Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Baze de date mai bune si mai moderne decat Excel

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#55
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu se poate update gratuit. Varianta pe 64 poate utiliza mai multa memorie RAM daca e disponibila pe sistem (impreuna cu Windows tot pe 64).

Versiunea 2010 a fost prima pe 64-bit.

#56
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Multumesc foarte mult, asta vroiam sa stiu.
Voi incerca sa reinstalez Office-ul meu 2010, sa vad daca gasesc vreo optiune de 64 biti, ca nu-mi amintesc de asa ceva din momentul instalarii. Posted Image

#57
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

View Postmyezu, on 15 martie 2017 - 13:01, said:

Ma ofer sa creez si sa dezvolt o astfel de baza de date Access+SQL sau doar in acces, care sa faca orice doresti , contra cost .

Sotul meu imi spune sa va intreb cam ce pret ar fi un soft care sa imite Excel (AutoFilter, AutoFill, AutoSum, introducere/scoatere mai multe randuri/coloane, stergere sau copiere blocuri intregi de celule) , dar care sa aiba numar nelimitat de randuri.

Conform mesajului din poza atasata, resursele care lipseau intr-o poza postata anterior erau probabil memoria RAM (sau memoria virtuala).
Am deschis topic pe aria dedicata pentru a afla din ce cauza are nevoie de memorie daca in Task Manager nu se depasesc nici un moment 23-25% din cei 16 GB RAM, nici macar cand Excel not responding zeci de secunde : https://forum.softpe...u-adaugare-ram/

Am instalat si Excel 2013 pe 64 biti si ciudat este ca se misca mai greu decat cel 2010 pe 32 biti (fara dubii - incercari alternative, ramanand ambele instalate).

Multumesc.

Attached Files



#58
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdana_1, on 07 aprilie 2017 - 16:19, said:

erau probabil memoria RAM (sau memoria virtuala).

Nici-nici. Aplicatia pe 32 biti nu poate decat teoretic maxim 4 GB (practic vreo 2).

View Postdana_1, on 07 aprilie 2017 - 16:19, said:

Sotul meu imi spune sa va intreb cam ce pret ar fi un soft care sa imite Excel (AutoFilter, AutoFill, AutoSum, introducere/scoatere mai multe randuri/coloane, stergere sau copiere blocuri intregi de celule) , dar care sa aiba numar nelimitat de randuri.

Softul exista si e gratis. Doar ca vine cu un total alt mod de lucru/interactiune cu utilizatorul (cum am discutat in pagini anterioare).

#59
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

View Postdani.user, on 07 aprilie 2017 - 16:48, said:

Nici-nici. Aplicatia pe 32 biti nu poate decat teoretic maxim 4 GB (practic vreo 2).

Posibil. Voi mai incerca si cu un 2010 pe 64. Dupa cun spuneam, 2013 pe 64 merge mai prost. Nu inteleg motivul.

View Postdani.user, on 07 aprilie 2017 - 16:48, said:

Softul exista si e gratis. Doar ca vine cu un total alt mod de lucru/interactiune cu utilizatorul (cum am discutat in pagini anterioare).

Mai spune-mi inca odata, te rog, la ce soft te referi?

#60
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
access-ul e in pachet ms office pro si suporta numar nelimitat de linii
doar ca ... autosum-ul trebuie sa-l scrii in sql, autofilter-ul nu echiar ca in excel, copy-paste nu merge asa cum te-ai astepta
dar s-ar putea a fie suficient, le scrii doar odata si apoi doar apesi un buton sa-ti faca raportul dorit

#61
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015

View Postaeon, on 07 aprilie 2017 - 23:20, said:

access-ul e in pachet ms office pro si suporta numar nelimitat de linii
doar ca ... autosum-ul trebuie sa-l scrii in sql, autofilter-ul nu echiar ca in excel, copy-paste nu merge asa cum te-ai astepta
dar s-ar putea a fie suficient, le scrii doar odata si apoi doar apesi un buton sa-ti faca raportul dorit

...Sau te-apuci și înveți cum să folosești Excel-ul. ...Fie el, și pe 32 de biți. Ce-am spus în postările precedente, ar trebui să fie suficient. Dar, dacă nu e destul, ”Caii verzi pe pereți” merg cel mai bine.

#62
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
cand excelul are multe linii, coloane si cine stie cate sheet-uri, nu mai conteaza ce-i faci, crapa des si neontrolat
mai trantesti si un conditional formatting si te-ai dus in balarii
solutia e sa il schimbi cu altceva

ps. ce e diferit de invatat la excel x32 fata de x64? ceva lamuriri?
din cate stiu, chiar MS recomanda utilizarea variantei x32, chiar daca SO este pe 64 de biti..

#63
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015

View Postaeon, on 08 aprilie 2017 - 00:16, said:

cand excelul are multe linii, coloane si cine stie cate sheet-uri, nu mai conteaza ce-i faci, crapa des si neontrolat
mai trantesti si un conditional formatting si te-ai dus in balarii
solutia e sa il schimbi cu altceva

ps. ce e diferit de invatat la excel x32 fata de x64? ceva lamuriri?
din cate stiu, chiar MS recomanda utilizarea variantei x32, chiar daca SO este pe 64 de biti..

Nu-i așa că n-ai citit postările mele de mai sus? Nu-i așa că habar n-ai de Power Pivot, Power BI sau Power Query? Hai fii cinstit!
Ai să fii surprins, dar este vorba despre Excel!

Edited by X41Xu1, 08 April 2017 - 00:27.


#64
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
eu intrebam care e diferenta intre x32 si x64, concret. adica cu unul faci ceva ce nu merge in celalat
apoi, cu tot "power-ul", e clar ca nu ai incercat exceluri cu 40+coloane, multe cu formule si conditional formatting, peste 600k linii si sa-l mai si deschizi de pe un share drive din retea
da unul copy-paste la un film si munca ta s-a dus pe copca..

#65
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

View PostX41Xu1, on 08 aprilie 2017 - 00:26, said:

Nu-i așa că habar n-ai de Power Pivot, Power BI sau Power Query? Hai fii cinstit!

Inca n-am vazut cum ii explici initiatoarei, la modul concret, sa dea click acolo, acolo si dincolo, folosind astfel Power... pe datele ei foarte multe (din Excel, nu vreo baza de date relationala pe care n-o stie folosi) astfel incat sa scape de toate erorile.

Edited by dani.user, 08 April 2017 - 15:27.


#66
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

View PostX41Xu1, on 08 aprilie 2017 - 00:01, said:

...Sau te-apuci și înveți cum să folosești Excel-ul. ...Fie el, și pe 32 de biți
Pe langa faptul ca Excel ramane des blocat, o alta mare problema a lui este numarul de randuri limitat la putin peste un milion.

View Postaeon, on 08 aprilie 2017 - 11:40, said:

eu intrebam care e diferenta intre x32 si x64, concret. adica cu unul faci ceva ce nu merge in celalat
apoi, cu tot "power-ul", e clar ca nu ai incercat exceluri cu 40+coloane, multe cu formule si conditional formatting, peste 600k linii si sa-l mai si deschizi de pe un share drive din retea
x64 face treaba mai buna / rapida, in fisiere foarte mari, citeam eu pe net.
Dar m-as stradui sa invat si "power"-ul in Excel, dar nici nu mi-ati indicat o sursa (poate link). Ce am gasit eu era un ECDL vechi.

View Postdani.user, on 07 aprilie 2017 - 16:48, said:

Nici-nici.
Nici memoria RAM, nici virtuala, dar cum se explica faptul ca prima poza din postarea 57 apare si in Excel pe 64 biti? Practic, memoria e problema, nu? Dar care?
As putea pune pariu ca daca as mai cumpara inca 16 GB RAM s-ar misca mai bine, dar nu inteleg mecanismul, atata timp cat in Task Manager NU memoria se duce spre 100%.

View Postdani.user, on 07 aprilie 2017 - 16:48, said:

Softul exista si e gratis.
Te refereai la Acces?

#67
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
S-a rezolvat cu mesajele postate mai sus, cu ajutorul unui Excel 2010 pe 64 biti, asa cum m-ati sfatuit (doar ca 2013 pe 64 s-a comportat ca unul pe 32 biti). Ma bucur ca nu am mai fost nevoiti sa invatam Power Pivot, Power Query, etc

Ramane valabila intrebarea mea de mai sus :
"Sotul meu imi spune sa va intreb cam ce pret ar fi un soft care sa imite Excel (AutoFilter, AutoFill, AutoSum, introducere/scoatere mai multe randuri/coloane, stergere sau copiere blocuri intregi de celule) , dar care sa aiba numar nelimitat de randuri."

Sau ce alte softuri imi mai puteti propune sa invat, cu mai multe randuri, dar cu posibilitatile solicitate de mine (AutoFilter, AutoFill, AutoSum).

#68
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
eu ti-am dat solutia
exact asa ceva aveam nevoie odata, tabele imense de peste 12 milioane de linii din care erau de extras niste sume, pe grupuri, de numarat anumite tipare...
accessul a mers ok, dar parca fisierul cu tabelul nu putea depasi 2 gb

#69
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
@aeon : multumesc foarte mult. Deci ne vom pune pe invatat Acces. Trebuie sa gasim si de unde (o sursa daca s-ar putea indica).

Dar, stii sigur ca vom gasi in Acces posibilitatea de autofiltrare, autofill si autosum?
Iar construirea bazei, cu toate randurile ("inregistrarile") sa se poata face prin copiere / import din Excel ( si nu scrise una cate una).

Ar fi perfect.  Sa nu mai trebuiasca sa invatam CSV, SQL, Notepad++ si alti termeni de care nu auzisem pana acum. Posted Image

#70
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdana_1, on 21 aprilie 2017 - 10:18, said:

Sa nu mai trebuiasca sa invatam CSV, SQL, Notepad++ si alti termeni de care nu auzisem pana acum. Posted Image
Nu merge. Access e facut pentru cei care scriu cod, nu doar click, click.

#71
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
http://r937.com/relational.html
Dupa ce citesti si intelegi ce scrie acolo, se cheama ca ai zgariat coaja domeniului in care tocmai vrei sa plonjezi.

#72
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Inseamna ca singura solutie este un soft facut personalizat pentru noi, care sa semene identic cu Excel (doar functionalitatile necesare), doar cu mai multe randuri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate