Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Aproape accident pe trecere de pietoni

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,692
  • Înscris: 30.01.2006

 valitudor, on 19 martie 2017 - 20:08, said:

Jenant cum pe un topic in care un coleg explica cum sotia impreuna cu copilul sau erau sa fie calcati de o masina pe trecerea de pietoni, 95% dintre soferii de aici gasesc cu cale sa-l invete cum sa-si educe familia sa traverseze corect.
Dar mai nimic, niciun sfat, pentru iresponsabilii care se urca la volan inchipuindu-si ca pietonul este obligat sa aiba grija de viata sa, chiar si atunci cand travereaza pe trecere, Indiferent ca pietonul este un copil de 7 ani in drum spre scoala sau o femeie care poate n-a condus in viata ei o masina.
Ce e demn de retinut este ca el, SOFERUL, nu poate opri doua tone de otel cat ai clipi.
Daca tot suntem intre noi, soferii, nu v-ati gandit sa ne indemnam intre noi sa mergem mai incet in preajma acestor locuri decat sa educam familia altora sa traverseze corect?
Nu e nimic jenant, in cazul asta soferul a avut vina 100%, femeia a fost luata prin surprindere total, daca ai covor asternut in fata, adica toate masinile oprite, e chiar surpriza cand pe ultima banda apare unu in viteza, insa initiatorului putem decat sa ii dam sfatul sa isi educe apropiatii sa fie si mai atenti, si asta e, noi ca soferi, aici pe forum, oricum suntem mai catolici decat papa, pe oricare intrebi nici unu nu a gresit in viata lui, asa ca e inutil sa ii spui sa faca ceva, pt ca el oricum cica face.

Desi ma cam mira, decand sunt adult nu am fost niciodata surprins la traversarea strazi decat de creo 10 damasuri, de masina aia nu imi era frica si cred ca era sa mor de vreo 3 ori calcat de un Damas, si nici nu m-am speriat, ma uitam la ea cum vine in frana puternica spre mine fara sa am nici o reactie si nici o teama.

#56
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Este o regula simpla, pe care orice sofer ( cu discernamant) o stie, indiferent de zi, ora, cat e de plina sau goala, la aparitia unei treceri de pietoni, marcata corespunzator, este bine sa reduci viteza, ajungi mai tarziu cu 10 secunde acasa, dar toata lumea este multumita, sunt foarte multi care parcheaza pe trecere, si nu stii cand iti tasneste un pusti in fata masinii.

#57
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 Platon, on 20 martie 2017 - 11:19, said:

Este o regula simpla, pe care orice sofer ( cu discernamant) o stie, indiferent de zi, ora, cat e de plina sau goala, la aparitia unei treceri de pietoni, marcata corespunzator, este bine sa reduci viteza, ajungi mai tarziu cu 10 secunde acasa, dar toata lumea este multumita, sunt foarte multi care parcheaza pe trecere, si nu stii cand iti tasneste un pusti in fata masinii.

In plus, ar mai trebui sa existe o regula: Daca esti pe banda 2 iar pe banda 1 vezi o masina oprita taman in mijlocul drumului, redu viteza pentru ca s-ar putea sa fie o trecere de pietoni sau un alt motiv care sa-l determine pe primul sofer sa opreasca

#58
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Eh, sotia va fi cu siguranta si mai atenta decat pana acum. Din pacate, desi nu o consider cu nimic vinovata in cazul de fata, daca, Doamne fereste, ii lovea, nenorocirea ne afecta pe noi mult mai mult decat pe soferul grabit.

#59
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 valitudor, on 20 martie 2017 - 12:30, said:


In plus, ar mai trebui sa existe o regula: Daca esti pe banda 2 iar pe banda 1 vezi o masina oprita taman in mijlocul drumului, redu viteza pentru ca s-ar putea sa fie o trecere de pietoni sau un alt motiv care sa-l determine pe primul sofer sa opreasca

Pentru aia ar trebui sa iti functioneze gandirea analitica "de ce oare a oprit ala acolo? oare trece vreun pieton? " etc etc ....

#60
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Ce gandire analitica (anticipare) cand unii nu stiu sa scrie sau sa citeasca ?

Lipsa anticiparii este o `problema` si la oamenii invatati/experimentati....ce pretentii sa mai ai de la unii care sunt vai de capul lor ! (aici ma refer atat la soferi cat si la pietoni)

Edited by polizei, 20 March 2017 - 13:17.


#61
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,692
  • Înscris: 30.01.2006
Eu opresc mereu daca e unuoprit pe banda 1 si eu vin pe 2, chiar daca aparent nu e nimic, pana acum, in afara de o singura data, am cam facuto de pomana, insa singura aia data, m-a determinat sa o fac mereu de acum in colo, era un copil mai mic decat capota masinii care oprise, si eu incetineam si il injuram oe ala ca ma face sa fiu atent de pomana, abia cand am ajuns la maxim 10 metri de trecere am observat copilul, care era si foarte atent ce e drept, nu a tasnit, dar am ramas marcat de faptul ca nu il vedeam absolut deloc, desi verificasem si eventuale umbre de sub masina oprita, sau sa nu sara un caine, dar nimic, pana cand am fost foarte aproape. Asa ca e o idee buna sa incetinesti pana la limita evitarii oricarui pericol daca unu opreste pe banda de langa.

Problema apare atunci cand ai un moment de slabiviune si efectiv nu observi, la toti ni se intampla, si toata lumea spune despre ala ca a fost un nenorocit, desi nu e chiar asa. De aia nu imi place mie judecata asta a omului pe forum, fara sa il cunosti, iei direct cacatul de jos si il arunci in primul om care greseste, ca doar toti suntem perfecti.

#62
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 22.12.2015

 rumlegok, on 19 martie 2017 - 12:30, said:

Sper ca e o gluma... unde intalnesti tu echipaje de politie asa des?
Ca eu daca vad unul pe saptamana e mult... si oricum stii vorba aia, politia cand ai nevoie de ea nu o gasesti.
Iar aia cu sectia de Politie... de unde naiba stii unde e sectia de politie? Ca am trecut prin atatea orase, commune, sate... rareori am vazut din intamplare o sectie de politie, parca sunt ascunse/camuflate sa nu le gaseasca lumea... si partea trista e ca nici nu prea apar nici pe harti gen google maps.
Cunosc cateva persoane care nu stiu unde se afla politia desi locuiesc in acel oras de zeci de ani Posted Image
Am auzit  mai demult  la  un radio  bucurestean  o gluma :
Ce  diferenta  este  intre Militie  si  Politie ?
R. : Militia  venea  singura, pe  Politie  trebuie sa o chemi

#63
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,567
  • Înscris: 15.06.2007

 Steetch, on 18 martie 2017 - 17:36, said:

In jurul orei 11, sotia si fiul meu au fost la un pas de a fi izbiti in plin de un sofer care nu a acordat prioritate pe trecerea de pietoni, desi toate celelalte benzi au acordat, practic a accelerat si a trecut in viteza prin fata lor, la foarte mica distanta de ei. Sotia s-a speriat rau si nu a reactionat suficient de repede pentru a retine numarul idiotului, nici nu stiu daca l-ar fi putut retine. Stie doar cum arata masina (nu marca, ci forma, culoarea). A apelat 112 si a fost transferata la Rutiera. Rutiera nu poate confirma existenta vreunei camere video in respectiva intersectie, i-a spus ca nici camerele nu ar ajuta-o cu numarul. Poate depune, totusi, reclamatie, daca doreste.

Intrebarea mea este: are vreo sansa de succes aceasta reclamatie sau ramane o hartie in vant? Trecerea respectiva nu este semaforizata.
Ramane la categoria : data viitoare atentie mare la teroristi. Suna cinic, dar azi nu mai poti avea incredere.  Nu sti cand se apuca unu sa loveasca oameni intentionat.  Azi eram intr-un cortegiu funerar, si am preferat sa mergem pe trotuar, nu cu turma in spatele dubei,  nu sti cand vine un bou  care  profita de ocazia de a face un "rampage".  Tocmai am intrat in alta etapa a civilizatiei, aceea in care cel mai vigilent scapa.. nu traversam cu ochii in telefon.. ca poate vine un sofer cu ochii in telefon,  sau un radical "liber".   Zi bogda proste ca nu a fost mai rau, eventual poti sa-i doresti soferului respectiv aceleasi senzatii tari, dupa ce se da jos de la volan, ca doar nu l-a fatat ma-sa sofer  la volan.

#64
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Macar fac si astia un lucru bun... ajuta oamenii sa constientizeze pericolul.
Eu mereu cand treceam pe langa o satra din asta ma gandeam cat de inconstienti sunt ca se expun pericolului aiurea... oricand poate veni unul beat, sau bolnav, sau pur si simplu neatent si sa ii rada ca la bowling. Si pe vremea aia nu erau numiti teroristi cei care fac accident rutier...
Acum mai nou cica esti terorist daca ai un accident rutier si trebuie sa fii executat... cum incercau prin unele sate mai tuciurii, imediat te inconjurau cu topoare, sabii, furci, pistoale sa te linseze daca aveai ghinionul sa iti sara in fata un tuciuriu cand tranzitai satul.

Edited by rumlegok, 10 April 2017 - 14:30.


#65
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,567
  • Înscris: 15.06.2007
Azi mi-a povestit mama ca in timp ce traversa pe culoarea verde la semafor, in plin centrul orasului, la amiaza  , o masina care vira la dreapta a "sters" o femeie aflata la un metru in dreapta ei.  Nu a retinut nici numarul masinii, si nici la politie nu a sunat.  I-am zis, ca daca nu suna nimeni la politie,   marlani d'astia care vorbesc la telefon,  vor face in continuare aceleasi porcarii. Nici ora exacta nu-si aminteste,  nici tipul masinii. Ete wax.

#66
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 22.12.2015
Nu stiu unde sa scriu asa ca astern aici ceva rinduri.
Ma refer la  unele  categorii de  soferi care  circula  liberi si  ferice  - datorita legislatiei permisive.

1. Cocalarii cu sepci puse invers, cu ochelari fumurii, de obicei cu rable VW , BMW, AUDI, Opel , cu muzica  trepidanta la maximum si care taie fata in trafic fara semnal, fac slalom printre masini, alearga pietonii  pe zebra sau pe verde , nu respecta semalizarea  rutiera  etc.
2. Femeile care folosesc  oglinzile doar pentru  rujare si pentru aranjare  coafura, care nu semnalizeaza, sint ezitante si atunci cind se  intimpla ceva in fata lor fac un singur lucru : pun frina brusca  de parca in Bucuresti pot sta la  20 m de masina din fata
3. Mosii si babele  cu reflexe intirziate, care se tirasc prin trafic  tacticosi
4. Tot felul de melteni, traficanti, proxeneti, recuperatori, interlopi, mahalagii, ti gani boriti , toti destul de analfabeti  si  badarani pina la extrem care se comporta ca soferi  torpila  sau kamikaze
5. Toti  cei care  alearga  pietonii  pe  zebra si pe verde

Ce se poate  face ?
In nici o tara din Europa nu vezi atitia golani si mitocani in trafic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate