Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Criza religiei in Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
364 replies to this topic

#1
moarepreot

moarepreot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 06.02.2013
Jur sa spun adevarul si sa nu ascund nimic din ceea ce stiu!

Sustinatorii religiei in Romania sunt impartiti, subordonati politic, altii economic!
Credinta a scazut mult la majoritatea populatiei desi exista un segment al populatiei
care "practica" religia in speranta unei pozitii speciale intr-o schema magica!

Solutia vizibila care pare sa fie o sansa pentru reabilitare si atragere a populatiei este:
- Preotul StandUp Comedy care ascunde adevarurile pe care le tot prezint eu:
1. Credinta este anacronica!
2. Sunt afirmatii periculoase sustinute chiar de isus!
3. Misoginism si dictatura!

titlul nu l-am dat eu > [Cel mai tare preot ( stand up comedy)  ]
Preotul Necula de la Brasov este o dovada
Ascultati-l Sa vedeti ca efectiv face lumea sa rada! >Desi un alt preot sustine ca luarea in ras a bibliei este Blasfemie!!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/J17fP419BEs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu am studiat biblia fara prejudecati!
Am inteles ca majoritatea credinciosilor au o credinta personala selectiva, evitand tot ceea ce nu le convine!

Nimeni nu are curajul sa prezinte - CELE 10 PORUNCI  (in afara de mine)! iesirea CAP:20 si Deutenoromul CAP:5!
Am vorbit personal cu preoti care par amnezici cand le amintesc ca eu nu gasesc credinciosi care sa cunoasca minimum necesar de credinta "poruncile"!
Cine nu cunoaste nici nu poate respecta!
Isus afirma cu precizie!
Matei CAP:5

Quote

Împlinirea Legii şi Prorocilor
17 Să* nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc.
* Rom 3:31; Rom 10:4; Gal 3:24;
18 Căci adevărat vă spun, câtă vreme* nu vor trece cerul şi pământul, nu va trece o iotă sau o frântură de slovă din Lege înainte ca să se fi întâmplat toate lucrurile.
* Luca 16:17;
19 Aşa că oricine* va strica una din cele mai mici din aceste porunci şi va învăţa pe oameni aşa va fi chemat cel mai mic în Împărăţia cerurilor; dar oricine le va păzi şi va învăţa pe alţii să le păzească va fi chemat mare în Împărăţia cerurilor.
* Iac 2:10;
20 Căci vă spun că, dacă neprihănirea voastră nu va întrece* neprihănirea cărturarilor şi a fariseilor, cu niciun chip nu veţi intra în Împărăţia cerurilor.
* Rom 9:31; Rom 10:3;
((>>>>si incepe sa enumere poruncie sa nu credeti ca se refera la altele))
Despre ucidere
21 Aţi auzit că s-a zis celor din vechime: ‘Să* nu ucizi; oricine** va ucide va cădea sub pedeapsa judecăţii.’

Se sustine ca isus a schimbat lege dar nu este adevarat:
Aici este o dovada ca arata ce cuprinde legea... nu aduce alta lege!

Quote

Matei CAP:7 versetul 12
12 Tot ce voiţi să vă facă vouă oamenii, faceţi-le şi voi la fel; căci în aceasta** sunt cuprinse Legea şi Prorocii.
Inca un exemplu in care se foloseste cuvantul "cuprins"!

Quote

37 Isus i-a răspuns:
Să iubeşti pe Domnul, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău.’
38 Aceasta este cea dintâi şi cea mai mare poruncă.
39 Iar a doua, asemenea ei, este: ‘Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.’
40 În aceste* două porunci se cuprinde toată Legea şi Prorocii.
CUPRINSUL bibliei este pe doua pagini dar continutul este pe 1000 de pagini!

1. Intrebati-va ce porunca se adreseaza femeiilor!(se spune doar sa nu poftesti la femeia aproapelui tau)
2, Intrebati-va cine respecta porunca cu ziua a 7-a, adica sa nu faca nimic nici el nici servitorii lui...deci sa nu mearga nici la oameni care sa-l serveasca cu telefonie, cumparaturi, energie, apa etc...
3. daca credeti in dumnezeu cu adevarat respectatii poruncile!
Intrebati-va de ce sare ca ars moderatorul desi eu spun doar adevarul si nu jignesc pe nimeni!
Moderatorul nu prezinta nici un argument impotriva afirmatiilor mele!

Edited by moarepreot, 27 March 2017 - 05:45.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 moarepreot, on 27 martie 2017 - 05:36, said:

Solutia vizibila care pare sa fie o sansa pentru reabilitare si atragere a populatiei este:
De ce "solutia"? Lasa pe fiecare sa-si gaseasca drumul, nu trebuie "ademenit" de nimeni.

#3
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015

 moarepreot, on 27 martie 2017 - 05:36, said:

Quote

* Luca 16:17;
19 Aşa că oricine* va strica una din cele mai mici din aceste porunci şi va învăţa pe oameni aşa va fi chemat cel mai mic în Împărăţia cerurilor; dar oricine le va păzi şi va învăţa pe alţii să le păzească va fi chemat mare în Împărăţia cerurilor.

Prin urmare şi aşa deci , Împarăţia cerurilor va fi plină de MARI si de MICI.
Cu alte cuvinte de sclavi şi de stăpâni ?
Precum în ceruri aşa şi pe pamânt şi viceversa .

Edited by tiomarami, 27 March 2017 - 06:43.


#4
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Ce face insomnia din oameni!
Sunt prea multi preoti, coruptia este prea mare in B.O.R. si se ajunge la aberatii.
In loc sa modernizeze biserica si sa atraga adepti in mod benevol, ei indoctrineaza fortat din scoala, se folosesc de politicieni avizi de voturi pentru a primi bani si favoruri de la stat etc.
Este un alt factor de imputire a vietii in tara asta.
Preotimea nu inspira incredere nici macar de la distanta, ei aratand nespalati si ponositi ca acum 2-3 secole.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Eu nu pricep de ce propovaduieste in continuare un mesaj, corect de altfel, invelit in aceleasi nuante arhaice de acum mii de ani! Acelasi mesaj poate fi spus direct sau imbract intr-o forma a zilelor in care ne aflam. Bine, nu pricep nici de ce e nevoie de repetarea aceluiasi mesaj, dupa ce l-am tot auzit in familie si scoala. Cine nu l-a prins de mic, slabe sanse are la a treia repetare.

Edited by neagu_laurentiu, 27 March 2017 - 06:48.


#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Cineva va fi ars pe ruuuuuug.....

#7
moarepreot

moarepreot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 06.02.2013

 neagu_laurentiu, on 27 martie 2017 - 06:47, said:

Eu nu pricep de ce propovaduieste in continuare un mesaj, corect de altfel, invelit in aceleasi nuante arhaice de acum mii de ani! Acelasi mesaj poate fi spus direct sau imbract intr-o forma a zilelor in care ne aflam. Bine, nu pricep nici de ce e nevoie de repetarea aceluiasi mesaj, dupa ce l-am tot auzit in familie si scoala. Cine nu l-a prins de mic, slabe sanse are la a treia repetare.
Mesajul nu poate fi modernizat, fiind spus de atotputernicul si atotstiutorul!
Ori e lege ori nu!
Asta arat eu, religia este anacronica deci a expirat...dar cum am spus cei interesati il ascund sau il schimba sa nu se stie adevarul care este evident rau!!

Edited by moarepreot, 27 March 2017 - 07:09.


#8
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Religia este cea mai mare escrocheria a tuturor timpurilor! ATENTIE,am spus Religia ,nu Credinta!
De ce trebuie sa dau eu bani ca sa ma rog???De ce trebuie sa dau bani ca sa fiu botezat?De ce trebuie sa dau bani ca sa fiu ingropat???Si exemplele pot continua!
Unde e smerenia si cumpatarea in randul bisericii??Mai tine prosteala asta cu biserica o generatie maxim doua,da apoi duca-se!!!
Cum se face ca BOR este cea mai bogata institutie din Europa???O sa radeti da asa e!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M-TiSwMCQwA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sunt mai multe parti....

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Faci vesnica  confuzie intre "CREDINTA", pe care toti oamenii o au, (chiar si ateii, credinta lor fiind ca nu exista Dumnezeu) si "religie", "biserica", "popime", care sunt cu totul altceva.

#10
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 26.01.2007

 george_eu25, on 27 martie 2017 - 07:41, said:

De ce trebuie sa dau eu bani ca sa ma rog???
De ce trebuie sa dau bani ca sa fiu botezat?
De ce trebuie sa dau bani ca sa fiu ingropat???Si exemplele pot continua!
Trebuie sa dai bani ca sa fii botezat pentru ca acea cristelnita in care esti botezat, costa bani.
Apoi, tu nu esti botezat pe intuneric. Iar curentul electric se plateste.
Tu nu esti botezat in crang, ci intr-o cladire de biserica. Astea nu cresc de la sine. Trebe pusa o temelie, trebe ceva caramizi. Si mai multe d'astea.
Apoi, nu te boteaza politia Posted Image , e un preot acolo. El asta face toata ziua. Botezuri, nunti, inmormantari. Si altele. Preotul trebuie si el sa manance. Uneori are si familie.

Tu ai vrea sa fii botezat mocca.
Si toti pretenii tai vor la fel. Vor sa-si pastreze banii pentru carciumi.
Dar daca nimeni nu da niciun ban, cum sa sa mai existe botezuri in biserica?

 george_eu25, on 27 martie 2017 - 07:41, said:

sunt mai multe parti....
Sa nu crezi ca toate clipurile, daca au mai multe parti, sunt neaparat adevarate.

Edited by Sfantul Jakob, 27 March 2017 - 08:24.


#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
La un standup comedy d-ăla m-aș duce și eu, chiar dacă nu cred. Apreciez umorul de calitate.

Biblia pe de altă parte e o carte de glume proaste. Are farmec până la vârsta de 15 ani,  dar nu mai mult.

#12
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
BOR nu e cea mai bogata din Europa. Se stie ca cea mai mare avere din LUME o are Vaticanul. Si apoi sunt biserici mai avute in Europa, macar aia Rusa sponsorizata de KGB.

Cand se va face diferenta intre religie , credinta  SI biserica ???

Una e dogma, una e alegerea interioara, una e organizatia care crede ca are monopolul.

Daca noi ne plangem azi, imaginati-va cat de tare ii durea impunerea bisericii pe oameni de s-a ajuns la Reforma lui Luther pe vremea cand biserica era muuuult mai puternica...

#13
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Sfantul Jakob, on 27 martie 2017 - 08:15, said:


Apoi, nu te boteaza politia Posted Image , e un preot acolo. El asta face toata ziua. Botezuri, nunti, inmormantari. Si altele. Preotul trebuie si el sa manance. Uneori are si familie.


Dar daca nimeni nu da niciun ban, cum sa sa mai existe botezuri in biserica?
Si la ce mai ia salariu de la stat coane Zaharia ?

Pai botezul il poti face precum ioan botezatorul in aer liber intr-o garla. Numai ca astia de isi zic slujitorii domnului cer ochiul dracului pentru stapanul lor.

#14
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Oxigen1234, on 27 martie 2017 - 08:32, said:

BOR nu e cea mai bogata din Europa. Se stie ca cea mai mare avere din LUME o are Vaticanul. Si apoi sunt biserici mai avute in Europa, macar aia Rusa sponsorizata de KGB.

Cand se va face diferenta intre religie , credinta  SI biserica ???

Una e dogma, una e alegerea interioara, una e organizatia care crede ca are monopolul.

Daca noi ne plangem azi, imaginati-va cat de tare ii durea impunerea bisericii pe oameni de s-a ajuns la Reforma lui Luther pe vremea cand biserica era muuuult mai puternica...
Eu am o curiozitate: unde a dus reforma lui Luther, totuși?

#15
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 mario_bril, on 27 martie 2017 - 08:33, said:

Eu am o curiozitate: unde a dus reforma lui Luther, totuși?
La o constinta libera si foarte greu de manipulat . Nu ii poti prosti ca sarutand icoane o sa ai parte de binecuvantari.

Edited by pacopaco1967, 27 March 2017 - 08:50.


#16
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
reforma lui luther a facut ca oamenii sa nu mai fie ingropati fara o rugaciune, sa nu mai traiasca o viata nebotezati si sa nu mai praseasca necununati.

o lovitura data monopolului de biserica

in baza salariului de la buget orice preot e DATOR sa slujeasca GRATIS orice botez, nunta sau inmormantare, chiar si sub cerul liber!!!

si chiar si fara nici un salariu e dator sa slujeasca din vocatie.

nici un preot pe aici nu a murit de foame, oricine are o nunta va da si protului parte din painea si vinul de pe masa, doar ca pe aici popii s-au dedulcit la bine, chiar daca pe masa e doar paine ei vor cozonac

problema e serioasa, BOR exclude preotii care nu isi fac planul la incasari, acestia se aduna si fac BISERICI PRIVATE, deci in cativa ani va fi concurenta pe piata libera a bisericii

ma astept ca in cativa ani bisericile private sa se coalizeze intr-o noua mitropolie si eventual o noua patriarhie

ups, deja exista Mitropolia Moldovlahiei

si continua in Bucuresti   http://www.dezvaluir...a-constana.html

Edited by Oxigen1234, 27 March 2017 - 09:00.


#17
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 26.01.2007

 pacopaco1967, on 27 martie 2017 - 08:33, said:

Pai botezul il poti face precum ioan botezatorul in aer liber intr-o garla.
Pai unii chiar asa fac. Si nu costa bani.
Dar sunt altii care vor sa faca botez in Biserica, la preot.

Cine vrea sa nu dea niciun ban, sa roage un vecin sa-i boteze copilu' intr-o garla de pe islazu' comunal.
Dar daca vreti un botez mai decent, ala costa. Tu alegi!

#18
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Sfantul Jakob, on 27 martie 2017 - 08:43, said:

Pai unii chiar asa fac. Si nu costa bani.
Dar sunt altii care vor sa faca botez in Biserica, la preot.

Cine vrea sa nu dea niciun ban, sa roage un vecin sa-i boteze copilu' intr-o garla de pe islazu' comunal.
Dar daca vreti un botez mai decent, ala costa. Tu alegi!
Cum adica vor sa faca botez in biserica ? Biserica sunt credinciosii, poate vrei sa spui intr-o cladire . Dar ala nu e botez ce se face pe aici. Botez e ala care il facea ioan botezatorul. Aia care se face la bebelusi se numeste baita scumpa din snobism.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate