Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Produse alimentare obtinute cu celule din embrioni avortati

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Ca sa vedeti ce le coace mintea unora:

Scandalul care zguduie din temelii un colos: "Pepsi foloseste celule de la fetusi avortati"

Stirea (sau sursa stirii) e din 2012. Intre timp Pepsi a anuntat ca nu mai finanteaza cercetari care utilizeaza celule din embrioni umani: https://www.lifesite...or-flavor-enhan

Nu a spus insa ca nu mai cumpara produse deja cercetate pe embrioni umani de la firma care i-a dezvoltat...

E vorba de firma Senomyx din California, care dezvolta arome alimentare. O buna parte din brevetele sale mentioneaza teste pe celule umane embrionare extrase dintr-un fat avortat, indicind astfel modul cum sunt obtinute aromele. Firma are mai multe colaborari in industria alimentara: Pepsi, Nestle, Firmenich (producator de arome si parfumuri), un producator japonez de aroma de umami. In SUA au fost si boicotate citeva companii pentru ca le folosesc aromele. Exista chiar si liste cu produse afectate (se remarca produsele Maggi): https://cogforlife.o...productsall.pdf

Celulele embrionare extrase in urma avortului se pare ca sunt folosite pe o scara mult mai mare, inclusiv in cosmetica si medicina (Merck, GlaxoSmithKline etc.):
It’s not just Pepsi: drug, food, cosmetic companies use aborted baby cells, says scientist


Ce credeti, se gasesc si la noi produse din astea cu arome obtinute pe embrioni avortati? Ar trebui pusa pe etichete o rubrica speciala cu acestea? Cind mincam o supa ar trebui sa ne gindim, pe linga puii mai mult sau mai putin fericiti, si la copiii care au fost folositi la producerea supei?

#2
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

 Dihorul Razboinic, on 17 martie 2017 - 10:42, said:

Cind mincam o supa ar trebui sa ne gindim, pe linga puii mai mult sau mai putin fericiti, si la copiii care au fost folositi la producerea supei?
Tu crezi tot citești pe internet?

#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cati ani ai ?

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
iar ai folosit internetul fara supravegherea unei persoane cu discernamant?

#5
Ionel1974

Ionel1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2015

 a3e6u9, on 17 martie 2017 - 10:53, said:

Tu crezi tot citești pe internet?

 Baxon, on 17 martie 2017 - 11:06, said:

Cati ani ai ?

 Fane, on 17 martie 2017 - 11:11, said:

iar ai folosit internetul fara supravegherea unei persoane cu discernamant?
Este ora cand te dai destept pe net? Daca iti spun ca aspartanul din Pepsi sau Coca Cola produce cancer, ma vei crede pentru ca deja stii, crezi din oarecare motiv sau nu ma crezi pentru ca te dat destept?

#6
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 a3e6u9, on 17 martie 2017 - 10:53, said:

Tu crezi tot citești pe internet?
Nu.

Crede-ma, am gasit chestii pe net in legatura cu subiectul asta pe care nu le-am pus aici pentru ca nu le-am crezut. Ca de ex. faptul ca Pepsi contine celule din embrioni umani.

Am cautat un pic pina am gasit informatii cit de cit de calitate.

De ex. pe Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Senomyx

Quote

Senomyx develops patented flavor enhancers by using "proprietary taste receptor-based assay systems." These receptors have been previously expressed in HEK293 cells.[1] HEK stands for human embryonic kidney cells. These cells, originally came from a healthy, electively aborted human fetus in the early 1970s.[2]

Referinta [1] este: https://www.ncbi.nlm...cles/PMC123709/

Quote

Proc Natl Acad Sci U S A. 2002 Apr 2; 99(7): 4692–4696.
Published online 2002 Mar 26. doi:  10.1073/pnas.072090199
PMCID: PMC123709
Neurobiology

Human receptors for sweet and umami taste
Xiaodong Li,* Lena Staszewski,* Hong Xu,* Kyle Durick,† Mark Zoller,* and Elliot Adler*‡
*Senomyx, Inc., 11099 North Torrey Pines Road, La Jolla, CA 92037; and †Aurora Biosciences Corporation, 11010 Torreyana Road, San Diego, CA 92121

Quote

T1R Functional Expression.
HEK-293T and a HEK-293 derivative that stably expresses Gα15 (Aurora Biosciences, San Diego; ref. 15) were grown and maintained at 37°C in DMEM supplemented with 10% FBS and MEM nonessential amino acids (GIBCO/BRL); the medium for Gα15 cells also contained 3 μg⋅ml−1 blasticidin (GIBCO/BRL). For calcium-imaging experiments, cells first were seeded onto 24-well tissue-culture plates (≈100,000 cells per well) and transfected by using Mirus TransIt-293 (Panvera, Madison, WI).

Quote

We cloned human and rat T1Rs for functional expression experiments (Fig. ​(Fig.1).1). The G protein or G proteins that couple to the T1Rs in vivo are not known. Consequently, we transiently transfected the human T1Rs into a HEK-293-derived cell line that stably expresses Gα15

Articolul e scris de angajati ai Senomyx. In articol afirma clar ca au lucrat pe celule embrionare umane, de tipul HEK 293.

Edited by Dihorul Razboinic, 17 March 2017 - 11:33.


#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 Ionel1974, on 17 martie 2017 - 11:29, said:

Este ora cand te dai destept pe net? Daca iti spun ca aspartanul din Pepsi sau Coca Cola produce cancer, ma vei crede pentru ca deja stii, crezi din oarecare motiv sau nu ma crezi pentru ca te dat destept?
dar daca-ti spun ca si arsura de la fripturile la gratar produce cancer, asta tot conspiratie masonica este? si daca bei 8 litri de apa curata de izvor in decurs de 2 ore ai 50% sanse sa dai coltul.

Edited by Fane, 17 March 2017 - 11:42.


#8
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

 Dihorul Razboinic, on 17 martie 2017 - 11:31, said:

Crede-ma, am gasit chestii pe net in legatura cu subiectul asta pe care nu le-am pus aici pentru ca nu le-am crezut. Ca de ex. faptul ca Pepsi contine celule din embrioni umani.

Am cautat un pic pina am gasit informatii cit de cit de calitate.
Deci tu chiar crezi că s-ar găsi ADN uman într-o sticlă de Pepsi? :lol:

#9
Ionel1974

Ionel1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2015

 Fane, on 17 martie 2017 - 11:40, said:

dar daca-ti spun ca si arsura de la fripturile la gratar produce cancer, asta tot conspiratie masonica este? si daca bei 8 litri de apa curata de izvor in decurs de 2 ore ai 50% sanse sa dai coltul.
Ce treaba au masonii aici? Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
https://forum.softpe...rioni-avortati/

#11
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Adevarul e ca gasesti toate prostiile posibile si imposibile pe net.

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Te doare mintea!

1. Unele arome/substante/medicamente necesita tesuturi umane pentru a fi testate si dezolvtate, astfel incat sa nu iti creasca 3 manute in primul an de utilizare!
2. Asta insemna ca asa s-au testat/dezvoltat unele produse, nu insemna ca in fiecare pahar de cola gasesti un mic avorton trecut prin blender!
3. Stiinta necesita anumite materiale pentru experimente.
Odata ce ai avortat, nu vad chiar logic sa te apuce moralitatea daca produsul taiat bucatele (ca asa se avorteaza) e ars, e aruncat la cos sau e folosit in experimente.

Voi realizati cu ce volume lucreaza Pepsi?

E nevoie de tesut uman pt teste, iar problema este ca nu se inghesuie nimeni sa... doneze.

In curand un nou sortiment: Maggi cu arome de fetus uman!

#13
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Produse alimentare aka substanțe chimice obținute din embrioni aka substanțe chimice... eté fleoșc. Tu nu știi ca toata materia e praf de stele? Adica orice am manca, tot aia e... praf.

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 Adm, on 17 martie 2017 - 12:18, said:

Voi realizati cu ce volume lucreaza Pepsi?
ai dreptate, la ce volume de productie are pepsi e nevoie de tare mult tras la rame pt atatia avortoni...

#15
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
este clar ca pepsi este reprezentanta tleilaxu pe pamant, iar instalatiile nu pot fi decit vestitele cuve axlotl.

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Aroma de Pepsi , este o aroma simpla, obtinuta din ulei de scortisoara, ulei de portocale si ulei de lamaie.
Bautura clasica contine cantitati foarte mici de aroma (aprox 1 l la 100.000 l), caramel ( un fel de zahar caramelizat), acid fosforic si zahar.

Edited by pasilla, 17 March 2017 - 12:52.


#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Bun deci am retinut de la tine ca medicamente din... , ca alimente din...,  ... Dar din handicapati mentali neavortati, se obtine ceva, ca vad ca esti foarte in tema?

#18
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Initiator. Eu m-am nascut in noiembrie 1963. Din asta rezulta ca:
1) ma apropii de 54 de ani
2) am baut vagoane de Pepsi, Coca si alte alea.
Asa ca te intreb, ca te vad om inteligent, de ce eu nu sunt mort cu flori in gura, din cauza combinatiei chimicalelor cu foetusii?

Altfel, asa ca o curiozitate morbida.. De fapt as putea sa sap pe net si sa aflu, dar am ora sexuala.
Si nu eu am deschis subiectul.
Cat de mare e un foetus avortat? Pt ca un copil la nastere normala, dupa alea 9 luni, are de la 3kg in sus.Daca se naste inainte de teren, la 6 luni, parca are 2 kile si ceva. Deci un foetus la maxim 3 luni, are xkg?
Nu am idee de cati foetusi sunt colectati din spitale si clinici. Dar te rog pe matalica sa ne dai cifre exacte, nu sa minti poporul..
Apoi sa ne spui productia zilnica de Coca, ca sa stiu cat "beu". Si iarasi, de ce nu sunt mort desi am baut vagoane sau vapoare de Coca, etc..


Oameni buni, sunt buni si astia care deschid asemenea "topice". Eu cand sunt in pana de inspiratie, intru, ma relaxez in stilul meu, adica punand intrebari, apoi ma reintorc la masa de lucru..
Azi eram doar obosit. Lucram la o cutie de metal si ma dor mainile de la cat am dat la pila..Dar a iesit destul de fain si pot trece la vopsit..

myshyk
WAUU. Super. Chapeu..
Fane
"daca bei 8 litri de apa curata de izvor in decurs de 2 ore ai 50% sanse sa dai coltul.'
E logic. Macar pui si niste vinisor in apa aia..

Edited by Prien, 17 March 2017 - 13:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate