Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Roaming dupa 15.06.2017

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
2653 replies to this topic

#1369
faracreier

faracreier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 30.08.2017
Apropo, in roaming poti baga cartela Digi si intr-un telefon 2G, nu e necesar neaparat unul 3G ca in tara. Astfel de telefoane, la maxim 100 Lei, se gasesc la toate chioscurile.

Dar cum sa-si rezolve abonatul singur problema generata tot de el, cand  mai usor cu batman! batman! angajat! angajat! jos corporatia!!!

#1370
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008
Cum problema generata tot de el?
Stai ca nu inteleg, de ce eu trebuie sa cumpar telefon? Din cauza setarilor centralei lor incorecte care nu face diferenta intre mesaj simplu si unul de configurare ?
Eu am avut telefonul respectiv si cu Orange jumate de an si cu Telekom o luna in roaming...nu a generat alte costuri
Numai la Digi e posibil asta?

#1371
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

 ovidiu-pit, on 27 septembrie 2017 - 07:25, said:

Hai sa luam un exemplu : plec in roaming cu o cartela prepay, nu conteaza de la care operator.
Am zero Eurocenti pe ea.Cum imi taxeaza acel sms de configurare?

Prepay fata de abonament sunt cazuri complet separate. De aceea vei vedea ca lista operatorilor straini pe care un client prepay le poate folosi in roaming este mai mica.

Roaming-ul la cartela este bazat pe "CAMEL", unde fiecare tranzactie in roaming (apel, conexiune de date sau SMS) sunt pre-autorizate de reteaua de acasa inainte de a fi procesate. La abonament nu este implementat in general acest lucru.

 ovidiu-pit, on 27 septembrie 2017 - 09:21, said:

Cum problema generata tot de el?
Stai ca nu inteleg, de ce eu trebuie sa cumpar telefon? Din cauza setarilor centralei lor incorecte care nu face diferenta intre mesaj simplu si unul de configurare ?
Cred ca imi bat gura degeaba aici. Nu este vorba de setari incorecte, ci taxarea traficului generat de un echipament pe care nu ei l-au vandut. De ce ar avea obligatia sa acopere ei aceste costuri? Ca punct de referinta, Moldcell si Orange MD taxeaza operatorii cu care au roaming intre 1 si 4 centi pentru SMS originat in retelele lor catre EU.

 ovidiu-pit, on 27 septembrie 2017 - 09:21, said:

Eu am avut telefonul respectiv si cu Orange jumate de an si cu Telekom o luna in roaming...nu a generat alte costuri
Numai la Digi e posibil asta?
La Orange si Telekom aveai abonament sau cartela?

#1372
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008
Pe Telekom si Orange am avut prepay.
Cel putin in cazul prepay Orange ceea ce spui tu cu lista mai mica nu se aplica , parteneri sunt tot Orange MD si Moldcell

Dar poate pana in luna iunie era implementat ca tranzactiile sa fie preautorizare de acasa ( la Digi vorbesc.) ?

#1373
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

 ovidiu-pit, on 27 septembrie 2017 - 15:42, said:

Dar poate pana in luna iunie era implementat ca tranzactiile sa fie preautorizare de acasa ( la Digi vorbesc.) ?

Nu cred ca HLR-ul Digi suporta CAMEL, altfel ar fi implementat roaming si pentru clientii prepay.

#1374
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
@tzevarul: RDS a avut intotdeauna o politica de incurajare a abonamentlelor in detrimentul prepay-ului. Multa vreme nici nu a existat prepay si cand a aparut a avut (si are) limitari fata de abonamente. Pur si simplu cred ca prefera venituri, chiar mici (avind in vedere pretul abonamentelor), dar relativ sigure fata de venituri fluctuante si putin predictibile cum sunt la prepay. Nu cred ca e o chestiune tehnica ce ii tine in loc dpdv roaming.

Edited by sags, 27 September 2017 - 18:27.


#1375
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008
Apropo @tzevarul am o curiozitate : unde ai dobandit cunostiintele tehnice despre telefonie?

#1376
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

 ovidiu-pit, on 27 septembrie 2017 - 20:18, said:

Apropo @tzevarul am o curiozitate : unde ai dobandit cunostiintele tehnice despre telefonie?

Scoala vietii.

#1377
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Salut baieti, am o intrebare:

Deoarece vodafone-ul vietii m-a lasat cu curu' in balta in Germania (locuiesc aici si nu pot sa folosesc cartela vdf-ro) ma gandeam sa-mi fac un abonament (de fapt 2, eu si nevasta) la Digi. As vrea ceva abonament mai simplu, fara net sau minute incluse dar musai cu roaming si sa am posibilitatea sa sun si sa primesc sms-uri. Practic sa platesc ce utilizez.

Intrebarea ii: oare am putea sa ne facem ceva abonamente in Romania direct din Germania fara sa fie nevoie sa venim personal in Romania?

Multumesc.

@DIGI_Helper, ma poti ajuti cu un sfat?

Edited by Bucifon, 29 September 2017 - 20:24.


#1378
mikeciprian

mikeciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 08.01.2012
Off maestre, ai pus intrebarea cam tarziu. De acum, abia luni poti primi raspuns de la helper.
Toate abonamentele lor suporta roaming si dupa cum stii, ceea ce consumi, platesti.
Cel mai mic este un DO2 (Digi Optim 2) la 2 eur lunar, in cazul tau 4 eur pentru ca ar fi doua.
Sa inteleg ca vrei sa le folosesti doar pentru a suna in tara si eventual pentru a fi sunat, asa faceai si pana acum?
Sau sunt numerele voastre principale?
Desi mi s-ar parea putin anapoda, daca zici ca locuiesti acolo, sa nu ai abonament local si tocmai tu :))
Cel mai bine ii scrii direct helper-ului.
Sanatate

LE: Deja colegul catalinman te-a lamurit !

Edited by mikeciprian, 29 September 2017 - 22:04.


#1379
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
1,92 euro costa cel mai mic abonament (Optim 2). 1,92 x 2 = 3,84 euro cu tot cu TVA ar veni cele 2 abonamente.

Nu poti sa il faci din Germania. Se poate face comanda online si sa iti trimita SIM-urile prin curier acasa, dar, serviciul este disponibil doar in Romania.

In concluzie, cand ajungi in Romania, te opresti la un sediu Digi si inchei cele 2 abonamente. Vestea buna e ca de la 1 ianuarie 2018 scad si mai mult tarifele in roaming SEE la Digi Mobil. :D

#1380
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Sau se duce cineva din țară, face formalitățile, apoi ți-l trimite prin poștă. :P

#1381
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008

 faracreier, on 27 septembrie 2017 - 09:07, said:

Apropo, in roaming poti baga cartela Digi si intr-un telefon 2G, nu e necesar neaparat unul 3G ca in tara. Astfel de telefoane, la maxim 100 Lei, se gasesc la toate chioscurile.

Dar cum sa-si rezolve abonatul singur problema generata tot de el, cand  mai usor cu batman! batman! angajat! angajat! jos corporatia!!!

Aseara am ajuns in tara.Cum am trecut vama, avand cartela Digi in noul telefon Samsung , primesc mesaj cu setarile de configurare a serviciului Internet de la numarul 5086.
Lucrul asta m-a pus pe ganduri.
Am verificat apoi telefonul vechi si vad ca aveam la fel mesaje mai vechi de la numarul 5086.Am verificat cu desfasuratorul si am vazut ca este exact ora si data la care am fost taxat cu sms-urile in roaming.
Asa cum am banuit, nu telefonul este de vina ci faptul ca atunci cand se detecteaza noua retea straina se trimite sms automat (de pe orice telefon) catre numarul 5086 , care acum cu noul roaming a devenit taxabil.
Rog pe cei care au fost in roaming sa verifice desfasuratorul pe luna respectiva si sa vada daca au fost taxati.

#1382
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

 ovidiu-pit, on 29 septembrie 2017 - 22:40, said:


Aseara am ajuns in tara.Cum am trecut vama, avand cartela Digi in noul telefon Samsung , primesc mesaj cu setarile de configurare a serviciului Internet de la numarul 5086.
Lucrul asta m-a pus pe ganduri.
Am verificat apoi telefonul vechi si vad ca aveam la fel mesaje mai vechi de la numarul 5086.Am verificat cu desfasuratorul si am vazut ca este exact ora si data la care am fost taxat cu sms-urile in roaming.
Asa cum am banuit, nu telefonul este de vina ci faptul ca atunci cand se detecteaza noua retea straina se trimite sms automat (de pe orice telefon) catre numarul 5086 , care acum cu noul roaming a devenit taxabil.
Rog pe cei care au fost in roaming sa verifice desfasuratorul pe luna respectiva si sa vada daca au fost taxati.

Mesajele de configurare sunt primite (SMS-MT). DIGI nu factureaza pentru mesaje primite. Ce vezi tu pe factura este pentru un mesaj trimis (SMS-MO). Teoretic este posibil ca un telefon sa reactioneze la un mesaj de configurare si sa raspunda intr-un fel care ar explica taxa pe care o vezi tu.

Asta fiind spus petrec 50-80% din timp in roaming si inca nu am primit nici un mesaj de configurare de la DIGI. Cat sunt in roaming datele sunt oprite si apelurile primite sunt redirectionate neconditionat catre un numar national fix (gateway VoIP). Singurele texte care mi-au aparut pana acum pe factura sunt cele catre gateway-ul Apple din UK si ambele au fost la cost 0.

#1383
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
A mai pomenit cineva pe forum ca ii apar in desfasurator SMS-uri cu ‘Serviciu SMS campanie OTAP’ (deci trimise, ca acelea primite nu apar in desfasurator), si @DIGI_Helper a confirmat ca acelea au ca sursa SIM-uri cu o functie de configurare automata; probabil un mecanism de cerere-raspuns. Poate ca in roaming, cel putin cu unii operatori gazda, SMS-ul cerere nu este identificat ca atare si prin urmare ajunge sa fie taxat.

#1384
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 04.10.2005

 catalinman, on 29 septembrie 2017 - 21:59, said:

1,92 euro costa cel mai mic abonament (Optim 2). 1,92 x 2 = 3,84 euro cu tot cu TVA ar veni cele 2 abonamente.

Nu poti sa il faci din Germania. Se poate face comanda online si sa iti trimita SIM-urile prin curier acasa, dar, serviciul este disponibil doar in Romania.

In concluzie, cand ajungi in Romania, te opresti la un sediu Digi si inchei cele 2 abonamente. Vestea buna e ca de la 1 ianuarie 2018 scad si mai mult tarifele in roaming SEE la Digi Mobil. :D
Ce tarife vor fi de la 1 iann 2018?

#1385
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008

 sags, on 30 septembrie 2017 - 05:50, said:

A mai pomenit cineva pe forum ca ii apar in desfasurator SMS-uri cu ‘Serviciu SMS campanie OTAP’ (deci trimise, ca acelea primite nu apar in desfasurator), si @DIGI_Helper a confirmat ca acelea au ca sursa SIM-uri cu o functie de configurare automata; probabil un mecanism de cerere-raspuns. Poate ca in roaming, cel putin cu unii operatori gazda, SMS-ul cerere nu este identificat ca atare si prin urmare ajunge sa fie taxat.

La asta ma gandesc si eu.Poate numarul 5086 pt Rep. Moldova nu este recunoscut ca numar de configurare Digi si taxat ca atare.

 tzevarul, on 30 septembrie 2017 - 05:11, said:


Mesajele de configurare sunt primite (SMS-MT). DIGI nu factureaza pentru mesaje primite. Ce vezi tu pe factura este pentru un mesaj trimis (SMS-MO). Teoretic este posibil ca un telefon sa reactioneze la un mesaj de configurare si sa raspunda intr-un fel care ar explica taxa pe care o vezi tu.

Asta fiind spus petrec 50-80% din timp in roaming si inca nu am primit nici un mesaj de configurare de la DIGI. Cat sunt in roaming datele sunt oprite si apelurile primite sunt redirectionate neconditionat catre un numar national fix (gateway VoIP). Singurele texte care mi-au aparut pana acum pe factura sunt cele catre gateway-ul Apple din UK si ambele au fost la cost 0.

Aici nu vorbesc de mesajele primite.Eu la fel m-am referit ca telefonul reactioneaza cu reteaua straina din Rep. Moldova (ceea ce ei considera SMS trimis de mine) iar apoi, imediat,  primesc mesaj de configurare de la 5086 .La primul mesaj (trimis automat de telefon) ma taxeaza.La cel primit nu.

#1386
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006

 khristian78, on 30 septembrie 2017 - 07:21, said:

Ce tarife vor fi de la 1 ian 2018?
De la 6,37 euro (fara TVA) pentru 1 GB actual scad la 4,9 euro (fara TVA) pentru 1 GB. Asta din 1 ianuarie 2018 si pana in 30 iunie 2018. Pe urma o sa scada si mai mult.

Ai aici mai multe detalii http://www.rcs-rds.r..._iulie_2017.pdf

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate