Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Produse alimentare obtinute cu celule din embrioni avortati

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017
Concluziedin primul post: mama prostilor nu avorteaza niciodata....

#20
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 a3e6u9, on 17 martie 2017 - 11:46, said:

Deci tu chiar crezi că s-ar găsi ADN uman într-o sticlă de Pepsi? Posted Image
Nup. Nu cred asta. Dar pe net se gaseste si chestia asta, foarte probabil falsa. Am vrut sa subliniez ca am filtrat informatia gasita, nu am pus chiar orice duma aici.

 r_murphy, on 17 martie 2017 - 12:47, said:

este clar ca pepsi este reprezentanta tleilaxu pe pamant, iar instalatiile nu pot fi decit vestitele cuve axlotl.
Nu, dar in ritmul actual al practicilor din industria alimentara vom deveni cu totii niste tleilaxu psihopati.

 pasilla, on 17 martie 2017 - 12:51, said:

Aroma de Pepsi , este o aroma simpla, obtinuta din ulei de scortisoara, ulei de portocale si ulei de lamaie.
Bautura clasica contine cantitati foarte mici de aroma (aprox 1 l la 100.000 l), caramel ( un fel de zahar caramelizat), acid fosforic si zahar.
Acum tendinta este sa se reduca concentratia de zahar. Din nu stiu ce motiv, firmele astea sunt incapabile sa scoata pur si simplu o parte de zahar; prefera sa il scoata doar daca il pot inlocui cu alt indulcitor. Asa ca se cauta indulcitori care sa actioneze in concentratie foarte mica. Asta face Senomyx.

In plus si bauturile astea isi schimba reteta in timp. Nu mai stiu care din ele (Cola sau Pepsi) a dat chix acu' citiva ani cind au schimbat reteta si oamenilor nu le-a placut. Cind se schimba o bautura se cauta niste arome mai speciale, pe care nimeni nu le cunoaste, care sa placa... si se ajunge la ingineria aromelor. Iar firma de mai sus cu aromele se ocupa fix cu asta.

 Prien, on 17 martie 2017 - 13:40, said:

Initiator. Eu m-am nascut in noiembrie 1963. Din asta rezulta ca:
1) ma apropii de 54 de ani
2) am baut vagoane de Pepsi, Coca si alte alea.
Asa ca te intreb, ca te vad om inteligent, de ce eu nu sunt mort cu flori in gura, din cauza combinatiei chimicalelor cu foetusii?
Pai cine a zis ca e o combinatie toxica?

1. Eu am afirmat ca aromele folosite sunt in unele cazuri dezvoltate prin teste pe celule recoltate de la embrioni avortati. Nu am afirmat si nu sustin ca ar fi foetusi in Pepsi.

2. Ce am vrut sa subliniez este ca mi se pare imoral sa se foloseasca arome sau orice altceva obtinute pe astfel de cai. Pentru unii dintre noi gindul ca ceea ce mincam a fost obtinut pe baza unor foetusi omoriti in mod intentionat e deranjant. Chiar nu mi se pare normal sa se serveasca asa ceva ca si cum ar fi o mincare/bautura oarecare. Poate ca ar fi trebuit macar sa se spuna, nu stiu. Asta trecind peste faptul ca se puteau obtine niste arome pe alte cai, mai putin deranjante.

Am impresia ca omul devine tot mai neom pe zi ce trece.

Edited by Dihorul Razboinic, 17 March 2017 - 16:11.


#21
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

De ex. pe Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Senomyx

Quote
Senomyx develops patented flavor enhancers by using "proprietary taste receptor-based assay systems." These receptors have been previously expressed in HEK293 cells.[1] HEK stands for human embryonic kidney cells. These cells, originally came from a healthy, electively aborted human fetus in the early 1970s.[2]


Scoala din Romania produce analfabeti functionali care scriu fake news la protv pentru publicul consumator.
Deci de la o culura de celule la a nu stiu cita generatie provenita initial din niste celule dintr-un rinichi de la UN EMBRION avortat in anii 70, am ajuns la copii in sticle si exeperimente pe avortati?
Da, sint culturi de celule umane prin foarte multe laboratoare in lumea asta. Sursele sint embrioni sau oameni maturi. De la unii s-a luat un virf de ac de celule, de la altii ceva mai mult.

#22
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
dar voi stiti ce bacterii se folosesc pe la iaurturi? :)

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Fane, on 17 martie 2017 - 20:47, said:

dar voi stiti ce bacterii se folosesc pe la iaurturi? Posted Image
Mmm. Bune.

#24
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017
Daca nu ma inseala memoria, initiatorul avea un text aberant in semnatura, ceva cu "genocid", din cauza a nu stiu cate "milioane" de avorturi... :) Mai departe, nu trebui sa ne mire nimic... :)

#25
darksound

darksound

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.11.2016
Astia cu avorturile si cu fetusii au proteste pe 25 martie. Ceva cu famiglia traditionala.

Au activat propaganda pe acolo pe unde au putut. Se pare ca Gastronomicus nu a fost iertat.

#26
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 darksound, on 18 martie 2017 - 01:50, said:

Astia cu avorturile si cu fetusii au proteste pe 25 martie. Ceva cu famiglia traditionala.

Au activat propaganda pe acolo pe unde au putut. Se pare ca Gastronomicus nu a fost iertat.
Eu am vrut sa informez asupra a ceea ce fac unele firme si considera ca fiind normal. Personal nu agreez avorturile; pur si simplu simt empatie pentru copiii avortati. Dar aici e vorba despre un alt aspect: impunerea normalitatii unora supra intregii piete alimentare. Iar asta nu e deloc in regula. Ginditi-va ca pe ambalaje se precizeaza ca alimentele nu contin organisme modificate genetic. De ce nu s-ar face o precizare asemanatoare si pentru alimentele obtinute prin metode care pentru unii sunt imorale, ca sa se poata feri? Vegetarienii stiu de ce sa se fereasca.

#27
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017
Eu nu sunt vegetarian pentru ca nu-mi place carnea, sunt vegetarian pentru ca urasc plantele.

#28
darksound

darksound

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.11.2016

 Dihorul Razboinic, on 18 martie 2017 - 13:46, said:

Eu am vrut sa informez asupra a ceea ce fac unele firme si considera ca fiind normal. Personal nu agreez avorturile; pur si simplu simt empatie pentru copiii avortati. Dar aici e vorba despre un alt aspect: impunerea normalitatii unora supra intregii piete alimentare. Iar asta ..

Toti sfatosii care vor sa faca propaganda o sa foloseasca mai devreme sau mai tarziu cuvantul "normalitate". Da bine la prosti.

Aaa, si aia cu impunerea!. Oglinda oglinjoara...

#29
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010
Dacă tot ii omoară măcar sa ii folosească la ceva .

#30
moloko

moloko

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.08.2010

 anygel, on 18 martie 2017 - 15:37, said:

Eu nu sunt vegetarian pentru ca nu-mi place carnea, sunt vegetarian pentru ca urasc plantele.

Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate