Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Accident si distrugere de proprietate privata

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017
Acum aproximativ 3 saptamani cineva a intrat in gardul parintilor mei. Din pacate, au existat victime (soferul a murit si cei 2 pasageri erau in stare critica). Gardul a fost distrus, o paguba considerabila. Soferul a avut carnetul suspendata, masina era inmatriculata si asigurata in bulgaria  , familia lui stabilita in strainatate. De mentionat este faptul ca individul este de etnie rroma,si nu prea sunt cunoscuti ca fiind persoane corecte:|, dat fiind faptul ca nici macar nu au venit sa discute cu noi despre despagubire.
Parintii mei au inceput sa refaca gardul (nu puteam sa stam asa cu el). au asigurare pe casa (dar nu stim cat acopera din costul gardului, trebuia sa vina cineva sa evalueze de la firma lor, dar n-a mai venit nimeni (am tot fost amanati).Au tot umblat pe pla politie, la asigurare, totul   a fost in zadar:|.
Acum ce e de facut?? cine plateste?? gardul ne costa in jur de 1000 de euro:|..ai mei au inceput constructiile la gard (era facut praf). Cam intr-o saptamana ar trebui sa fie gata gardul. De mentionat este faptul ca nu am facut prin firma .
Ce e de facut in aceasta situatie?? din moment ce tipul a murit, iar familia lui este stabilita in strainatate:|. Putem cumva sa recuperam macar o parte din suma necesara pentru reconstruirea gardului??

Edit. rromii au zis (rudele defunctului) ca putem sa luam masina , sa o dam la fier vechi:)..dar, mie nu mi-a convenit asta, din  diferite motive. In primul rand, nu avem dreptul legal sa ridicam masina, suma este foarte mica in comparatie cu costul gardului si nu vreau sa-mi pun rromii in cap .( nesimtitii au dat declaratie la politie ca le lipsesc  bani din masina- nu cred ca era intentia lor sa ne atace pe noi, doar am mentionat acest aspect sa vedeti pana unde merg ei. - in cazul in care ridicam noi masina, rromii ne puteau acuza ca am furat banii lor:)..cred ca asta a fost intentia lor. Acum, ai mei sunt batrani, nu am chef sa stau sa ma cert cu toti rromii, as dorii sa ma adresez organelor care se ocupa cu asa ceva, iar ei sa-si recupereze banii de la ei.  trebuie sa existe o solutie l :|..refuz sa cred ca suntem nevoiti sa platim totul, fara sa fim despagubiti

O situatie destul de neplacuta din pacate:|

Edited by skyhigh91, 22 March 2017 - 17:03.


#2
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008
Sunt șanse, dar extrem de mici.

#3
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Păi dacă are asigurare, chiar și de Bulgaria, trebuie să te adresezi asiguratorului bulgar sau asiguratorului român care are contract de colaborare cu el. Dacă nu are te adresezi FPVS, vinovatul fiind identificat și nu are asigurare obligatorie valabilă.

#4
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

View Postcaiuscorneliu, on 22 martie 2017 - 16:56, said:

Păi dacă are asigurare, chiar și de Bulgaria, trebuie să te adresezi asiguratorului bulgar sau asiguratorului român care are contract de colaborare cu el. Dacă nu are te adresezi FPVS, vinovatul fiind identificat și nu are asigurare obligatorie valabilă.

oamenii nici nu si-au ridicat masina de la primarie:|.. si este   datoria noastra sa umblam dupa asiguratori??

Edited by skyhigh91, 22 March 2017 - 17:04.


#5
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Da. Este de datoria păgubitului să facă demersuri pentru a primi despăgubirea. Ce acte ai primit la momentul respectiv, dacă ai primit? Spui mai sus ca avea asigurare de Bulgaria. Ai primit-o?
Politia ce acte a întocmit?

Edited by caiuscorneliu, 22 March 2017 - 17:03.


#6
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
cand te loveste cineva cu masina, nu tot tu umbli la RCA-ul lui?
In alta ordine de idei, destul de greu de recuperat ceva, desi daca are asigurare valabila in Bg, d\
Din ce cunosc legislatia RCA despagubeste daune la autovehicule, vatamari corporale, decese sau pagube aduse proprietatilor.
Luati legatura cu reprezentatul in Romania al asiguratorului Bulgar, dupa ce aveti certitutinea ca exista asigurare in BG, nu este falsa sau expirata.

#7
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

View Postcaiuscorneliu, on 22 martie 2017 - 17:01, said:

Da. Este de datoria păgubitului să facă demersuri pentru a primi despăgubirea. Ce acte ai primit la momentul respectiv, dacă ai primit? Spui mai sus ca avea asigurare de Bulgaria. Ai primit-o?
Politia ce acte a întocmit?

din cate stiu eu, nu au primit nimic.  Si din moment ce asigurare este in bulgaria, nici macar nu stiu daca au vreo reprezentanta la noi:|

Edit. A primit o foaie de la politie sa mearga la asigurator (reprezentanta), dar problema este, ca ne mai costa in jur de 700 de lei actele necesare construirii gardului:|

Edited by skyhigh91, 22 March 2017 - 17:14.


#8
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Vor dura ceva formalitatile dar in mod normal poate fi despagubit, chiar si daca vinovatul era neasigurat. In orice caz e clar ca s-au deschis mai multe dosare penale, omor din culpa, vătămare din culpa, conducerea cu permis suspendat. Daca vinovatul nu avea asigurare valabila despăgubirea e de competenta Fondului de protectie a victimelor strazii (FPVS), chiar daca masina era inmatriculata pe teritoriul altui stat.

View Postskyhigh91, on 22 martie 2017 - 17:10, said:


din cate stiu eu, nu au primit nimic.  Si din moment ce asigurare este in bulgaria, nici macar nu stiu daca au vreo reprezentanta la noi:|
Daca tu sau ai tai nu te interesezi de detaliile astea nu te astepta sa vina asiguratorul bulgar de la sine sa te despăgubească.

#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Multe masini cu numere de Bulgaria sunt asigurate in bulgaria ca fiind mopede, drujbe, motociclete.

#10
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

View Postcaiuscorneliu, on 22 martie 2017 - 17:13, said:

Vor dura ceva formalitatile dar in mod normal poate fi despagubit, chiar si daca vinovatul era neasigurat. In orice caz e clar ca s-au deschis mai multe dosare penale, omor din culpa, vătămare din culpa, conducerea cu permis suspendat. Daca vinovatul nu avea asigurare valabila despăgubirea e de competenta Fondului de protectie a victimelor strazii (FPVS), chiar daca masina era inmatriculata pe teritoriul altui stat.


Daca tu sau ai tai nu te interesezi de detaliile astea nu te astepta sa vina asiguratorul bulgar de la sine sa te despăgubească.

omul a murit. daca traia, probabil puteam rezolva cumva.  

Ai mei au fost, au tot umblat, nu cunosc eu toate detaliile:|

#11
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Pe scurt, sa n-o mai lungesc. Daca vinovatul avea asigurare valabila de BG, cu asigurarea lui si cu anexele pe care le-a intocmit politia la fata locului te adresezi asiguratorului bulgar. Proces Verbal de contraventie nu se intocmeste atunci cand sunt si infractiuni (cazul tau, am expus mai sus) pentru ca sunt dosare penale deschise. Dar se da o anexa care descrie accidentul si care te ajuta la asigurator.
Daca vinovatul nu are asigurare valabila, procedura e mai grea dar nu imposibila. Cu actele de la politie te adresezi CSA (comisia de supraveghere a asiguratorilor), acestia verifica in Bulgaria ca într-adevăr vinovatul nu era asigurat, iti trimit un raspuns si cu acel raspuns si alte acte te adresezi FPVS (fondului de protectie a victimelor strazii) pentru deschiderea dosarului de dauna. Pe parcursul etapelor aceste institutii iti vor comunica ce acte mai trebuie sa aduci. Dar trebuie sa te implici, sa suni, sa-ti dea politia actele necesare. Altfel astepti in zadar sa se miste de la sine.
Repet, poti sa fii despagubit, ai instrumentele legale.

#12
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017
Da, dar actele astea costa alti bani, iar noi am facut gardul (intr-o saptamana ar trebui sa fie gata) , si nu a fost facut prin firma. Era imposibil sa asteptam cateva saptamani bune, si sa avem gardul in halul ala. Acum, problema este ,cum evalueaza astia costul gardulului, din moment ce a fost partial reparat?? si nu a fost facut prin firma. Si cum platesc ei gardul?? Prin bani, sau angajeaza ei o firma de constructii?

#13
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Deci rromu' cu permis suspendat si numere de BG. Mda, io-s fern convins ca avea asigurare!
Du masina la dezmembrari, ca mai mult oricum n-o sa primesti. Sau poti sa vorbesti cu un avocat, daca ai unu' prin cercurile apropiate (daca nu las-o balta, vei da banu' si vei primi fix cat iti plateste asigurarea xeroxata a romului).

#14
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View Postedy_wheazel, on 22 martie 2017 - 17:41, said:

Deci rromu' cu permis suspendat si numere de BG. Mda, io-s fern convins ca avea asigurare!
La acelasi lucru m-am gandit si eu.
Avea ala asigurare cum am eu Ferrari.

#15
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Pai daca ati refacut gardul in regim propriu si nu printr-o firma de unde sa stie asiguratorul sau fondul ala cu cat sa va despagubeasca?
Ai macar chitantele in care apar materialele de constructie? Poate faci ceva cu alea dar ma indoiesc

Familia lui n-are nici o obligatie. Tie ti-ar conveni ca un unchhi de-al tau sa faca o dauna si tu sa o platesti? Sau ei n-au aceleasi drepturi ca tine pt ca-s rromi?

Edited by AlexaLesby, 22 March 2017 - 17:55.


#16
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ar fi trebuit sa chemati firma care a asigurat casa parinteasca. Ar fi inceput ei demersurile (in sensul ca te despagubeste pe tine si il da in judecata pe cel care a produs paguba) fara ca voi sa mai faceti alti pasi.

#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Te despagubeste dupa chitantele pentru materiale, manopera, pe care le ai. Bine era sa deschizi dosarul de dauna inainte de a repara. Asiguratorul lui are un corespondent in romania, care ti-l zic aia de la baar.

#18
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

View PostAlexaLesby, on 22 martie 2017 - 17:49, said:

Pai daca ati refacut gardul in regim propriu si nu printr-o firma de unde sa stie asiguratorul sau fondul ala cu cat sa va despagubeasca?
Ai macar chitantele in care apar materialele de constructie? Poate faci ceva cu alea dar ma indoiesc

da, cam asta e ideea acum. Sa recuperam macar partial banii pe materiale, prin reprezentanta lor.

Noi initial am vrut sa facem gardul pe asigurarea casei (gardul era inclus), dar astazi am aflat ca mai trebuie sa dam bani pentru proiect etc.:|. alte cheltuieli:|. si din moment ce nu avem o asigurare foarte buna pe casa,  asigurarea ar acoperi o suma infima din costul gardului:|..pe scurt, nu merita.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate