.
Cam la orice produs ai sa vezi oameni si oameni, unii multumiti, altii nu. Am patit sa imi pice produs de care majoritatea oamenilor erau foarte multumiti, si dupa ce mi-a fost inlocuit la garantie a mers ani de zile fara probleme dupa, pot exista anumite probleme. La Makita citisem ceva caz cu o problema care se manifesta dupa 2 minute de rulare. La fabrica le testeaza chinezul doar 30 de secunde.
Se intampla sa ai si ghinion, dar daca e sa fie defecta si utilizezi scula constant, in 2 ani cat e garantia in Romania ori pica ori mai e buna multi ani dupa.

#17
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postloock, on 07 aprilie 2017 - 23:46, said:

GBH 2-26 e scula Bosch recomandata de la acest brand.
Singura diferenta intre GBH 2-26 si GBH 2-24 e mandrina interschimbabila pe care ultima nu o are.

Hitachi are energia de percutie 3,2J, in timp ce Bosch si Makita au 2,7J. Adica "bate" mai tare.

Edited by ericmario, 08 April 2017 - 07:06.


#18
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

View Postericmario, on 08 aprilie 2017 - 07:02, said:

Adica "bate" mai tare.
Am vazut ca tot insisti pe aspectul asta, bataia mai tare nu te ajuta decat la daltuire (si acolo te poti trezi ca spargi mai mult decat ti-ai dori), altfel mai rau face. Este un punct, pe la 2.3 - 2.4J unde nu mai ies precise gaurile din cauza percutiei.

Edited by SpeedDemon, 08 April 2017 - 07:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate