Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Criza religiei in Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
364 replies to this topic

#37
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postpacopaco1967, on 27 martie 2017 - 08:38, said:

La o constinta libera si foarte greu de manipulat . Nu ii poti prosti ca sarutand icoane o sa ai parte de binecuvantari.
Răspuns greșit, ceea ce denotă că habar nu ai în ce a constat reforma respectivă.

View PostOxigen1234, on 27 martie 2017 - 08:40, said:

reforma lui luther a facut ca oamenii sa nu mai fie ingropati fara o rugaciune, sa nu mai traiasca o viata nebotezati si sa nu mai praseasca necununati.

o lovitura data monopolului de biserica

in baza salariului de la buget orice preot e DATOR sa slujeasca GRATIS orice botez, nunta sau inmormantare, chiar si sub cerul liber!!!

si chiar si fara nici un salariu e dator sa slujeasca din vocatie.

nici un preot pe aici nu a murit de foame, oricine are o nunta va da si protului parte din painea si vinul de pe masa, doar ca pe aici popii s-au dedulcit la bine, chiar daca pe masa e doar paine ei vor cozonac

problema e serioasa, BOR exclude preotii care nu isi fac planul la incasari, acestia se aduna si fac BISERICI PRIVATE, deci in cativa ani va fi concurenta pe piata libera a bisericii

ma astept ca in cativa ani bisericile private sa se coalizeze intr-o noua mitropolie si eventual o noua patriarhie

ups, deja exista Mitropolia Moldovlahiei

si continua in Bucuresti   http://www.dezvaluir...a-constana.html
Altul care habar nu are nici de ce a fost inițiată și nici la ce a condus. Având în vedere că ești nou pe aici, îți spun totuși de ce a inițiat-o. Reforma respectivă a fost una politică, îndreptată împotriva politicii Vaticanului. Nu a avut nicio treabă nici cu moaștele, cu icoanele, cu botezul sau cu cununia. Nici măcar cu sursele de bani (mai ales că bisericile lutherane și ele au nevoie de surse de bani), mai ales a Bisericii Ortodoxe. Ea a fost împotriva papalității, nu împotriva ortodoxiei, așa să știi.

#38
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostSfantul Jakob, on 27 martie 2017 - 10:13, said:



Daca vrei sa-ti pastrezi banii TAI pentru carciumi si curve, la carciumi si curve mergi, da?
Acolo dai bani, acolo te duci! Ceri unei curve sa-ti boteze copilu' intr-o carciuma. Gasesti o frapiera mai babana si ai rezolvat problema Posted Image
Pai ...nu te supara ,dar ce inseamna asta?Adica daca nu dau obligatoriu din banii castigati pe munca mea popii,inseamna ca ma duc la carciuma?Ca asa ai pus problema.Botezul,si restul sunt platite din cate stiu,deci daca nu dau spaga la popa sa botez copilul in carciuma,da?
Asta e comunicat oficial „Patriarhia Română nu a formulat niciodată și nu a impus niciodată oficial taxe pentru serviciile liturgice"

#39
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
@tiestodj20 - te dai mare sa nu platesti, dar cand te vezi cu mortul pe masa se schimba problema.

cimitirele "e" dirijate de bor-ati, desi ai loc cumparat si platit an de an, iaca ca nu te primeste sa ti-l bagi la pamant daca nu cotizezi atunci cand e durerea mai mare si nevoia mai adanca

ca asta vine dupa ce te-au stors doctorii si alte probleme, si mai te storc si aia de la spital spalare imbalasamare sicriu transport colaci samd.

cam 100 oficial si vreo 500 in plus neoficial

daca ar fi oameni de omenie si nu borati ar accepta sa dai 100 atunci si sa mai dai si pe parcurs, ca doar nu iti iei locul de veci din cimitirul lor sa pleci cu el aiurea, dar daca nu scoti 600 nici nu iti descuie poarta sa bagi sicriul...

patit, nu zic din vorbe

si sunt crestin ortodox in inima mea, dar tot sunt impotriva mult-prea-managerului Daniel si spertzarilor de sub el

@mario:  acum ortodoxia locala ajunge la jefuirea populatiei din vremea lui Luther (cand era belita de papalitate)- si rezolvarea va fi aceeasi. stiu mai multe decat banuiesti.

P.S. Biserica e o utopie, pe aici popa face si desface totul, episcopul ii tine spatele cand fura daca da partea la episcop si in special taxa lunara la patriarhie, si cam asta inseamna bor
Ca veni vorba, cand a dat papa bula inefabilitatii papale? in secolul 15? nope, in secolul 20 !!!

P.P.S pentru @mario - daca nu aveam prieteni sa mai imi dea 500 lei ma intorceam cu mortul acasa, ca popa n-are bancomat in sutana !!!

Edited by Oxigen1234, 27 March 2017 - 11:22.


#40
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postpacopaco1967, on 27 martie 2017 - 08:53, said:

Cum adica vor sa faca botez in biserica ? Biserica sunt credinciosii, poate vrei sa spui intr-o cladire . Dar ala nu e botez ce se face pe aici. Botez e ala care il facea ioan botezatorul. Aia care se face la bebelusi se numeste baita scumpa din snobism.
Mata' confunzi biserica cu Biserica. Vezi că e o majusculă acolo, care schimbă semnificația cuvântului. Ar trebui să fii atent la astea, chiar dacă nu ești român.

#41
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostSfantul Jakob, on 27 martie 2017 - 10:25, said:

Insa gugustiucii care vin candid cu pretentia ca la biserica totul ar trebui sa fie moca si cazut din cer,
Te rog frumos zi-mi si mie ce se include in acel "totul". Ce primeste cineva la biserica si n-ar trebui sa fie moca?

(as pune pariu ca intrebarea asta te pune in dificultate ... sunt curios daca vei putea raspunde)

Edited by kruger, 27 March 2017 - 11:16.


#42
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostSfantul Jakob, on 27 martie 2017 - 09:47, said:

Daca tu crezi ca e normal ca statul sa construiasca Bisericile, sa le doteze corespunzator, sa plateasca toate utilitatile si sa dea salarii decente preotilor, DA, suntem de acord. Ti-ar placea?

Dar daca statul da jumatate, cealalta jumatate trebe s-o platesti tu.
Mah tu esti dus ? Biserica o ridica Dumnezeu . Vorba lui isus , voi sunteti pereti varuiti de va faceti ca nu intelegeti

View PostDude_2nd, on 27 martie 2017 - 09:20, said:

@Paco, ii urasti pe popoi, ii urasti pe pastori, Il urasti pe Dumnezeul crestinilor numindu-L Diabol...ce anume din Crestinism zici ca iubesti?
Tu crezi ca isus iubea fariseii fatzarnici ? Ce nu iubesc eu sunt fatzarnicii care isi spun slujitorii lui Dumnezeu .Pe astia am eu toata dantura impotriva, nu doar un dinte. Politicienii macar nu se pretind slujitori ai Domnului .
Daca fatzarnicii de popi/pastori sau ce isi mai zic aveau credinta si aratau credinta din toti porii apoi lumea asculta si pazea poruncile divine . Dar cand tinerii vad fatzarnicia lor isi baga piciorul in el de dumnezeu si cristosi si mama lui cristosu.

Din cauza lor se va strica generatia urmatoare .

Edited by pacopaco1967, 27 March 2017 - 11:14.


#43
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostSfantul Jakob, on 27 martie 2017 - 10:25, said:

Nu stiu exact cum e la ortodocsi. Stiu ca noi taiem chitanta pentru fiecare leu incasat de la enoriasi.
Ca se face bilant contabil de o firma de contabilitate si toate intrarile si iesirile sunt inregistrate.
Nu poti face chiar totul cosher pentru ca mai cumperi de la particulari, de la piata, unii nu-ti pot da bon. Mai sunt exceptii.
Dar cred ca totul trebe sa fie transparent, inregistrat, verificabil.

Insa gugustiucii care vin candid cu pretentia ca la biserica totul ar trebui sa fie moca si cazut din cer, ca sa aiba ei bani sa mearga la curve, trebe adusi cu picioarele pe pamant.
Este la fel. Mai ales că la ortodocși există un consiliu parohial format din mireni, care ține evidența contabilă și care aprobă bugetul de cheltuieli și investițiile. Nu preotul. Și acel consiliu are cunoștință de absolut orice venit și orice slujbă săvârșită în biserică.

View PostOxigen1234, on 27 martie 2017 - 11:10, said:

@mario:  acum ortodoxia locala ajunge jefuirea populatiei din vremea lui Luther cand era belita de papalitate - si rezolvarea va fi aceeasi. stiu mai multe decat banuiesti.
Serios? Cum așa? Prin ce mijloace?

View Postpacopaco1967, on 27 martie 2017 - 11:14, said:

Tu crezi ca isus iubea fariseii fatzarnici ? Ce nu iubesc eu sunt fatzarnicii care isi spun slujitorii lui Dumnezeu .Pe astia am eu toata dantura impotriva, nu doar un dinte. Politicienii macar nu se pretind slujitori ai Domnului .
Daca fatzarnicii de popi/pastori sau ce isi mai zic aveau credinta si aratau credinta din toti porii apoi lumea asculta si pazea poruncile divine . Dar cand tinerii vad fatzarnicia lor isi baga piciorul in el de dumnezeu si cristosi si mama lui cristosu.

Din cauza lor se va strica generatia urmatoare .
Mata' te crezi cumva, Iisus? :huh:

#44
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View Postmoarepreot, on 27 martie 2017 - 05:36, said:


titlul nu l-am dat eu > [Cel mai tare preot ( stand up comedy)  ]
Preotul Necula de la Brasov este o dovada
Ascultati-l Sa vedeti ca efectiv face lumea sa rada! >Desi un alt preot sustine ca luarea in ras a bibliei este Blasfemie!!


parintele Necula e unul dar mai sunt si altii,o gramada de preoti ortodocsi care sunt seriosi,care respecta credinta ortodoxa,dogmele,canoanele,care sunt impotriva ecumenismului eretic...

#45
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006

View Postpacopaco1967, on 27 martie 2017 - 11:14, said:

Tu crezi ca isus iubea fariseii fatzarnici ?

Eu tot astept sa ai bun simt si sa folosesti intr-un tarziu majuscule cand e nevoie.

#46
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postun huligan, on 27 martie 2017 - 11:45, said:

Eu tot astept sa ai bun simt si sa folosesti intr-un tarziu majuscule cand e nevoie.
"Tu crezi ca Iehsoua iubea fariseii tatzarnici ?"

Ce zici, acu e mai bine ? Numele isus e inventat cum si jesus . Numele real era iehsoua. scriu cu i mic pentru ca i mare se confunda cu litera L.
No bine, unii au problema asta , eu nu ader la prostiile astea . important pentru mine e un caracter neprihanit cum si Mesia are/avea .(Vezi ca am scris Mesia cu M mare) Posted Image

Edited by pacopaco1967, 27 March 2017 - 11:52.


#47
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 26.01.2007

View Posttiestodj20, on 27 martie 2017 - 10:58, said:

nefacand nimic util
Daca nu fac nimic util, de ce te duci la Biserica?

View Posttiestodj20, on 27 martie 2017 - 10:58, said:

o sa platesc, daca vreau si daca eu consider ca e necesar
Despre asta e vorba.
Daca vrei si daca vei considera necesar, te duci la Biserica si soliciti ceva.
Apoi scoti banu, ca un baiat civilizat. Ca doar nu esti cersetor.

Edited by Sfantul Jakob, 27 March 2017 - 12:14.


#48
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Sfantul Jakob Posted A minute ago
Old Line Pentecostal Member

tiestodj20, on 27 martie 2017 - 11:58, said: nefacand nimic util
Daca nu fac nimic util, de ce te duci la Biserica?

Ca de ai naibii au bagat cimitirul in spatele bisericii si nu treci pana nu cotizezi, si sa stea mortul sa se imputa in casa nu e o solutie acceptata de comitetul de bloc!
De-aia, de nevoie te duci, nu dai banu' asa de buna voie ca nu esti idiot!
Si ei te prind cu chilotzii in vine si ti-o trag pana se satura!
De aia ii uraste poporul! pentru lipsa lor de omenie, pentru jaful comis pe oameni in nevoie, pentru ca fura de la saraci ca sa dea la bigati, pentru ca au uitat ce au jurat cand au fost facuti preoti...

Edited by Oxigen1234, 27 March 2017 - 12:20.


#49
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostOxigen1234, on 27 martie 2017 - 12:14, said:

Ca de ai naibii au bagat cimitirul in spatele bisericii si nu treci pana nu cotizezi, si sa stea mortul sa se imputa in casa nu e o solutie acceptata de comitetul de bloc!
Sunt cimitire atat private cat si publice. Ale comunitatii, publice, sunt administrate de primarie si n-ai nevoie de niciun popa. Doar de certificatul de deces. Alea private, ale bisericii sau alti intreprinzatori... ca la orice dugheana.

Edited by neagu_laurentiu, 27 March 2017 - 12:20.


#50
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
zi tu unul mancati-as sufletul sa aiba locuri pe raza municipiului bucuresti

si apoi zi-i tu lu' mama ca n-a strans destui bani sa merite sa fie ingropata langa bunicu' si ca trebuie sa inchirieze alt loc de veci pe aiurea ca popa n-o ingroapa daca n-are destui bani

ia si preturi fara popa, ca parca e mai ieftin cu popa in locul gratis de la bunici  http://www.cimitir.ro/servicii.html

Edited by Oxigen1234, 27 March 2017 - 12:27.


#51
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu stiu in Bucuresti, stiu in Iasi unde cele 3~4 sunt in administrarea primariei/consiliului local.

#52
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007

View Posttiestodj20, on 27 martie 2017 - 09:34, said:

De ce costa? Preotul e platit de stat, are salariu. Medicul e platit si el de stat, dar nu are voie sa ia bani de la pacient, pe buna dreptate.
problema e ca popa are o indemnizatie de la stat care este egala cu salarul minim adica 1065 lei. Un medic are o "idee" mai mult.
Daca crezi ca poate oricine in Ro sa traiasca doar cu 1065 lei/luna, te inseli.

View PostdaniMMM, on 27 martie 2017 - 09:58, said:

Cristelnita,biserica,curentul,salariul popii sunt pe chitanta.Bor primeste bani de la bugetul de stat pentru astea.Vorbim de banii fara chitanta strecurati in poala popii,popa care nici nu se uita la tine daca nu decartezi,exista n cazuri in care nu au vrut sa inmormanteze,boteze,cunune daca nu s-a sarit cu "tariful" lui personal.Banii astia unde apar?
Iar daca vreau sa-mi pastrez banii MEI pentru carciumi sau curve,e treaba mea,da?Nu fute grija pe BOR de banii castigati de mine
dar nici nu esti obligat sa te botezi sa te cununi sau sa fii inmormantat cu popa. E ca la magazin, daca nu-ti convine pretul nu cumperi sau cauti mai ieftin.

Edited by dan1980_25, 27 March 2017 - 12:35.


#53
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
dar nici nu esti obligat sa te botezi sa te cununi sau sa fii inmormantat cu popa

buna ca gluma, dar in viata de zi-de-zi e o minciuna sinistra

#54
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pai cine te obliga? Rudele eventual.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate