Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Lup sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#37
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View PostI2O, on 07 martie 2017 - 14:41, said:

....


Cine spune asta?

....

pai in afara de povesti ... toata lumea .... inclusiv strabunica ta .... stii tu pe cineva care sa stie de om valid atacat de lup? .... nu cred ... in schimb o multime "stiu" ca au fost urmariti ....

tu chiar crezi ca faclia sau bucatile de rochii aprinse au oprit haita hamesita?

#38
GeorgeTG

GeorgeTG

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.03.2017
Ma aflu la munte. Mai exact Valea Doftanei (Langa Campina) nu cred ca e posibil sa fi ajuns aici un sacal.


PS: Pozele nu sunt facute de mine si formatul lor original este posibil sa fie mult mai bun. dar pozele au ajuns prin chat-ul facebookului pana la mine si .. incet incet si-au pierdut din calitate. Voi incerca sa fac rost de cele originale.

Edited by GeorgeTG, 07 March 2017 - 16:08.


#39
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostTarzy, on 07 martie 2017 - 15:23, said:

pai in afara de povesti ... toata lumea .... inclusiv strabunica ta .... stii tu pe cineva care sa stie de om valid atacat de lup? .... nu cred ... in schimb o multime "stiu" ca au fost urmariti ....

tu chiar crezi ca faclia sau bucatile de rochii aprinse au oprit haita hamesita?
1.Acum serios vorbind si logic,aia care au fi murit mancati de lup nu mai au cum sa vorbeasca,mai vorbesc astia care nu au fost,ti-am mai zis faptul a fost confirmat si de mama mea care la momentu asta are 58 de ani si nu ar avea motive sa ma minta la fel cum nu a avut nici strabunica mea,dar ce sa zic,daca tu spui ca ele mint inseamna ca le cunosti mai bine ca mine
2.Da,de cand lumea oamenii sau aparat de jivine cu ajutorul focului

View PostGeorgeTG, on 07 martie 2017 - 16:00, said:

Ma aflu la munte. Mai exact Valea Doftanei (Langa Campina) nu cred ca e posibil sa fi ajuns aici un sacal.


PS: Pozele nu sunt facute de mine si formatul lor original este posibil sa fie mult mai bun. dar pozele au ajuns prin chat-ul facebookului pana la mine si .. incet incet si-au pierdut din calitate. Voi incerca sa fac rost de cele originale.
Sunt sanse mari sa fie un lup mai jigarit si flamand
Eu stau in sibiu intr-un cartier de margine si la cativa chilometrii de oras sunt stane de oi si cand erau ierni aprigi venea lupu pana acolo si de la munte pana la marginea orasului sunt chilometrii seriosi(55)

Edited by I2O, 07 March 2017 - 16:21.


#40
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostGeorgeTG, on 07 martie 2017 - 16:00, said:

Ma aflu la munte. Mai exact Valea Doftanei (Langa Campina) nu cred ca e posibil sa fi ajuns aici un sacal.
PS: Pozele nu sunt facute de mine si formatul lor original este posibil sa fie mult mai bun. dar pozele au ajuns prin chat-ul facebookului pana la mine si .. incet incet si-au pierdut din calitate. Voi incerca sa fac rost de cele originale.

Nu cred ca intra lupul singur, ziua in amiaza mare, in curtile oamenilor, mai degraba noaptea, pe furish...

#41
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View PostI2O, on 07 martie 2017 - 14:41, said:

Nu sunt povesti vericule,femeia aia nu ar fi mintiti nici o data(avea un caracter impecabil cum nu am mai vazut nicaieri,asa ca nu imi spune tu mie ca mintea) si in plus de asta stie si mama mea pentru ca era copila pe vremea aia si mai mergea la ea.
Uneori ramanea fara faclie si isi dadea foc la naframa si bucati din rochie ca sa nu fie atacata de haita

Da nici n-am zis ca a mintit, dar pare ca tu nu intelegi cum functioneaza mintea umana. Ea era sigura ca spune adevarul. In realitate insa cazurile de atacuri sint mult exagerate. Ele exista, lupul in haita mai ataca omul, nu e un iepuras. Dar nici pe departe cu frecventa cu care auzi in povesti.

Uite ce neversimil suna povestea ta: ia da tu foc la o cirpa (lina, probabil), mai ales afara in vint, si vezi cit si cum arde si ce flacara face. Si cit dureaza flacara aia si cum naiba sa sperii lupii cu ea.

View PostASCENDED, on 07 martie 2017 - 09:50, said:

Nu sunt povești.
Atunci așa era(pe la începutul anilor 1900,până la Dej).
Erau păduri multe și mari față de acum,care adăposteau destule jivine,plus că numărul lupilor era destul de mare(față de acum).

Compara cu numarul atacurilor in Alaska si nordul Canadei.Sint vreo 5 din 1940 incoace. Sub 10 de la 1900. Acolo probabil nu sint nici paduri si nici lupi, nu?
Defrisarile masive au inceput in Romania la inceputul anilor 1900. De exemplu Codrii Vlaisiei care acopereau sudul (inclusiv in jurul Bucurestiului) atunci au disparut. Asa ca bunicii nostri nu au apucat cine stie ce paduri.

View PostI2O, on 07 martie 2017 - 16:17, said:

2.Da,de cand lumea oamenii sau aparat de jivine cu ajutorul focului



Nu, oamenii s-au aparat de frica de intuneric intuneric in care parea ca se ascund mii de animale cu ajutorul focului...

Edited by vrajitoruldinoz, 07 March 2017 - 21:24.


#42
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Poate nu ai fost atent,dar era vorba de străbunică!

#43
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostI2O, on 07 martie 2017 - 16:17, said:

Sunt sanse mari sa fie un lup mai jigarit si flamand
Eu stau in sibiu intr-un cartier de margine si la cativa chilometrii de oras sunt stane de oi si cand erau ierni aprigi venea lupu pana acolo si de la munte pana la marginea orasului sunt chilometrii seriosi(55)
Ce sunt??

#44
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Asa e,lupul nu ataca omu si nici nu se teme de foc,sa le spune-ti povesti dinastea la copilasii aia care se joaca zi de zi pe laptop,nu unuia care a mai umblat pe ici pe colo

Edited by I2O, 07 March 2017 - 22:19.


#45
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Nimeni pina acum nu a zis ca lupul nu ataca omul. Dar nu un (1) lup care nu e turbat.
Dar tot nu ne-ai lamurrit cu arsul baticului si cum sperii lupii cu el.

View PostASCENDED, on 07 martie 2017 - 21:27, said:

Poate nu ai fost atent,dar era vorba de străbunică!

Perioada ramine aceeasi. Strabunica era nascuta secolul asta.

Edited by vrajitoruldinoz, 07 March 2017 - 22:43.


#46
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Nu știu la colegul @I2O,dar la mine străbunica s-a născut la începutul anilor 1900.
Deci.....

#47
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
My bad, secolul "asta" se refera evident la secolul 20. Hei, unii mai folosesc inca preturi lei vechi :D

Uite aici o poveste:

https://en.wikipedia...tacks_worldwide

Franta, unde atacurile sint foarte bine documentate, are vreo 7000 de atacuri in vreo 500 de ani, 3000 din ele cu lupi turbati. 15 atacuri pe an in evul mediu. Cind o gripa omora mai multi oameni intr-un singur sat.

#48
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Ideea este că și un singur lup poate ataca om.
Îl pândește până prinde ocazia.
Atacă la beregată,și gata!
Nu trebuie decât să "composteze" carotida.
Că în zilele noastre nu se mai întâmplă,este altă poveste.
Așa și cei loviți de fulger sunt puțini,iar dacă-i împărțim la un număr de ani,rezultă și mai puțini.
Dar asta nu înseamnă că fulgerul(trăsnetul) nu mai omoară omul dacă-l lovește.
Sau hai afară când este furtună cu fulgere.
Că nu prea omoară oameni,nu?

#49
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Eu n-am nici o probelam sa ies afara cind e furtuna cu trasnete, de citeva ori m-am prins in diferiti munti, chiar peste 4000m (desi cel mai aproape traznet de mine a fost in retezat). Doar n-am 4 ani sa ma ascund sub pat. Sint niste precautii pe care le iei si gata.

#50
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Da?
Păi atunci,presupun că ai avea curajul să înoți în mijlocul rechinilor "marele alb".
Sau în ape în care sunt crocodili.

Atacurile au scăzut că lumea a fost mai atentă și s-a ferit mai mult.
Sau în alte cazuri că a scăzut populația unei anumite specii de sălbăticiuni(în cazul nostru a lupilor).
Dar asta nu înseamnă că nu ești în pericol dacă de întâlnești cu lupul flămând și nu ai nici o apărare.

#51
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
In mijlcoul rechinilor se inoata in mod curent. Si da, am inotat si eu pe plaje destule unde sint rechini. Logica ta nu are nici un sens, nimeni nu a spus ca crocodilii nu ataca oamenii si ca trebuie sa inoti cu ei.
Lumea nu  fost mai atenta, ci din contra sint din ce in ce mai multi oameni si din ce in ce mai in inima naturii, in locuri in care inainte nu ajungea nimeni.
Ai citit linkul sau vorbesti tot din povesti din batrini? ca vad ca ai toate cocluziile gata formate, desi sint oameni care si-au dedicat viata studiilor.

#52
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Ok,faci cum dorești.
Eu nu voi risca!

#53
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Cum nu o sa risti?
Nu o sa faci plaja/baie/scufundari/surfing etc in afara Romaniei? Toate oceanele si majoritatea marilor sint pline de rechini. Rechinii periculosi pentru oameni ajung pe riuri si in lacuri foarte adinci in interior.
Nu o sa mergi in padure? Sint lupi si ursi. In unele zone sint grizzly.
Nu o sa urci muntii? Te prinde vremea rea, fulgerele, zapada, grindina etc
Nu o sa conduci masina? faci accident. Asta e cauza cea mai frecventa.

#54
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Unde scrie că este obligatoriu să fac baie în apa cu rechini?
Nu aș intra acolo nici chiar dacă te-aș vede pe tine direct,în RL,că faci baie(înoți) printre ei!

Să nu uit:
Nu am 2 ani,să mă poți "tromboni" ușor,să fac ceva ce ar fi prea riscant.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate