Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Roaming dupa 15.06.2017

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
2653 replies to this topic

#1315
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008

 alexa32, on 21 septembrie 2017 - 21:52, said:

Cand esti in roaming nu apar intotdeauna numerele in lista de apeluri, dar ti le va da Digi dupa ceva timp...nu stiu de ce dar lista cu apelurile vine greu in cazurile astea.
Insista la Digi sa afli numarul.

Acum cativa ani am avut si eu un Sony Ericsson "cu butoane" care trimitea cand vrea muschii lui cate un sms international, dar nefiind in roaming am aflat usor numarul si cu ajutorul lui google am identificat infractorul.

Chiar foarte greu vine raspunsul.Astept de o luna de zile.
Sau poate nu au gasit unul adecvat in asa fel incat sa se scoata ei.
Eu tot nu cred ca el este problema.Oricum o sa ii dau si un reset din fabrica la telefon.Si apoi trebuie sa astept urmatoarea mea intrare in roaming
Problema a aparut ,cum am mai spus ,atunci cand au facut ei modificari cu roamingul

#1316
faracreier

faracreier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 30.08.2017
Degeaba dai reset la setarile din fabrica daca problema e generata de vreo aplicatie care vine deja instalata pe telefon. Te lamureai foarte simplu schimband temporar telefonul dupa cum ti-a fost sugerat in repetate randuri.

#1317
altair_xms

altair_xms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 29.10.2007
Ar trebui să se vada în desfasurator delaliile exacte pt cost suplimentar, ai verificat?

#1318
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008

 faracreier, on 22 septembrie 2017 - 09:11, said:

Degeaba dai reset la setarile din fabrica daca problema e generata de vreo aplicatie care vine deja instalata pe telefon. Te lamureai foarte simplu schimband temporar telefonul dupa cum ti-a fost sugerat in repetate randuri.

Ma repet: nu intelegi ca si daca voi schimba telefonul...o sa-mi dau seama abia peste 2 luni cand vin iar in roaming.
Mie nu mi se trimit sms-uri in fiecare zi, ci doar atunci cand am ajuns prima data in roaming si doar unul in luna respectiva
Degeaba am stins telefonul, am ales reteaua manual / automat, alt cost nu apare.
PROBLEMA E A LOR !

 altair_xms, on 22 septembrie 2017 - 09:43, said:

Ar trebui să se vada în desfasurator delaliile exacte pt cost suplimentar, ai verificat?

tocmai ca nu se vad in desfasurator --- acolo scrie doar SMS in roaming, la destinatar scrie "indisponibil" , costul si data.Atat, nimic mai mult
(Vezi poza atasata.)
Eu de aia am cerut sa-mi dea mai multe detalii, dar nu se grabesc deloc.

Attached Files

  • Attached File  sms.jpg   45.18K   78 downloads

Edited by ovidiu-pit, 22 September 2017 - 10:40.


#1319
buzz77

buzz77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.09.2003

 ovidiu-pit, on 22 septembrie 2017 - 10:28, said:

Ma repet: nu intelegi ca si daca voi schimba telefonul...o sa-mi dau seama abia peste 2 luni cand vin iar in roaming.
Mie nu mi se trimit sms-uri in fiecare zi, ci doar atunci cand am ajuns prima data in roaming si doar unul in luna respectiva
Degeaba am stins telefonul, am ales reteaua manual / automat, alt cost nu apare.
PROBLEMA E A LOR !



tocmai ca nu se vad in desfasurator --- acolo scrie doar SMS in roaming, la destinatar scrie "indisponibil" , costul si data.Atat, nimic mai mult
(Vezi poza atasata.)
Eu de aia am cerut sa-mi dea mai multe detalii, dar nu se grabesc deloc.

Am si eu acelasi tip de SMS pe factura. Cred ca e de la SIM Toolkit, se trimite automat acest SMS catre un numar scurt (ceva de genul *XYZT) al sistemului de configurare automata a telefoanelor pentru net mobil. Ai schimbat cumva telefonul in roaming?

@Digi_Helper: Ce e cu numarul asta 5087 Romania - Digi.Mobil Campanie OTAP?

Edited by buzz77, 22 September 2017 - 12:03.


#1320
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008
telefonul e pe retea automata..stiu ca am selectat si manual cand nu aveam semnal.Sim Toolkit se regaseste pe toate telefoanele?
Eu sunt acum in roaming , pt ca nu sunt in tara.
Tu ai fost in roaming la data cand iti apare sms-ul?

#1321
buzz77

buzz77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.09.2003

 ovidiu-pit, on 22 septembrie 2017 - 12:55, said:

telefonul e pe retea automata..stiu ca am selectat si manual cand nu aveam semnal.Sim Toolkit se regaseste pe toate telefoanele?
Eu sunt acum in roaming , pt ca nu sunt in tara.
Tu ai fost in roaming la data cand iti apare sms-ul?

Am studiat ultimele 6 facturi detaliate si se pare ca de vreo 3-4 ori s-a trimis acel SMS fiind in roaming. In RO fiind, SMS-ul se trimite catre numarul 5087 care apare pe factura ca "Romania - Digi.Mobil Campanie OTAP", poate ne lamureste Helper ce e si daca e acelasi destinatar.

#1322
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008
pai da de 3-4 ori = iunie , iulie, august, septembrie ...la mine asa e adica FIX de cand au schimbat ei roamingul
da, am si eu in desfasurator SMS-ul catre numarul 5087 "Romania - Digi.Mobil Campanie OTAP" si apare la fel fix in ziua cand ajung in Romania
Normal in roaming e taxabil, in Romania nu, de aia nici n-am bagat de seama.

Edited by ovidiu-pit, 22 September 2017 - 13:32.


#1323
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,629
  • Înscris: 20.10.2006

 MembruAnonim, on 22 septembrie 2017 - 00:16, said:

Si cum ai facut, ti-a lasat abonamentul si ai raspuns tu la apelurile si mesajele ei?
Nu, ea foloseste abonamentul doar in mifi, la fel l-am folosit si eu. Pentru servicii de voce in tara foloseste Vodafone, in roaming nu a putut ca e iesita din oferta asa ca pus sim-ul de orange in telefon si lasat mesaj la mesageria vocala + mass sms inainte de plecare ca in perioada x poate fi gasita doar pe nr de Orange.

 Neaceasca85, on 22 septembrie 2017 - 00:55, said:

Al dreaq Facebook ce mai indobitoceste, nu putea fara Feiscuc, de aia a vrut 4 G in roaming.

Daca intra pe FB doar de la hotel ce facea, se sufoca?
Nu doar facebook, si gps, instagram, e-mail-uri, youtube, etc. Nu toata lumea isi face veacul in hotel sau imprejurimile hotelului ca si tine, ea a mers sa se distreze nu sa se priveze de fel si fel de lucruri. In plus si la hotel wifi-ul ba functiona ba nu, iar in camera a avut semnal slab spre 0 a avut.Aporopo, mi-a zis ca a fost foarte scump si ca desi i-a placut acolo nu crede ca va mai merge, de banii aia se distra mult mai bine in Romania, merita mers doar odata sa vada lucruri noi.

#1324
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

 LunaCrystal, on 22 septembrie 2017 - 00:09, said:


Edit: Daca se poate fara 4G tu de ce mai folosesti si Vodafone pentru 4G?
Pentru ca 5GB sunt insuficienti.
Cand va fi acoperire 4G vor fi 50 si atunci adio Vidafone, nici gratis nu imi mai trebuie.
Dar pana atunci Vodafone are cea mai buna oferta: net din plin timp de 1 an din care 3 luni si cu optiune gratuita cu minute.
Toate astea cu o singura reincarcare de 5 euro.

Acum explica si tu de ce te ofuschezi atata cu roamingul daca nu iesi din tara cu anii?
Ca ai tu patima asta. Si bineinteles back-upul si SMS-urile nelimitate.

Edited by danutz1, 22 September 2017 - 14:01.


#1325
mikeciprian

mikeciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 08.01.2012

 buzz77, on 22 septembrie 2017 - 11:58, said:

Ce e cu numarul asta 5087 Romania - Digi.Mobil Campanie OTAP?

Acel SMS este cel primit in momentul cand SIM-ul a fost introdus intr-un terminal in care n-a mai fost pana in momentul respectiv. Este acel tip de SMS ce contine setarile, in special pentru APN. La mine, spre exemplu SMS-ul a fost ceva de genul: "Nu s-au gasit setari pentru tipul dumneavoastra de dispozitiv", sau ceva similar. Si intr-adevar, este gratuit pe teritoriul tarii, adica in retea, pentru orice tip de abonament.

Edited by mikeciprian, 22 September 2017 - 14:11.


#1326
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008
Da , dar la mine nu e prima data introdus in telefonul ala
De 2 ani introduc cartela luna de luna in telefonul respectiv cand vin in roaming, dar nu am avut probleme de cost decat din luna iunie.

#1327
mikeciprian

mikeciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 08.01.2012
Sa inteleg ca tu, de fiecare data cand pleci in roaming, introduci SIM-ul in acel telefon cu taste?
Iar cand esti in tara, il utilizezi intr-un alt terminal?

#1328
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008
da exact

#1329
mikeciprian

mikeciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 08.01.2012
In cazul asta, exista o posibilitate ca acel SMS sa fie tocmai de cel despre care vorbeam mai sus.
Sau, in alt caz, cel care suna cam asa atat timp cat esti in roaming:
[ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170922/483c01207b68d959ef13ec410a987c60.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Oricum ar fi, trebuie sa lamuresti cu cei de la RC, eventual cu cei de la tehnic. Cred ca va trebui sa si conclucrezi cu ei putin pe tema asta, adica sa-i ajuti cu diferite solicitari.

Intrebare: Data viitoare cand pleci in afara tarii, nu ai putea schimba SIM-ul inca de cand inca esti in tara?
Sau telefonul respectiv cu taste sta tot timpul in strainatate?

Edited by mikeciprian, 22 September 2017 - 15:45.


#1330
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 11.01.2007
OTAP.  Că nu trebuia să-i spună campanie....asta-i greșeala lor.Te duce cu gândul la altceva.
https://en.m.wikiped...air_programming

Edited by bits, 22 September 2017 - 17:16.


#1331
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008

 mikeciprian, on 22 septembrie 2017 - 15:39, said:

In cazul asta, exista o posibilitate ca acel SMS sa fie tocmai de cel despre care vorbeam mai sus.
Sau, in alt caz, cel care suna cam asa atat timp cat esti in roaming:
[ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170922/483c01207b68d959ef13ec410a987c60.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Oricum ar fi, trebuie sa lamuresti cu cei de la RC, eventual cu cei de la tehnic. Cred ca va trebui sa si conclucrezi cu ei putin pe tema asta, adica sa-i ajuti cu diferite solicitari.

Intrebare: Data viitoare cand pleci in afara tarii, nu ai putea schimba SIM-ul inca de cand inca esti in tara?
Sau telefonul respectiv cu taste sta tot timpul in strainatate?

Da mi-au aparut ambele tipuri de mesaje.
Eu pana acum am facut asa:  SIM-ul de Digi cat timp eram in Romania il tineam in telefonul nou, pt a suna familia pana ajungeam la vama deoarece se auzea mai bine decat cel vechi.
Schimbarea o faceam in Moldova, adica puneam SIM-ul de Digi in telefonul cu taste (pe care il tineam in dulap) iar SIM-ul local MD il puneam in telefonul nou care imi este necesar aici zi de zi.
Pot sa fac si cum ai spus tu, sa pun cartela de Digi direct din Romania in telefonul vechi, numai ca nu se aude asa de tare cand vb pe el pana la vama, dar o sa incerc.,

#1332
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,629
  • Înscris: 20.10.2006

 danutz1, on 22 septembrie 2017 - 14:00, said:

Pentru ca 5GB sunt insuficienti.
Cand va fi acoperire 4G vor fi 50 si atunci adio Vidafone, nici gratis nu imi mai trebuie.
Dar pana atunci Vodafone are cea mai buna oferta: net din plin timp de 1 an din care 3 luni si cu optiune gratuita cu minute.
Toate astea cu o singura reincarcare de 5 euro.

Acum explica si tu de ce te ofuschezi atata cu roamingul daca nu iesi din tara cu anii?
Ca ai tu patima asta. Si bineinteles back-upul si SMS-urile nelimitate.
Deci trebuie 4G, deci Digi nu are de toate nici macar in cazul tau care poti sta mult si bine si fara sms si fara net. Si nici nu e cel mai ieftin nici macar in cazul tau.

Ma ofuschez pentru ca nu mi se pare normal roamingul sa nu fie gratis sau limitat si alte cele. Sincer eu ma asteptam de mai multi ani roamingul sa fie gratis cu tot traficul ca in tara, adica nelimitat, asa ar fi corect. Si nu ar strica sa vina ceva lege europeana in sensul asta si reglementat cumva si posibilitatea operatorului de a nu oferi roaming. De back-up si sms-uri nelimitate am nevoie, cam mereu am avut asa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate