Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Etanșare intre cada perete b...

Backu-up box Fronius

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 

Ajutați-mă să înțeleg cum funcționează agențiile imobiliare

- - - - -
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#91
CatalinGrama

CatalinGrama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.04.2017

 bladhaund, on 18 aprilie 2017 - 11:21, said:

Inainte de a discuta despre imobiliare, am o curiozitate: dumneavoastra ati promovat sau nu bacalaureatul? In ce limba?
Ai o problema grava daca consideri ca, caitatile de agent se reflecta in gramatica scrisa.

 ct10dre, on 18 aprilie 2017 - 11:59, said:


OK , ii suni cand au programare la notar . Asta poate sa faca si telefonul meu cu alarma.  La naiba, poti s-o faci si cu un nokia 3310 si scapi si de cei 2 la suta comision   Posted Image  
Altceva ? Ce servicii mai oferi pentru acel comision ?  SUnt chiar curios ce ar putea facilita un agent , in afara de a se baga ca musca in lapte  intre cumparator si proprietar si de a creste  pretul artificial.  Actele daca nu sunt in regula cade in spinarea notarului , ca de asta isi ia comision pe contract  deci si varianta asta cade.
Unde ai gasit tu notar sa umble sa rezolve actele? El doar le cere sa fie in regula. Cand ma refer ca ii sun sa mearga la notar ma refer ca preiau tot procesul de pregatire a vanzarii(nu este cazul sa faci pe prostul). Si pretul creste artificial nu din cauza agentiilor si din cauza proprietarilor care nu stiu sa asculte un sfat profesionist si pleaca urechea la ce ii zic vecinii ca ar putea obtine.
Dar am o curiozitate pe forumul asta sunt doar cei care nu au tranzactionat niciodata nimic?

 QuickSpeed, on 18 aprilie 2017 - 12:29, said:

În Franța este obligatoriu sa faci tranzacții imobiliare prin agenție.
Nicaieri in lume nu este obligatorie colaborarea cu o agentie, dar tarile civilizate au inteles, rolul agentiilor si 90% dintre cei care vand lasa totul in seama unui agent.

#92
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 CatalinGrama, on 18 aprilie 2017 - 12:57, said:

Ai o problema grava daca consideri ca, caitatile de agent se reflecta in gramatica scrisa.
Daca tu postezi un anunt scris agramat, ce te face sa crezi ca as putea avea incredere ca intelegi caracteristicile imobilului, ca intelegi cele scrise in documente si ca, in general, ai capacitatea sa aduci un plus oarecare in tranzactie?

 CatalinGrama, on 18 aprilie 2017 - 12:57, said:

Cand ma refer ca ii sun sa mearga la notar ma refer ca preiau tot procesul de pregatire a vanzarii(nu este cazul sa faci pe prostul).
Adica mai precis ce? Stii sa faci due-diligence la cladire? Stii / ai capacitatea sa rezolvi diferite probleme legale premergatoare? Sau se rezuma la a lua niste copii de acte, le cari la biroul notarial si stabilesti o programare?

Esti amuzant ca spui vorbe mari, dar nimic concret.

#93
CatalinGrama

CatalinGrama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.04.2017

 bladhaund, on 18 aprilie 2017 - 13:05, said:

Daca tu postezi un anunt scris agramat, ce te face sa crezi ca as putea avea incredere ca intelegi caracteristicile imobilului, ca intelegi cele scrise in documente si ca, in general, ai capacitatea sa aduci un plus oarecare in tranzactie?

Adica mai precis ce? Stii sa faci due-diligence la cladire? Stii / ai capacitatea sa rezolvi diferite probleme legale premergatoare? Sau se rezuma la a lua niste copii de acte, le cari la biroul notarial si stabilesti o programare?

Esti amuzant ca spui vorbe mari, dar nimic concret.
Prietene daca esti asa de informat, stii ce presupune vorbele tale. Atat timp cat clientii imi dau mana libera da rezolv si problemele legale. dar asta presupune o imputernicire notariala, si din pacate prea putini proprietari sunt dispusi sa faca lucrul asta. Iar acolo unde nu sunt lasat nu pot sa fac.
Cat despre faptul ca spun vorbe mari si nimic concret, hai sa iti reamintesc ceva, raspund aici din politete, primesc anumite acuze cu zambetul pe buze intelegand ca nu toti oamenii pot gandii la fel. Imi dau silinta sa ofer raspunsuri cat mai elocvente, dar cine vrea sa fie cuiu lu pepelea e liber sa o faca. Cand cineva va avea o tranzactie de care ma voi ocupa, ma va plati si va avea nemultumiri, acela va fi indreptatit sa imi preroseze ca sunt vorbe dar fapte nu.

 bladhaund, on 18 aprilie 2017 - 13:05, said:

Daca tu postezi un anunt scris agramat, ce te face sa crezi ca as putea avea incredere ca intelegi caracteristicile imobilului, ca intelegi cele scrise in documente si ca, in general, ai capacitatea sa aduci un plus oarecare in tranzactie?
Tocmai din acelasi motiv pentru care miliardarii lumii, au doar cateva clase :)

#94
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Catalin Grama, Bill Gates, tot una :)
Ia zi-ne domnu, in ce zona intermediezi facilitezi tranzactii?
Cum merge piata? Ce ne-aduce viitorul?

#95
CatalinGrama

CatalinGrama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.04.2017

 denisen, on 18 aprilie 2017 - 13:32, said:

Catalin Grama, Bill Gates, tot una Posted Image
Ia zi-ne domnu, in ce zona intermediezi facilitezi tranzactii?
Cum merge piata? Ce ne-aduce viitorul?
De ce ai impresia ca as raspunde serios la o batjocura?
Repet am incercat sa ofer raspunsuri tuturor, dar nu voi raspunde la ironii. Cand voi simtii ca cineva va dorii un raspuns il voi oferii.
In zona Brasov, intermediez tranzactii.

#96
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
E simplu: nu-i obligatoriu (în Franța), da' nu-ți  inchiriaza/vinde nimeni fără ei!
Pentru închiriere este necesar un dosar întreg.

#97
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Eh, mai in gluma mai in serios...
In Brasov e de locuit, da.
Imi placea ansamblul ala, Tâmpa Gardens.
Mai zi-ne, cum cumpara lumea mai mult? Cash sau credit?

#98
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 CatalinGrama, on 18 aprilie 2017 - 13:17, said:

dar asta presupune o imputernicire notariala, si din pacate prea putini proprietari sunt dispusi sa faca lucrul asta. Iar acolo unde nu sunt lasat nu pot sa fac.
Chiar ar fi o gogomanie sa-i dai imputernicire pe proprietatea ta unui necunoscut care o scalda, dar nu spune limpede daca a absolvit sau nu bacalaureatul, iar scrisul corect evident nu-l stapaneste.

Quote

Cat despre faptul ca spun vorbe mari si nimic concret, hai sa iti reamintesc ceva, raspund aici din politete
Nici situatia nu dovedesti ca o stapanesti corect. Era 'din politete' daca te chema cineva sa-ti dai cu parerea. Cum insa ai venit singur (si inca mai si insisti) e 'de nevoie sa nu te faci de ras'.

 QuickSpeed, on 18 aprilie 2017 - 13:40, said:

E simplu: nu-i obligatoriu (în Franța), da' nu-ți  inchiriaza/vinde nimeni fără ei!
Pentru închiriere este necesar un dosar întreg.
In afara de cei 16000 care incearca ca prostii pe leboncoin (echivalent olx) numai in zona Parisului. Pai zi-le si lor sa nu mai piarda vremea si sa mearga cuminti la agent.

 CatalinGrama, on 18 aprilie 2017 - 13:36, said:

Repet am incercat sa ofer raspunsuri tuturor, dar nu voi raspunde la ironii. Cand voi simtii ca cineva va dorii un raspuns il voi oferii.
Te sfatuiesc cu caldura sa incerci din rasputeri sa nu mai scrii (sau scri? sau scriii?) agramat, altfel nu vei primii decat ironi.

#99
CatalinGrama

CatalinGrama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.04.2017

 bladhaund, on 18 aprilie 2017 - 13:45, said:

Chiar ar fi o gogomanie sa-i dai imputernicire pe proprietatea ta unui necunoscut care o scalda, dar nu spune limpede daca a absolvit sau nu bacalaureatul, iar scrisul corect evident nu-l stapaneste.

Nici situatia nu dovedesti ca o stapanesti corect. Era 'din politete' daca te chema cineva sa-ti dai cu parerea. Cum insa ai venit singur (si inca mai si insisti) e 'de nevoie sa nu te faci de ras'.


In afara de cei 16000 care incearca ca prostii pe leboncoin (echivalent olx) numai in zona Parisului. Pai zi-le si lor sa nu mai piarda vremea si sa mearga cuminti la agent.
Tu esti genul de om tipic romanesc? Genul daca te invit la masa nu vii, dar daca nu te invit te superi?
Daca consideri ca e gogmanie sa lasi pe mana cuiva actele proprietatii, nu mai intreba daca vrea sa se ocupe de problemele legale.
Cat despre bacalaureat, nu cred ca sunt la vreo ancheta sa raspuns la comanda cuiva. Am scris mai sus ca nu voi raspunde la ironii.
Iar daca nu iti place cu scriu te rog sa nu citesti posturile mele.
Si insist sa raman pentru ca evident este un grup anti agentii, si nu voi inceta sa rapund doar pentru ca va enerveaza raspunsurile sau nu vi se par voua acurate(sau ma rog nu auziti exact ce ati vrea , eventual cateva idei care sa va intareasca voua principiul.)

#100
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Eu as fi pro-agenti daca as fi intalnit pana acun unul capabil sa faca ceva in plus, ce eu nu pot face. Anunturile pe internet sunt la indemana oricui, iar unii care sa aiba si niste clienti care nu au venit de la aceste anunturi am vazut doar pe zona de business sau de (mare) lux. Cei care nu stapanesc scrisul, intr-un domeniu unde comunicarea e cheie, in ochii mei sunt balast si incurcatura in tranzactie.

De povestitori e plin, de agenti care mai si livreaza rezultate reale si performante autentice e mare lipsa.

#101
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 CatalinGrama, on 18 aprilie 2017 - 13:36, said:

De ce ai impresia ca as raspunde serios la o batjocura?
Repet am incercat sa ofer raspunsuri tuturor, dar nu voi raspunde la ironii. Cand voi simtii ca cineva va dorii un raspuns il voi oferii.
In zona Brasov, intermediez tranzactii.

ca sa te desumflu si mai tare si nu in batjocura, iti zic din experienta proprie atat la cumparat cat si la vanzare, agentiile imobiliare mai mult incurca. Si vorbesc atat de tranzactii cu spatii locative cat si de spatii comerciale sau industirale.

Prin natura jobului a trebuit sa am de-a face cu agenti imobiliari in ambele situatii. Toate, absolut toate (inclusiv alea profi cu cote de piata) recurg la acelasi arsenal de siretricuri: lipsa transparentei, te forteaza sa iei o decizie pripita, incearca sa mituiasca pe cineva cu influenta in a lua o decizie (nu o data am auzit "pai daca se perfecteaza tranzactia, ai si tu partea ta"), cand cauti ceva, toate te plimba la cele mai nasoale proprietati, fix alea care nu se dau, iti zic ca piata e in defavoarea ta, ca trebuie sa te decizi repede, sa nu te gandesti mult, ca preturile cresc si ca trebuie sa cresti bugetul, etc. Cand esti in postura sa vinzi, discursul e fix invers si te forteaza sa lasi la pret. Anunturi false la greu cu aferentul "s-a dat, nu mai este valabil de foarte mult timp" desi anunturi era publicat in ziua respectiva, iar cand vinzi, te trezesti cu clienti sunand ca de ce pe nu-stiu-ce site e mai scump cu 10,000 de euro fata de site-ul nostru official, cand colo, anunturi preluate fara acordul nostru...

De verificat acte si intocmit dosare, e prima data cand aud asa ceva de la un agent imobiliar. Since, permite-mi sa nu te cred ca te ocupi de asa ceva. Actele le verifica notarul, am vazut agenti imobiliari care nici nu stiau cum arata un releveu.

Deci, cum a mai zis cineva, agentii imobiliari nu sunt cu nimic diferiti de aia care vin sa-ti spele parbrizul la semafor (chiar daca ploua si fara sa te intrebe), sau aia care te ajuta sa parchezi in parcarea de la carefour ca sa le lasi si tu acolo ceva taxa de protectie ca sa nu-ti zgarie masina. Fix degeaba!

Edited by un_dac, 18 April 2017 - 14:04.


#102
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 CatalinGrama, on 18 aprilie 2017 - 13:52, said:

Daca consideri ca e gogmanie sa lasi pe mana cuiva actele proprietatii, nu mai intreba daca vrea sa se ocupe de problemele legale.
Tot intreb pentru ca sper (naiv, as zice) sa dau peste unul care stie ce vorbeste. Pana acum ghinion.

#103
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 QuickSpeed, on 18 aprilie 2017 - 13:40, said:

E simplu: nu-i obligatoriu (în Franța), da' nu-ți  inchiriaza/vinde nimeni fără ei!
Pentru închiriere este necesar un dosar întreg.

Comparatia cu Franta nu mi se pare relevanta cu ce-i la noi. Nu cunosc, dar pot sa bag mana-n foc ca in Franta activitatea agentiilor imobiliare e un pic mai reglementata decat la noi.

Edited by un_dac, 18 April 2017 - 14:02.


#104
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 un_dac, on 18 aprilie 2017 - 13:59, said:

iar cand vinzi, te trezesti cu clienti sunand ca de ce pe nu-stiu-ce site e mai scump cu 10,000 de euro fata de site-ul nostru official, cand colo, anunturi preluate fara acordul nostru...
Repet ce am scris in urma: watermark mare, pe mijlocul pozei, arma strategica contra agentului care fura anunturi.

#105
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 bladhaund, on 18 aprilie 2017 - 14:04, said:

Repet ce am scris in urma: watermark mare, pe mijlocul pozei, arma strategica contra agentului care fura anunturi.

Pun puze de pe street view. Stai calm, n-au scrupule :)

Edited by un_dac, 18 April 2017 - 14:06.


#106
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Am găsit un anunț datele de mine pentru vânzarea unui teren postat de o agenție. Culmea e că terenul s-a vândut de ceva vreme... Am tot zis sa-i sun și să le spun că vreau să cumpăr terenul și să văd pe unde scot cămașă!

#107
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 un_dac, on 18 aprilie 2017 - 14:05, said:

Pun puze de pe street view. Stai calm, n-au scrupule
Sunt mai multe instrumente cu care pot fi detectati, dar acum nu le voi insira pe toate aici, ca nu facem scoala de agenti. Posted Image

#108
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 bladhaund, on 18 aprilie 2017 - 14:09, said:

Sunt mai multe instrumente cu care pot fi detectati, dar acum nu le voi insira pe toate aici, ca nu facem scoala de agenti. Posted Image

Nu ai ce sa le faci, preiau textul, daca il preiau, schimba descrierea proprietatii si adauga de la ei, vin in vizita pretinzand ca sunt cumparatori si identifica proprietatea, fac poze la exterior ulterior, sau pe ascuns in timpul vizionarii. Crede-ma ca le-am vazut pe toate. Noi descopeream anunturi multiple cand vroiam sa vedem proprietati similare in zona si la ce preturi se dau cumparativ cu a noastra. Supriza, in toate anunturile era de fapt proprietatea noastra +10-20% :)))

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate