Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Ajutați-mă să înțeleg cum funcționează agențiile imobiliare

- - - - -
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#109
just_me_2007

just_me_2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 29.06.2007
@CatalinGrama tot ce citesti aici pe forum, toate rautatile sunt perfect fundamentate de jegul in care se scalda agentiile imobiliare inclusiv cele care sunt cu "traditie". Ca sa fii profesionist asa cum te pretinzi, trebuie, asa cum a mai scris cineva mai sus, sa stii sa scrii corect gramatical. Poate ne spui si noua, ce studii ai, economice binenteles, care sa te recomande ca profesionist. Spre exemplu, daca eu as vrea sa investesc in Brasov, dar nu cunosc  zonele, as apela la tine sa-mi spui care zone sunt in dezvoltare si au potential de crestere foarte bun pentru viitor, si chestia cu "preturile merge doar in sus", nu ma multumeste. NU as apela sa faci copii xerox la acte, si sa le duci la notar. Stiu, ce inteleg eu prin agent imobiliar e foarte diferit de ceea ce faci tu, dar ca sa poti face un studiu de piata, sa-l argumentzi trebuie si ceva studii, nu doar "scoala vetiii" sau un papagal de samsar. Poate ne dai si profilul tau de pe OLX sa vedem ce anunturi ai dat si cate sunt pe bune sau nu, cate le-ai dat cu acordul propietarului. Si mai am o intrebare pentru tine, daca tu iei comision si de la propietar si de la cumparator pe cine reprezinti?

Edited by just_me_2007, 18 April 2017 - 15:01.


#110
CatalinGrama

CatalinGrama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.04.2017

View Postbladhaund, on 18 aprilie 2017 - 13:58, said:

Eu as fi pro-agenti daca as fi intalnit pana acun unul capabil sa faca ceva in plus, ce eu nu pot face. Anunturile pe internet sunt la indemana oricui, iar unii care sa aiba si niste clienti care nu au venit de la aceste anunturi am vazut doar pe zona de business sau de (mare) lux. Cei care nu stapanesc scrisul, intr-un domeniu unde comunicarea e cheie, in ochii mei sunt balast si incurcatura in tranzactie.

De povestitori e plin, de agenti care mai si livreaza rezultate reale si performante autentice e mare lipsa.
Tranzactionezi zi de zi, si ai avut contact cu macar 10-15% din agentii imobiliari din tara ca sa generalizezi atat de mult? Este evident ca aici in mare masura este un forum pe care cei cu ghinion isi varsa frustrarile. Si nu este vorba neaparat ca agentul sa faca ce nu poti face ci ideea de baza e ca tu sa nu mai faci nimic.

View Postun_dac, on 18 aprilie 2017 - 13:59, said:

ca sa te desumflu si mai tare si nu in batjocura, iti zic din experienta proprie atat la cumparat cat si la vanzare, agentiile imobiliare mai mult incurca. Si vorbesc atat de tranzactii cu spatii locative cat si de spatii comerciale sau industirale.

Prin natura jobului a trebuit sa am de-a face cu agenti imobiliari in ambele situatii. Toate, absolut toate (inclusiv alea profi cu cote de piata) recurg la acelasi arsenal de siretricuri: lipsa transparentei, te forteaza sa iei o decizie pripita, incearca sa mituiasca pe cineva cu influenta in a lua o decizie (nu o data am auzit "pai daca se perfecteaza tranzactia, ai si tu partea ta"), cand cauti ceva, toate te plimba la cele mai nasoale proprietati, fix alea care nu se dau, iti zic ca piata e in defavoarea ta, ca trebuie sa te decizi repede, sa nu te gandesti mult, ca preturile cresc si ca trebuie sa cresti bugetul, etc. Cand esti in postura sa vinzi, discursul e fix invers si te forteaza sa lasi la pret. Anunturi false la greu cu aferentul "s-a dat, nu mai este valabil de foarte mult timp" desi anunturi era publicat in ziua respectiva, iar cand vinzi, te trezesti cu clienti sunand ca de ce pe nu-stiu-ce site e mai scump cu 10,000 de euro fata de site-ul nostru official, cand colo, anunturi preluate fara acordul nostru...

De verificat acte si intocmit dosare, e prima data cand aud asa ceva de la un agent imobiliar. Since, permite-mi sa nu te cred ca te ocupi de asa ceva. Actele le verifica notarul, am vazut agenti imobiliari care nici nu stiau cum arata un releveu.

Deci, cum a mai zis cineva, agentii imobiliari nu sunt cu nimic diferiti de aia care vin sa-ti spele parbrizul la semafor (chiar daca ploua si fara sa te intrebe), sau aia care te ajuta sa parchezi in parcarea de la carefour ca sa le lasi si tu acolo ceva taxa de protectie ca sa nu-ti zgarie masina. Fix degeaba!
Am contrazis eu ideile tale? Asa este piata dar nu e cazul sa generalizati. Eu personal nu fac lucrurile "tipizat" si tocmai din aceasta pricina insist sa imi sustin cauza, desii evident ca aici nimeni nu are incredere in agenti. Asa este sunt agenti care nu au habar ce acte sunt necesare la vanzare, dar asta nu inseamna ca toti sunt la fel. Da actele le verifica notarul ca el are ultimul cuvant el isi ia responsabilitatea, dar daca eu ca agent le verific inainte si pregatesc dosarul in proportie de 90% el este gata cand ajunge pe biroul lui, si eventual mai cere inca un act suplimentar pentru siguranta lui.
Referitor la sfaturile vinde sau nu....iar e ste discutabil, un agent bun poate anticipa o fluctuatie, poate vedea atuuri sau dezavantaje ale proprietatii si poate veni cu un sfat bun. Dar este o parere nimeni nu va poate obliga sa cumparati sau sa vindeti.

View Postun_dac, on 18 aprilie 2017 - 13:59, said:

ca sa te desumflu si mai tare si nu in batjocura, iti zic din experienta proprie atat la cumparat cat si la vanzare, agentiile imobiliare mai mult incurca. Si vorbesc atat de tranzactii cu spatii locative cat si de spatii comerciale sau industirale.

Prin natura jobului a trebuit sa am de-a face cu agenti imobiliari in ambele situatii. Toate, absolut toate (inclusiv alea profi cu cote de piata) recurg la acelasi arsenal de siretricuri: lipsa transparentei, te forteaza sa iei o decizie pripita, incearca sa mituiasca pe cineva cu influenta in a lua o decizie (nu o data am auzit "pai daca se perfecteaza tranzactia, ai si tu partea ta"), cand cauti ceva, toate te plimba la cele mai nasoale proprietati, fix alea care nu se dau, iti zic ca piata e in defavoarea ta, ca trebuie sa te decizi repede, sa nu te gandesti mult, ca preturile cresc si ca trebuie sa cresti bugetul, etc. Cand esti in postura sa vinzi, discursul e fix invers si te forteaza sa lasi la pret. Anunturi false la greu cu aferentul "s-a dat, nu mai este valabil de foarte mult timp" desi anunturi era publicat in ziua respectiva, iar cand vinzi, te trezesti cu clienti sunand ca de ce pe nu-stiu-ce site e mai scump cu 10,000 de euro fata de site-ul nostru official, cand colo, anunturi preluate fara acordul nostru...

De verificat acte si intocmit dosare, e prima data cand aud asa ceva de la un agent imobiliar. Since, permite-mi sa nu te cred ca te ocupi de asa ceva. Actele le verifica notarul, am vazut agenti imobiliari care nici nu stiau cum arata un releveu.

Deci, cum a mai zis cineva, agentii imobiliari nu sunt cu nimic diferiti de aia care vin sa-ti spele parbrizul la semafor (chiar daca ploua si fara sa te intrebe), sau aia care te ajuta sa parchezi in parcarea de la carefour ca sa le lasi si tu acolo ceva taxa de protectie ca sa nu-ti zgarie masina. Fix degeaba!

View Postbladhaund, on 18 aprilie 2017 - 14:00, said:

Tot intreb pentru ca sper (naiv, as zice) sa dau peste unul care stie ce vorbeste. Pana acum ghinion.

Nici nu vei gasi , este evident ca nu iti doresti. de ce sa dai peste un agent bun sa iti demonteze obiectiile?? nu mai bine ramai cu ele?
Repet, am mai scris mai sus, in situatii in care dau de oameni aroganti de genul tau, ma dau deoparte, nu am nevoie de mila nimanui si nici de criticile nefondate.
Dar cine stie, stii cum se spune, ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se indeplineasca, poate dai de un agent care in viata anterioara a fost poet si va recita bine versurle pana iti stoarce o lacrima, o sa scrie imaculat gramatical, ca si cum ar fi membru al academiei romane, dar grija mare asta nu inseamna ca este si competent sa isi duca munca de agent pana la capat.

View Postjust_me_2007, on 18 aprilie 2017 - 14:59, said:

@CatalinGrama tot ce citesti aici pe forum, toate rautatile sunt perfect fundamentate de jegul in care se scalda agentiile imobiliare inclusiv cele care sunt cu "traditie". Ca sa fii profesionist asa cum te pretinzi, trebuie, asa cum a mai scris cineva mai sus, sa stii sa scrii corect gramatical. Poate ne spui si noua, ce studii ai, economice binenteles, care sa te recomande ca profesionist. Spre exemplu, daca eu as vrea sa investesc in Brasov, dar nu cunosc  zonele, as apela la tine sa-mi spui care zone sunt in dezvoltare si au potential de crestere foarte bun pentru viitor, si chestia cu "preturile merge doar in sus", nu ma multumeste. NU as apela sa faci copii xerox la acte, si sa le duci la notar. Stiu, ce inteleg eu prin agent imobiliar e foarte diferit de ceea ce faci tu, dar ca sa poti face un studiu de piata, sa-l argumentzi trebuie si ceva studii, nu doar "scoala vetiii" sau un papagal de samsar. Poate ne dai si profilul tau de pe OLX sa vedem ce anunturi ai dat si cate sunt pe bune sau nu, cate le-ai dat cu acordul propietarului. Si mai am o intrebare pentru tine, daca tu iei comision si de la propietar si de la cumparator pe cine reprezinti?
Uite tie am sa iti raspund mai concret, pentru ca esti singurul care a stiut sa adreseze o intrebare.
Am studii universitare economice(management si marketing), iar pentru cei care ma intrebau de bacalaureat l-am luat chiar cu nota mare(asa este la limba romana am luat cea mai mica nota), Am cursuri finanaciare, am notiuni despre bursa, DAR nimic din toate astea nu le vad relevante pentru a fi agent. Pentru cine este interesat ii pot da cateva active sa le studieze nu am o problema in asta dar nu le veti gasii pe olx. Nu lucrez cu programul respectiv.
Este simplu pe cine reprezint. Pe amandoi, nu ai cum sa reprezinti o singura parte, nici macar cand ai exclusivitate.
Si da, se poate face si un analiza de piata complex pentru clientii care dau dovada de dorinta de a investi in aria de activitate.

Edited by CatalinGrama, 18 April 2017 - 15:28.


#111
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Amice, esti incorigibil cu scrisul tau agramat. Crede-ma pe cuvant ca nu as lucra cu un astfel de agent. Poti sa elaborezi tu tratate* in orice domeniu, cand te prezinti cu greseli de ortografie, iei eject imediat.

*Asta o scriu doar umoristic. Pana acum nu am depasit nivelul de generalitati si povesti.

Edited by bladhaund, 18 April 2017 - 15:33.


#112
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

View PostCatalinGrama, on 18 aprilie 2017 - 15:23, said:

(iar, din prisma celor mai multi din domeniu) nu este vorba neaparat ca agentul sa faca ce nu poti face (tu) ci ideea de baza e ca tu sa nu mai (poti) face nimic (chiar daca ti-ai dori si ai fi in masura sa faci)
Posted Image

#113
CatalinGrama

CatalinGrama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.04.2017

View Postbladhaund, on 18 aprilie 2017 - 15:32, said:

Amice, esti incorigibil cu scrisul tau agramat. Crede-ma pe cuvant ca nu as lucra cu un astfel de agent. Poti sa elaborezi tu tratate* in orice domeniu, cand te prezinti cu greseli de ortografie, iei eject imediat.

*Asta o scriu doar umoristic. Pana acum nu am depasit nivelul de generalitati si povesti.
Repet, ma ocup de tranzactionat imobile nu de erori gramaticale. Te las pe si altii care au fix-ul asta sa se ocupe de gramatica limbii romane. Pana la urma toti avem nevoie de o ocupatie si un talent.

#114
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Nu e un conflict de interese sa-i reprezinti pe amandoi?
Ca unu vrea sa cumpere ieftin si altu sa vanda scump?

#115
CatalinGrama

CatalinGrama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.04.2017

View Postdenisen, on 18 aprilie 2017 - 15:42, said:

Nu e un conflict de interese sa-i reprezinti pe amandoi?
Ca unu vrea sa cumpere ieftin si altu sa vanda scump?
Si cineva trebuie sa ii aduca la un numitor comun nu?
La fel cum sunt proprietari care viseaza la preturi uriase, in aceeasi masura sunt si client care viseaza sa obtina o mica pomana, uneori si unul si altul reusesc dar sunt cazuri rare. In majoritatea tranzactiilor daca ambii accepta un sfat se ajunge la o intelegere productiva pentru amandoi. Si da se poate ca amandoi sa castige nu este un conflict.
Conflictul apare doar cand reprezint doi visatori si ca tranzactie sa se poata face ar trebuii sa iau partea unuia din ei, ceea ce nu am facut pana acum.

#116
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Declara senin ca amageste ambele parti din tranzactie, dar se mira ce e privit ostil. Posted Image

#117
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

View PostCatalinGrama, on 18 aprilie 2017 - 15:38, said:

Repet, ma ocup de tranzactionat imobile
Noi credem ca nici de asa ceva nu te ocupi tu... Probabil, cu intermedieri de tranzactii doreai a spune... Dar nah, tu pari a fi unul dintre cei ce "ne tranzactioneaza" de fapt pe toti si orice, la gramada... imobile, cumparatori, vanzatori...

#118
CatalinGrama

CatalinGrama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.04.2017

View Postbladhaund, on 18 aprilie 2017 - 15:55, said:

Declara senin ca amageste ambele parti din tranzactie, dar se mira ce e privit ostil. Posted Image
Acum am vazut ca esti bucurestean si nu intelegeam de unde atata inversunare. Posted Image
Imi pare rau pentru tine ca traiesti intr-un oras plin de oameni de rahat, fara caracter. Ca idee in Brasov cand avem de aface cu bucuresteni, constanteni si prahoveni, preferam sa spunem pas...de ce? Pentru ca sunte-ti plini de figuri fara nici o baza.
Imi pare rau de dezamagirile tale, dar a da un sfat, a consilia nu este egal cu amagire sau inselare. Piate printre oamenii plini de parsivitate o fi asa, ca asta e stilul vostru de respirat, dar sa stii ca in Ardeal aerul e mai rarefiat si se respira cu zambetul pe buze nu prin invidie si rautate.
Sper din suflet sa te abtii sa imi raspunzi, si sa vii cu argumente cand ai sa testezi o alta piata fata de cea din Bucuresti, si nu pentru ca nu as vrea sa iti raspund di pentru ca nu ma identific cu, cultura "capitalei"

View PostAna0181, on 18 aprilie 2017 - 16:01, said:

Noi credem ca nici de asa ceva nu te ocupi tu... Probabil, cu intermedieri de tranzactii doreai a spune... Dar nah, tu pari a fi unul dintre cei ce "ne tranzactioneaza" de fapt pe toti si orice, la gramada... imobile, cumparatori, vanzatori...

Asa crezi tu? Ca suntem niste vampiri meniti sa luam banii oamenilor? Posted Image)
Nu imi zii ca si tu esti tot din Bucuresti?
Si Ana pana nu apuci sa interactionezi cu mine cred ca este de prost gust sa iti dai cu parerea despre ce fac sau ce nu fac.

Edited by CatalinGrama, 18 April 2017 - 16:05.


#119
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostCatalinGrama, on 18 aprilie 2017 - 15:23, said:

Si nu este vorba neaparat ca agentul sa faca ce nu poti face ci ideea de baza e ca tu sa nu mai faci nimic.
Daca agentul nu e capabil sa faca ceva in plus, inseamna ca paraziteaza tranzactia. In aceasta situatie, e mai productiv sa reduci pretul cerut / cresti pretul oferit cu suma pe care o primeste agentul care nu aduce plusul necesar.

Quote

Dar cine stie, stii cum se spune, ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se indeplineasca, poate dai de un agent care in viata anterioara a fost poet si va recita bine versurle pana iti stoarce o lacrima, o sa scrie imaculat gramatical, ca si cum ar fi membru al academiei romane, dar grija mare asta nu inseamna ca este si competent sa isi duca munca de agent
Lipsa de rigoare intr-un domeniu de baza cum e limba vorbita si scrisa arata cert o lipsa de rigoare (si lipsa de-a dreptul de cunostinte) in arii sensibile precum umblatul cu bani multi. Motiv in plus sa te feresti de un astfel de personaj.

View PostCatalinGrama, on 18 aprilie 2017 - 16:04, said:

Acum am vazut ca esti bucurestean si nu intelegeam de unde atata inversunare.
Deci pe langa lipsa de ortografie, acum adaugi si minunate trasaturi de caracter precum complexele de provincial.

Sper ca username nu coincide cu numele tau real, pentru ca grozav 'portofoliu' iti alcatuiesti. Posted Image

Dar tu continua, cand te cauta cineva dupa agent Catalin Grama sa iasa acest topic.

#120
CatalinGrama

CatalinGrama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.04.2017

View Postbladhaund, on 18 aprilie 2017 - 16:04, said:

Daca agentul nu e capabil sa faca ceva in plus, inseamna ca paraziteaza tranzactia. In aceasta situatie, e mai productiv sa reduci pretul cerut / cresti pretul oferit cu suma pe care o primeste agentul care nu aduce plusul necesar.

Lipsa de rigoare intr-un domeniu de baza cum e limba vorbita si scrisa arata cert o lipsa de rigoare (si lipsa de-a dreptul de cunostinte) in arii sensibile precum umblatul cu bani multi. Motiv in plus sa te feresti de un astfel de personaj.
Prietene pari un om istet. Ce tot insisti pe agentii ca maresc pretul? Eu nu fac si nu am auzit in Brasov astfel de cazuri in care pretul sa fie marit de agentie de la sine putere. Si daca cei din bucuresti o fac care este scopul? La 10.000 de euro in plus ai 200 de euro, din care tie ca agent nu iti revin toti banii. Caracterul meu nu consta in 50-60 de euro, cum spuneam la inceputul topicului, satisfactia care o caut este alta decat banul.
Nu ma acuza ca fac lucruri, sau ca toata lumea face, doar pentru ca in bucuresti asta e procedura.

Si cine nu te lasa sa te feresti de astfel de personaje? Faptul ca imi dau cu parerea te impiedica?

Nu este numele meu real!!! Evident, ce rost ar avea sa imi dau numele? Doar traim intr-o lume ipocrita in care nimeni nu spune ce gandeste si toata lumea fuge de adevar. Si sper ca nu esti atat de naiv incat sa crezi ca postarile mele au ca scop atragerea de clienti :))

Edited by CatalinGrama, 18 April 2017 - 16:13.


#121
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

View PostCatalinGrama, on 18 aprilie 2017 - 16:04, said:

Asa crezi tu?
Da, asa cred. Cred ca un agent imobiliar se ocupa, printre altele, cu intermedieri... nu el se ocupa, (te citez) "de tranzactionat imobile"

View PostCatalinGrama, on 18 aprilie 2017 - 16:04, said:

Nu imi zii ca si tu esti tot din Bucuresti?
Nu.

View PostCatalinGrama, on 18 aprilie 2017 - 16:04, said:

Si Ana pana nu apuci sa interactionezi cu mine cred ca este de prost gust sa iti dai cu parerea despre ce fac sau ce nu fac.
Deja "interactionez" cu tine, aici pe forum... Posted Image Si, deja e de foarte prost gust ca, cel cu care interactionez, fie macar si doar astfel, sa-mi spuna ca el este un agent imobiliar care se ocupa "de tranzactionat" imobile. Asta arata ca tu nici macar nu stii sa exprimi corect cu ce anume te ocupi... Deci, cat de "recomandat" crezi tu ca ai putea fi pentru a ajunge sa ai interactiuni reale cu alde mine?

Last edit: Cataline... Licarom, asa-i?

Edited by Ana0181, 18 April 2017 - 16:34.


#122
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostCatalinGrama, on 18 aprilie 2017 - 16:09, said:

Prietene pari un om istet. Ce tot insisti pe agentii ca maresc pretul?
Tu nu pari deloc istet, ca dovada ca nu intelegi un text simplu. Intrucat nu am scris pe nicaieri ce crezi tu ca am scris.

#123
CatalinGrama

CatalinGrama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.04.2017

View PostAna0181, on 18 aprilie 2017 - 16:28, said:

Da, asa cred. Cred ca un agent imobiliar se ocupa, printre altele, cu intermedieri... nu el se ocupa, (te citez) "de tranzactionat imobile"

Nu.

Deja "interactionez" cu tine, aici pe forum... Posted Image Si, deja e de foarte prost gust ca, cel cu care interactionez, fie macar si doar astfel, sa-mi spuna ca el este un agent imobiliar care se ocupa "de tranzactionat" imobile. Asta arata ca tu nici macar nu stii sa exprimi corect cu ce anume te ocupi... Deci, cat de "recomandat" crezi tu ca ai putea fi pentru a ajunge sa ai interactiuni reale cu alde mine?
Doamna Ana, conform codului civil si incadrarea legala de intermediere imobiliara ea reprezinta si citez " intermediarul se obligă faţă de client (vânzător sau cumpărător) să-l pună în legătură cu un terţ cu care acesta să încheie un contract (de vânzare sau de închiriere)." Dupa cum am spus in posturile anterioare, fac ceva mai multisor de atat, dar se pare ca pe acest topic nimeni nu citeste ci toti isi varsa frustrarile.
Si nu am nici un interes sa interactionez cu "alde matale" m-am repetat ca nu sunt aici sa imi fac reclama sau sa caut clienti.

#124
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
@Cataline, vad ca nici macar nu te-ai prins ca tu, de fapt, nu tranzactionezi ceva....inca continui sa ne spui ca a pune pe cineva in legatura cu vreun tert, lucru pe care tu zici ca-l faci, este tot aia cu " a tranzactiona"...

#125
CatalinGrama

CatalinGrama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.04.2017

View PostAna0181, on 18 aprilie 2017 - 16:40, said:

@Cataline, vad ca nici macar nu te-ai prins ca tu, de fapt, nu tranzactionezi ceva....inca continui sa ne spui ca a pune pe cineva in legatura cu vreun tert, lucru pe care tu zici ca-l faci, este tot aia cu " a tranzactiona"...

De ce ati dat inapoi dupa ce v-am aratat codul civil? Aveti totusi si dvs dreptate, nu tranzactionez dar incadrarea este mai undeva la mijloc, mai aproape de tranzactionare decat de intermediere.
Desii sa stiti ca au fost cazuri in bv in care vanzatorii au lasat agentului procura de vanzare pentru antecontract,si cred ca aici ne incadram foarte mult de termenul de tranzactionat asa este?

Si pentru cei care vor dori sa imi sara in cap cum sa lasi o astfel de procura, e simplu, in procura se specifica ca pot semna in numele lui la vanzare dar viramentul de bani se vor face in contul lui care este precizat si in procura.

Edited by CatalinGrama, 18 April 2017 - 16:45.


#126
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Ia zi-ne Cataline, cum faci tu rost de clienti?
Iei frumos anuntul, copiezi pozele, scoti watermarkul in photoshop, pui nr tau de tel si publici?
Te duci la vizionari cu camera ascunsa?
Este ca nu-ti cauta nimeni serviciile?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate