Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Aproape accident pe trecere de pietoni

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Nu Bucuresti, provincie.

Am vazut si eu pietoni inconstienti, de multe ori.

De regula, sotia mea este foarte atenta, si asa educam si copilul. In oras am fost martori la mai multe nenorociri, din pacate, inclusiv accidente cu morti. Ar fi ideal ca macar trecerile de pe strazile principale sa fie semaforizate.

#38
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016

View Postslai, on 18 martie 2017 - 20:46, said:

Oricum, la noi cand vezi pe cineva traversand atent o trecere, e probabil un sofer coborat la magazin sa-si ia tigari.
Colega n-avem ce face, suntem cu 100 de ani in urma Europei.  Se strecoara printre masini, il palesti tu esti de vina, il lovesti pe trecere chit ca la 3 metri in spatele tau e camionu de 30 de tone si ditamai coloana, tot tu esti de vina ca na baba cu bastonu n-are rabdare, se inchide piata pana trece coloana; fuge nebunu/a pe trecere, nici macar o stanga dreapta, tot tu esti de vina, de parca trecerea e curcubeuu dupa ploaie. Cum a spus cineva mai sus...o chestie de 2 tone nu poate sa se opreasca in juma' de metru.
Romanu e ca oaia.

#39
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
Nu suntem deloc cu 100 de ani. Cel puțin suntem înaintea italiei. Acolo la orele de vârf nu te lasă nimeni sa treci, sunt în stare să te ia lejer sa te arunce cat colo.:)) Stai liniștit.

#40
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
initiator... acuma trendul topicului e sa-ti demonizeze sotia,,,  si sa spele, sa albeasca soferul vitezoman...
nu-i chiar asa... adevarul e undeva la mijloc, dar, urmarile neatentiei sunt mai grave si mai complicate pentru "victima"...
cel care e mai expus si mai fragil, trebuie sa actioneze cu precautie... daca esti de 100 de ori atent si doar odata neatent, iar fix atunci se petrece neprevazutul, nu mai valoreaza nimic cele 100 de ori

din pacate, nu exista obligativitatea cunoasterii legislatiei rutiere de catre toti participantuu la trafic (si aici ma refer in special la pietoni)
poate nu-i nevoie chiar sa belesti ochii... e suficient sa fi atent, sa fii prezent acolo!...

Edited by Nero-d, 18 March 2017 - 21:49.


#41
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014
Din pacate au murit mult pe trecere cu "dreptul lor"
Invata persoanele implicate sa traverseze numai dupa ce s-au asigurat ca masinile au oprit si atunci nu se vor mai speria.
Soferii sunt si ei oameni si se poate intampla sa nu vada pietonul,sa fie cu gandul la altceva,sa fie cocalari...etc.
Trecerea nu e 100% safe,asa cum cred,foarte multi naivi.

Edited by daybreak246, 18 March 2017 - 21:52.


#42
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View PostYOUR_GOD, on 18 martie 2017 - 19:25, said:

Ca idee, nici nu cred ca a fost situatie de 112.
Da de curiozitate, tu unde suni? sti telefoanele de la toate sectiile de politie pe unde treci?

#43
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postalexpet, on 18 martie 2017 - 23:15, said:

Da de curiozitate, tu unde suni? sti telefoanele de la toate sectiile de politie pe unde treci?
Nu stiu amigo. Eu n-as tine o linie ocupata la 112, periclitând probabil viata unuia care se afla intre fiarele contorsionate ale mașinii, scuipându-mi in sân de frica (nu caut sa rediculizez sperietura doamnei). Pentru asta as vorbi cu un echipaj de Politie din drumul meu sau cu cineva la cea mai apropiata secție de Politie.

#44
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
nu moare nimeni daca suni la 112 si spui repede care-i problema, stai linistit, te redirectioneaza in 30 de secunde catre ce ai nevoie. Nu este treaba unui cetatean obisnuit sa decida ce este urgenta sau nu. Daca vezi un gemantan abandonat in statia de metrou crezi ca merita sa suni la 112? sau cauti cea mai apropiata sectie de politie? sau treci mai departe?

Edited by alexpet, 18 March 2017 - 23:55.


#45
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostNero-d, on 18 martie 2017 - 21:44, said:

poate nu-i nevoie chiar sa belesti ochii... e suficient sa fi atent, sa fii prezent acolo!...

Ba da trebuie sa belesti ochii, am fost martor la un accident pe trecere, mi-a parut rau ca am oprit, celalalt nu a oprit, nu pentru ca nu a vrut, nu pentru ca era "cocalar", pentru ca nu a putut.

#46
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View PostYOUR_GOD, on 18 martie 2017 - 23:28, said:

Pentru asta as vorbi cu un echipaj de Politie din drumul meu sau cu cineva la cea mai apropiata secție de Politie.
Sper ca e o gluma... unde intalnesti tu echipaje de politie asa des?
Ca eu daca vad unul pe saptamana e mult... si oricum stii vorba aia, politia cand ai nevoie de ea nu o gasesti.
Iar aia cu sectia de Politie... de unde naiba stii unde e sectia de politie? Ca am trecut prin atatea orase, commune, sate... rareori am vazut din intamplare o sectie de politie, parca sunt ascunse/camuflate sa nu le gaseasca lumea... si partea trista e ca nici nu prea apar nici pe harti gen google maps.
Cunosc cateva persoane care nu stiu unde se afla politia desi locuiesc in acel oras de zeci de ani :D

#47
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View PostNero-d, on 18 martie 2017 - 21:44, said:

din pacate, nu exista obligativitatea cunoasterii legislatiei rutiere de catre toti participantuu la trafic (si aici ma refer in special la pietoni)
nici nu trebuie...sunt reguli care te tin in viata. De ex. eu sofer fiind, simt cand ca pieton si intru pe trecerea de pietoni ca sunt in unghiul mort al soferului (pe stap) si actionez in consecinta (astept). Problema in romania fata de germania este ca aici nu toti sunt soferi....

#48
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008

View Postdaybreak246, on 18 martie 2017 - 21:51, said:

Invata persoanele implicate sa traverseze numai dupa ce s-au asigurat ca masinile au oprit si atunci nu se vor mai speria.
Întrebarea e, câți șoferi opresc la trecere atunci când văd că ai intenția să traversezi? 1%?

Edited by fflloorryynn, 19 March 2017 - 17:07.


#49
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View PostNero-d, on 18 martie 2017 - 21:44, said:

initiator... acuma trendul topicului e sa-ti demonizeze sotia,,,  si sa spele, sa albeasca soferul vitezoman...

Am observat. :) Ce sa-i faci, ma asteptam si la asa ceva. Am sfatuit-o sa fie si mai atenta, din motivele expuse aici.

View Postfflloorryynn, on 19 martie 2017 - 16:58, said:

Întrebarea e, câți șoferi opresc la trecere atunci când văd că ai intenția să traversezi? 1%?

Este motivul pentru care nu intentionam sa lasam copilul sa mearga singur la scoala mai repede de clasa a V-a, si posibil nici atunci, daca nu va avea 1-2 colegi cu care sa mearga.

#50
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
La noi mai sunt și nehotărâții, care se gândesc dacă să treacă sau nu cand te vad ca vii de departe, și când ajungi lângă trecere, pac atunci o zbughesc.

Edited by EscapE13, 19 March 2017 - 18:52.


#51
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View PostEscapE13, on 19 martie 2017 - 18:52, said:

La noi mai sunt și nehotărâții, care se gândesc dacă să treacă sau nu cand te vad ca vii de departe, și când ajungi lângă trecere, pac atunci o zbughesc.

Am vazut si de-astia. Sotia a patit asa cu un prieten de-al baiatului, a strigat la el sa stea pe partea lui, ca trecuse deja strada, si ala a tasnit-o inapoi, prin spatele ei, la modul inconstient.

#52
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Jenant cum pe un topic in care un coleg explica cum sotia impreuna cu copilul sau erau sa fie calcati de o masina pe trecerea de pietoni, 95% dintre soferii de aici gasesc cu cale sa-l invete cum sa-si educe familia sa traverseze corect.
Dar mai nimic, niciun sfat, pentru iresponsabilii care se urca la volan inchipuindu-si ca pietonul este obligat sa aiba grija de viata sa, chiar si atunci cand travereaza pe trecere, Indiferent ca pietonul este un copil de 7 ani in drum spre scoala sau o femeie care poate n-a condus in viata ei o masina.
Ce e demn de retinut este ca el, SOFERUL, nu poate opri doua tone de otel cat ai clipi.
Daca tot suntem intre noi, soferii, nu v-ati gandit sa ne indemnam intre noi sa mergem mai incet in preajma acestor locuri decat sa educam familia altora sa traverseze corect?

Edited by valitudor, 19 March 2017 - 20:08.


#53
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
1. pe soferul imbecil nu ai cum sa-l tragi de urechi, este disparut in bezna
2. pe initiator nu-l invata nimeni cum sa traverseze corect ci cum sa faca sa evite pe cat posibil pe viitor situatii de genul asta
3. daca sfarsesti manjit pe trecerea de pietoni nu te ajuta la nimic ca erai pe dreptul tau iar soferul vinovat ia eventual doi ani cu suspendare. Orice mort pe trecerea de pietoni daca ar avea sansa sa aleaga inca o data ar alege sa beleasca ochii. Sper ca nu se intelege ca femeia a avut vreo vina dar daca ti la viata mai faci si compromisuri.
4. deci?

Edited by alexpet, 19 March 2017 - 21:51.


#54
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postvalitudor, on 19 martie 2017 - 20:08, said:

Dar mai nimic, niciun sfat, pentru iresponsabilii care se urca la volan inchipuindu-si ca pietonul este obligat sa aiba grija de viata sa

Posteaza pe aici si soferul vinovat ca nu l-am vazut? Spuneti cine e ca revin sa-i fac putina morala mai incolo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate