Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Criza religiei in Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
364 replies to this topic

#55
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,277
  • Înscris: 06.07.2007

View Postcristirg, on 27 martie 2017 - 11:26, said:

parintele Necula e unul ......care respecta credinta ortodoxa,dogmele,canoanele,care sunt impotriva ecumenismului eretic...
esti sigur ca e impotriva ecumenismului? Ca exista o gramada de filmari in care e prezent prin biserici penticostale sau catolice promovand ecumenismul.

#56
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Deci Jakob, poti raspunde la postul asta sau nu? :)

View Postkruger, on 27 martie 2017 - 11:11, said:


View PostSfantul Jakob, on 27 martie 2017 - 10:25, said:

Insa gugustiucii care vin candid cu pretentia ca la biserica totul ar trebui sa fie moca si cazut din cer,
Te rog frumos zi-mi si mie ce se include in acel "totul". Ce primeste cineva la biserica si n-ar trebui sa fie moca?

(as pune pariu ca intrebarea asta te pune in dificultate ... sunt curios daca vei putea raspunde)


#57
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,277
  • Înscris: 06.07.2007

View PostOxigen1234, on 27 martie 2017 - 12:29, said:

dar nici nu esti obligat sa te botezi sa te cununi sau sa fii inmormantat cu popa

buna ca gluma, dar in viata de zi-de-zi e o minciuna sinistra
adica?
Te obliga cineva sa-ti botezi copilul? Sau te obliga cineva sa te cununi la biserica?
Esti obligat sa mergi chiar in Bucuresti pentru asemenea servicii? Ca acolo stiu si eu ca te taxeaza fara mila.

Edited by dan1980_25, 27 March 2017 - 12:38.


#58
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Unde nu sunt locuri inseamna ca e o problema a administratiei locale, nu a bisericii. Apoi exista crematoriu.

#59
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,243
  • Înscris: 26.01.2007

View Postkruger, on 27 martie 2017 - 12:36, said:

Deci Jakob, poti raspunde la postul asta sau nu? Posted Image
Da. Imediat. Trebe sa raspund la rand :)

#60
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011

View Postdan1980_25, on 27 martie 2017 - 12:36, said:

adica?
Te obliga cineva sa-ti botezi copilul? Sau te obliga cineva sa te cununi la biserica?
Esti obligat sa mergi chiar in Bucuresti pentru asemenea servicii? Ca acolo stiu si eu ca te taxeaza fara mila.
Daca peste botez treci usor, peste nunta mai greu ca poate mai au si altii alte asteptari...
peste inmormantare nu poti sa treci!

Du-te la cimitirul unde ai loc de veci si ia intreaba ce trebuie sa faci daca ai avea un deces in familie?
Primul pas, te duci la popa sa te caute in registru. Atunci afli si cat ai de dat (si aia e doar o parte, sa fii pregatit ca ajunge aproape dublu) si afli ca TREBUIE sa dai ca n-ai de ales.

Obligatorii
Taxa de deschidere cripta
Daca deja e un locatar in cripta - taxa de reinhumare
Taxa de inmormantare
Taxa de inchidere cripta
Taxa servicu religios
Daca ai si reinhumare mai bagi ceva sa ii spuna numele la taxa serviciu religios reinhumare

Supliment la obligatorii
spaga la popa, asta e cea mai mare
spaga la dascal, ca doar nu canta popa toata slujba (max. 30 minute)
spaga la gropari, ca au pus umarul
spaga la lumanareasa sa care apa sa aprinda lumanarea

Restul la optionale = dupa imaginatie

View Postneagu_laurentiu, on 27 martie 2017 - 12:39, said:

Unde nu sunt locuri inseamna ca e o problema a administratiei locale, nu a bisericii. Apoi exista crematoriu.
Cate orase din tara au crematoriu? Tot la p..la popii ajungi...
si taxa de incinerare trece de 2000 ron ...


View Postneagu_laurentiu, on 27 martie 2017 - 12:47, said:

Popii nu fac ce vor in cimitirele lor, exista o lege: http://lege5.ro/Grat...iile-funerare/1
Sa tiparesti legea si sa o tii la capul patului, cand o sa mori sa o tii bine in mana si sa te duca cu ea la cimitir, poate merge si asa, nu stiu, n-am incercat, personal nu "ma" risc (aici chiar se aplica expresia asta agramata)

Edited by Oxigen1234, 27 March 2017 - 12:53.


#61
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,243
  • Înscris: 26.01.2007

View PostdaniMMM, on 27 martie 2017 - 11:09, said:

Adica daca nu dau obligatoriu din banii castigati pe munca mea popii,inseamna ca ma duc la carciuma?Ca asa ai pus problema.
Tu ai pus problema asa. Nu eu.
Uite aici:

View PostdaniMMM, on 27 martie 2017 - 09:58, said:

Iar daca vreau sa-mi pastrez banii MEI pentru carciumi sau curve,e treaba mea,da?
Deci tu vrei, nu eu.
Eu te sfatuiesc sa nu (mai) pastrezi bani pentru curve si carciumari.

View PostdaniMMM, on 27 martie 2017 - 09:58, said:

Botezul,si restul sunt platite din cate stiu,deci daca nu dau spaga la popa sa botez copilul in carciuma,da?
Botezul si restul sunt platite de tine. Nu e spaga. Ti se face un serviciu decent, intr-o cladire decenta, la cererea ta.

#62
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Popii nu fac ce vor in cimitirele lor, exista o lege: http://lege5.ro/Grat...iile-funerare/1

#63
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,243
  • Înscris: 26.01.2007

View Postkruger, on 27 martie 2017 - 11:11, said:

Te rog frumos zi-mi si mie ce se include in acel "totul". Ce primeste cineva la biserica si n-ar trebui sa fie moca?
(as pune pariu ca intrebarea asta te pune in dificultate ... sunt curios daca vei putea raspunde)
Nu stiu daca voi putea raspunde dar incerc: "totul" inseamna bani, dar banii nu inseamna totul :)

Deci banii care se platesc la biserica includ:

1. plata utilitatilor: gaz, curent, apa, etc.

2. salariile angajatilor: preot, femeie de servici, etc.

3. constructiile de biserici si dotarea lor cu toate obiectele de cult adecvate



#64
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,277
  • Înscris: 06.07.2007

View PostOxigen1234, on 27 martie 2017 - 12:41, said:

Daca peste botez treci usor, peste nunta mai greu ca poate mai au si altii alte asteptari...
peste inmormantare nu poti sa treci!


Pai daca nu esti botezat, nu poti fi ingropat cu popa. Nu stiu cum e pe unde locuiesti, tu insa prin zona mea, daca nu ai loc de veci trebuie sa cumperi unul care habar nu am cat costa. Si e normal sa coste ca terenul nu e luat de biserica moka. Insa daca ai deja cumparat din timp, te costa vreo 100 de lei deschiderea sau plm...ceva de genul asta. Daca te mai si ingroapa cu popa, costa inca 100 de lei+ 50 lei la cantaret. Botezul merge cam la fel, cununia identic. Nu mi se pare mult sa dai 150-200 de lei pentru pe treaba de genul asta. In Bucuresti stiu ca se poarta sume cu 4 cifre, deci...naspa.

Edited by dan1980_25, 27 March 2017 - 12:52.


#65
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,072
  • Înscris: 30.07.2006

View Postgeorge_eu25, on 27 martie 2017 - 07:41, said:

Religia este cea mai mare escrocheria a tuturor timpurilor! ATENTIE,am spus Religia ,nu Credinta!
De ce trebuie sa dau eu bani ca sa ma rog???De ce trebuie sa dau bani ca sa fiu botezat?De ce trebuie sa dau bani ca sa fiu ingropat???Si exemplele pot continua!
Unde e smerenia si cumpatarea in randul bisericii??Mai tine prosteala asta cu biserica o generatie maxim doua,da apoi duca-se!!!
Cum se face ca BOR este cea mai bogata institutie din Europa???O sa radeti da asa e!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M-TiSwMCQwA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sunt mai multe parti....

Ca sa ingrasi niste gandaci barbosi si cu sutana.

#66
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostSfantul Jakob, on 27 martie 2017 - 12:49, said:

banii nu inseamna totul

Alooo, e vorba de biserica!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iouZYYzQEjU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#67
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostSfantul Jakob, on 27 martie 2017 - 12:49, said:

Nu stiu daca voi putea raspunde dar incerc: "totul" inseamna bani, dar banii nu inseamna totul Posted Image

Deci banii care se platesc la biserica includ:

1. plata utilitatilor: gaz, curent, apa, etc.

2. salariile angajatilor: preot, femeie de servici, etc.

3. constructiile de biserici si dotarea lor cu toate obiectele de cult adecvate


Eu nu te-am intrebat pe ce da biserica aia banii. Tu ai zis asa:

Quote

Insa gugustiucii care vin candid cu pretentia ca la biserica totul ar trebui sa fie moca si cazut din cer
Totul ala e facut sa para in beneficiul al celor care vin la biserica, deci ca si cum biserica le ofera ceva ce n-ar trebui sa fie moca. Ce e acel ceva ?

#68
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,243
  • Înscris: 26.01.2007

View Postf300, on 27 martie 2017 - 12:53, said:

Alooo, e vorba de biserica!
Da, stiu. E vorba de institutia aia pe care tu o vrei disparuta.
Imi pare rau, raspunsul este NU.
Ea dainuieste de 2000 de ani si va dainui pana se va sfarsi aceasta lume.

Iar la Biserica, printre altele trebuie sa dai bani. Multi. Cat te lasa inima Posted Image

Edited by Sfantul Jakob, 27 March 2017 - 13:01.


#69
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Daca are balta peste... de ce sa nu-l exploatam Posted Image

#70
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,243
  • Înscris: 26.01.2007

View Postkruger, on 27 martie 2017 - 12:55, said:

Totul ala e facut sa para in beneficiul al celor care vin la biserica, deci ca si cum biserica le ofera ceva ce n-ar trebui sa fie moca. Ce e acel ceva ?
Kruger, cand am spus ca oamenii nu trebuie sa creada ca "la biserica totul ar trebui sa fie moca si cazut din cer" m-am gandit la cladirea bisericii, la dotarile ei, la utilitatile de acolo, la salariile oamenilor care slujesc. La ce altceva sa ma gandesc.

Pentru toate cele de mai sus, e nevoie de bani.

In unele biserici, cum este cea penticostala, exista asteptarea ca omul sa dea in fiecare luna 10% din veniturile lui.
Daca se face asa, TOTUL este acoperit. Si nunti si inmormantari, si tot.
Insa luat per ansamblu 10% daruit lunar e mult mai mult decat sa platesti o taxa de 10 milioane pe o casatorie. Si celelalte taxe.

#71
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostSfantul Jakob, on 27 martie 2017 - 13:06, said:

Kruger, cand am spus ca oamenii nu trebuie sa creada ca "la biserica totul ar trebui sa fie moca si cazut din cer" m-am gandit la cladirea bisericii, la dotarile ei, la utilitatile de acolo, la salariile oamenilor care slujesc. La ce altceva sa ma gandesc.

Pentru toate cele de mai sus, e nevoie de bani.

In unele biserici, cum este cea penticostala, exista asteptarea ca omul sa dea in fiecare luna 10% din veniturile lui.
Daca se face asa, TOTUL este acoperit. Si nunti si inmormantari, si tot.
Insa luat per ansamblu 10% daruit lunar e mult mai mult decat sa platesti o taxa de 10 milioane pe o casatorie. Si celelalte taxe.
Deci "gugustiucii" aia sunt prosti pentru ca nu li se pare normal sa plateasca ... pentru cheltuielile de intretinere ale bisericii respective, asta ai vrut sa spui?

Tu asa faci cand vine cineva pe la tine, ii ceri bani pe motiv ca ai facturi de platit?

#72
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Criza religiei in Romania?

Pentru ca Biserica din Romania este cea care este. La fel de sute de ani, in timp ce societatea a evoluat.

Pentru ca, in cea mai mare masura "slujitorii Domnului" sunt cei care este.

Pentru ca lacomie si lenevie si milogeala?

Pentru ca da mult mai putin inapoi societatii fata de ceea ce primeste?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate