Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Achizitie casa vs achizitie apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
506 replies to this topic

#19
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

 caiuscorneliu, on 29 martie 2017 - 23:56, said:

Devine offtopic ce spun dar studiul ONU previzionează că vom fi aproape 10 miliarde de locuitori în lume în 2050. Adică la o aruncatura de băț, în 30 de ani cum era și orizontul analizat de tine. Adică vreo trei miliarde de oameni în plus. De aia zic, analiza ta generală pe demografie are o eroare pe undeva.

uite : ce s-a intamplat cu fertilitatea (adica cati copii/femeie se fac in lume) din 1960 pana in prezent.

http://data.worldban.../SP.DYN.TFRT.IN

 Jammalan-the-Prophet, on 29 martie 2017 - 23:59, said:

N-am caine si spune-mi cat iti ia tie sa duci copilul la gradinita /scoala
N-ai tu ,dar ala are. Are si copii.  
Copilul meu va merge la scoala singur de prin clasa a 3-a ,e la 10 minute de mers pe jos. Scoala nr. 1 Buftea. Acum e clasa 0 si il duc eu. Ala mic merge la gradinita tot acolo ca sunt una langa alta.

    Pana in Bucurestii Noi, de unde stau eu, sunt 14 km. Ii parcurg in 10-15 minute. Am si tren daca vreau sa ajung fix la Gara de Nord in 20 de minute (verifica mersul trenurilor buftea-Bucuresti). Distantele se calculeaza din buricul targului pana in buricul Crevediei (care are vreo 8 km toata, eu stau in primii 500 de metri din ea). Copilul merge la scoala in Buftea, la 5-600 de metri.

Edited by fightClub25, 30 March 2017 - 00:07.


#20
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 fightClub25, on 29 martie 2017 - 23:49, said:

   Job-urile bune sunt deja la periferie (vezi Pipera si centura Bucuresti) ,magazine se fac oriunde e populatie suficiente (la mine in Buftea sunt 5 supermarketuri ,naiba sa le ia Posted Image ). Singura problema reala sunt liceele bune.
Ai gasit deja o problema majora, daca mai cauti, mai gasesti:PIn plus, nu toti au acces la joburile de care zici.Nu mai vorbesc de cei care au familie, copii care s-au acomodat deja intr-o zona, si nu ii intereseaza sa se mute prea departe, chiar daca ar fi mai bine.

#21
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008

 fightClub25, on 30 martie 2017 - 00:01, said:


uite : ce s-a intamplat cu fertilitatea (adica cati copii/femeie se fac in lume) din 1960 pana in prezent.

http://data.worldban.../SP.DYN.TFRT.IN
N-ai tu ,dar ala are. Are si copii.  
Copilul meu va merge la scoala singur de prin clasa a 3-a ,e la 10 minute de mers pe jos. Scoala nr. 1 Buftea. Acum e clasa 0 si il duc eu. Ala mic merge la gradinita tot acolo ca sunt una langa alta.
Fertilitatea contează tot mai puțin atunci când deja populația este de ordinul miliardelor. Și ca să nu ne mai învârtim în jurul cozii uite și analiza

http://www.un.org/en...015-report.html

Deci ne vom tot înmulți și înmulți, poate decelerat în viitor dar populația va crește în continuare. Studiul e făcut până în 2100.. După cred ca nu mai interesează pe nimeni, devine irelevant.

#22
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

 caiuscorneliu, on 30 martie 2017 - 00:07, said:

Fertilitatea contează tot mai puțin atunci când deja populația este de ordinul miliardelor. Și ca să nu ne mai învârtim în jurul cozii uite și analiza

http://www.un.org/en...015-report.html

Deci ne vom tot înmulți și înmulți, poate decelerat în viitor dar populația va crește în continuare. Studiul e făcut până în 2100.. După cred ca nu mai interesează pe nimeni, devine irelevant.

    Ferilitatea inseamna ca daca Ionel si Vasilica nu fac 2 copii (deci indicele de fertilitate trebuie sa fie minim 2) populatia tarii respective va scadea, cand Ionel si Vasilica vor muri. La noi acum e 1.2 si in toata UE e 1.5. In China e 1.6. In Japonia e 1.3, in toata lumea civilizata de fapt e sub 2, mai putin in Africa. Scrie acolo in studiu ca "populations are still young and countries can capture a demographic divident" dar de fapt, in lumea civilizata se duce dracului. In Japonia si Germania cel mai abrupt. Urmeaza la distante nu tocmai mari restul lumii civilizate. Cresterea aia beton o face aproape singura doar africa.

#23
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Am stat la casă, am stat și la bloc. Când a venit vremea să cumpăr o locuință am ales un apartament în centrul orașului deși puteam să îmi iau o casă la periferie. De ce? Casa presupune mai multe cheltuieli, ai mereu de lucru la ea. Ninge, trebuie să dai zăpada, ploua, să mături apa, frunze, de tăiat iarba... apoi mereu trebuie să bați un cui, să mesteresti ceva. Nu doar înăuntru trebuie să faci curat, trebuie și în curte.
Păi când vii obosit de la munca îți mai arde de toate astea? Apoi problema distanței... Casa este bună când ieși la pensie și ești încă în putere

#24
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
Evident ca sunt avantaje/dezavantaje. Dar de ce sa nu stai in chirie, daca decizi sa stai la bloc?
Eu am un apartament in aviatiei pe care acum il tin inchiriat. Zice lumea ca valoreaza ~100.000 euro. Daca da maine un cutremur cat mai valoreaza oare?

#25
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
Tu zici "de ce nu stai in chirie?" dar ai dat un apartament la închiriat:) Unii se gândesc la un apartament luat în proprietate ca la o investiție. Decât să plătească chirie lunar timp de 30 de ani mai bine își plătește rata la bancă. Și după 30 de ani se alege cu ceva, îl vinde, îl lasă moștenire etc. Spre exemplu pentru un credit (nu e cazul meu, al unei cunoștințe) de aproximativ 30.000 de euro prima casă rata pe 30 de ani e în jur de 500 de lei lunar. Apartamentul nou, bloc finalizat în 2017 în cartierul unde am luat și eu. O chirie la un apartament nou sau chiar și vechi de aceleași dimensiuni este în jur de 200+ de euro la Bacău. Tu ce ai alege? Mai mult, persoana se gândește să mai cumpere unul pe credit, să-l închirieze și cu banii încasați să-și achite rata. Iar după 30 de ani îl poate vinde, e ca o investiție pentru pensie (pe care e posibil ca generația noastră să n-o mai vadă, la cum merge treaba).

#26
Lac78

Lac78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 21.04.2013

 fightClub25, on 30 martie 2017 - 02:03, said:

Evident ca sunt avantaje/dezavantaje. Dar de ce sa nu stai in chirie, daca decizi sa stai la bloc?
Eu am un apartament in aviatiei pe care acum il tin inchiriat. Zice lumea ca valoreaza ~100.000 euro. Daca da maine un cutremur cat mai valoreaza oare?


#27
Lac78

Lac78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 21.04.2013
Si casa cat crezi ca mai valoreaza dupa un cutremur?! Nu sunt decat niste valori materiale care se pot pierde intr-o clipa si prin alte accidente/calamitati. Cine crezi ca se mai gandeste la ce o sa mai fie peste 30 de ani?! Marea majoritate a romanilor se gandesc la prezent, la faptul ca decat sa plateasca o chirie mai bine platesc o rata la banca care poate fi chiar mai mica. Romanii aleg sa spunem apartanentele la periferie datorita costului mai mic de achizitie cat si datorita costurilor ulterioare mai mici, dar si datorita comoditatii. Se stie ca se cauta apartamente din vecinatatea statiilor de metrou chiar daca sunt la periferie. O casa necesita cheltuieli mult mai mari de intretinere, numai cand te gandesti la factura de gaz din cele cateva luni de iarna.., transportul pt toata familia, deci fara 2 masini nu se poate, daca mai sunt si copii mici devine chiar mai complicat...Timpul pana la munca(oras) se dubleaza. Deci oamenii aleg apartamente datorita costului mai mic, datorita transportului in comun si comoditatii. Copii tai probabil vor pleca cu chirie in Bucuresti avand in vedere ca poate apartamentul tau din Aviatiei va fi daramat de cutremur...mai ales daca-ti vor urma sfatul...asta ca un spirit de gluma. Sa nu mai spunem ca marea majoritate a celor care cumpara apartament in oras(periferie) vin din provincie(tara) asa ca aleg in cunostinta de cauza. Se face schimbul...cei din oras se muta la casa...si invers. Fiecare cu dorintele, placerile si capacitatile lui financiare, iar varsta joaca cel mai important rol. Dar nu cred ca-i bine sa te prinda 60 de ani locuind cu chirie nefiind sigur ca vei putea achizitiona o casa la varsta aia. Asa ca argumentele tale nu prea stau in picioare.

#28
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
@fightclub25
Incerc sa schitez cateva raspunsuri:
- de ce se vand cutiile de chibrituri:

In primul rand pt ca Romania are un handicap de urbanizare fata de tarile vestice de 80-100 de ani. Germania acum 100 de ani avea 20% populatie urbana, azi 95% (conf Eurostat). Romania acum 100 de ani avea 10% populatie urbana, azi 22*% (tot conform Eurostat). Cum in provincie, in afara marilor orase, efectiv nu exista bani, cei care vor si pot sa faca ceva cu viata lor sunt obligati sa incerce sa se mute la oras... Sau in apropiere.
Cea mai ieftina optiune la oras (sau in apropiere) este apartamentul la bloc. Atat la achizitie (sunt garsoniere periferice la 20-25 de mii de euro), cat, mai ales, la intretinere si costuri de exploatare pe parcurs (un proprietar la bloc nu va avea probleme cu fundatia sau cu gunoiul, etc, etc)

Sunt de acord cu tine ca cererea va scadea in urmatorii 10 ani, si va deveni anemica/inexistenta dupa aceea, din motivele enumerate de tine. Dar pana atunci, timpul nu sta pe loc. Cine are azi 31 de ani, peste 10 ani va avea 41... Nu prea poti sa astepti piata pentru a-ti intemeia o familie sau a face prima achizitie imobiliara (nu ca ar fi obligatorii oricare dintre ele pt a avea o viata implinita, ma refer strict la cei care vor asta).

Numai bine,

*Pt ca ei au alta definitie pt mediul urban.

Edited by alex1vasile, 30 March 2017 - 06:45.


#29
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
de cat timp stai in crevedia?
cum s-a circulat iarna asta?
unde duci copiii la activitatile extrascolare (sport, cluburi pt. copii etc.)?

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu unul prefer apartamentul de la bloc. Am centrala termica proprie de apartament, separatie completa a utilitatilor. Preturi pentru incalzirea de iarna si utilitati mai mult decat decente.

E fain sa vii acasa de la munca, obosit, si sa ai liber....

Am stat si la casa in oras. Casa necesitand renovare timp de 3 ani am tot lucrat la ea. Dupa 3 ani am vandut-o ca m-am saturat.

PS: cat am avut casa toti banii se duceau in modernizare, materiale, etc. Deci nu mai ramaneau pentru alte activitati.

Dupa ce am achizitionat apartamentul, mobilat, zugravit in regie proprie, au inceput sa ramana ceva banuti si pentru benzina, plimbari, etc.

Acum grija de week-end este unde mergem, ce vizitam, trasee montane. Am ajuns inclusiv pe Vf. Moldoveanu.

Pentru mine apartamentul de la bloc este suficient sa imi cresc copii, sa le asigur un trai decent, si in plus sa mai ma bucur si eu de viata.

Apartamentul este asigurat, deci singura problema majora este sa reziste blocul la un cutremur mare, sau sa scapam cu zile in caz de necaz.

Edited by bumpocbum, 30 March 2017 - 07:27.


#31
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Oameni diferiti, nevoi diferite. Casa nu te lasa sa stai la tv cu berea in mana, are nevoie de ingirjire, intretinere, bani. Este mult mai scump sa stai la casa, nu ai intretinere dar restul cheltuielilor nu este pentru toata lumea. Mie imi place si imi prieste mutarea, vin de la servici dupa 45min de naveta si de abia astept sa imi privesc plantele, sa ma asez pe terasa, sa ma joc cu cainii. Dezavantajul este ca te tine legat si in priza: tuns iarba, udat, jumulit buruieni, maturat, carat gunoi, etc.
Daca nu vrei sa te legi la cap ce este mai fain decat sa iti lasi masina in parcare si sa iesi la o terasa in oras in parc cu prietenii, sa nu te intereseze ce se intampla in afara usii tale. Mie asta imi lipseste plecand din oras, prietenii, plimbarea intro zi de marti prin centrul vechi...

#32
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

 TLGTLC, on 30 martie 2017 - 01:38, said:

Am stat la casă, am stat și la bloc. Când a venit vremea să cumpăr o locuință am ales un apartament în centrul orașului deși puteam să îmi iau o casă la periferie. De ce? Casa presupune mai multe cheltuieli, ai mereu de lucru la ea. Ninge, trebuie să dai zăpada, ploua, să mături apa, frunze, de tăiat iarba... apoi mereu trebuie să bați un cui, să mesteresti ceva. Nu doar înăuntru trebuie să faci curat, trebuie și în curte.
Păi când vii obosit de la munca îți mai arde de toate astea? Apoi problema distanței... Casa este bună când ieși la pensie și ești încă în putere
Cheltuielile sunt net superioare la intretinerea unei case , identic si la mine, am stat 20 de ani la casa dupa care m-am mutat in apartament . Inca o problema de "egoism" avand in vedere marja de 30 de ani - dupa 30 de ani copii cam pleaca la casele lor , raman parintii la o varsta ce nu le mai permite sa roboteasca de la 5 dimineata prin curte , numai cine a stat la casa stie despre ce vorbesc iar daca stai intr-o zona mai joasa unde se aduna apa de la ploi cu aluviuni, pet-uri si altele ai nevoie de o "sluga" permanent sa te ajute si incepi cu telefoane la 6 dimineata pe la copii ca-i sambata ca-i duminica , ca-i sarbatoare sa vina sa : curete, mature, sape gradina, sa desfunde hidroforul, sa taie via , curete pomii , sa ridice stalpul cazut la gard , sa caute sudor ca s-a rupt balamaua la poarta , dulgher ca pica 2 tigle, tinichigiu ca intra apa pe la horn etc . Pe 90% din copi NU ii intereseaza casa ta ! cu proiect facut de 50 de ani s.a. - ii intereseaza banii , atat - ajuta-i cu bani pana poti nu cu vile inutile , vorba aia "da drumul pasarii din cuib sa invete sa zboare" , ajuta-i sa-si ia o garsoniera , un apartament si sa traiasca singuri pe cont propriu .
Altele : lasati aia cu gratarul , s-a vazut ca arsura de la carbuni provoaca acroleina si duce la cancer .
De spalat masina "la curte" ...vax, pentru 5-10 lei efectiv nu merita porcaria ce o faci in toata curtea dupa terminare .
Da , ai liniste intradevar si auzi cucul cum canta pana vine vantul si propteste un pom in acoperis sau duce vreo 10 tigle de pe casa , intra apa pe tavan si te usurezi de vreo 10-15 mil. Dupe 10-15 ani asa , luat ca medie , intri intr-un viloi si incepi sa vezi : prize iesite din tencuiala , tablou electric subdimensionat, crepaturi de tasare pe toti peretii de sustinere exteriori, apa prin beciuri, igrasie pana la 60 cm pe plinta casei, miros de umezeala pe N , prin pod dezastru, piata de vechituri, evacuare infundata s.a.

Edited by ldpe, 30 March 2017 - 08:19.


#33
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Concluzie: cea mai bună casa este una lângă Cișmigiu!

#34
obasurtep

obasurtep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 30.08.2015
Conform INS in Romania 45% din populatie locuieste la sat, ghici ce viseaza fiecare copil de la sat?
Conform ONU pana in 2030 vom fi mai multi cu 3 miliarde!, ghici ce viseaza fiecare african/asiatic?
Concluzia: are balta peste!

#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 QuickSpeed, on 30 martie 2017 - 08:18, said:

Concluzie: cea mai bună casa este una lângă Cișmigiu!
Cu o curte de 3000mp.

#36
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Doar la o casa stil brâncovenesc!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate