Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

[Cum] e viata in Bucuresti?

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#73
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostC63AMG, on 29 martie 2017 - 07:13, said:

Eu am inceput cu salariu de 1.000lei+cate un bonus mic la salariu si nu am murit.Totul este sa fii chibzuit,si sa iti gestionezi banii cu atentie.Nu lua in seama toate parerile rautacioase.Fa pasul asta.Sunt foarte multi care traiesc si cu bani mult mai putini.Dar sa nu te prind pe la Han sau Mia MusicaPosted Image .Nu te speria ca nu este iad-ul in Bucuresti.Te vei descurca.Spor!

Ai inceput cu 1000 de lei in 90 poate, ca acum cu 1000 de lei nici la azilul de saraci nu te primeste.

Cand auzi de garsoniere de 600, FUGI!!! dar fugi tare, ce dracu mai oameni buni, spuneti totul pana la capat, garsoniera aia este de regula mica, saracacioasa, are in jur de 17 mp, baia este foarte mica, faci dus in picioare, si ai vecini indoielnici, si in general ieftin inseamna prost, cand va aud ca isi ia ieftin, nu exista ieftin si bun, sa va intre in cap, este un mit idiot, eu sunt satul de ieftin,pantofi care se rup dupa o luna, ciorapi care ii porti odata, pentru ca dupa spalare se fac ghem, hai sa nu mai aberam,

Edited by Platon, 29 March 2017 - 07:17.


#74
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012

View PostPlaton, on 29 martie 2017 - 07:14, said:

Ai inceput cu 1000 de lei in 90 poate, ca acum cu 1000 de lei nici la azilul de saraci nu te primeste.
in 2010 mai exact.Si aproape de Obor.Nu mai speriati saracul baiat.Toti ne-am chinuit candva.Asa trebuie sa faca si generatia ce vine din urma.Trebuie sa ia viata in piept cu bune si rele

Edited by C63AMG, 29 March 2017 - 07:17.


#75
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostC63AMG, on 29 martie 2017 - 07:16, said:

in 2010 mai exact.Si aproape de Obor.Nu mai speriati saracul baiat.Toti ne-am chinuit candva.Asa trebuie sa faca si generatia ce vine din urma.Trebuie sa ia viata in piept cu bune si rele

Si plateai chirie din banii aia ? Zona Obor nu este una foarte ieftina, prin spate pe la mine pe aici sunt chirii de minim 1000 pe garsoniere de 27 de mp, nu sunt mici dar nici nu te plimbi cu bicicleta prin ele, ca sa nu mai spun ca pe ap, de 2 camere de 36 mp se cere 250 de euro, am blocul plin de chiriasi, stau cate 4 in apartament, dar daca spui ca te-ai descurcat cu 1000 de lei in 2010 esti mare! mie nu imi ajungea 3500 cat castigam la vremea respectiva

#76
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012

View PostPlaton, on 29 martie 2017 - 07:20, said:


Si plateai chirie din banii aia ? Zona Obor nu este una foarte ieftina, prin spate pe la mine pe aici sunt chirii de minim 1000 pe garsoniere de 27 de mp, nu sunt mici dar nici nu te plimbi cu bicicleta prin ele, ca sa nu mai spun ca pe ap, de 2 camere de 36 mp se cere 250 de euro, am blocul plin de chiriasi, stau cate 4 in apartament, dar daca spui ca te-ai descurcat cu 1000 de lei in 2010 esti mare! mie nu imi ajungea 3500 cat castigam la vremea respectiva
Da am platit si chirie,si utilitati, si de toate.Doar ca aveam serviciul in zona si nu plateam transport.Ce-i drept la vremea aia mai locuiam si cu fratele meu in ap cu 2 cam.si el avea cam acelasi salariu.

#77
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005

View Posteczorcistul, on 29 martie 2017 - 07:06, said:

Sau de ce nu, un "domn generos".Posted Image
sau o doamna sau chiar mai multe....

chirie + intretinere + curent + internet + abonament metrou => 1500lei

daca gaseste o camera in ap de 3 camere cu "colegi" ok o sa-i meaga bine, pe urma gaseste o fata si se muta impreuna si ajung la cei 5000lei.

#78
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Poate ar trebui ca inițiatorul să țină cont și de cât câștigă acum,cât muncește pentru banii respectivi.

Asta ca "să nu dea vrabia din mână pe cioara de pe gard",când "se duce cu sacul la pomul lăudat".

#79
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
e la limita
eu nu m-as descurca, as zice ca 4000 e mai realist

evident ca trebuie sa pastrezi un standard de viata, adica:
- nu garsoniere. nu infectii prin rezidentiale in zone dubioase. nu impartit cu altii,.  un apt 2 camere decent cu acces la metrou pe la 250-300 euro
- mancare cat de cat de calitate, adica nu parizer si cartofi, 500 pe mancare e super putin, 800 mai degraba
pana acum ai bifat 2000 si nu am pus transport, intretinere, haine, distractii

poti sa incerci numai daca ai certitudinea ca ti se va mari salariul treptat, adica peste 1 an sa ai 3500
e drept ca ai si mult mai multe oportunitati odata ce capeti experienta poti gasi alt job si tot asa

#80
petrica2016

petrica2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.04.2016
Poate ar fi fost mai bine sa descriu de la inceput toate detaliile:
- momentan castig ~ 2 500 - 2.8000 in mana  in Braila, in conditiile in care stau cu parintii;
- muncesc prin PFA, ca si facultate nu am una de IT ci una de limbi straine (am muncit inainte si ca translator);
- 1.500  - 2.000 lei din banii pe care ii castig se duc catre fratele meu (el face  in Anglia facultatea - termina anul asta);
- zona in care lucrez eu este IT, dar momentan nu lucrez ca developer ci mai mult in QA si nu exista niciun semn cum ca ar fi posibila trecerea catre programare in interiorul firmei;
- munca care o fac acum e foarte usoara, majoritatea timpului il pierd citind cod scris de altii, interpretare loguri si facand teste manuale;
- la Bucuresti mi se ofera un post de programator junior, in ultimele 3 luni m-am pus cu burta pe carte si am inceput sa citesc mai mult despre programare si chiar am obtinut si o certificare Oracle pe Java ;

asa stau lucrurile...

Edited by petrica2016, 29 March 2017 - 09:06.


#81
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
2500 in Braila super bine, daca vii la Bucuresti sa stai singur, sa dai 1500-2000 pentru facultatea fratelui, nu te vad bine, sfatul meu este sa devii bun in ceea ce faci, si apoi vei dicta tu regulile, si ai putea sa faci chiar de acolo meseria, tine cont ca la Bucuresti munca ta s-ar putea sa nu mai fie usoara, programator junior, cam ala care le face pe toate, cara si geanta altora, le aduce cafeaua la birou.....stai linistit acolo, nu iti complica viata pentru nimic

#82
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View Postpetrica2016, on 29 martie 2017 - 08:59, said:

Poate ar fi fost mai bine sa descriu de la inceput toate detaliile:
- momentan castig ~ 2 500 - 2.8000 lei in Braila, in conditiile in care stau cu parintii;
- 1.500  - 2.000 lei din banii pe care ii castig se duc catre fratele meu (el face  in Anglia facultatea - termina anul asta);
- zona in care lucrez eu este IT, dar momentan nu lucrez ca developer ci mai mult in QA si nu exista niciun semn cum ca ar fi posibila trecerea catre programare in interiorul firmei;
- munca care o fac acum e foarte usoara, majoritatea timpului il pierd citind cod scris de altii, interpretare loguri si facand teste manuale;
- la Bucuresti mi se ofera un post de programator junior, in ultimele 3 luni m-am pus cu burta pe carte si am inceput sa citesc mai mult despre programare si chiar am obtinut si o certificare Oracle pe Java ;

asa stau lucrurile...
cam dai porumbelul pe cioara... pai si daca te muti nu mai trebuie sa-i trimiti fratelui bani?... sau, daca termina, banii aia nu-ti raman tie oricum? si am impresia ca mergi cam la risc cu job-ul... q&a, adica tester => salt la programator... dar nah, tu stii mai bine... in orice caz ai sa ramai cu mult mai putini bani decat ramai acolo daca stai cu parintii, singura sansa sa fie sa progresezi ca programator... atat ca e cu semnul intrebarii...

Edited by ShadowBroker, 29 March 2017 - 09:09.


#83
petrica2016

petrica2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.04.2016

View PostPlaton, on 29 martie 2017 - 09:06, said:

2500 in Braila super bine, daca vii la Bucuresti sa stai singur, sa dai 1500-2000 pentru facultatea fratelui, nu te vad bine, sfatul meu este sa devii bun in ceea ce faci, si apoi vei dicta tu regulile, si ai putea sa faci chiar de acolo meseria, tine cont ca la Bucuresti munca ta s-ar putea sa nu mai fie usoara, programator junior, cam ala care le face pe toate, cara si geanta altora, le aduce cafeaua la birou.....stai linistit acolo, nu iti complica viata pentru nimic

El termina anul asta, nu va mai avea nevoie de mine sau cel putin asa sper... din cauza asta nici nu mi-am asumat vreun risc inainte, pentru ca era cineva care depindea de mine.

View PostShadowBroker, on 29 martie 2017 - 09:07, said:

cam dai porumbelul pe cioara... pai si daca te muti nu mai trebuie sa-i trimiti fratelui bani?... sau, daca termina, banii aia nu-ti raman tie oricum? si am impresia ca mergi cam la risc cu job-ul... q&a, adica tester => salt la programator... dar nah, tu stii mai bine... in orice caz ai sa ramai cu mult mai putini bani decat ramai acolo daca stai cu parintii, singura sansa sa fie sa progresezi ca programator... atat ca e cu semnul intrebarii...

Sincer am zis si intr-un alt post simt ca nu mai am aer ... sunt atat de multe optiuni, atat de multe de luat in considerare....
Eu m-am gandit la viitor ... daca firma la care sunt acum zice "La revedere" in doi ani, ce fac dupa ... ca si QA care a facut testare manuala, interpretare loguri si ceva cod review nu prea ma vad bine ...

Poate par disperat, dar chiar nu stiu ce drum sa aleg ... am discutat si cu parintii, ei ma incurajeaza sa plec, am vorbit si cu prietenii unii zic da alti nu... am intrebat aici ca sa aflu parerea unor persoane care s-au confruntat cu asta sau care cunosc cazuri ...

#84
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Nu vreau să te descurajez,sau să zic ceva și tu să faci cum zic eu,dar,poate ar fi mai bine să aștepți să termine fratele în Anglia,apoi să iei în calcul varianta mutării.Cum a zis colegul mai sus.
Poate te vei muta în Anglia,dacă fratele rămâne acolo și-ți găsește și ție job tot acolo.

#85
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View Postpetrica2016, on 29 martie 2017 - 09:14, said:

Sincer am zis si intr-un alt post simt ca nu mai am aer ... sunt atat de multe optiuni, atat de multe de luat in considerare....
Eu m-am gandit la viitor ... daca firma la care sunt acum zice "La revedere" in doi ani, ce fac dupa ... ca si QA care a facut testare manuala, interpretare loguri si ceva cod review nu prea ma vad bine ...

Poate par disperat, dar chiar nu stiu ce drum sa aleg ... am discutat si cu parintii, ei ma incurajeaza sa plec, am vorbit si cu prietenii unii zic da alti nu... am intrebat aici ca sa aflu parerea unor persoane care s-au confruntat cu asta sau care cunosc cazuri ...
Ideea generala e buna, daca chiar iti place programarea... insa cred ca ar fi ceva mai intelept sa te pregatesti bine(am inteles ca te-ai pregatit vreo 3 luni), sa ai cu ce impresiona si la interviu si la job, sa nu te ia doar de un soi de sclav ceva de care se scapa usor, caci exista sansa sa te foloseasca nitel in "perioada de proba" si dupa sa te trimita la plimbare... si e pacat, ca ai job cu salariu bunicel pt. tester... parerea mea...

#86
petrica2016

petrica2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.04.2016

View PostShadowBroker, on 29 martie 2017 - 09:26, said:

Ideea generala e buna, daca chiar iti place programarea... insa cred ca ar fi ceva mai intelept sa te pregatesti bine(am inteles ca te-ai pregatit vreo 3 luni), sa ai cu ce impresiona si la interviu si la job, sa nu te ia doar de un soi de sclav ceva de care se scapa usor, caci exista sansa sa te foloseasca nitel in "perioada de proba" si dupa sa te trimita la plimbare... si e pacat, ca ai job cu salariu bunicel pt. tester... parerea mea...

Firma care mi-a oferit jobul este o banca din Romania (cred ca nu e bine sa dau numele). Nu cred ca e o firma care sa faca din astea sau cel putin asa sper.
Din ce am vorbit cu ei la interviurile sustinute pana acum pareau incantati de mine ...

Edited by petrica2016, 29 March 2017 - 09:39.


#87
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View Postpetrica2016, on 29 martie 2017 - 09:37, said:

Firma care mi-a oferit jobul este o banca din Romania (cred ca nu e bine sa dau numele). Nu cred ca e o firma care sa faca din astea sau cel putin asa sper.
Din ce am vorbit cu ei la interviurile sustinute pana acum pareau incantati de mine ...
Daca e banca pare ok, nu cred sa faca smecherii, doar ca exigentele si asteptarile probabil ca-s maricele... un pic de risc cred ca e, tu stii mai bine cam care ar fi situatia daca lucrurile nu merg ideal... daca te pot sustine ai tai in caz ca lucrurile merg rau, incearca! astia mai mult ca sigur or sa-ti mareasca salariul daca te descurci..

Edited by ShadowBroker, 29 March 2017 - 09:55.


#88
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostShadowBroker, on 29 martie 2017 - 09:51, said:

Daca e banca pare ok, nu cred sa faca smecherii, doar ca exigentele si asteptarile probabil ca-s maricele... un pic de risc cred ca e, tu stii mai bine cam care ar fi situatia daca lucrurile nu merg ideal... daca te pot sustine ai tai in caz ca lucrurile merg rau, incearca! astia mai mult ca sigur or sa-ti mareasca salariul daca te descurci..

Prea multi de DACA, nu prea imi plac variantele cu necunoscute, viata este nesigura in capitalism, nu prea as da vrabia din mana....

#89
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Numai faptul că pleci din plictisitorul ăla de Brăila și ajungi în marea metropolă europeană, bonus statul singur, fără părinți, face toți banii. Bine, face chiar toți, adică nu-ți mai rămâne nimic, dar asta viață tată, trăiești la maxim, te simți viu. La pensie poți să te retragi la locul de baștină, pe baltă.
Vino negreșit.
O grămadă de fete sunt deja aici, singure și confuze, te împiedici de ele pe toate străzile.
O să-mi mulțumești mai târziu.

#90
lulutza

lulutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 30.05.2008

View PostPlaton, on 29 martie 2017 - 07:14, said:



Ai inceput cu 1000 de lei in 90 poate, ca acum cu 1000 de lei nici la azilul de saraci nu te primeste.

Cand auzi de garsoniere de 600, FUGI!!! dar fugi tare, ce dracu mai oameni buni, spuneti totul pana la capat, garsoniera aia este de regula mica, saracacioasa, are in jur de 17 mp, baia este foarte mica, faci dus in picioare, si ai vecini indoielnici, si in general ieftin inseamna prost, cand va aud ca isi ia ieftin, nu exista ieftin si bun, sa va intre in cap, este un mit idiot, eu sunt satul de ieftin,pantofi care se rup dupa o luna, ciorapi care ii porti odata, pentru ca dupa spalare se fac ghem, hai sa nu mai aberam,
a si e mai ok sa dea jumatate de salariu pentru 3 mp in plus nu? daca nu era singur mai ziceam, dar asa, din moment ce doi pot locui in garsoniere de 30mp, de ce unul singur nu poate in 17? adica mai bine sa ia ceva la 200e
minim, si dupa sa ajunga cu restante la intretinere, decat sa ia ceva mai ieftin si sa fie cu toate la zi si eventual sa ii mai ramana si de o ciunga pe langa. eu acum castig cam 2500 lei, am chirie 200e. dupa ce platesc si cheltuielile, salariul meu e cam pa. asa ca ramane cel al sotului. la el ce mai ramane dupa ce plateste toate cele si mai si mananca? ma rog e alegerea lui pana la urma.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate