Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Ajutați-mă să înțeleg cum funcționează agențiile imobiliare

- - - - -
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#127
CatalinGrama

CatalinGrama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.04.2017

View Postdenisen, on 18 aprilie 2017 - 17:08, said:

Ia zi-ne Cataline, cum faci tu rost de clienti?
Iei frumos anuntul, copiezi pozele, scoti watermarkul in photoshop, pui nr tau de tel si publici?
Te duci la vizionari cu camera ascunsa?
Este ca nu-ti cauta nimeni serviciile?
denisen, spre surprinderea ta sunt oameni care apeleaza la agentii, atat cumparatori cat si vanzatori.
Este intradevar in prisma meseriei sa merg sa preiau oferte care le vad deja publicate de persoane fizice.
Sa preiau doar pozele fara sa vad proprietatea nu am facut si am sa iti explic si de ce. Daca ma suna clientul prefer sa ii dau detalii multe la telefon ca sa nu fie pierdere de timp vizionarea cu el.
Din pacate marea problema a pietei actuale desii pare deplasat este ca, clientii nu stiu exact ce vor sa cumpere.

#128
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
E uite ca eu stiam ce vreau sa cumpar  ,   si ma duce un baiat tranzactionist ca tine intr-un apartament  cu 3 camere decomandat ,  singura problema era ca accesul in a 3-a camera se facea din a 2-a camera , prin balcon Posted Image)   La vederea unei asemenea minunatii i-am spus sa nu ma mai caute  pana nu-mi gaseste exact ce vreau . Ghici ce , si daca ma cauta , tot nu ma duceam Posted Image  Nu dau 2 sanse nici la femei , nici la agenti . Ori esti bun ori nu esti .
Altora le spuneam ca vreau cu vedere la mare ,  numai ca vederea la mare era la 2 km ,  printre 6 blocuri ,  daca te uitai atent printr-un anumit unghi prin geamul de la bucatarie Posted Image  
Si treaba cu comisionul din ambele parti e absolut mizerabila ,  nu ai cum sa-i reprezinti corect pe amandoi ,  ori ii tii partea unuia ori altuia. La o intelegere se ajunge oricum si fara tine .
Poate la tine la Brasov oamenii au carute de bani si nu fac fite ,  dar cand vreau sa cumpar un apartament cash  si platesc un comision pentru asta   ma astept  ca baiatul ala sa fie smirna si sa-mi ofere exact ce vreau cand vreau . Daca astea sunt fite ... atunci cred ca trebuie sa ma mut din Ro Posted Image

Nu ne-ai zis clar ce rezolvi tu  ca agent , ce probleme cu acte , contracte  etc ? Nu fac pe prostul  , sunt doar curios sa vad ce servicii include acel comision.

Edited by ct10dre, 19 April 2017 - 11:47.


#129
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@CatalinGrama
asta numesti tu pagina web pentru agentie imobiliara? scuze consiliere imobiliara....
http://www.imobiliarelicarom.ro/

http://www.magazinul...32-o_8-p_2.html

Edited by arg, 19 April 2017 - 11:53.


#130
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Si facebook

https://www.facebook...caromImobiliare

Ce nu face ajentul in ziua de azi , daca nu merge cu tradingul  pardon tranzactionarea de case ,  mai cara o mobila , mai face putina curatenie pe la oameni :))

#131
CatalinGrama

CatalinGrama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.04.2017

View Postarg, on 19 aprilie 2017 - 11:49, said:

@CatalinGrama
asta numesti tu pagina web pentru agentie imobiliara? scuze consiliere imobiliara....
http://www.imobiliarelicarom.ro/

http://www.magazinul...32-o_8-p_2.html

Nu pot sa cred ca atat te duce capul incat sa nu vezi ca este doar o pagina demo, sa nu apara banalul mesaj de mentenanta.
Cine a zis sa nu te lupti cu prostia ca nu ai sa castigi a stiut ce vorbeste.
Va doresc o zi minunata domnilor, si sa nu fie cu suparare daca nu am sa imi mai pierd timpul încercând sa aduc raspunsuri unor aberatii de frustrari. Pana la urma asta e piata impartita si este evident ca cei de aici sunt toti patiti si vorbesc ca la o moara.

View Postct10dre, on 19 aprilie 2017 - 14:27, said:

Si facebook

https://www.facebook...caromImobiliare

Ce nu face ajentul in ziua de azi , daca nu merge cu tradingul  pardon tranzactionarea de case ,  mai cara o mobila , mai face putina curatenie pe la oameni Posted Image)

Si tu vad ca ai asemenea inteligenta ca si colegul care a postat mai sus, sau cine stie poate putina rautate. Nu vreau sa cred ca este prostie, sa fi inteles tu ca cel care se ocupa de imobiliare, are ca parte din zi de mers la curatenie. nu vreau sa cred ca unii oameni au mintea atat de limitata.

#132
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@CatalinGrama
Exact asta trebuia sa apara, mesajul de mentenanta + ce e acum pe pagina.
Ti-am mai spus 101% din agentii imobiliari (fara CatalinGrama) fac pe samsarii de case si in realitate profita de buna credinta si necunostere a celor care nu au avut de-a face cu agentii imobiliare.
Noi astia care ne-am mai jucat de-a casele, pe banii nostri suntem, satuli de "consilieri".

Tine cont de o chestie simpla: daca ii spui unui potential client toate bubele pe care le vezi la o proprietate il pierzi ca client.
Ai de ales: esti corect 100% sau mananci diseara.

p.s. pe vremea cand nu era internet mergeau bine agentiile, acum nu mai au clienti  ca inventat google.

Edited by arg, 19 April 2017 - 16:33.


#133
CatalinGrama

CatalinGrama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.04.2017

View Postarg, on 19 aprilie 2017 - 16:29, said:

@CatalinGrama
Exact asta trebuia sa apara, mesajul de mentenanta + ce e acum pe pagina.
Ti-am mai spus 101% din agentii imobiliari (fara CatalinGrama) fac pe samsarii de case si in realitate profita de buna credinta si necunostere a celor care nu au avut de-a face cu agentii imobiliare.
Ei uite ca vorbesti prostii, site-ul a fost mutat pe alt server sa se lucreze mai bine la el.
Iar mesajul de mentenanta apare doar daca vrei sa apara.
Vad ca esti frustrat rau, sper sa nu iti iei zilele de necazul agentiilor imobiliare.
Dar daca te roade curiozitatea calitatii site-ului atat de tare mai verifica adresa inca odata in weekend.

Edited by CatalinGrama, 19 April 2017 - 16:33.


#134
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostCatalinGrama, on 19 aprilie 2017 - 16:32, said:

Ei uite ca vorbesti prostii, site-ul a fost mutat pe alt server sa se lucreze mai bine la el.
Iar mesajul de mentenanta apare doar daca vrei sa apara.
Vad ca esti frustrat rau, sper sa nu iti iei zilele de necazul agentiilor imobiliare.
Dar daca te roade curiozitatea calitatii site-ului atat de tare mai verifica adresa inca odata in weekend.
mie in firefox nu-mi apare, iar altceva nu folosesc din motive de siguranta.

#135
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006

View PostCatalinGrama, on 19 aprilie 2017 - 15:44, said:

Nu pot sa cred ca atat te duce capul incat sa nu vezi ca este doar o pagina demo, sa nu apara banalul mesaj de mentenanta.
Cine a zis sa nu te lupti cu prostia ca nu ai sa castigi a stiut ce vorbeste.
Va doresc o zi minunata domnilor, si sa nu fie cu suparare daca nu am sa imi mai pierd timpul încercând sa aduc raspunsuri unor aberatii de frustrari. Pana la urma asta e piata impartita si este evident ca cei de aici sunt toti patiti si vorbesc ca la o moara.



Si tu vad ca ai asemenea inteligenta ca si colegul care a postat mai sus, sau cine stie poate putina rautate. Nu vreau sa cred ca este prostie, sa fi inteles tu ca cel care se ocupa de imobiliare, are ca parte din zi de mers la curatenie. nu vreau sa cred ca unii oameni au mintea atat de limitata.

Pai ai cam mult timp liber de postezi pe forum , ma gandeam ca nu prea merg afacerile  :)  Nu e prostie , nici rautate ,doar un pic de misto   ,  cum faci si tu cand ne spui ca rezolvi toate problemele clientilor .

#136
myezu

myezu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.08.2007
subscriu la parerile exprimate de alti colegi, agentiile publicitare sunt in plus si nu ajuta cu absolut nimic cumparatorul/vanzatorul .
La o simpla cautare am gasit urmatoarele 2 anunturi, aceeasi proprietate :

https://www.imobilia...?lista=54586310 , 60.900 euro .

https://www.imobilia...?lista=54586310 , 63.000 euro .

Continua sa ne explici cum ajutati voi oamenii.  Posted Image

#137
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@myezu
stai ca mie i-mi da cu virgula.
60.000ero *2% *2fraieri = 2400euro ?????

pai dintr-o tanzactie si-a facut salariul pe 3 luni....

Edited by arg, 20 April 2017 - 08:12.


#138
myezu

myezu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.08.2007
doar daca are noroc.
un cumparator experimentat ii poate scoate din ecuatie foarte simplu :)

#139
CatalinGrama

CatalinGrama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.04.2017

View Postmyezu, on 20 aprilie 2017 - 07:55, said:

subscriu la parerile exprimate de alti colegi, agentiile publicitare sunt in plus si nu ajuta cu absolut nimic cumparatorul/vanzatorul .
La o simpla cautare am gasit urmatoarele 2 anunturi, aceeasi proprietate :

https://www.imobilia...?lista=54586310 , 60.900 euro .

https://www.imobilia...?lista=54586310 , 63.000 euro .

Continua sa ne explici cum ajutati voi oamenii.  Posted Image

Este simplu sa iti raspund. Pretul care imi este comunicat de negociere, este cel postat. Atat timp cat proprietarul nu isi da acordul sa ii micsorez pretul nu il voi micsora. Fiecare poate sa posteze cum vrea si in ce mod vrea.

Si hai sa iti explic pe un caz concret unde vad ajutorul.
Ex, o proprietate centrala in curs de vanzare, cumparatorul isi alege notarul ca e normal, doar ca notarul vine cu niste acte cerute(multe in afara legii, multe care nu am acces la ele dar trebuie sa le obtin).Atitudinea vanzatorului? Nu am timp sa umblu sa le obtin. Este simplu ca buna ziua ca am doua optiuni, ori le rezolv eu ori tranzactie pica.
Nu am sa enumar acum tot ce a cerut dor un mic caz concret sa intelegi unde este munca.
Domnul notar a cerut  o copie a dosarului in care a fost inclus proprietatea cu pricina, atentie dosar in care actualul proprietar nu a fost nici nictat ca martor. Procesul este intre vechiul proprietar,Statul Roman, si cel care a cerut in instanta proprietatea Biserica romano-catolica.Notarul doreste sa vada ca biserica a acceptat decizia judecatoriei si nu va deschide un alt proces. Acum clientul meu nu are nici o calitate,totusi notarul cere acest act. Conform legii daca un tribunal da o sentinta si aceasta nu este atacata in termen de 15 zile , ea nu mai poate fi contestat, si cum au trecut mult peste cele 15 zile este clar raspunsul. Totusi se cere acest act si este o munca greoaie sa obtin niste documente care nu sunt chiar publice.

#140
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Eh daca te descurci la asa ceva sa zicem ca merita  ca vanzatorul sa-ti dea comision . Daca vanzatorul nu e in stare sa-si faca toate actele atunci plateste . Dar cumparatorul ce treaba are , de ce da comision ?   Nu e vina lui ca actele nu sunt complete.

Prin 2012-2013 cand cautam ceva  am dat peste tot felul de agenti .  Unii , mai fomisti  , care nu isi dadeau seama ca tranzactiile nu mai sunt ca in 2007    cereau comision din ambele parti ,  si il primeau din parti . Altii ,baieti destepti , reprezentau numai vanzatorul si nu cereau nimic cumparatorului .

#141
CatalinGrama

CatalinGrama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.04.2017

View Postct10dre, on 20 aprilie 2017 - 09:29, said:

Eh daca te descurci la asa ceva sa zicem ca merita  ca vanzatorul sa-ti dea comision . Daca vanzatorul nu e in stare sa-si faca toate actele atunci plateste . Dar cumparatorul ce treaba are , de ce da comision ?   Nu e vina lui ca actele nu sunt complete.

Prin 2012-2013 cand cautam ceva  am dat peste tot felul de agenti .  Unii , mai fomisti  , care nu isi dadeau seama ca tranzactiile nu mai sunt ca in 2007 cereau comision din ambele parti ,  si il primeau din parti . Altii ,baieti destepti , reprezentau numai vanzatorul si nu cereau nimic cumparatorului .
El m-a apelat pe mine nu viceversa. Cat despre a vrea sau nu proprietarul sa se ocupe de acte....e discutabil...Cine a avut de  aface cu astfel de probleme ca stie cata munca, bataie de cap si timp pierdut este.
Au fost proprietati care au asteptat si peste un an ca sa ii finalizam toate actele. Sunt oameni care au inteles ca mai degraba platesc si ii lasa pe altii sa se ocupe. Cat despre cumparator, i-am obtinut o negociere de 20 %. Este multumit crede-ma, nu are o problema in a oferii comision. Intradevar nu se poate asa in toate cazurile, nici agentiile nu fac minuni, dar ne dam silinta sa fie ambele parti multumite. Parerea mea ca o tranzactie reusita este atunci când partie sunt multumite.

#142
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Asta e un caz fericit.

#143
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View PostCatalinGrama, on 20 aprilie 2017 - 09:14, said:

Este simplu sa iti raspund. Pretul care imi este comunicat de negociere, este cel postat. Atat timp cat proprietarul nu isi da acordul sa ii micsorez pretul nu il voi micsora. Fiecare poate sa posteze cum vrea si in ce mod vrea.

Si hai sa iti explic pe un caz concret unde vad ajutorul.
Ex, o proprietate centrala in curs de vanzare, cumparatorul isi alege notarul ca e normal, doar ca notarul vine cu niste acte cerute(multe in afara legii, multe care nu am acces la ele dar trebuie sa le obtin).Atitudinea vanzatorului? Nu am timp sa umblu sa le obtin. Este simplu ca buna ziua ca am doua optiuni, ori le rezolv eu ori tranzactie pica.
Nu am sa enumar acum tot ce a cerut dor un mic caz concret sa intelegi unde este munca.
Domnul notar a cerut  o copie a dosarului in care a fost inclus proprietatea cu pricina, atentie dosar in care actualul proprietar nu a fost nici nictat ca martor. Procesul este intre vechiul proprietar,Statul Roman, si cel care a cerut in instanta proprietatea Biserica romano-catolica.Notarul doreste sa vada ca biserica a acceptat decizia judecatoriei si nu va deschide un alt proces. Acum clientul meu nu are nici o calitate,totusi notarul cere acest act. Conform legii daca un tribunal da o sentinta si aceasta nu este atacata in termen de 15 zile , ea nu mai poate fi contestat, si cum au trecut mult peste cele 15 zile este clar raspunsul. Totusi se cere acest act si este o munca greoaie sa obtin niste documente care nu sunt chiar publice.

de ce actele cerute de notar sunt in afara legii? Notarul a procedat corect, el trebuie sa se asigure ca titul de proprietate este curat. Daca biserica redeschide procesul si castiga, nu se anuleaza titlurile de proprietate si implicit toate tranzactiile ulterioare?

Nu si-o lua in bot cumparatorul (pe care zici ca-l reprezinti ca agent) dupa ce cumpara o proprietate cu risc? Cine raspunde daca nu se verifica temeinic, notarul sau tu? Cine il despagubea pe cumparator? Tu?

Ce daca vanzatorul nu a avut nicio calitate in acel proces? Are calitate de proprietar al unui imobil care a facut subiectul unui proces si acum vrea sa-l vanda cerand o suma de bani. Este raspunderea lui sa se asigure ca istoricul proprietatii pe care il vinde este corect, ca nu are timp, e problema lui sa fie sanatos sau sa n-o vanda.

Interesanta abordarea ta:

View PostCatalinGrama, on 20 aprilie 2017 - 09:14, said:

Este simplu ca buna ziua ca am doua optiuni, ori le rezolv eu ori tranzactie pica.

Adica, nu mai luai tu comisionul din cauza unui notar care a indraznit sa-si faca corect treaba si sa ceara clarificari pe care tu le-ai catalogat "in afara legii", adica sa-ti strice tie "socoteala".
Pe tine nu te-a interest nicio clipa ca se tranzactioneaza o proprietate cu posibilie problem si riscuri ulterioare pentru ca oricum da banu' cumparatorul si tu pana la urma ce raspundere ai chiar daca zici ca-l reprezinti si pe el, nu?

#144
CatalinGrama

CatalinGrama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.04.2017

View Postarg, on 20 aprilie 2017 - 09:49, said:

Asta e un caz fericit.
Este un caz in care vanzatorul a inteles, ca desii pretul pietei este unul, proprietatea lui are si defecte, ca toate proprietatile de altfel. In cazul lui a inteles ca daca vrea sa vanda si sa deblocheze niste bani, solutia ar fi sa lase la pret. Dar el nu acuza "ca altii" ca agentia este de vina pentru recomandarea facuta. Eu ca agent I-am expus anumite puncte de vedere si el a fost liber sa aleaga. Viceversa si cu cumparatorii, sunt proprietati care nu se negociaza pentru a au anumite plusuri care nu ai cum sa le demontezi, si poate fi o afacere buna chiar si cu pretul de piata. O afacere buna nu este intotdeauna"mocangeala"

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate