Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Roaming dupa 15.06.2017

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
2653 replies to this topic

#1387
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 03.04.2017

View Posttzevarul, on 27 septembrie 2017 - 14:29, said:



Prepay fata de abonament sunt cazuri complet separate. De aceea vei vedea ca lista operatorilor straini pe care un client prepay le poate folosi in roaming este mai mica.

Roaming-ul la cartela este bazat pe "CAMEL", unde fiecare tranzactie in roaming (apel, conexiune de date sau SMS) sunt pre-autorizate de reteaua de acasa inainte de a fi procesate. La abonament nu este implementat in general acest lucru.


Cred ca imi bat gura degeaba aici. Nu este vorba de setari incorecte, ci taxarea traficului generat de un echipament pe care nu ei l-au vandut. De ce ar avea obligatia sa acopere ei aceste costuri? Ca punct de referinta, Moldcell si Orange MD taxeaza operatorii cu care au roaming intre 1 si 4 centi pentru SMS originat in retelele lor catre EU.


La Orange si Telekom aveai abonament sau cartela?
Nu cred ca niste lucruri tehnice,de care nu stim toata lumea,trebuie sa-ti genereze tie cost pentru ca asa vor cei de la firmele astea sa mai faca un ban cu tine. Lucrurile astea de care nu stii si nu sunt prevazute in contract sunt ca niste vicii ascunse. Ce gandesc cei de la firmele astea " lasa ca 2 3 sms de la unu,2 3 de la altul,mai facem si noi un ban si astia nu se prind". Colegul ovidiu pit are cate un sms doua de plata,eu in 2 iesiri anul asta am vreo 600 de plata fara sa stiu cui au fost trimise. As vrea sa stiu si eu daca sunt tot setari sau alte lucruri dar digi nu vrea sa ridice nici un deget sa ma ajute. Eu nu am trimis nici un sms,iar cantitatea lor repartizata pe cele doua iesiri difera substantial,la prima iesire am avut peste 500 de sms netrimise dar platite la a doua iesire  vreo 30,asta in conditiile in care eu nu am facut nici o schimbare la telefon sa mai adaug sau sa scot aplicatii. Destinatiile au fost aceleasi in ambele dati singurul lucru diferit a fost traseul,iar pe ambele trasee am ramas deai multe ori fara semnal. Dar si asa nu se justifica cum telefonul meu a trimis zi si noapte singur mesaje. Am mai avut un telefon care nu a generat astfel de costuri. In concluzie din punctul meu de vedere costurile generate de setari sau alte lucuri ale softurilor telefoanelor si retelelor nu sumt la vedere sunt ascunse iar noi suntem fraieriti pe fata si cu banii luati. Lucrurile astea nu tin de vreo legislatie nationala sau internationala ci de faptul ca sunt tinute ascunse,nu ti se spun. Ceea ce iti spun e ca centrala lor e verificata metrologic si tu trebuie sa platesti fara sa intrebi nimic. E deranjanta atitudinea asta a celor mari fata de noi cei mici.

#1388
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

View Postdacrad2, on 30 septembrie 2017 - 22:50, said:

Nu cred ca niste lucruri tehnice,de care nu stim toata lumea,trebuie sa-ti genereze tie cost pentru ca asa vor cei de la firmele astea sa mai faca un ban cu tine. Lucrurile astea de care nu stii si nu sunt prevazute in contract sunt ca niste vicii ascunse. Ce gandesc cei de la firmele astea " lasa ca 2 3 sms de la unu,2 3 de la altul,mai facem si noi un ban si astia nu se prind". Colegul ovidiu pit are cate un sms doua de plata,eu in 2 iesiri anul asta am vreo 600 de plata fara sa stiu cui au fost trimise. As vrea sa stiu si eu daca sunt tot setari sau alte lucruri dar digi nu vrea sa ridice nici un deget sa ma ajute. Eu nu am trimis nici un sms,iar cantitatea lor repartizata pe cele doua iesiri difera substantial,la prima iesire am avut peste 500 de sms netrimise dar platite la a doua iesire  vreo 30,asta in conditiile in care eu nu am facut nici o schimbare la telefon sa mai adaug sau sa scot aplicatii. Destinatiile au fost aceleasi in ambele dati singurul lucru diferit a fost traseul,iar pe ambele trasee am ramas deai multe ori fara semnal. Dar si asa nu se justifica cum telefonul meu a trimis zi si noapte singur mesaje. Am mai avut un telefon care nu a generat astfel de costuri. In concluzie din punctul meu de vedere costurile generate de setari sau alte lucuri ale softurilor telefoanelor si retelelor nu sumt la vedere sunt ascunse iar noi suntem fraieriti pe fata si cu banii luati. Lucrurile astea nu tin de vreo legislatie nationala sau internationala ci de faptul ca sunt tinute ascunse,nu ti se spun. Ceea ce iti spun e ca centrala lor e verificata metrologic si tu trebuie sa platesti fara sa intrebi nimic. E deranjanta atitudinea asta a celor mari fata de noi cei mici.

Spui chiar tu ca un telefon a trimis 600 de mesaje si altul nu. Cum poate sa fie operatorul responsabil pentru aceste mesaje? A fost telefonul cu pricina cumparat de la DIGI sau este un telefon deblocat de la alt operator? Sau si mai bine, era cumva un Android root-at si incarcat cu o imagine de cine stie de unde?

Mi se pare aberant sa te astepti ca operatorii sa absoarba costuri generate de telefoane cu care ei nu au avut nimic de-a face. Ce urmeaza? Sa ii faci pe operatori responsabili pentru traficul de date generat de sistemul de operare sau de SMS-uri trimise de malware?

Atitudinea asta, si eventualele escalari la agentii guvernamentale precum ANCOM sau ANPC vor forta operatorii sa creasca preturile sau sa introduca restrictii la ce telefoane poti folosi in retea, folosind filtre de IMEI sau sa creeze blocheze SIM-ul pe un singur IMEI. O alta posibila solutie este implementarea CAMEL si pentru abonamente, sau pentru o anumita categorie de abonamente. Fiecare din optiunile de mai sus vor creea dezavantaje foarte mari pentru majoritatea clientilor.

Din punctul meu de vedere acest subiect este inchis pentru ca nu se va ajunge la un consens. In locul celor de la DIGI as fi de acord sa reduc prima factura unde apar astfel de taxe, dupa care as bloca IMEI-ul telefonului care le-a produs din retea.

#1389
mikeciprian

mikeciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 08.01.2012
Sunt zvonuri care spun ca si variante de Google Pixel 2 vor fi fara slot sim, adica cu eSIM. Cam la fel cum se zvoneste si despre viitoarele modele de iPhone sau cum este deja implementat pe noul Apple Watch. Se pare ca pe viitor din ce in ce mai multi poducatori vor sa adopte acest format.
Atunci cred ca vom scapa de multe probleme, ca cele de mai sus, batai de cap dar va fi si greu sa schimbam toata ziua SIM-urile, ceea ce poate este bine pana la urma din unele puncte de vedere.

#1390
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 03.04.2017

View Posttzevarul, on 01 octombrie 2017 - 02:46, said:



Spui chiar tu ca un telefon a trimis 600 de mesaje si altul nu. Cum poate sa fie operatorul responsabil pentru aceste mesaje? A fost telefonul cu pricina cumparat de la DIGI sau este un telefon deblocat de la alt operator? Sau si mai bine, era cumva un Android root-at si incarcat cu o imagine de cine stie de unde?

Mi se pare aberant sa te astepti ca operatorii sa absoarba costuri generate de telefoane cu care ei nu au avut nimic de-a face. Ce urmeaza? Sa ii faci pe operatori responsabili pentru traficul de date generat de sistemul de operare sau de SMS-uri trimise de malware?

Atitudinea asta, si eventualele escalari la agentii guvernamentale precum ANCOM sau ANPC vor forta operatorii sa creasca preturile sau sa introduca restrictii la ce telefoane poti folosi in retea, folosind filtre de IMEI sau sa creeze blocheze SIM-ul pe un singur IMEI. O alta posibila solutie este implementarea CAMEL si pentru abonamente, sau pentru o anumita categorie de abonamente. Fiecare din optiunile de mai sus vor creea dezavantaje foarte mari pentru majoritatea clientilor.

Din punctul meu de vedere acest subiect este inchis pentru ca nu se va ajunge la un consens. In locul celor de la DIGI as fi de acord sa reduc prima factura unde apar astfel de taxe, dupa care as bloca IMEI-ul telefonului care le-a produs din retea.
Tu vorbesti din punctul de vedere al operatorului,dar explica-mi de ce diferentele de sms intre o iesire si alta. Au fost iesiri in acelasi loc cu aceleasi telefoane aceleasi aplicatii,aceleasi tot. Diferenta e ca intre timp am facuto sesizare catre digi. Telefonul e cumparat de pe net necodat,nou.

#1391
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

View Postdacrad2, on 01 octombrie 2017 - 19:11, said:

Tu vorbesti din punctul de vedere al operatorului,dar explica-mi de ce diferentele de sms intre o iesire si alta. Au fost iesiri in acelasi loc cu aceleasi telefoane aceleasi aplicatii,aceleasi tot. Diferenta e ca intre timp am facuto sesizare catre digi. Telefonul e cumparat de pe net necodat,nou.

Am cateva teorii, dar inainte poti spune ce model de telefon este?

#1392
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 03.04.2017
Vargo ivargo chinezesc

#1393
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

View Postdacrad2, on 01 octombrie 2017 - 22:38, said:

Vargo ivargo chinezesc

E prima oara cand aud de acest model de telefon. Probabil ca QC-ul este direct proportional cu pretul pe care l-ai platit.

Am stat si am citit GSM TS03.40 si TS04.11 si este posibil sa mai existe o explicatie pentru ambele cazuri raportate aici. SMS Delivery Confirmation raspunde la fiecare mesaj primit de telefon. Ar fi bine sa verificati daca nu cumva telefoanele pe care le folositi vin configurate din fabrica sa trimita aceasta confirmare.

iPhone nu supporta SMS delivery confirmation si asta ar explica de ce nu am vazut eu nici o astfel de taxa pana acum.

#1394
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008
Te referi la "rapoarte remitere"  de la setari mesaje/ mesaje text ?
Este "NU" in Nokia al meu.

#1395
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 03.04.2017

View Posttzevarul, on 02 octombrie 2017 - 00:27, said:



E prima oara cand aud de acest model de telefon. Probabil ca QC-ul este direct proportional cu pretul pe care l-ai platit.
Sa stii ca am si un samsung j1 iar asta chinezesc zbarnaie pe langa samsung. Ce nu se compara sunt camerele.
Problema cu sms delivry confirmation nu o stiu,dar daca eu nu am schimbat nimic la telefon de ce am asa de multe mesaje la prima iesire si mult mai putine la a doua?

#1396
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008
Vreau sa sun la Relatii Clienti sa vad ce au de spus, dar nu-mi da legatura cu un operator.
Am apelat la *777 ...am incercat toate ramurile si nicaieri optiunea respectiva.
Stiti vreun numar direct sau cum pot sa vb cu ei?

#1397
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008
Gata, am gasit optiunea intr-o ramura ascunsa :)
Am discutat cu ei si au spus ca SMS-urile par trimise de pe telefon, posibil o aplicatie ceva...exact cum s-a vb pe aici
Mi-au spus tot ca sugestie sa schimb telefonul si sa observ daca mai apar costuri.
Luni plec iar in roaming asa ca o sa tin cartela in Galaxy A5... iar marti intru in digicare sa vad cost control.

#1398
adra

adra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 30.09.2008
@dacrad2, probabil acel telefon are din fabrica instalat in soft un "mic spy".


#1399
adra

adra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 30.09.2008
Astazi a sosit factura. (21-27 septembrie, roaming). Cost suplimentar pentru roaming 4.33 euro. Pentru mine este mai mult decat rezonabil. Atasez in imagine detaliile.

Edited by adra, 06 October 2017 - 22:12.


#1400
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 03.04.2017

View Postadra, on 06 octombrie 2017 - 20:37, said:

@dacrad2, probabil acel telefon are din fabrica instalat in soft un "mic spy".
    
Posibil ce zici pentru ca nu mi-au disparut sms-urile aiurea in roaming. Dar stie " spy"-ul asta ca am facut sesizare la digi dupa prima iesire si la a doua am cu vreo 500 sms mai putine? Acum dupa ce am primit factura pe luna trecuta observ ca pentru a doua iesire am 39 de sms-uri aiurea. Problema e ca nu vor sa depuna nici cel mai mic efort sa-mi spuna catre ce numere au fost trimise. Facturile sunt semnificativ mai mici in conditiile in care am sunat in tara si am folosit waze tot timpul,am platit in jur de 10 ron in plus,foarte rezonabil

Edited by dacrad2, 06 October 2017 - 22:52.


#1401
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008

View Postovidiu-pit, on 06 octombrie 2017 - 15:31, said:

Mi-au spus tot ca sugestie sa schimb telefonul si sa observ daca mai apar costuri.
Luni plec iar in roaming asa ca o sa tin cartela in Galaxy A5... iar marti intru in digicare sa vad cost control.

Cat timp am tinut cartela in A5 (2 zile) nu mi-a aparut nici un cost .
Am pus cartela intr-un alt telefon foarte vechi 2G si costul de trimitere SMS a aparut.
Pe A5 nu am primit nici un SMS de la 5086 dar pe cel vechi am primit un SMS de configurare setari de la 5086 care ma anunta ca vor venii setarile de conexiune...care oricum nu au mai venit.
Telefonul vechi nu a fost codat niciodata, a fost luat la liber, deci nu mai e ca Nokia 3G celalalt ca sa zicem ca a fost configurat sa trimita SMS-uri pt nush ce retele.
Probabil telefoanele vechi cand detecteaza reteaua straina trimit SMS catre un numar si apoi vine raspunsul de la 5086.
Dar nelamurirea mea e de ce costul nu aparea cu vechiul roaming? Cred ca au declarat ei ceva aiurea dupa schimbarea roamingului....

#1402
KENSINGTON

KENSINGTON

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 30.03.2005
Malta - eu pot sa sun, prietenii nu mă pot suna local din Telekom, Orange, Vodafone. Doar din Digi pot fi sunat... Roaming activat.

La număr de pe care sunt apelat (din Digi) apare +00000000000

Edited by KENSINGTON, 24 October 2017 - 11:25.


#1403
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008

View Postovidiu-pit, on 13 octombrie 2017 - 09:02, said:

Cat timp am tinut cartela in A5 (2 zile) nu mi-a aparut nici un cost .
Am pus cartela intr-un alt telefon foarte vechi 2G si costul de trimitere SMS a aparut.
Pe A5 nu am primit nici un SMS de la 5086 dar pe cel vechi am primit un SMS de configurare setari de la 5086 care ma anunta ca vor venii setarile de conexiune...care oricum nu au mai venit.
Telefonul vechi nu a fost codat niciodata, a fost luat la liber, deci nu mai e ca Nokia 3G celalalt ca sa zicem ca a fost configurat sa trimita SMS-uri pt nush ce retele.
Probabil telefoanele vechi cand detecteaza reteaua straina trimit SMS catre un numar si apoi vine raspunsul de la 5086.
Dar nelamurirea mea e de ce costul nu aparea cu vechiul roaming? Cred ca au declarat ei ceva aiurea dupa schimbarea roamingului....

Data viitoare cand vin o sa-mi iau cu mine un telefon chinezesc authentic sa vad daca si pe ala se genereaza costurile...desi a mai incercat cineva.Poate al meu, fiind alta marca va fi OK.
Alte telefoane chiar nu mai am...
Nu inteleg de ce Digi nu-si rezolva problemele, dupa atatea sesizari pe care le-am facut, si ciupeste lunar de la unul 7 centi, de la altul 6 euro sau cat I-a mai luat colegului.
Si nu cred ca numai noua ne ia.Posibil sunt multi afectati ,dar suma fiind mica, nu baga de seama....sau trec cu vederea.

#1404
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006
Vesti bune incepand de maine. Posted Image

Scad tarifele in roaming incepand cu data de 01.11.2017.

De exemplu, 1 MB de date consumat in SEE scade de la 0,0076 euro (TVA inclus) la 0,0040 euro (TVA inclus).

Atasez tarifele actuale si tarifele valabile incepand de maine.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate