Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Calitatea sculelor electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#19
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pai depinde si ce gauri dai cu ea.
Daca dai gauri de 24mm, e bine sa bata mai tare dar daca dai gauri de 6-8-10-12mm, energia de impact mai mare mai rau te incurca. Din pacate nu poate fi reglata cat de tare sa bata. Mai conteaza si frecventa cu care bate.
In fine, facem filozotia gaurilor pentru o aplicatie casnica la care se descurca excelent oricare dintre ele.

#20
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postloock, on 07 aprilie 2017 - 23:46, said:

GBH 2-26 e scula Bosch recomandata de la acest brand.
Bosch nu face scule industriale, si doar unele modele sunt mai rasarite la fiabilitate.
Cele albastre sint profesionale, au garantie de tip profesional, de altfel au si un site dedicat pt seriile profesionale: https://www.bosch-professional.com/

E adevarat ca si cele albastre sint de mai multe feluri, cele cu Li in nume sint seria "Light professional", in vreme ce cele cu GBH sint cele mai profi.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/x09VkuCh7jU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by unbrutus, 08 April 2017 - 08:06.


#21
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară şi îmi place aşa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu am asta https://www.dedeman....anzer/p/1032790
Credca e singura scula Panzer de care nu sunt 100% multumit. Isi face treaba dar ceva nu e cum trebuie la el si nu inteleg ce. Am unul vechi de 600W si se comporta normal. Asta nu reuseste sa invarta burghiul in gaurile adanci, de fapt se impaneaza burghiul ca nu elimina praful in ritmul care inainteaza. Am ajuns la concluzia ca e percutia mai puternica decat la cel vechi si nu reuseste sa elimine praful format in ritmul in care il produce. Am intalnit acelasi comportament la mai multe scule  de genul asta, Einhell de 1100W parca, Black&Decker etc.

#22
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postambi, on 07 aprilie 2017 - 23:18, said:

in capitalismul salbatic pe care-l traim cu totii,
obtii aprope intotdeauna cam ce platesti.
nu exista ieftin si bun!
Tocmai ca pretul e f relativ, si tocmai in capitalism este cel mai vizibil acest lucru, unde marketingul este cel mai important factor din pret si nu costul de executie (vezi cazul iPhone).
De ex, in capitalismul adevarat, avem reduceri de pret, de ex Bosch gsb18-2li s-a vandut recent cu £65 in UK, sigur, la reducere, cu 3 baterii 1.5Ah Li-Ion
Asta ridica o problema, ca in Romania se vinde la pret triplu cu 2 baterii de 1,3Ah...

La fel cum a zis si loock, e f relativa ghidarea dupa pret in ceea ce priveste calitatea. Bosch GBH 2-26 este pe price.ro intre 700 si 1200ron, care este pretul real?

Cumparati la reducere, din pacate in romania canalele de distributie si piata nu sint suficient de mature ca sa putem vedea genul de reduceri din occident.

#23
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostPoeOvidiu, on 08 aprilie 2017 - 08:11, said:

Eu am asta https://www.dedeman....anzer/p/1032790
Credca e singura scula Panzer de care nu sunt 100% multumit. Isi face treaba dar ceva nu e cum trebuie la el si nu inteleg ce. Am unul vechi de 600W si se comporta normal. Asta nu reuseste sa invarta burghiul in gaurile adanci, de fapt se impaneaza burghiul ca nu elimina praful in ritmul care inainteaza. Am ajuns la concluzia ca e percutia mai puternica decat la cel vechi si nu reuseste sa elimine praful format in ritmul in care il produce. Am intalnit acelasi comportament la mai multe scule  de genul asta, Einhell de 1100W parca, Black&Decker etc.
Poate si burghiile sunt de vina. Incearca burghie cu "pasul" mai marunt, cred ca ar elimina mai repede praful.

#24
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Recomand Makita HR 2630 X7 sau de forta HR 2810 .

Motiv : HR 2630 este acelasi rotopercutor cu 2470 , super scula , dar la care s-a reproiectat mandrina ce se defecta .
Cand cumperi un rotopercutor pui in balanta si linia service, piese de schimb ORIGINALE , fiabilitate - aici castiga Makita chiar daca exista Hilti si Duss ce personal nu le vad pentru home use doar daca le primesti cadou .
La un rotopercutor "drept" nu ai nevoie de energie de percutie peste 2,4 J , cum s-a mentionat peste aceasta forta o gaura uzuala de 6mm (sa spunem) incepe sa prinda contur de 7-8 mm la suprafata pana la 0,5-1 cm , exact unde trebuie sa tina mai bine diblul .
Lumea in general cauta all in one , de la gauri de 6 mm pana la spart plansee, ziduri etc , NU , fiecare operatiune cu scula dedicata ca nu e cheie franceza ...
Trebuie tinut cont de greutatea masinii ! ce trece de 3kg este insuportabil la gauri in tavan .
Se poate face un "kit" de gaurire : un 2630 pentru gauri , un demolator de 5,5 J ieftin pentru spart si dat la alti (ca si asta e o problema ) ca acesta http://www.emag.ro/c...6/pd/DRFDP7BBM/ si ai terminat setul de spart la un pret decent . Gresala este ca lumea daca vede pe masina functia de spargere crede ca e pikamer , nu , nu este , este pentru lucrari usoare de inlaturare mortar, placi faianta, gresie si alte lucrari de decopertare ce nu necesita penetrare adanca . Numai un ochi sa arunci la forta unui demolator ( de la 30 J pana la 150-200J ) si observi ca intradevar fiecare scula e cu destinatia ei .
Am avut 2470 , l-am schimbat cu 2630 - mult peste , optimizarea la scoaterea prafului din fata burghiului se simte , 2470 facea "bula" de presiune in fata si la extragere zici ca exploda ceva in fata sculei .
Makita produce in China sub atenta verificare de fabrica - nu confunda cu Polonia unde se produc replici . Practic sunt aceleasi scule cu cele din Japonia. In Japonia se produc unele serii speciale de sds-max . Efectiv nu trebuie sa te deranjeze ce scrie pe eticheta dar sa fie cumparata de la firma, cu acte , cutie originala iar la x7 ai si mandrina la diferenta de 20 lei fata de cea fara , pretul mandrinei este 90 lei separat , seria x9 cu burghie nu am vazut pe la noi .
Altele : de pe olx chiar daca este makita vine la pret aproape ca pe site , fara garantie, fara cutie - o cutie originala costa 150 lei , pana la urma iesi cu transport cu tot mai scump cu 200 lei ca una online , sunt firme care asigura transport gratuit la peste x lei

Edited by ldpe, 08 April 2017 - 09:18.


#25
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Cred ca discutia a escaladat unde nu trebuie.

Initiatorul nu a spus nimic despre buget, ci doar ca nu prea stie cum sa deosebeasca o "scula" originala de una fake.
De asta am spus in al doilea post al meu "desi la felul cum a pus problema..."

El e cu teoria conspiratiei.Posted Image

Edited by ericmario, 08 April 2017 - 09:19.


#26
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"Intentionez sa-mi cumpar un rotopercutor (firma consacrata)"
Asta ne duce cu gandul ca omul are macar 600-700 lei in buzunar ...altfel Parkside Posted Image

#27
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Asta nu e buget de scula profesională.

#28
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Depinde...
2630 este sub 600lei on line.

Edited by ldpe, 08 April 2017 - 09:29.


#29
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postldpe, on 08 aprilie 2017 - 09:20, said:

...altfel Parkside Posted Image
Sa stii ca alea Parkside de la Lidl sunt chiar ok pentru gama hobby. Posted Image

#30
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Clar depinde.
Eu am ceva de genul:
http://shop.rocast.r...-MAX-KH-5G.html

#31
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"Parkside de la Lidl sunt chiar ok pentru gama hobby."
Am un rotopercutor de la Parkside 18v li ion sds de 1J - nu l-as da pe nimic daca vine vorba de gauri in tavan la prins plafoniere/candelabre , superb . Chiar ieri am comandat inca un acumulator de 2,4Ah (cel original este de 1,5Ah) pentru autonomie . In general pentru casa este o investitie fantastica : sds, adaptor biti, forta 40Nm , 2 trepte de turatie mecanica .


"Clar depinde.
Eu am ceva de genul:"
Da, 7,5J , e deja trecerea catre sds-max , scuze , acum vad ca e chiar sds max ...e prea mult pentru lucrari zi de zi, e pentru petreceri tevi gaz/apa .
Pentru gauri uzuale 6-12mm este ca si cum ai cara o sticla de sana cu un trailer de 50 de tone Posted Image .

Edited by ldpe, 08 April 2017 - 09:52.


#32
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
HR 2630 se gaseste cu 569 lei cu tot cu valiza Makita si transport inclus.
GBH 2-26 DRE se gaseste la 645 lei cu valiza Bosch si transport inclus.

DRE nu are mandrina interschimbabila.
DFR are si vine atat cu cea SDS plus cat si cu mandrina rapida pt. burghie normale.
DFR se gaseste de pe la 679-725 lei.
La Makita au un T in denumire cele cu mandrina interschimbabila.
Exista insa adaptoare SDS pt mandrina rapida, deci si una normala se poate utiliza cu burghie obisnuite.

Edited by loock, 08 April 2017 - 10:10.


#33
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Postericmario, on 08 aprilie 2017 - 09:39, said:

Sa stii ca alea Parkside de la Lidl sunt chiar ok pentru gama hobby. Posted Image
dar parca sunt cam scumpe pt calitatea lor.

#34
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postswtm, on 08 aprilie 2017 - 09:43, said:

Clar depinde.
Eu am ceva de genul:
http://shop.rocast.r...-MAX-KH-5G.html
Inginerule sudor banatean de-al meu, AEG actual e cumva echivalentul lui Einhell, hai sa zicem Black&Decker, maxim!
Ca scula e rezistenta nu neg, dar nu o poti compara cu Hilti, DeWALT sau METABO, acolo chiar si Bosch&Makita intra cu greu in comparatie.

Edited by ericmario, 08 April 2017 - 10:28.


#35
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
DeWalt este subsidiara Stanley-Black&Decker.
DeWalt e un brand american cumparat de B&D in 1960.
In 1994 B&D a cumparat si producatorul german ELU, motiv pt care unele scule DeWalt sunt/erau facute in Germania.
In 2004 B&D a cumparat si Porter-Cable pe care l-a combinat cu DeWalt in Jackson Tennessee.
In 2010 Stanley a fuzionat cu B&D.
Nici inainte de '94 sculele DeWalt nu erau superioare, si nici dupa '94.
Nu sunt scule industriale, si in general nu au performante deosebite nici la viteza/eficienta si nici la fiabilitate.
Au un singur model de tip strutzocamila care e mai deosebit pt ca are si rotopercutie rapida pe langa utilizarea normala de insurubare si gaurire normala, insa este o scula atipica si nereprezentativa pt gama DeWalt, cu performante care nu se regasesc la celelalte scule DeWalt.
DeWalt e mai mult marketing si reclama mincinoasa.
Au sponsorizat emisiuni TV ca sa-si faca reclama, pacalesc pe cei neavizati ca sunt scule germane cand de fapt sunt americane, si au o gramada de teste false si micinoase pe diverse siteuri.
Compara aberant scule din game foarte diferite de putere si greutate, cu toate ca Makita si altii au zeci de scule echivalente si superioare, si chiar si asa le saboteza pe cele concurente - practic se fac de cacat cu modul asta ridicol de prezentare.
Si Makita fabrica in Germania unele scule si burghie, si in SUA, si In Japonia si in UK, si in alte tari.
Cu toate astea cele made in China sunt in general foarte bune.
Majoritatea producatorilor nu au un nivel omogen de performanta si fiabilitate la toate modelele.
Nici macar cei care fabrica exclusiv scule industriale, si cu atat mai putin cei care au o gama diversificata.
Multe scule Metabo sunt sub echivalentele Bosch albastru la fiabilitate, si nu invers.
Si Hilti fabrica in China de mai multi ani, si nu se mai ridica la nivelul atins acum 25-30 de ani in Liechtenstein.

Edited by loock, 08 April 2017 - 11:09.


#36
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
La o convorbire cu un distribuitor de scule cu "Germany" in coadă, acesta a spus că pentru lanțul de magazine X (ăla care s-a și închis între timp), au furnizat o cu totul altă versiune hardware a produsului, deși carcasa și modelul afișat pe ea sunt identice cu ce vând ei în prezent, pentru că acolo au fost nevoiți să se plieze pe un preț de cost mult mai mic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate