Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Lup sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#19
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Nu e niciun medic veterinar sau vanator in respectiva metropola pe care sa-l intrebi?
Treaba poate fi serioasa, merita sa faci efortul asta. Macar ca sa stai linistit.

#20
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Capturati inamicul din poze si apoi renumarati oile. Pare sacal.

Edited by Klaudio, 07 March 2017 - 09:17.


#21
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Nu știu ce ar putea fi,dar lup nu pare!

Dar ați făcut exact ca-n bancul ăla:
"Uite un OZN(lup-în cazul nostru),
Repede,adu cea mai prostă cameră pe care o avem să-l pozăm!"

#22
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
din pozele minuscule nu pare lup, doar un caine comunitar flamand...
sa stii ca si cainele pofteste la oaie daca o prinde, nu doar lupul :D

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,297
  • Înscris: 07.02.2003

 GeorgeTG, on 07 martie 2017 - 03:35, said:

Daca cineva se pricepe si stie sigur ce e as dorii sa ma lamureasca si pe mine.
Nu am cum sa stiu sigur dar pare un ciobanesc german adica caine-lup. O incercare de imbunatatire a imaginii:

Attached File  lup.jpg   172.36K   101 downloads

Edited by andreic, 07 March 2017 - 09:38.


#24
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
oricum ar fi, faceti sesizare la primarie sa il prinda si sa il inlature de pe domeniul public... nu stii cand o sa pofteasca la un picior de om (si nu numai), si astia au puterea sa faca praf si un adult, un copil n-are nici o sansa de scapare daca e atacat.

 andreic, on 07 martie 2017 - 09:35, said:

Nu am cum sa stiu sigur dar pare un ciobanesc german adica caine-lup.
Poate doar o corcitura... pare prea mic pentru ciobanesc german si nici silueta unuia nu o are.

Edited by rumlegok, 07 March 2017 - 09:40.


#25
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

 I2O, on 07 martie 2017 - 08:53, said:

Strabunica mea statea pe vremuri undeva in camp departe de sat....si mergea numai cu faclie ca altfel o rupeau lupii,chiar si cu faclie ii dadeau roata,asa ca eu zic sa te mai gandesti.

Povesti cu pesti.
Sint rare cazurile de oameni sanatosi si adulti atacati de lupi sanatosi si atunci numai in haita.
E ca la rechini, e plin de povesti marinaresti si pescaresti cu oameni mincati de rechini cind probabil au fost o mina de oameni in ultimii 2000 de ani.
Pericolul real ar putea fi rabia.

Edited by vrajitoruldinoz, 07 March 2017 - 09:44.


#26
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Nu sunt povești.
Atunci așa era(pe la începutul anilor 1900,până la Dej).
Erau păduri multe și mari față de acum,care adăposteau destule jivine,plus că numărul lupilor era destul de mare(față de acum).

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,297
  • Înscris: 07.02.2003
Si culoarea pare sa indice tot un ciobanesc german sau pe aproape, daca era lup trebuia sa fie mai gri.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bmhZ68s0NnE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Ala e un amarat de sacal.

Bine, e totusi un pradator dar nu va ataca oameni.

#29
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Numai bucuresteni pe topicul asta... voi n-ati  vazut niciodata un caine? :))
Mai are si dunga aia alba pe spate, ce lup sau sacal? E doar un caine. :))

#30
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,631
  • Înscris: 28.11.2001

 I2O, on 07 martie 2017 - 08:53, said:

Strabunica mea statea pe vremuri undeva in camp departe de sat....si mergea numai cu faclie ca altfel o rupeau lupii,chiar si cu faclie ii dadeau roata,asa ca eu zic sa te mai gandesti.


pai ... de gandit gandesc mai mereu ... si in plus mai si verific ....

bunica ta facea foarte bine ca isi lua masuri de precautie ... dar totusi in afara basmelor .... lupii nu ataca omul valid, ca urmaresc .... ba chiar ca ar simula atac se mai intampla .... dar atac efectiv nu a avut loc niciodata.

#31
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Pare sa fie sacal.

#32
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

 Tort, on 07 martie 2017 - 11:22, said:

Numai bucuresteni pe topicul asta... voi n-ati  vazut niciodata un caine? Posted Image)
Mai are si dunga aia alba pe spate, ce lup sau sacal? E doar un caine. Posted Image)
E Lupul dacic.

#33
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Lup preistoric, printer ultimele exemplare din rasa sa, e foarte rar, daca il prinzi il poti vinde unor colectionari si cu 1 million de euro.

#34
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 vrajitoruldinoz, on 07 martie 2017 - 09:42, said:

Povesti cu pesti.
Sint rare cazurile de oameni sanatosi si adulti atacati de lupi sanatosi si atunci numai in haita.
E ca la rechini, e plin de povesti marinaresti si pescaresti cu oameni mincati de rechini cind probabil au fost o mina de oameni in ultimii 2000 de ani.
Pericolul real ar putea fi rabia.
Nu sunt povesti vericule,femeia aia nu ar fi mintiti nici o data(avea un caracter impecabil cum nu am mai vazut nicaieri,asa ca nu imi spune tu mie ca mintea) si in plus de asta stie si mama mea pentru ca era copila pe vremea aia si mai mergea la ea.
Uneori ramanea fara faclie si isi dadea foc la naframa si bucati din rochie ca sa nu fie atacata de haita



ps:eu va aspun ca e posibil sa fie si lup...lupii din romania nu sunt chiar foarte masivi in anumite zone ale tarii si unii chiar au culoarea asta roscata.
Uitati aici un exemplu si daca zici ca sa mancat si o oaie creste posibilitatea ca sa fie un lup flamand care a iesit din iarna cu chiu cu vai si se avanta pana aproape de asezari
[ http://greenly.ro/greenly.ro/wp-content/uploads/2014/10/10451689_503938409709466_880933518649509946_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://f.jwwb.nl/public/6/f/d/sarichioi-en/wolf2.large.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 Tarzy, on 07 martie 2017 - 12:20, said:

pai ... de gandit gandesc mai mereu ... si in plus mai si verific ....

bunica ta facea foarte bine ca isi lua masuri de precautie ... dar totusi in afara basmelor .... lupii nu ataca omul valid, ca urmaresc .... ba chiar ca ar simula atac se mai intampla .... dar atac efectiv nu a avut loc niciodata.
Cine spune asta?


ps2:daca ai fi putut sa pui rapid pe filmare si am fi vazut putin mersul lui poate ca ne-am fi dat mai bine seama,lupul are un mers putin diferit fata de caine

Edited by I2O, 07 March 2017 - 14:47.


#35
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Lup din ala ca in prima poza din postul de sus seamana leit cu un caine comunitar pe care il vad zilnic langa supermarket :D

#36
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Sacalul are capul mult mai mic si seamana mai mult cu o vulpe.

Lupul are gatul mai scurt si mai gros. Mai are si picioarele din fata diferite de ale cainelui, insa asta nu putem aprecia din poza.

Ala e un caine boschetar. Aveau si ai mei unul pe la tara, arata cam la fel.

Edited by baliosss, 07 March 2017 - 14:51.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate