Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce P.C. all in one sa fie asta?

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 

Roaming dupa 15.06.2017

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
2653 replies to this topic

#1333
kNp

kNp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 01.09.2006
Mai exista acei 600 si ceva de mega gratuiti la DON ? Sau se plateste fiecare mb cu 0.0076?

#1334
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 21.08.2008
Se plateste tot

#1335
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,955
  • Înscris: 14.10.2008

View PostLunaCrystal, on 22 septembrie 2017 - 22:17, said:

Deci trebuie 4G, deci Digi nu are de toate nici macar in cazul tau care poti sta mult si bine si fara sms si fara net. Si nici nu e cel mai ieftin nici macar in cazul tau.

Ma ofuschez pentru ca nu mi se pare normal roamingul sa nu fie gratis sau limitat si alte cele. Sincer eu ma asteptam de mai multi ani roamingul sa fie gratis cu tot traficul ca in tara, adica nelimitat, asa ar fi corect. Si nu ar strica sa vina ceva lege europeana in sensul asta si reglementat cumva si posibilitatea operatorului de a nu oferi roaming. De back-up si sms-uri nelimitate am nevoie, cam mereu am avut asa.
Mie mi se pare normal ca roamingul sa coste, iar netul mobil sa fie un moft disponibil (gratis) doar in tara.

GPS-ul merge si fara net, offline, iar restul sunt fitze pe net mobil in roaming.

#1336
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

View Postovidiu-pit, on 21 septembrie 2017 - 09:38, said:

ce aplicatii vorbesti , pe un nokia vechi cu taste.Crezi ca are rost?

Ce model de telefon este? Are branding de operator sau este generic?

Unii operatori aveau prostul obicei sa modifice softul telefonului sa trimita automat un SMS de fiecare data cand schimbi SIM-ul din telefon. Cu toate ca acest SMS nu este rutat probabil corect in roaming, back-endul Digi te taxeaza pentru el cand esti in roaming. Este o problema relativ comuna.

#1337
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,608
  • Înscris: 20.10.2006

View PostNeaceasca85, on 23 septembrie 2017 - 14:08, said:


Mie mi se pare normal ca roamingul sa coste, iar netul mobil sa fie un moft disponibil (gratis) doar in tara.

GPS-ul merge si fara net, offline, iar restul sunt fitze pe net mobil in roaming.
Offline dar fara informatii in timp real. Si daca in tara le folosesti pe restul de ce nu ai folosi si in roaming. Ai bani de calatorii scumpe in strainatate, dar sa te zgarcesti la cativa euro in plus la abonament/optiune la cartela.

#1338
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,955
  • Înscris: 14.10.2008
Ce cativa euro ca in Turcia ar fi jaf/jecmaneala. Am dat 6 euro in plus, dar pe SMS-uri din Turcia cu o persoana ce nu accepta decat SMS clasic.

#1339
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 26.02.2010
Cred ca ar trebui sa nu te mai prindă grija de alții, atât timp cât persoana respectiva plătește costul roaming-ului din propriu buzunar.

#1340
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,608
  • Înscris: 20.10.2006

View PostNeaceasca85, on 24 septembrie 2017 - 05:47, said:

Ce cativa euro ca in Turcia ar fi jaf/jecmaneala. Am dat 6 euro in plus, dar pe SMS-uri din Turcia cu o persoana ce nu accepta decat SMS clasic.
De parca costul sejurul in Turcia nu e tot jaf. Cine are bani de un jaf ar trebui sa aiba si de o cartela Orange cu 5 euro/500 mb trafic.

#1341
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008

View Posttzevarul, on 23 septembrie 2017 - 20:55, said:


Ce model de telefon este? Are branding de operator sau este generic?

Unii operatori aveau prostul obicei sa modifice softul telefonului sa trimita automat un SMS de fiecare data cand schimbi SIM-ul din telefon. Cu toate ca acest SMS nu este rutat probabil corect in roaming, back-endul Digi te taxeaza pentru el cand esti in roaming. Este o problema relativ comuna.

Este un Nokia 2730 classic luat de la Vodafone si apoi decodat.

#1342
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

View Postovidiu-pit, on 24 septembrie 2017 - 13:58, said:

Este un Nokia 2730 classic luat de la Vodafone si apoi decodat.

Faptul ca are branding the Vodafone este posibil sa aiba o aplicatie J2ME de autoconfigurare la schimbarea SIM-ului folosind SMS catre numere scurte care sunt recunoscute doar de Vodafone. Cand introducti SIM-ul Digi, telefonul trimite un text catre numarul de configurare, dar reteaua Digi nu reactioneaza la el, doar il taxeaza.

Sugestia mea este sa incerci sa pui SIM-ul Digi intr-un alt telefon data viitoare cand calatoresti si sa vezi daca te mai taxeaza.

De test poti incerca sa trimiti un SMS de pe SIM-ul Digi catre un numar scurt aiurea, gen 2777, si sa vezi cum te taxeaza si cum apare in CDR.

#1343
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008
si pana in iunie am folosit telefonul in roaming, dar problemele au inceput decand au schimbat ei noul roaming
pot incerca si sa trimit sms-ul dar desfasuratorul imi apare abia luna urmatoare
cu siguranta va aparea la fel "indisponibil"

Edited by ovidiu-pit, 24 September 2017 - 17:07.


#1344
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

View Postovidiu-pit, on 24 septembrie 2017 - 17:06, said:

si pana in iunie am folosit telefonul in roaming, dar problemele au inceput decand au schimbat ei noul roaming
pot incerca si sa trimit sms-ul dar desfasuratorul imi apare abia luna urmatoare
cu siguranta va aparea la fel "indisponibil"

Este posibil ca RCS-RDS sa fi facut o schimbare la platforma de billing, dar lucrul asta se intampla si la alti operatori. Asta nu inseamna ca problema este de la ei.

Este posibil ca platforma veche (daca intr-adevar a fost schimbata su reconfigurata) sa fi avut un filtru care facea anumite numere netaxabile si le excludea din CDR.

Pana nu incerci sa faci o calatorie completa cu alt telefon nu poti exclude ca SMS-ul care genereaza taxa vine de la telefonul tau.

#1345
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008
e mai complicata chestia asta pt ca nu am decat doua telefoane care sa mearga 3G.Unul e cel vechi ( care s-ar zice ca e cu probleme), iar cel nou il folosesc pt SIM-ul local si il port in permanenta cu mine fiind si mult mai avansat (wifi, net si alte aplicatii pe care le folosesc zi de zi)

#1346
faracreier

faracreier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 30.08.2017

View Posttzevarul, on 24 septembrie 2017 - 17:30, said:

Este posibil ca platforma veche (daca intr-adevar a fost schimbata su reconfigurata) sa fi avut un filtru care facea anumite numere netaxabile si le excludea din CDR.

Daca ar fi acesta motivul, nu auzeam mult mai multi utilizatori cu aceeasi problema?

#1347
mikeciprian

mikeciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 08.01.2012
Pai mai este un coleg pe aici pe forum care s-a plans exact de aceeasi problema, dar nu stiu in ce conditii. Ar trebui sa ne lamureasca si el.

#1348
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,955
  • Înscris: 14.10.2008

View PostLunaCrystal, on 24 septembrie 2017 - 13:22, said:

De parca costul sejurul in Turcia nu e tot jaf. Cine are bani de un jaf ar trebui sa aiba si de o cartela Orange cu 5 euro/500 mb trafic.
500 MB este bullshit, vreau nelimitat si acela este netul de la hotel. Ca sa mearga bine, trebuie sa aleg mai inteligent hotelul. Dar si cand a mers prost, tot mi-am facut treaba cu el.

#1349
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

View Postovidiu-pit, on 24 septembrie 2017 - 18:17, said:

e mai complicata chestia asta pt ca nu am decat doua telefoane care sa mearga 3G.Unul e cel vechi ( care s-ar zice ca e cu probleme), iar cel nou il folosesc pt SIM-ul local si il port in permanenta cu mine fiind si mult mai avansat (wifi, net si alte aplicatii pe care le folosesc zi de zi)

Zici ca folosesti SIM-ul Digi pe Nokia 2730 doar cand esti in roaming. In roaming nu conteaza daca telefonul pe care pui SIM-ul Digi este doar 2G.

Daca nu poti sa faci testul cu un alt telefon, singura alta sugestie pe care o pot face este sa-l convingi pe DigiHelper sa escaleze cazul tau la cineva care are acces la mediation system de unde poate sa faca un dump complet al UDR-ului asociat cu tranzactia respectiva.

Edited by tzevarul, 25 September 2017 - 04:04.


#1350
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008
Data viitoare o sa vin cu un telefon 2G dar e tot Nokia dar mult mai vechi decat 2730.
@DigiHelper poti sa intrebi, te rog, daca se poate face asta ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate