Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 

Achizitie casa vs achizitie apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
506 replies to this topic

#37
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
Quickspeed. In iarna s-a circulat perfect, mult mai bine ca in Bucuresti, sectorul 1 (am fost sa imi ajut chiriasa cu niste chestii si m-am ingrozit). La scoala si activitati extrascolare imi duc copii in Buftea la baschet, break-dance si fotbal. Exista si pian, balet si altele dar asta si-au dorit copii mei. Exista un topic mai jos in lista cu Buftea, citeste acolo ai vei intelege ca nu stau in camp si ma deplasez prin noroaie cu tractorul :) amaratii aia din militari residence pot doar sa viseze la facilitatile pe care le am eu aici.
   Revenind la topic, incepe sa se contureze o idee : lumea e hipercomoda (explica si faza cu lipsa de copii) dar tot nu pot intelege faza cu rata la banca vs chirie.

Casa mi se pare mult mai investitie decat apartamentul, pe termen lung.
  Eu am plecat la casa desi teoretic aveam spatiu pentru o familie cu 2 copii la bloc fiindca : locuri de parcare ioc, poluare la greu, caldura insuportabila vara (musai AC) lipsa loc de extindere, lipsa intimitate (vecinii) lipsa strada goala pentru copii sa se joace cu alti copii, musai mers in parc cu ei. Lipsa spatiu pentru caine, lipsa posiblitate de customizare dupa bunul plac.astea nu conteaza? Eu ma simt mai comod acum decat la bloc. Acum dzapezesc un singur loc de parcare, o data. La bloc dezapezeam zece fiindca cand ma intorceam era ocupat.

#38
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
rata vs. chirie?
ai locuit cu chierie?
Ai locui cu copiii intr-un apartament inchiriat?

inteleg ca ai chiriasi in apartamentul din aviatiei. ce conditii le-ai pus chiriasilor? ei au copii? le-ai marit chiria pana acum?

#39
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
"lumea e hipercomoda (explica si faza cu lipsa de copii) dar tot nu pot intelege faza cu rata la banca vs chirie."
Hai sa spunem si asta dar mai exista situatia in care investesti 3 mld in casa (o suma luata la intamplare ) si dupa 2 ani te trezesti cu un dragut de bloc de 6 nivele la 100 de metri de tine de efectiv te umfla rasul sau pe capatul strazi se deschide o fabrica sau mai frumos o statie de sortare agregate si autobasculante de 50t isi baga efectiv picioarele in fundatia ta de-ti desface casa ca panusile de porumb . Numai odata la 3 ani sa iasa canalizarea in vasul de wc asa ca arteziana dupa o ploaie de vara sa vezi ce schimbari de planuri cu 180 de garade intervin si oricum in gand apare repetitia sacaitoare "mai bine cred ca era la bloc" . Incet dar sigur casele din marile orase incep sa dispara si sunt inlocuite cu blocuri ( de locuit, sedii firme, hotel, banci etc) vin mari dezvoltatori si negociaza cu tine ca aia de cumpara virginitatea pe internet , pana la urma cedezi ca altfel fac langa tine un bloc tip ciuperca de te acopara de nici aer nu mai ai .
Rata la banca e cat chiria - rezulta ca mai bine cumperi o garsoniera pentru 10 ani cat dureaza facultatea de medicina decat sa ti copilul in chirie cu 3-4-5 sute eu/luna plus ca nu ai siguranta ca vei mai locui luna ce vine acolo .

#40
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
la asta ma gandeam si eu: majoritatea romanilor cum poti plati chirie, dar sa stranga si bani pentru casa.
sunt curios cum poti plati chiria din pensie la 70 de ani...

#41
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

Quote

In iarna s-a circulat perfect, mult mai bine ca in Bucuresti
Prin casa, probabil.  Pt ca stiu cazuri, cand a fost ninsoarea aia mare, in care n-au putut iesi din curte.  Exact in partea aia, Buftea - Crevedia.  Si oameni tineri, in putere, nu ceva pensionari.

Quote

locuri de parcare ioc
Am inchiriat.
Iar ansamblurile noi au proprietate.

Quote

caldura insuportabila vara (musai AC)
Idem si la casa.  Nu-mi spune ca la tine-s 20° cand la Bucuresti sunt 35 !
Iar daca vrei s-o luam si economic, mai ieftin (si mai rapid) racesc (incalzesc) un apartament decat o casa.

Quote

lipsa loc de extindere
Extindere pt ce ?  Daca ti-ai luat de la-nceput spatiul necesar...

Quote

lipsa intimitate (vecinii)
As zice ca-i mai multa.  La bloc te pierzi in multime, la casa-i mai greu.
Am prieteni (si-o sora) care stau la curte.  Stiu toti cam tot despre toti ceilalti de pe strada.
La bloc, vad o figura familiara, ca ne-ntalnim prin parcare, da' habar n-am cum il  cheama pe respectivul si unde (la ce etaj, nu mai spun apartament) sta.  Si viceversa... de cate ori ne-ntalnim pe la lift ne-ntrebam reciproc etajul.

Quote

Acum dzapezesc un singur loc de parcare, o data.
Idem.  Cum ziceam, am loc inchiriat.  Mai gasesc, uneori, cate-o masina parcata pe el, dar cu nr de telefon in geam, si vine intr-un minut si muta masina.
Iar daca e sa fie vreun nesimtit, iti poate parca si tie-n poarta.  S-au mai vazut cazuri.

Edited by Barboso, 30 March 2017 - 11:42.


#42
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
si dom' doctor: ati facut achiztia cu banii cash?

#43
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
Quickspeed. Am locuit cu chirie 6 ani, inclusiv cu copii. Mi-a placut al naibii de tare fiindca am schimbat la 2 ani zona, chiriile scazand (am plecat din piata Chibrit, am trecut prin Floreasca si am ajuns in Aviatiei). Devenisem expert la mutari rapide cu masina personala intr-un weekend. De fiecare data am dat de proprietari ok, alesi.Eu nu am ales apartamentul neaparat ci zona si proprietarul. Am vazut apartamente poate mai frumoase dar cu proprietari ce imi pareau dubiosi. Las la o parte ca fiind medic si casatorit, cu copil mic in ultimul apartament, toti mi-au facut reduceri consistente fiind a inspiram incredere.
   Rata pe 30 de ani la un bloc, fie el si nou, daca nu e in Aviatiei, Pipera pe la inceput sau centru mi se par bani aruncati. Mare lucru nu iei pe apartamentul tau daca la 65 de ani vrei sa te muti totusi mai departe, la casa pentru un trai mai linistit la batranete. Dar esti legat de el! Se schimba zona? Nu ai ce face, ai platit deja 10-20-50%, taci si inghiti. Scad chiriile la 200 de euro la apartamente ca al tau dar tu ai rata 350? Taci si inghiti, din acelasi motiv.
  Esti tintuit locului de rata aia.

LE: nu, cu prima coasa, credit pe 30 de ani.

#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
@fightClub25
Cam orice locatie e buna atata timp cat este langa metrou.

Ma uitam pe harta cat de mult se construieste pe campul de la IMGB, din simplul motiv ca este statie de metrou si in 20-30min ajungi in centrul orasului indiferent de ora si vreme.

p.s.
In aviatiei a inceput marea ingramdela, unde a mai ramas cate un spatiu liber sa facut / se face cate un bloc nou, ingramdeala de la cartierul francez nu o mai pomenesc.
Intre avionului si pipera au inceput sa faca blocuri mari p+10/15: metropolitan, city point, iar terenul liber (dintre: cristiana - avionului - city point - lina de tren) tocmai a fost vandut pentru un "nou" cartier de blocuri.

Edited by arg, 30 March 2017 - 11:44.


#45
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017

View PostfightClub25, on 30 martie 2017 - 11:24, said:

Quickspeed. Am locuit cu chirie 6 ani, inclusiv cu copii. Mi-a placut al naibii de tare fiindca am schimbat la 2 ani zona, chiriile scazand (am plecat din piata Chibrit, am trecut prin Floreasca si am ajuns in Aviatiei). Devenisem expert la mutari rapide cu masina personala intr-un weekend. De fiecare data am dat de proprietari ok, alesi.Eu nu am ales apartamentul neaparat ci zona si proprietarul. Am vazut apartamente poate mai frumoase dar cu proprietari ce imi pareau dubiosi. Las la o parte ca fiind medic si casatorit, cu copil mic in ultimul apartament, toti mi-au facut reduceri consistente fiind a inspiram incredere.
   Rata pe 30 de ani la un bloc, fie el si nou, daca nu e in Aviatiei, Pipera pe la inceput sau centru mi se par bani aruncati. Mare lucru nu iei pe apartamentul tau daca la 65 de ani vrei sa te muti totusi mai departe, la casa pentru un trai mai linistit la batranete. Dar esti legat de el! Se schimba zona? Nu ai ce face, ai platit deja 10-20-50%, taci si inghiti. Scad chiriile la 200 de euro la apartamente ca al tau dar tu ai rata 350? Taci si inghiti, din acelasi motiv.
  Esti tintuit locului de rata aia.

LE: nu, cu prima coasa, credit pe 30 de ani.
eu am vazut proprietari care nu acceptau familii cu copii.
iar asta cu mutatul intr-o zi cu masin apersonala n-o prea cred (fara frigider, masina de spalat, tv, mobila).

#46
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008

View Postobasurtep, on 30 martie 2017 - 08:36, said:

Conform INS in Romania 45% din populatie locuieste la sat, ghici ce viseaza fiecare copil de la sat?

Sa plece in Vest? Si pana acum piata imobiliara din bucuresti a fost tinuta in mare parte de "importuri" de oameni din alte judete. Numai ca acum sunt mult mai putini oameni si in alte judete, deci si "importurile" vor tot scadea

View Postobasurtep, on 30 martie 2017 - 08:36, said:

Conform ONU pana in 2030 vom fi mai multi cu 3 miliarde!, ghici ce viseaza fiecare african/asiatic?
Concluzia: are balta peste!

Sunt convins ca aia sunt nerabdatori sa vina in Bucuresti si sa se inhame 30 de ani la banca pentru apartamentele lui Ceasca.

Stiu ca-i o tema care s-a mai discutat si este de neconceput pentru destui ca numarul de locuitori din capitala ar putea scadea. De ce...pentru ca vin din restul tarii. Irelevant daca nu mai sunt asa multi in restul tarii, tot trebuie sa fie destui. Trebuie...

@Fight Club, e simplu: pentru ca bani si pentru ca infrastructura.

O casa e mai scumpa, iar o casa intr-o zona mai buna este peste puterea a 99% dintre locuitorii Bucurestiului.
In cazul meu daca mi-as lua o casa pe care sa mi-o permit as face 2 ore pana la munca.  
In cazul unui apartament 30-50 de minute pana la orice potential loc de munca.  In caz de schimbari majore, il inchiriez si ma mut eu cu chirie.

Daca nu apare ceva si raman aici planul ar fi cumparat apartament > achitat creditul in avans > vandut in 5 ani si mutat la casa, daca se imbunatateste infrastructura.

#47
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
Văd că nimeni nu ridică problema recuperării banilor/a investiției la o eventuală revânzare. Cererea e clar mai mare pe zona de blocuri, deci în general un apartament în bloc în București îl poți vinde mai repede și cu o pierdere mai mică (eventual poate chiar în câștig) decât o casă în afara Bucureștiului.

Cum au evoluat procentual prețurile caselor de suprafețe similiare în Crevedia în ultimii ani, fightClub25?

Acum, dacă ai siguranța că nu ți se schimbă jobul și esti aproape de el din Crevedia, poate fi un loc bun până la pensie, inclusiv. Dar lucrurile sunt destul de dinamice în ziua de azi... și mulți trebuie să se mute după serviciu...

Edited by soft0811, 30 March 2017 - 13:23.


#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
In general casele fata de apartamente sunt puternic personalizate si cu multe compromisuri, acceptabile pentru vanzatori dar nu si pentru cumparator.
Apartamentele sunt mai standard, dupa ce scoti mobila le poti reamenaja in mai multe feluri oricum.

Ideea e ca acea casa sa fie vandabila nu o groapa pentru bani, cum sunt majoritatea.

#49
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Mai este o explicatie: fiecare face ce considera muschiu' lui, iar ceilalți n-ar trebui sa le duca grija!

Edited by QuickSpeed, 30 March 2017 - 13:36.


#50
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
@QuickSpeed
Cand vrei sa vinzi nu mai e chiar asa .....
Cumperi ce vrei, faci cum vrei, ce vrei dar la vanzare merge doar ce vrea clientul, daca esti dibaci faci ce se vinde usor .....

Edited by arg, 30 March 2017 - 13:44.


#51
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
ok, si care e problema mea?
sau a noastra...
ne cam place sa facem planuri cu banii altora. parerea mea!

#52
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
@QuickSpeed
Nu, nu fac planuri cu banii altora ci doar cu ai mei.
Eu privesc casa ca pe o investitie nu ca pe o groapa in care sa arunc bani.
Ideea este ca daca maine trebuie sa-mi strang jucariile si sa ma mut, sa o pot vinde rapid in castig nu in pierdere.
La fel si cu apartamentele/garsonierele pentru inchiriat nu bagi banii intr-o locatie in care nu merg bine chiriile.

Edited by arg, 30 March 2017 - 13:50.


#53
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
unii privesc casa ca pe o... locuinta!
daca esti agent imobiliar sau bisnitar, o privesti ca pe o investitie.

#54
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
Eu merg pe ideea lui arg. Tot ce fac casei sunt imbunatatiri general acceptate ca fiind de dorit. Nu vreau sa-mi pun marmura roz si apoi sa ma zburlesc ca eventualii cumparatori nu dau o flegma pe cati bani am dat eu pe ea, ba chiar vor sa o si scoata.
   Eu cred ca in ilfov infrastructura se va imbunatati consoderabil im timp. S-a imtamplat in Pipera im ultimii 15 ani, se va intampla si in rest.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate