Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Baze de date mai bune si mai moderne decat Excel

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdana_1, on 12 martie 2017 - 18:17, said:

Pacat ca nu exista asa ceva si in acces.
Ba exista. Dar aici nu dai click, click ci scrii o comanda, e facut pentru oameni care scriu cod si obtin aplicatii bune pentru diferite scopuri. Sau daca altu' iti face interfata unde butonezi, e la fel ca-n Excel.

Edited by neagu_laurentiu, 12 March 2017 - 19:12.


#20
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View Postdana_1, on 10 martie 2017 - 21:19, said:

" Cand excel nu mai e o solutie, se face frumusel o baza de data ms sql server (e moka), o interfata pt muritorul de rand, cu butoane, tabele, logo, pisici, etc. "
imi spunea cineva aici : https://forum.softpe...ic/page__st__36
Sunt 2 aspecte f clare si bine definite.
1. Baza de date, stocheaza datele, si se foloseste cu ajutorul acelor linii de cod, de care am zis mai devreme.
2. Pt utilizatori, se creaza o interfata grafica. In care poti avea butoane, tabele, filtre, pisici, caini...
Acele butoane au liniile alea cod in spate.

#21
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,027
  • Înscris: 24.02.2006
nu trebuie scapat din vedere contextul: e medic, deci vorbim (cel mai probabil) de un unic utilizator care foloseste un set restrans de date (de ordinul zecilor de coloane), in principal ordonand datele si sortandu-le dupa niste criterii relativ simple.
in cazul asta, e foarte greu sa depasesti functionalitatile Excel-ului. simpla egalare a acestora inseamna o gramada de efort, deci costuri foarte mari si nejustificate.

e suficient insa sa schimbi un pic mediul. pune 3-4 medici sa foloseasca simultan acelasi fisier Excel, in care sa se salveze pe loc toate datele privind consultatiile, si in maxim 2-3 zile o sa ai reguli de genul "anunti pe toti inainte sa dai salvare, ca sa nu pierdem iarasi date", in 2-3 saptamani principalul subiect al discutiile de la cafea va fi cat de greu se misca Excel-ul, iar in 2-3 luni or sa se urasca toti prin birou, fiecare avand un "favorit" despre care "stie" sigur ca nu respecta regulile si din cauza caruia nu i s-au salvat informatiile, sau despre care banuieste ca i-a modificat datele introduse :)

#22
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Am inteles. Va multumesc frumos.

#23
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015

View Post_Smiley_, on 12 martie 2017 - 20:34, said:

nu trebuie scapat din vedere contextul: e medic, deci vorbim (cel mai probabil) de un unic utilizator care foloseste un set restrans de date (de ordinul zecilor de coloane), in principal ordonand datele si sortandu-le dupa niste criterii relativ simple.
in cazul asta, e foarte greu sa depasesti functionalitatile Excel-ului. simpla egalare a acestora inseamna o gramada de efort, deci costuri foarte mari si nejustificate.

e suficient insa sa schimbi un pic mediul. pune 3-4 medici sa foloseasca simultan acelasi fisier Excel, in care sa se salveze pe loc toate datele privind consultatiile, si in maxim 2-3 zile o sa ai reguli de genul "anunti pe toti inainte sa dai salvare, ca sa nu pierdem iarasi date", in 2-3 saptamani principalul subiect al discutiile de la cafea va fi cat de greu se misca Excel-ul, iar in 2-3 luni or sa se urasca toti prin birou, fiecare avand un "favorit" despre care "stie" sigur ca nu respecta regulile si din cauza caruia nu i s-au salvat informatiile, sau despre care banuieste ca i-a modificat datele introduse Posted Image
Deci, utilizatorul nostru are nevoie de ceva ce Excel-ul nu pricepe? LOL!
[ https://apandre.files.wordpress.com/2011/02/powerpivotarchitecture.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,027
  • Înscris: 24.02.2006
asta ai inteles tu din ce am scris eu???? Posted Image

#25
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
@Smiley: Vezi postul #13
Vorbeste de milioane de inregistrari. Isi cumpara ultima racheta pt un excel.
De asta am zis de notepad++ pt csv. (nu vreau sa intru in cygwin pt row split).

Ceva nu e in regula aici! Sunt convins ca undeva in procesul de utilizare al excelului se pierde ceva.

#26
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View Postvladdy99, on 13 martie 2017 - 09:52, said:

Ceva nu e in regula aici! Sunt convins ca undeva in procesul de utilizare al excelului se pierde ceva.
Singura chestie care este in nerergula este ca tu nu esti obisnuit cu excelul cu sute de mii linii.Atata tot.Posted Image
Excelul este mult mai mult decat  pare.

#27
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Access-ul se descura onorabil cu cateva milioane de linii. Si e folosibil chiar de catre un medic cu 0 cunostinte, are un wizard de fabricat quer-uri suficient pentru sum, filter si alte treburi simple
sau google "sum access", probabil rezultatul e in primul link
mai mult, un oarecare cunoscator de putin vba poate sa faca o forma Access cu cateva campuri de interogare care sa scoata direct un raport cu datele dorite
e un instrument usor de utilizat si foarte versatil, numai bun de scos rapoarte din cele mai variate dintr-o lista de inregistrari dar nu trebuie confundat cu excel

#28
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View Postlightpoint, on 13 martie 2017 - 11:00, said:

Singura chestie care este in nerergula este ca tu nu esti obisnuit cu excelul cu sute de mii linii.Atata tot.Posted Image
Excelul este mult mai mult decat  pare.
Nu am nevoie sa imi explici ce pare si ce este excel! Posted Image
Da, are limita la  1,048,576 de inregistrari. Dar asta nu inseamna ca iti ingenuncheaza pc spre limita, si ca este ce-a mai indicata solutie in cazul de fata!

Hai ca deja o dam in balarii. Hai Noroc Posted Image

#29
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007

View PostX41Xu1, on 13 martie 2017 - 00:13, said:

Deci, utilizatorul nostru are nevoie de ceva ce Excel-ul nu pricepe? LOL!

Nu degeaba scrie mare SQL Server acolo in colt. Posted Image

#30
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View Postvladdy99, on 13 martie 2017 - 12:26, said:

Nu am nevoie sa imi explici ce pare si ce este excel! Posted Image
Da, are limita la  1,048,576 de inregistrari. Dar asta nu inseamna ca iti ingenuncheaza pc spre limita, si ca este ce-a mai indicata solutie in cazul de fata!
Ia deschide matale un excel de 800.000 de linii cu , 6000 de coloane sa vezi cati ram iti ia

Quote

Hai ca deja o dam n bialarii. Hai Noroc Posted Image
Pai vorbest gratuit.N-ai deschis niciodata un astfel de excel.Vezi cum te-am prins.Hihi Posted Image

Edited by lightpoint, 13 March 2017 - 23:00.


#31
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
@lightpoint: Am deschis fisiere de zeci de milioane de inregistrari. Pe care le "split"uiam la 500.000 ca sa nu dea in chix sql loader si sa nu interfereze cu fluxul de date websphere/as400 in schemele oracle.

Iar eu am ramas cu impresia ca titlul era ""Baze de date mai bune ...". Excel este orice, dar  numai baza de date NU.

Te rog frumos abtine-te de la asfel de remarci.  E usor sa le faci, dar nu realizezi nimic constructiv cu ele.  Posted Image

Edited by vladdy99, 14 March 2017 - 14:39.


#32
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View Postvladdy99, on 14 martie 2017 - 14:37, said:

@lightpoint: Am deschis fisiere de zeci de milioane de inregistrari. Pe care le "split"uiam la 500.000 ca sa nu dea in chix sql loader si sa nu interfereze cu fluxul de date websphere/as400 in schemele oracle.
Adica faceai batch-uri de date mai simplu spus. Posted Image  cu un batch size de 500.000 de linii.
Deci cati mega aveau acele 500.000 de linii (nu ai spus pe cate coloane) ? si cat ram ocupau in memorie ?

Quote

Iar eu am ramas cu impresia ca titlul era ""Baze de date mai bune ...". Excel este orice, dar  numai baza de date NU.
pai nu este , este un tool de raportare.Tu faci confuzia .

Quote

Te rog frumos abtine-te de la asfel de remarci.  E usor sa le faci, dar nu realizezi nimic constructiv cu ele.  Posted Image
Raspunde la intrebari:
1) cati mega are un fisier de 500.000 de linii ( n-ai spus cate coloane) ca footprint al unui batch din procesul ETL ?
2) cati mega ocupa de RAM ocupa un astfel de fisier  cand il deschizi ?
3) in cat timp se executa incarcarea unui astfel de fisier in RAM ?

Edited by lightpoint, 14 March 2017 - 14:48.


#33
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View Postlightpoint, on 14 martie 2017 - 14:46, said:

pai nu este , este un tool de raportare.Tu faci confuzia .
Te sfatuiesc prieteneste sa mai citesti odata tot topicul.

View Postlightpoint, on 14 martie 2017 - 14:46, said:

Raspunde la intrebari:
1) cati mega are un fisier de 500.000 de linii ( n-ai spus cate coloane) ca footprint al unui batch din procesul ETL ?
2) cati mega ocupa de RAM ocupa un astfel de fisier  cand il deschizi ?
3) in cat timp se executa incarcarea unui astfel de fisier in RAM ?
Problema aici este cate resurse consuma excelul! Nu un amarat de CSV.
Din nou, citeste bine inainte sa intri in offtopic.

Edited by _-_, 15 March 2017 - 15:23.
off-topic


#34
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View Postvladdy99, on 15 martie 2017 - 11:12, said:

Te sfatuiesc prieteneste sa mai citesti odata tot topicul.


Problema aici este cate resurse consuma excelul! Nu un amarat de CSV.
Din nou, citeste bine inainte sa intri in offtopic.
Hai sa-ti dau niste numere, ca sa te scot de unde ai ramas blocat:
cel mai mic Excel  pe care il am are asa:
marime: 50.3 MB
sheeturi:1
linii: 510.236;
coloane: 40;
timp deschidere: 49 sec ( pe un quad core 2 ghz)
RAM ocupat de Excel doar pt acest fisier: 2.2 GB
fara prelucrari ulterioare, fara  grafice ,fara tabele cu pivot pt datele de mai sus.

Ei imagineaza-ti un contoller financiar cu N-sheeturi de 500 de  mii, 200 sute mii  de inreg , + alte sheeturi unde are tabele cu pivot, grafice si alte chestii ale lor, filtre, sortari pt aceste date etc.

Edited by _-_, 15 March 2017 - 15:23.
off-topic


#35
myezu

myezu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.08.2007

View Postdana_1, on 11 martie 2017 - 08:26, said:

Este clar, m-am linistit. Pentru mine inseamna ca nu exista baza de date mai buna decat excel (din pacate).
Cu atat mai mult ca nimeni nu a spus in cateva cuvinte cum s-ar face de exemplu un AutoFilter in alt soft, la fel de comod ca in Excel, asta inseamna ca nu exista un asemenea soft.
Multumesc foarte mult.


Nu sunt somera, sunt medic, doream doar sa stiu daca pot autofiltra / sorta / cauta / etc, in mai multe milioane de inregistrari ( asigurati CNAS / rânduri in Excel) fara a repeta aceste operatii in mai multe sheet-uri de doar un milion si ceva de rânduri.


Exact. Bine spus.

Ma ofer sa creez si sa dezvolt o astfel de baza de date Access+SQL sau doar in acces, care sa faca orice doresti , contra cost .

Edited by myezu, 15 March 2017 - 13:04.


#36
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,027
  • Înscris: 24.02.2006
tu vrei sa ca ea plateasca pentru ceva similar cu ce are acum :). doar mult mai scump si mai putin flexibil.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate