Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

[Cum] e viata in Bucuresti?

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#91
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
e alegerea fiecaruia ce stil de viata adopta. cand te-ai invatat cu un spatiu civilizat e mai greu sa duci un trai auster

in plus, 17mp este sub standardul uman, cred ca si un cotet de gaini sau caine e mai spatios
faptul ca oamenii accepta asa ceva din lipsa de alternative e trist
nu are de ce sa ramana restant, principiul este sa-si mareasca venitul nu sa traiasca in grota

revenind, din argumentele expuse eu concluzionez si il sfatuiesc sa nu
- in banca nu e bine. salariu mic si stress maxim
- salariul de provincie e indestulator
- aglomerezi un spatiu, nu-ti permiti, nu veni aici

#92
lulutza

lulutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 30.05.2008

View PostFlat, on 29 martie 2017 - 13:12, said:

e alegerea fiecaruia ce stil de viata adopta. cand te-ai invatat cu un spatiu civilizat e mai greu sa duci un trai auster

in plus, 17mp este sub standardul uman, cred ca si un cotet de gaini sau caine e mai spatios
faptul ca oamenii accepta asa ceva din lipsa de alternative e trist
nu are de ce sa ramana restant, principiul este sa-si mareasca venitul nu sa traiasca in grota

revenind, din argumentele expuse eu concluzionez si il sfatuiesc sa nu
- in banca nu e bine. salariu mic si stress maxim
- salariul de provincie e indestulator
- aglomerezi un spatiu, nu-ti permiti, nu veni aici
de ce sa ramana restant? pai hai sa vedem. pentru ca dupa o perioada in care nu va avea bani decat pt chirie o sa vrea si ceva relaxare/distractie si aia costa. si de obicei zici e lasa ca platesc luna viitoare. luna viitoare zici, hai ca nu e cine stie ce restanta, mai poate astepta si tot asa. in fine, cred ca multi de pe aici clar nu au avut vreo perioada in care sa fie nevoiti sa taie din cheltuieli. nici nu am zis sa stea pe viata intr-o garsoniera mica, insa atata timp cat are un venit ca asta, pana la un salariu mai mare, care sa ii permita un spatiu mai mare, eu zic ca nu moare. si ce sa vezi da multi accepta o gramada de compromisuri, pe o perioada mai scurta sau mai lunga, pt ca nu traim intr-o tara unde cresc banii in pom si nici job-urile bine platite. tu spui grota unei garsoniere de 17mp, care ar fi o solutie buna pe o perioada scurta, altii traiesc toata viata in baraci si zic mersi si pentru alea. nu zic sa te multumesti cu putin da hai sa nu mai fim asa pretiosi...

#93
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
De acord cu @Flat în privința acelui post de la bancă.
Sigur are "bube"(volum foarte mare de muncă raportat la venit),căci altfel ar fi fost ocupat de "localnici"(cei din București) de mult timp.

Dar,indiferent ce zic eu,inițiatorul să facă ce crede el că e mai bine pentru el.

#94
silviannetw

silviannetw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 31.05.2015

View PostPlaton, on 29 martie 2017 - 07:14, said:

Ai inceput cu 1000 de lei in 90 poate, ca acum cu 1000 de lei nici la azilul de saraci nu te primeste.

Cand auzi de garsoniere de 600, FUGI!!! dar fugi tare, ce dracu mai oameni buni, spuneti totul pana la capat, garsoniera aia este de regula mica, saracacioasa, are in jur de 17 mp, baia este foarte mica, faci dus in picioare, si ai vecini indoielnici, si in general ieftin inseamna prost, cand va aud ca isi ia ieftin, nu exista ieftin si bun, sa va intre in cap, este un mit idiot, eu sunt satul de ieftin,pantofi care se rup dupa o luna, ciorapi care ii porti odata, pentru ca dupa spalare se fac ghem, hai sa nu mai aberam,
Si totusi! Exista si o alta lume 53% din populatie care traieste in conditiile prezentate! Nu este o rusine...si totusi se multumesc cu ceia ce au!

#95
petrica2016

petrica2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.04.2016
Le-am trimis mail cu raspuns --- am acceptat oferta.
Cel mai probabil in 30 de zile ma mut in Bucuresti, d'acu D-zeu cu mila...

Am cantarit tot ceea ce s-a zis aici, am vazut si opinii pro, dar si opinii contra cu tot felul de argumente, dar ... vreau sa risc.
Daca ma multumesc cu ce am acum nu o sa cresc niciodata. Poate e varsta de vina, dar vreau sa risc acum cat timp nu am alte obligatii decat sa ma trezesc la 30-35 de ani in aceeasi situatie, poate mai rau.

Mersi la toti pentru toate raspunsurile.

Edited by petrica2016, 29 March 2017 - 18:30.


#96
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
GG. Posted Image

#97
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010
am citit posturile si gandurile colegilor, eu nu spun ca 2500 in buc e putin sau mult, asta e o preferinta care mai degraba tine de la un individ la altul.
ce zic eu este ca.. banca este ultimul loc unde m-as duce.. si o spune cineva care a terminat o facultate si masterat de profil.
banca de obicei are nevoie de carne de tun, tineri care sa duca o gramada de sarcini la bun sfarsit pentru ca personalul in varsta nu mai tine pasul cu tehnologia si noutatile. vei ajunge sa faci pe langa o gramada de lucruri care nu sunt in fisa postului si nu poti comenta pentru ca iti arata usa in 2 timpi si 3 miscari. va trebui sa atingi anumite targeturi impuse de ei iar nerealizarea acestora va duce la stres, nervi si ganduri negre.
la 2800 lei in mana in Braila in ipostaza in care locuiesti cu parintii si mancati la aceasi masa, eu sincer nu m-as incumeta sa merg la buc. mai degraba as pune deoparte cat pot de mult si mai tarziu cand voi avea o alta viziune asupra lucrurilor, sa hotarasc ce voi face mai departe. daca iti place programarea, axeaza-te pe ea, ca si programator poti lucra de oriunde in lume.. nu esti neaparat legat de un loc anume.
pana la urma este decizia ta, oricare ar fi ea, eu iti urez succes!

Edited by mikaell, 29 March 2017 - 19:12.


#98
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,451
  • Înscris: 02.09.2016
Anul trecut am fost si am stat trei luni in Bucuresti pa langa Piata Amzei...mergeam zilnic pana la Europolis si totul a fost OK.
Treaba a fost ca am stat la niste rude si nu a fost problema/cheltuiala cu chiria...in rest mancare,cele necesare traiului zilnic etc. 1500  lei suficient.Nu pot spune ca sunt probleme mari cu transportul mai ales dupa ce te obisnuiesti cu legaturile si traseele...dupa  doua saptamani am avut pa cineva care avea drum si mi-am adus scuterul de acasa ...sunt de inchiriat dar... (daca permite buzunarul/fondurile...).

#99
mistique

mistique

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 09.04.2006
Eu doar intreb: ajung 2500 de lei pentru macar doua tinute office in Bucuresti, ca doar n-ai sa mergi zi de zi la banca cu aceleasi haine?

#100
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
@initiator in ce zona vei avea serviciul in Bucuresti si in ce zona planuiesti sa stai?
Ideea e sa nu strabati orasul dintr-un capat la altul ca la un moment dat te vei satura si vei ceda nervos daca nu esti obisnuit cu aglomeratia.

Edited by costinuti, 29 March 2017 - 20:46.


#101
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postmistique, on 29 martie 2017 - 20:23, said:

Eu doar intreb: ajung 2500 de lei pentru macar doua tinute office in Bucuresti, ca doar n-ai sa mergi zi de zi la banca cu aceleasi haine?
Dar nu-ți trece prin minte cumva că le are deja costumele alea? La naiba, costum "office" ai de la primul banchet al școlii generale.
Sau chiar dacă n-are costumele, își cumpără. Că doar nu-și cumpără două seturi pe fiecare lună.
Tu ai văzut ce costume au funcționarii bancari? Sunt toți îmbrăcați pe același calapod, bărbați ori femei deopotrivă, pantaloni negri cu cămașa albă, nu e vorba de Armani, Gucci, sau poșetuțe Jimmy Choo.

Românu' și eterna preocupare pentru pusul piedicii caprei vecinului.

#102
petrica2016

petrica2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.04.2016
Lucrez in IT... nu la ghiseu.
O camasa si o pereche de pantaloni gasesc eu. Nu mi s-a zis nimic la interviu de dressing code.

Sediul este in zona aia pe langa Sala Palatului, nu stiu exact cum se numeste zona.

Edited by petrica2016, 29 March 2017 - 22:00.


#103
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postpetrica2016, on 29 martie 2017 - 21:58, said:

Lucrez in IT... nu la ghiseu.
O camasa si o pereche de pantaloni gasesc eu. Nu mi s-a zis nimic la interviu de dressing code.

Sediul este in zona aia pe langa Sala Palatului, nu stiu exact cum se numeste zona.


Misto zona, super aglomerata, in zona aia nu te lipesti de chirie decenta, dar este bine ca ai metroul aproape, Universitate sau Romana, dar tot mai ai de mers pe jos o bucata, stiu ce inseamna zona aia, am lucrat o perioada pentru Radisson, si asta era traseul, metrou, apoi un pic pe jos, pe stradute, Sala Palatului este la o aruncatura de bat de hotel, ai in zona restaurante misto, trafic de vis, dar o sa te obisnuiesti te-a atras mirajul descris de unii colegi, pacat, eu sunt pe cale sa parasesc orasul, sunt satul de cloaca asta, dar o sa iti lasam placerea sa descoperi singur

#104
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
De ce păcat, nea Platoane, lasă omul să trăiască independent, cu propriul cap. Experiențele unora nu valorează nimic puse pe alt tip de personalitate, altă vârstă, alt fundal cultural/intelectual.
Stai liniștit că părăsim fiecare arealul când ne-o veni rândul, mergem la loc mai frumos și liniștit, cu multă verdeață...
Cloacă zici? Nu știi ce vorbești. Să fii locuit ca mine un an de zile pe aleea Livezilor, pe vremea când garsoniera confort 3 se vindea cu 1.500$. Viața însăși acolo era o cloacă infernală.

#105
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Eşti nebun? (nu mă refer la cineva). 300-400 Euro chirie pe garsonieră la Sala Palatului? Da' au 40 m.p. şi sunt poleite cu aur?   :huh:

#106
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postpetrica2016, on 29 martie 2017 - 21:58, said:

Lucrez in IT... nu la ghiseu.
O camasa si o pereche de pantaloni gasesc eu. Nu mi s-a zis nimic la interviu de dressing code.

Sediul este in zona aia pe langa Sala Palatului, nu stiu exact cum se numeste zona.

Din partea mea, felicitari pentru decizie !
Langa Sala Palatului e foarte bine, faci 10 min pe jos de la metrou. Poti locui undeva pe linia 2 de metrou Berceni-Pipera.
Zone locuibile si cu preturi mai mici la chiriei sunt Brancoveanu, Piata Sudului, Berceni ... 4-5-6 statii pana la Universitate.
Nu inteleg de ce il deplangeti unii ca lucreaza in banca ... omul vine sa munceasca, nu sa stea la loc caldut; cand raportul munca/bani nu iii va conveni, isi vav gasi un loc mai bun, ca e in Bucuresti, nu in Videle.
Mult succes, Petrica !

Si, by the way, despre locul in care vei locui, tine minte ca va fi mai mult pe post de dormitor. Nu merita sa dai prea muti bani, decat atunci cand chiar ai nevoie. Vad ca unora le pute o garsoniera mica. Probabil ca s-au nascut isi crescut in penthaouse-uri.

Edited by tablagiu_xxx, 30 March 2017 - 05:29.


#107
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
deci e vorba de BCR , pe ce perioada e contractul?

#108
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

View PostGoldMasters, on 28 martie 2017 - 22:14, said:

Depinde ce stil de viata ai . Tu stii cel mai bine . Dar e putin dupa mine 2500
Desigur. Se stie ca toti miliardarii din tara isi fac veacul aici pe forum postind zi si noapte, nemaivind nimic de facut!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate