Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Accident si distrugere de proprietate privata

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postskyhigh91, on 22 martie 2017 - 16:45, said:

De mentionat este faptul ca individul este de etnie rroma...
Ce rromi, d-le ?
Is ti gani  toata ziua ,asa zice DEX :
   https://dexonline.ro...ie/Č›igan

Edited by Topp, 22 March 2017 - 18:01.


#20
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

View PostPololica, on 22 martie 2017 - 17:55, said:

Ar fi trebuit sa chemati firma care a asigurat casa parinteasca. Ar fi inceput ei demersurile (in sensul ca te despagubeste pe tine si il da in judecata pe cel care a produs paguba) fara ca voi sa mai faceti alti pasi.

da, dar de 3 saptamani tot trimit un evaluator, si cred ca s-a ratacit:)). Iar demersurile, tot noi trebuie sa le facem.  alte cheltuieli:|

Edited by skyhigh91, 22 March 2017 - 18:02.


#21
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
Urmeaza pasii de mai sus cu precizarea ca acolo unde am spus CSA e de fapt BAAR, asa cum a spys @slai.
Pasii de urmat pleaca de la faptul ca vinovatul avea sau nu asigurare. Deci avea sau nu?

PS. Vad ca tot zici de cheltuieli. Daca ai toate actele de la institutiile mentionate toate cheltuielile tin de comunicarea cu ele. Adica sunt cheltuieli cu mail, telefon si xerox. Ti se pare mult? Atunci asteapta sa vina mortul sa te despăgubească.

PS 2. Da mai multe detalii. Avea asigurare sau nu? Politia ce acte ti-a dat? Ai facturi si chitante pe ce ai cumpărat pt gard? Altfel vorbim in gol.

Edited by caiuscorneliu, 22 March 2017 - 18:07.


#22
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Asiguratorul nu plateste nimic din moment ce vinovatul nu avea permis. Vinovatul trebuie sa plateasca tot, iar cum vinovatul e mort ... ghinion.
Familia lui nu are nici o responsabilitate.
Nu stiu ce asigurare au parintii tai, dar daca e asigurarea aia obligatorie iarasi nu vor fi despagubiti. Asigurarea obligatorie e numai in caz de dezastre naturale (incendii naturale, inundatii si cutremure), dar nici atunci nu despagubesc pentru ca e teapa.
Asa ca reparatia gardului se va face numai pe buzunarul parintilor.

#23
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

View Postcaiuscorneliu, on 22 martie 2017 - 18:03, said:

Urmeaza pasii de mai sus cu precizarea ca acolo unde am spus CSA e de fapt BAAR, asa cum a spys @slai.
Pasii de urmat pleaca de la faptul ca vinovatul avea sau nu asigurare. Deci avea sau nu?

Avea asigurare. Si am primit de la politie un act, cu care sa ne prezentam la asigurator. Probabil asta vom face acum , din moment ce asigurarea casei nu merita deloc:|

#24
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
Atunci asta trebuie sa faci. Deschizi dosar la asiguratorul bulgar sau la reprezentantul lui la noi. Afli pe net care e si care sunt datele de contact.

View PostFriskey, on 22 martie 2017 - 18:04, said:

Asiguratorul nu plateste nimic din moment ce vinovatul nu avea permis. Vinovatul trebuie sa plateasca tot, iar cum vinovatul e mort ... ghinion.
Familia lui nu are nici o responsabilitate.
Nu stiu ce asigurare au parintii tai, dar daca e asigurarea aia obligatorie iarasi nu vor fi despagubiti. Asigurarea obligatorie e numai in caz de dezastre naturale (incendii naturale, inundatii si cutremure), dar nici atunci nu despagubesc pentru ca e teapa.
Asa ca reparatia gardului se va face numai pe buzunarul parintilor.
Fals. Atat FPVS cat si asiguratorul despagubesc. Apoi se îndreaptă într-adevăr impotriva mortului. Dar sunt obligati sa o faca.
La CASCO într-adevăr lipsa permisului spre exemplu poate fi trecuta la excluderi. La asigurarea obligatorie nu.

Edited by caiuscorneliu, 22 March 2017 - 18:14.


#25
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

View Postcaiuscorneliu, on 22 martie 2017 - 18:03, said:

Urmeaza pasii de mai sus cu precizarea ca acolo unde am spus CSA e de fapt BAAR, asa cum a spys @slai.
Pasii de urmat pleaca de la faptul ca vinovatul avea sau nu asigurare. Deci avea sau nu?

PS. Vad ca tot zici de cheltuieli. Daca ai toate actele de la institutiile mentionate toate cheltuielile tin de comunicarea cu ele. Adica sunt cheltuieli cu mail, telefon si xerox. Ti se pare mult? Atunci asteapta sa vina mortul sa te despăgubească.

PS 2. Da mai multe detalii. Avea asigurare sau nu? Politia ce acte ti-a dat? Ai facturi si chitante pe ce ai cumpărat pt gard? Altfel vorbim in gol.

Cheltuielile erau pentru proiectul gardului, care trebuie sa-l facem, daca mergem pe mana asigurarii casei. si se duc undeva la 700 de lei.( nu e chiar o suma mica, din moment ce am dat deja 1000 de euro pe gard) si cum asigurarea casei nu acopera tot costul gardului, nu prea merita  

Chitantele pentru gard pe avem, ideea este sa primim macar o parte din bani pe materiale de la asigurarea masinii

De la politie am primit un act cu care sa ne prezentam la asigurator.

#26
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
Atunci s-a zis cam tot. Vei fi despagubit de asiguratorul bulgar pe baza chitantelor si facturilor.

#27
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

View Postedy_wheazel, on 22 martie 2017 - 17:41, said:

Deci rromu' cu permis suspendat si numere de BG. Mda, io-s fern convins ca avea asigurare!
Du masina la dezmembrari, ca mai mult oricum n-o sa primesti. Sau poti sa vorbesti cu un avocat, daca ai unu' prin cercurile apropiate (daca nu las-o balta, vei da banu' si vei primi fix cat iti plateste asigurarea xeroxata a romului).
Cu permis suspendat se mai despagubeste ceva? Asiguratorii se leaga de orice virgula cand se face un dosar de daune.

View Postskyhigh91, on 22 martie 2017 - 18:07, said:


Avea asigurare. Si am primit de la politie un act, cu care sa ne prezentam la asigurator. Probabil asta vom face acum , din moment ce asigurarea casei nu merita deloc:|
Ce scrie in pv-ul de la Politie? Asa in mare....

#28
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Tu vrei pe repede inainte, daca se poate sa-ti dea familia mortului(nu conteaza ca e colorat, asta e o eticheta rasiala-e mort!) banii pe gard si sa vada ei ce si cum cu asigurarea.
Totul cere timp si dupa mine o legatura mai stransa cu familia(eu as fi mers si la imormantare daca eram primit). Ei, daca au asigurare fie si in BG, se vor duce sa ceara daune, normal ca au zis ca au avut bani in masina, nu pt tine au facut-o ci pt a mari valoarea pagubei.
Acum daca tu ai reparat repede gardul si fara facturi ai cam fript-o, eu puneam o plasa si asteptam sa vad ce evaluare la lucrare imi da asigurarea si o contestam in sens ascendent.
PS. Daca avea permisul suspendat e naspa, asiguratorul are pe ce pune mana la in eventual process si deci isi va incerca sansa in justitie, deci e lunga a lui Toderica

Edited by aaddyy2005, 22 March 2017 - 18:39.


#29
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

View Postcaiuscorneliu, on 22 martie 2017 - 18:16, said:

Atunci s-a zis cam tot. Vei fi despagubit de asiguratorul bulgar pe baza chitantelor si facturilor.

dar, hai sa punem raul inainte. Daca cumva acea firma din bulgaria nu poate sa ne despagubeasca. Ce masuri trebuie sa luam??

View Postmisu183, on 22 martie 2017 - 18:32, said:

Cu permis suspendat se mai despagubeste ceva? Asiguratorii se leaga de orice virgula cand se face un dosar de daune.


Ce scrie in pv-ul de la Politie? Asa in mare....

Am trimis actele sa facem copii, si urmeaza sa le trimitem la reprezentanta. Nu le am la mine. de la politie au primit, date de contact cu reprezentanta,cartea verde si asigurarea masinii.

#30
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postskyhigh91, on 22 martie 2017 - 18:38, said:


dar, hai sa punem raul inainte. Daca cumva acea firma din bulgaria nu poate sa ne despagubeasca. Ce masuri trebuie sa luam??

Pui pe olx anunt cu "vand [insert tipul masinii rromului], 5.000 de kilometrii reali, distributia schimbata recent. Nu a fost rulata in tara decat putin, dar are unele probleme estetice"

#31
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

View Postaaddyy2005, on 22 martie 2017 - 18:34, said:

Tu vrei pe repede inainte, daca se poate sa-ti dea familia mortului(nu conteaza ca e colorat, asta e o eticheta rasiala-e mort!) banii pe gard si sa vada ei ce si cum cu asigurarea.
Totul cere timp si dupa mine o legatura mai stransa cu familia(eu as fi mers si la imormantare daca eram primit). Ei, daca au asigurare fie si in BG, se vor duce sa ceara daune, normal ca au zis ca au avut bani in masina, nu pt tine au facut-o ci pt a mari valoarea pagubei.
Acum daca tu ai reparat repede gardul si fara facturi ai cam fript-o, eu puneam o plasa si asteptam sa vad ce evaluare la lucrare imi da asigurarea si o contestam in sens ascendent.
PS. Daca avea permisul suspendat e naspa, asiguratorul are pe ce pune mana la in eventual process si deci isi va incerca sansa in justitie, deci e lunga a lui Toderica

nu, eu vreau sa stau cu gardul asa distrus. nici macar nu puteam intra in curte, trebuia sa facem parqour prin daramaturi:).. Daca nimeni de la nicio reprezentanta nu s-a prezentat la locul accidentului la 3 saptamani de cand s-a produs, asta ar insemna sa stau cateva luni bune cu gardul asa. Mai ales ca ai mei sunt batrani.  Poate intra oricine in curte.

si asta cu inmormantarea, nu stiu daca tu glumesti:))..dar, este o idee  geniala :)).. sa ma duc sa stau cu mana intinsa acolo cand il inmormanteaza pe ala:|..e tragic ce s-a intamplat  , dar bine ca nu a lovit pe nimeni. Mai omora si oameni nevinovati

Si cand rromii au zis ca putem sa luam masina, iar la scurt timp au declarat la politie ca le lipsesc bani:)...  puteau sa ne acuze pe noi ca le-am luat banii. Nu vreau sa-mi pun rromii in cap, sa vina la ai mei.  prefer sa platesc suma si sa nu fiu despagubit . Discut strict cu asiguratorii, iar ei, daca doresc sa-si bata capul cu ei, sa-i dea in judecata, sa-si recupereze banii

View Postedy_wheazel, on 22 martie 2017 - 18:42, said:


Pui pe olx anunt cu "vand [insert tipul masinii rromului], 5.000 de kilometrii reali, distributia schimbata recent. Nu a fost rulata in tara decat putin, dar are unele probleme estetice"

"unele probleme estetice"- lipsesc rotile frontale, motor nu are, masina arata ca un ghemotoc de fiare. In rest, este foarte buna:))

#32
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008

View Postskyhigh91, on 22 martie 2017 - 18:41, said:


dar, hai sa punem raul inainte. Daca cumva acea firma din bulgaria nu poate sa ne despagubeasca. Ce masuri trebuie sa luam??

Am trimis actele sa facem copii, si urmeaza sa le trimitem la reprezentanta. Nu le am la mine. de la politie au primit, date de contact cu reprezentanta,cartea verde si asigurarea masinii.
Dacă firma de asigurări din Bg nu despăgubește atunci ai doua soluții. Îi dai pe ei în judecată sau pe mort. Și speri ca mortul să aibă ceva pe numele lui și să-l execuți în baza sentinței. Ambele variante sunt mai costisitoare decât paguba așa că nu pune răul înainte. Vei fi despagubit de firma de asigurări dacă dosarul e in regula și conține actele necesare.

#33
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
@initiator

Teoretic, repari gardul, pastrezi toate facturile, sa sa poti dovedi cat a costat, apoi blindat cu toate hartzoagele, te duci cu un avocat in instanta si ceri despagubiri familiei faptuitorului..
Ce o sa obtii in schimb de la rromi, e greu de spus...

#34
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu zi sa stati locului pana nu va dau cio..... scuze ...rromi in judecata ( era sa scriu ciobanii ...neperiorativ ) pentru ca  gardul lui 'matale nu respeta standardele de siguranta si era neprietenos cu cio....ptiu drace ca ma paste..acum de Paste o ceva are seamana cu avertizarea  ... aaa cu rromii . Mai tineti minte cazul cu tipa aia care a ramas fara o mana din cauza ca prietenul ei era un sofer prost si a infipt-o intr-un parapet ? A primit daune de 200.000 euo parca , de la CNADNR ( adica de la noi cetatenii ) ca cica lipsea un surub de la parapet . Asa ca faceti-va voi gardul in liniste si rugati-va sa nu cunoasca cio....( am vrut sa scriu cioflingarii ...neperiorativ )  rromii aia un avocat ca ati pus-o . Posted Image
Si faceti-l mai inalt , ca poate se odihnesc ciorile pe el ( ma refer la  Corvus frugilegus din familia corvidae ).

Edited by JurasikMan, 22 March 2017 - 19:49.


#35
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

View Postcaiuscorneliu, on 22 martie 2017 - 19:03, said:

Dacă firma de asigurări din Bg nu despăgubește atunci ai doua soluții. Îi dai pe ei în judecată sau pe mort. Și speri ca mortul să aibă ceva pe numele lui și să-l execuți în baza sentinței. Ambele variante sunt mai costisitoare decât paguba așa că nu pune răul înainte. Vei fi despagubit de firma de asigurări dacă dosarul e in regula și conține actele necesare.

dar firma de asigurari plateste oare?? din moment ce a fost vina lui, probabil a fost baut la volan si avea si carnetul suspendat:|

View PostJurasikMan, on 22 martie 2017 - 19:29, said:

Eu zi sa stati locului pana nu va dau cio..... scuze ...rromi in judecata ( era sa scriu ciobanii ...neperiorativ ) pentru ca  gardul lui 'matale nu respeta standardele de siguranta si era neprietenos cu cio....ptiu drace ca ma paste..acum de Paste o ceva are seamana cu avertizarea  ... aaa cu rromii . Mai tineti minte cazul cu tipa aia care a ramas fara o mana din cauza ca prietenul ei era un sofer prost si a infipt-o intr-un parapet ? A primit daune de 200.000 euo parca , de la CNADNR ( adica de la noi cetatenii ) ca cica lipsea un surub de la parapet . Asa ca faceti-va voi gardul in liniste si rugati-va sa nu cunoasca cio....( am vrut sa scriu cioflingarii ...neperiorativ )  rromii aia un avocat ca ati pus-o . Posted Image

da, de parca este o singura casa pe drumul ala

#36
bogdanozaurus

bogdanozaurus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.02.2006
auzi, da am si eu o nedumerire : azi te-ai inregistrat si ai deja doua posturi : prietena ta a iesit in strada in marsarier + cineva ti-a demolat gardu. in ambele cazuri mentionezi etnia roma. nu ma intereseaza socotelile tale cu etnia roma dar softpedia chiar nu e nici birou de avocatura nici pagina de manifest impotriva unei minoritati. mai ai si alte aventuri rutiere ? macar un admin sa le uneasca si sa nu ne chinuim sa iti urmarim posturile facute ... la oha . exista politie, exista avocati.
bafta

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate