Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Aproape accident pe trecere de pietoni

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
Reclamație pt sperietura. Asta cred că e o noutate mare in Romania. Noi și americanii :))

#20
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View PostEscapE13, on 18 martie 2017 - 19:32, said:

Reclamație pt sperietura. Asta cred că e o noutate mare in Romania. Noi și americanii Posted Image)

Reclamatie pentru accelerat pe trecere de pietoni. Asta a intrebat sotia la Rutiera. Daca poate folosi acest argument pentru reclamatie. Raspunsul a fost ca da, poate, daca doreste. Argumentul era real, exista chiar si 1 martor, o cunostinta a sotiei care o astepta sa traverseze.

#21
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Sa inteleg ca situatia s-a intamplat pe banda 1 de pe contrasens, cand mai avea putin si incheia traversarea.
Oricum ar fi, nu a belit ochii suficient de bine, fa putina morala, ca data viitoare ar putea sa iti omoare copilul din propria neglijenta.
Ochii dupa masini cand traversezi, nu la vitrinele magazinelor sau altele.

Ala daca iesea de pe strada si facea dreapta era mai preocupat sa se uite in stanga sa vada ca nu vine nimeni sa il buseasca (sa acorde prioritate), nu sa se uite dupa pietoni prin dreapta.

#22
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
Pai daca il prindea politia, îi lua carnetul. Dar dacă nu știi nici măcar marca mașinii, nu înțeleg rostul reclamației. Unii aveți prea mult timp liber.

Edited by EscapE13, 18 March 2017 - 19:40.


#23
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View Postrumlegok, on 18 martie 2017 - 19:38, said:

Sa inteleg ca situatia s-a intamplat pe banda 1 de pe contrasens, cand mai avea putin si incheia traversarea.

Da. Nu sunt vitrine in zona, dar am inteles ideea.

#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

View PostSteetch, on 18 martie 2017 - 17:36, said:

Intrebarea mea este: are vreo sansa de succes aceasta reclamatie sau ramane o hartie in vant? Trecerea respectiva nu este semaforizata.
Nicio sansa.
Nici macar nu va fi identificat. Si chiar de ar gasi masina, nu se poate dovedi sigur cine era la volan in acel moment.

#25
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Lasati-o balta. N-aveti pe cine sa reclamati, nu stiti nici macar numarul de inmatriculare. Si chiar daca l-ati sti tot n-ati rezolva nimic pentru ca n-aveti nici o dovada.
Data viitoare sa cascati bine ochii cand treceti pe trecere chiar daca masinile opresc. Vine unul din asta si va face praf.
Traversarile la treceri de pietoni sunt cele mai periculoase.

#26
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Probabil se uita le cel care o astepta. Bine ca a scapat, idiotul s-a asigurat din partea opusa, nu venea nimeni, a plecat, fara sa realizeze ca e langa trecere. Vinovat clar daca ai tai pateau ceva, dar suferinta nu era a lui. El scapa cu amenda, eventual o condamnare cu suspendare, tu in schimb iti poti petrece viata pein spitale sau in scaun cu rotile, sau sa nu mai fii.
Mai multa grija la traversare. Bine, oricum toată lumea a repetat mesajul ăsta, dar e singura morală a topicului.

#27
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Am spus cu vitrine sa mai destindem atmosfera... intelegi ideea.
Nu e recomandat sa iti bazezi viata ta si a copilului pe atentia altuia, care vorba celui de mai sus, ala risca maxim 2 ani cu suspendare, adica nimic, doar scrie pe o foaie undeva ca e baiat rau.
In timp ce tu risti sa nu mai existi, sau sa ramai fara copil, sau imobilizat intr-un pat/scaun toata viata.

View PostSteetch, on 18 martie 2017 - 19:43, said:


Da. Nu sunt vitrine in zona, dar am inteles ideea.


#28
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Multumesc pentru lamuriri si pentru morala. Sper sa nu mai avem de-a face cu asemenea sperieturi. Sanatate si siguranta va doresc.

#29
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012

View PostSteetch, on 18 martie 2017 - 19:36, said:


Reclamatie pentru accelerat pe trecere de pietoni. Asta a intrebat sotia la Rutiera. Daca poate folosi acest argument pentru reclamatie. Raspunsul a fost ca da, poate, daca doreste. Argumentul era real, exista chiar si 1 martor, o cunostinta a sotiei care o astepta sa traverseze.
Iti dai seama ca daca punea frana si mai intarzia o secunda, ii lua pe amandoi pe capota.. nu?
Exceptand faptul ca nu s-a asigurat soferul a facut ceea ce trebuia pentru a evita o situatie nasoala pentru toti trei.

#30
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
initiator... acuma pe bune... daca sotia era atenta pe unde merge, nu se lasa surprinsa sau speriata de vreo masina...
cum sa te sperii de o masina care circula pe strada?!?
asta cu aproape accident = aproape gravida!
pietonul are obligatia sa se asigure!... nu sa bage capul intre urechi...
nu se ridica nici legea, nici dungile de pe asfalt sa te apere... sa opreasca o masina!!! intelegi?!?

neacordare prioritate pieton = 30 de zile permisul suspendat...
acuma, cand politistii sunt in greva... nu se dau amenzi!... doar avertismente! Posted Image
oricum, tu nu castigi nimic... indiferent care ar fi situatia!

Edited by Nero-d, 18 March 2017 - 20:13.


#31
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Asa a patit si nevasta-mea o data ....
Dupa ce mi-a povestit ,  tot pe ea am balacarito si s-a invatat minte sa beleasca ochii bine bine bine bine de tooooottt ...
BELITI OCHII CAND TRAVERSATI STRADA !
O sa fac o compilatie cu oameni care traverseaza strada anapoda pana acum i-am ferit pe toti , dar , sunt si eu om si poate ca o data si o data .........

#32
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postalexpet, on 18 martie 2017 - 18:10, said:

oau....Posted Image

desigur empatizez cu situatia descrisa, insa sper ca nimeni dintre cei care doresc sa moara de batranete nu-si inchipuie ca trecerea de pietoni asigura protectie 100%.
Partea proasta este ca Romania, ca in multe alte domenii, este un mixaj de civilizate vest europeana cu harababura orientala, din care scapa cine poate. Daca ar fi numai civilizatie sau numai harababura lucrurile ar fi clare pentru toti, din pacate nu-s. Un prieten umblat prin tari orientale spunea amuzat 'trecerile de pietoni sunt locurile prin care traverseaza pietonii atunci cand nu trec masini', culmea, erau destul de putine accidente pentru ca toata lumea stia asta.....la noi este la noroc
Parerea mea este ca o plangere nu va rezolva nimic.

+
noua îndoctrinare
conduc şi fac legi minoritarii pentru minoritari

cît comsumă frate un semafor???
legea pietonului pe şosea...numai la cretini mai vezi.

Edited by sarac.lipit, 18 March 2017 - 20:45.


#33
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Oricum, la noi cand vezi pe cineva traversand atent o trecere, e probabil un sofer coborat la magazin sa-si ia tigari.

#34
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 22.12.2015
Intimplarea  s-a  petrecut  in iubita  urbe  Bucuresti ?
Eu ani de zile am lasat de la  mine astfel de  situatii, ma opream, asteptam sa treaca  soferul torpila,imi taia  fata  la mica  distanta  etc.
Pina  cind  intr-o zi cind am zis gata !
Sa  fac si ca mine.
Norocul meu a fost  ca  am vazut numarul masinii.
Am facut  sesizare  telefonica ( acum se accepta  numai  sesizari  scrise ) la BPR  Bucuresti.
Dupa citeva zile ( termenul de  rezolvare  a  sesizarii  este de 30 zile ) sint sunat de ofiterul de caz  si  ma intreaba ce s-a  intimplat  si daca sustin cele reclamate.
Sustin fara rezerve si imi spune din start  ca potrivit  legii, o asemenea  contraventie este  dovedita  doar  cind :
  -  este  constatata direct  la  fata locului de agent  de la  rutiera
  -  este inregistrata  de o camera  foto  sau video  autorizata  si omologata
Nu  se accepta declaratii  ale  martorilor  sau poze  proprii , filme  proprii  sau ale  martorilor etc.
Am zis ca inteleg  si ca  astept  raspuns.
Primesc  raspuns scris in  termenul legal in sensul  celor de mai sus. Nu pot  sa  il amendeze  etc.
Dar  pentru  a veni in intimpinarea  mea, l-au convocat  pe  respectivul  la  sediul BPR  si  i-au prezentat  reclamatia, i-au  cerut  declaratie  si  i-au atras  atentia  sa nu mai repete  abaterea.

Cu  alte  cuvinte, respectivul :
  - primeste  acasa  o citatie de  la BPR  Udriste
  - se  sperie  putin, nu stie  realmente  de ce....
-  pierde  cel  putin  30 minute  dus, 60  minute  discutie si declaratie  si  30 minute  retur
  - are si el ceva emotii asa cum am avut  eu pe zebra
Macar  satisfactia  asta  o am si eu.
Iar  cind un stimabil automobilist  :
  -  a intrat  pe sens  interzis
-   mi-a  taiat  calea  desi eram pe zebra ( el venea  de pe sens interzis )
-   a parcat  pe zebra  cu pricina ( cica avea  loc de parcare autorizat pe  zebra ! )
am aplicat din nou metoda cu sesizarea  si  iata  urmarea :
  - timp de o saptamina ( de fapt 5 zile ) echipajele de  la rutiera  au facut  filtru in zona  respectiva, i-au potolit cu amenzi pe banda pe cei care intrau pe sens  interzis si i-au mutat  si parcarea  unde trebuie.
Nu te  poti pune  cu echipajele de  rutiera cind te  prind in flagrant. Prea  multi agenti.
Oricum cei de la  rutiera  au spus  ca in primul rind ei au misiune  de preventie.
Asta  de preventie....
Poate  sint  exagerat dar totul are o limita.
Eu cind  conduc sint foarte atent  la zebre si semafoare.
Nu alerg pietonii pe zebra.
Si nici pe cei care traverseaza  pe unde nu trebuie.
Accident cu pieton  = dosar de urmarire penala
Numai  bine si fara evenimente ! Doar  o viata avem .....

#35
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostPantherOne, on 18 martie 2017 - 17:49, said:

Eu eram sa fiu calcat de o gramada de ori si nu am pierdut timpul cu "reclamatii" Posted Image)
Asa, si? Inchina-te ca ai avut noroc. Sper ca data viitoare sa faca altii reclamatia pentru tine, pentru ca tu cu mentalitatea ta paguboasa chiar ai merita sa fii facut afis pe asfalt. Esti din categoria alora care dau vina pe mort.

Edited by androholic, 18 March 2017 - 21:07.


#36
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
La cate situatii am vazut in viata reala, mortul e mereu de vina in situatii de genul asta... marja de eroare fiind foarte mica cand spui asa ceva.
Dar in societatea crestina, cum devine omul mort, se transforma automat in sfant nevinovat, si sigur celalalt e un nenorocit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate