Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

[Cum] e viata in Bucuresti?

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#55
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 gladiatore, on 28 martie 2017 - 22:39, said:

Cu 700 de euro , gasesti miniapartament pe langa Roma .

Ce de bine e de trait in Romania . Noroc ca am casa mea .

Păi tu compari ghetourile din țigănia italienească de lângă Roma cu un penthouse de pe strada Roma, lângă Guvernescu, București!
Pe lângă București e Ciorogârla. Ieftin.

#56
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

 ever_forever, on 28 martie 2017 - 22:55, said:

Deci care e faza cu Bucurestiul asta, ca nu inteleg. Se vand alimentele la pret triplu fata de alte orase? Costa apa si curentul de trei ori mai mult? Costa netul triplu?

Ok, am inteles, chiriile sunt ceva mai mari. Altceva? Vreau sa stiu ceva necesar vietii care costa triplu fata de alte orase. In Romania mii de oameni traiesc cu o mie de lei lunar. Unii mai au si copii.
sunt mai multe diferente - preturile la servicii sunt mult mai mari, mai apelezi la un instalator, un electrician, un reparator de masina de spalat. n-ai nevoie de ele zilnic, dar se adauga la costul vietii. transportul e alta cheltuiala, am trait 20 de ani in tulcea si nu stiu daca am mers de 3 ori cu autobuzul. si de 10 ori cu taxiul, si chiar daca e 2 lei km-ul, mai mult de 7.5 ron cred ca n-am dat niciodata pe taxi. in bucuresti stau altfel lucrurile. apoi vin tentatiile - stand in bucuresti, e pacat sa nu mergi la un concert, la o piesa de teatru, la un film, la orice. in provincie, din experienta mea, si tentatiile astea sunt mai putine si mai ieftine.

#57
silviannetw

silviannetw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 31.05.2015

 petrica2016, on 28 martie 2017 - 21:30, said:

Salut,
Nu stiu daca am postat in categoria corecta, dar sunt curios de cati bani ai nevoie pentru a trai in Bucuresti???

Am primit o oferta de munca de la o firma din Bucuresti pe un salariu de 2.500 ron.
Din ce am vazut pe olx chiria ar fi pe la 200euro asa ca as ramane cu 1500lei pe luna, sunt suficienti pt a trai decent?

Eu mai am ceva bani pusi deoparte si cred ca as mai putea adauga un 200-300 lei pe luna timp de un an la cei 1500 ramasi.

Problema e ca trebuie sa dau un raspuns cat mai repede si nu stiu ce sa fac. Ar fi un pas enorm pt mine sa ma angajez la ei dpdv al posibilitatii de a acumula noi cunostinte.

Un prieten care locuieste acum in Bucuresti mi-a zis ca fara 5000lei nu pot supravetui, mie mi se pare o suma incredibil de mare. E chiar asa scumpa viata in Bucuresti?
Felicitari! Este o dubla provocare! Una de existenta si una in care iti dai o sansa! Fa pasul inainte si prin munca, planificare judicioasa a timpului si a banilor vei reusi sigur! Iti doresc sa ai incredere in tine, in educatia primita de la parinti...si fruntea sus! Vei fi BUN...succes!

#58
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015
Inițiator, cu 6-700 de lei pe lună, poți găsi și apartament cu 3 camere, dacă ai noroc sau ceva cunoștințe prin București, care să te recomande. 2500 - 3000 de lei pe lună îți sînt suficienți pentru un trai decent, fără excese și fără să te gîndești la economii. Dacă firma și postul pentru care vrei să mergi în București sînt promițătoare, nu ezita. Oportunitățile care îți pot apărea în viitor sînt incomparabile cu orice alt oraș din țară. Gîndește-te că Bucureștiul poate fi un loc de lansare pentru orice destinație din lumea asta, pe de-o parte, iar pe de altă parte, este maximul pe care îl poți atinge în România, în cazul în care nu ai de gînd să pleci din țară. Viitorul sună bine pentru tine!

#59
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 X41Xu1, on 28 martie 2017 - 23:58, said:

Inițiator, cu 6-700 de lei pe lună, poți găsi și apartament cu 3 camere,
:o

Unde?

#60
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015

 baliosss, on 29 martie 2017 - 00:04, said:

Posted Image

Unde?

Oriunde! Din Primăverii, pînă-n fundu' Berceniului.

#61
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 petrica2016, on 28 martie 2017 - 21:30, said:

Salut,
Nu stiu daca am postat in categoria corecta, dar sunt curios de cati bani ai nevoie pentru a trai in Bucuresti???

Am primit o oferta de munca de la o firma din Bucuresti pe un salariu de 2.500 ron.
Din ce am vazut pe olx chiria ar fi pe la 200euro asa ca as ramane cu 1500lei pe luna, sunt suficienti pt a trai decent?

Eu mai am ceva bani pusi deoparte si cred ca as mai putea adauga un 200-300 lei pe luna timp de un an la cei 1500 ramasi.

Problema e ca trebuie sa dau un raspuns cat mai repede si nu stiu ce sa fac. Ar fi un pas enorm pt mine sa ma angajez la ei dpdv al posibilitatii de a acumula noi cunostinte.

Un prieten care locuieste acum in Bucuresti mi-a zis ca fara 5000lei nu pot supravetui, mie mi se pare o suma incredibil de mare. E chiar asa scumpa viata in Bucuresti?
Depravarea, inflatia este mare in Bucuresti.

Daca merita sa te muti acolo trebuie stiut din ce oras pleci. Bucurestiul este un infern vara din cauza poluarii si a temperaturii crescute .Conteaza cel mai mult daca te simti tu bine sa locuiesti in el, eu venind de la un oras de munte nu as putea in veci sa locuiesc in capitala, rudelor din Bucuresti care au venit la nunta mea le-am trimis frumos plicul de bani fara sa am contactul cu acest oras infect . in schimb imi place arhitectura si cladirile vechi .

#62
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Nu ezita si fa pasul !
Cei care-ti zic ca nu te descurci cu 2,500 ori uita de unde au plecat, ori sunt de bani gata.
Toata ideea e ca tu pe viitor sa ai potential de mai mult, pt ca sa traiesti a-la-longue cu 2500 in Bucuresti, nu se leaga.
DAR, PT INCEPUT, merge
Eu am inceput cu 1200 lei si dadeam 450 pe chirie si ma descurcam. Asemanator cu ce ai tu, preturile erau cam la jumate fata de acum, deci aceeasi situatie. Si m-am descurcat fara sa fac deloc foamea.
Poti sa si imparti un apart cu inca o persoana, si atunci costurile de cazare aproape ti se injumatatesc.

Celor care dati sfaturi aberante, puneti-va in locul initiatorului, nu raspundeti din perspectiva unuia cu experienta in munca si trecut prin o parte din viata ... o fi asa greu ?

#63
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 X41Xu1, on 29 martie 2017 - 00:06, said:

Oriunde! Din Primăverii, pînă-n fundu' Berceniului.
700 de lei apartament cu 3 camere? Ne iei la misto? Posted Image

Edited by baliosss, 29 March 2017 - 05:48.


#64
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 Benderbut, on 29 martie 2017 - 05:42, said:

Depravarea, inflatia este mare in Bucuresti.

Daca merita sa te muti acolo trebuie stiut din ce oras pleci. Bucurestiul este un infern vara din cauza poluarii si a temperaturii crescute .Conteaza cel mai mult daca te simti tu bine sa locuiesti in el, eu venind de la un oras de munte nu as putea in veci sa locuiesc in capitala, rudelor din Bucuresti care au venit la nunta mea le-am trimis frumos plicul de bani fara sa am contactul cu acest oras infect . in schimb imi place arhitectura si cladirile vechi .

Ce frumos, le stii pe toate despre capitala, fara macar sa fi trecut prin Bucuresti, cel putin in ultimul timp. Un cunoscator !

#65
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

 gladiatore, on 28 martie 2017 - 22:20, said:

Mai oameni , eu stau in Italia , nu spun ca ma descurc cu 500 de euro , as minti , dar sunt familii , care din 500 de euro , platesc chirie , si mananca , in Italia .....eu nu stiu cat de scumpa e viata in Bucuresti , dar cred ca nu o fi mai scumpa decat in Italia .
Da, las' ca stiu eu cum stau multi care platesc atat... nu cred ca multi romani din romania vor sa traiasca asa...

 lsllyxs, on 28 martie 2017 - 22:33, said:

dupa raspunsurile de aici cei care traiesc in Bucuresti au numai salarii de 4000 lei+, iar asta e total neadevarat. nu stiu cati ani are initiatorul, dar eu stiu destul de multe persoane care traiesc ok in bucuresti cu salarii si mai mici fara a manca paine cu mustar.
Majoritatea celora care traiesc in bucuresti nu au salarii chiar asa de mari, dar nici nu au costurile unui nou venit single, deoarece: sunt ori proprietari, ori stau cu parintii, ori sunt studenti ce stau in camine sau apartamente impartite cu altii, ori isi impart cheltuielile cu nevasta/prietena... pt. o persoana singura, care nu vrea sa stea la gramada ci macar intr-o garsoniera, platind toate utilitatile, nu e chiar simplu... si mai trebuie bani, mai de cumparat de imbracat, mai de schimbat un telefon, un laptop... de masina nici nu are rost sa pomenim... nu o sa manance doar paine cu mustar, dar ramane la un nivel oarecum de supravietuire, ceea ce nu as prea numi decenta...

Edited by ShadowBroker, 29 March 2017 - 06:32.


#66
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015

 baliosss, on 29 martie 2017 - 05:48, said:

700 de lei apartament cu 3 camere? Ne iei la misto? Posted Image
Iei niste gips-carton si imparti garsoniera....ai 3 camere de 4mp.....

#67
petrica2016

petrica2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.04.2016
Va multumesc la toti pentru raspunsuri.
Sincer, sunt asa speriat si imi trec atat de multe ganduri prin cap incat simt ca nu mai am aer. De cand am primit oferta, dorm in jur de 4 ore pe noapte.

Sper sa o scot la capat cumva. Niciodata nu mi-am imaginat ca o astfel de decizie poate fi asa grea.

Cel mai probabil o sa accept oferta. Nu stiu ce fel va fi, sunt speriat pana in maduva oaselor de ceea ce urmeaza, dar nu vreau ca peste ani sa ma intreb "cum ar fi fost daca?".

Va multunesc din nou la toti.

Edited by petrica2016, 29 March 2017 - 07:01.


#68
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Nu rata oferta si te vei descurca cu suma aia, poate gasesti si o colega miloasa te adopta si te-ai scos....

Edited by baribalu, 29 March 2017 - 07:02.


#69
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Depinde si unde este locul de munca, cat de usor poti sa ajungi de acasa la servici. In Bucuresti asta chiar e o problema daca nu ai grija.
Cu 25oolei /luna te descurci ok, daca nu arunci bani pe pasarele.
Cum zicea cineva mai sus, la inceput cauta sa imparti chiria cu cineva.

#70
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 arg, on 29 martie 2017 - 07:05, said:

Depinde si unde este locul de munca, cat de usor poti sa ajungi de acasa la servici. In Bucuresti asta chiar e o problema daca nu ai grija.
Cu 25oolei /luna te descurci ok, daca nu arunci bani pe pasarele.
Cum zicea cineva mai sus, la inceput cauta sa imparti chiria cu cineva.

Totusi e bine sa-i spunem si de cantitatea de praf inghitita zilnic, de claxoane, de sirene care urla de parca am fi in Beirut, de mitocani, de rahat de caine, ( am zis ca ma postez cu o camera in spatele blocului pe alee, e plin de rahat acolo,.. de parca toti cainii din cartier s-ar caca pe nenorocita aia de aleee) si colegul care spunea mai sus ca e cald vara, chiar este cald, infernal de cald, radiaza betoanele astea de parca ar avea montate rezistente prin pereti,

Ca preturi, ce sa zic, poti sa traiesti linistit si cu banii aia, dar daca vine o gagica, mai multe, daca ai vicii, atunci e cam naspa, dar in fond sa ne amintim un vechi proverb, care spune ca "atatia bani ai, atatia cheltui", sa fii sanatos, si te asteptam in oras

#71
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Eu am inceput cu salariu de 1.000lei+cate un bonus mic la salariu si nu am murit.Totul este sa fii chibzuit,si sa iti gestionezi banii cu atentie.Nu lua in seama toate parerile rautacioase.Fa pasul asta.Sunt foarte multi care traiesc si cu bani mult mai putini.Dar sa nu te prind pe la Han sau Mia MusicaPosted Image .Nu te speria ca nu este iad-ul in Bucuresti.Te vei descurca.Spor!

#72
lulutza

lulutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 30.05.2008
ai putea, daca nu e vorba de un post intr-o zona centrala, sa cauti chirie in zona, pentru a scapa de ab. la metrou. la mancare, nu stiu cum zic unii ca nu iti ajung 500 de lei...la mine, pt 2 persoane, ajung 600 si ceva, dar ce e drept, gatesc eu tot inclusiv chestiile dulci, pe care chiar se duc o gramada de bani daca le cumperi din magazin. la facturi poti lua ab mai ieftine. dar cea mai importanta este chiria. poti gasi garsoniere si la 600 de lei. mici, in zone ca drumul taberei, costin Georgian, pantelimon..adica nu central. dar gasesti. si moral te ajuta sa ai o chirie mica...alta e cand la final de luna dai 6-7 sute, in loc de 1000. daca tu crezi ca te poti gospodari singur..merita. daca esti obisnuit sa mananci in oras etc..mai bine nu face miscarea. si varianta cu un coleg de ap. e ok, doar sa ai grija cu cine nimeresti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate