Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit eth vs Adap...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Lup sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#73
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View PostMrReason, on 08 martie 2017 - 13:27, said:

In Europa de vest nu prea mai sunt lupi sau ursi, au cam fost exterminati. La noi e plin, ca noi suntem "iubitori" de lighioane periculoase.

Ar fi bine sa fie plin, dar nici pe departe. Am umblat o multime muntii Romaniei, animalele sint foarte rare comparativ cu alte tari. Si n-am vazut nici un lup. Am vazut ursi (pe munte, nu la gunoi sau la camping unde vine la mincare), vulpi, capre neagre, caprioare, iepuri etc dar nici macar o urma de lup.

PS: da, wolves attack dog (doh, pina si maidanezii se ataca intre ei) si 400 de lupi au mincat cai sint o aditie inteligenta unui topic cu un animal care nu se stie ce e.
In Romania cu totul sint citeva mii de lupi cu totul (2-4000), daca ne luam dupa ce spun autoritatile. N-ai de unde sa faci o haita de 400 ca-s imprastiati prin tara.

Edited by vrajitoruldinoz, 08 March 2017 - 20:32.


#74
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
FAQ
http://voices.nation...es-of-the-grey/

#75
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 08 martie 2017 - 20:22, said:


Ar fi bine sa fie plin, dar nici pe departe. Am umblat o multime muntii Romaniei, animalele sint foarte rare comparativ cu alte tari. Si n-am vazut nici un lup. Am vazut ursi (pe munte, nu la gunoi sau la camping unde vine la mincare), vulpi, capre neagre, caprioare, iepuri etc dar nici macar o urma de lup.
Comparativ cu care tari? Germania, Franta? Sau cumva Rusia? Ca avem mai multi lupi decat in toata SUA(>3000)

Nu mersi, din partea mea animalele astea trebuie sa existe doar la zoo. Impreuna cu cainii care ca "adulti" cantaresc mai mult de 5 kg (actually mi-ar placea ca toata specia canidae sa apara doar in carti si documentare ca exctinct species, dar deh..)

#76
Darwin92

Darwin92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 19.01.2017

View PostGeorgeTG, on 07 martie 2017 - 03:35, said:

ideea e in felul urmator, cineva a facut aceste 2 poze si de atunci cam toti suntem si speriati si nelamuriti. Daca cineva se pricepe si stie sigur ce e as dorii sa ma lamureasca si pe mine.  Ma scuzati pentru calitatea destul de slaba a pozelor .

lupul nu vine in sat in mijlocul zilei ,

#77
GeorgeTG

GeorgeTG

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.03.2017

View PostDarwin92, on 08 martie 2017 - 22:43, said:


lupul nu vine in sat in mijlocul zilei ,

Era 7:30 dimineata, Si unii spun ca ar fi turbat, etc. Ideea e ca de atunci nici dracu nu la mai vazut

#78
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Sta la pinda, ascuns undeva, gata sa sara.

:D

View PostMrReason, on 08 martie 2017 - 20:28, said:

Comparativ cu care tari? Germania, Franta? Sau cumva Rusia? Ca avem mai multi lupi decat in toata SUA(>3000)

Nu mersi, din partea mea animalele astea trebuie sa existe doar la zoo. Impreuna cu cainii care ca "adulti" cantaresc mai mult de 5 kg (actually mi-ar placea ca toata specia canidae sa apara doar in carti si documentare ca exctinct species, dar deh..)

Am zis ca animale sint putine in Romania, nu lupi.
Si am zis ca ar fi bine sa fie lupi exact pentru ca sint aproape disparuti din restul lumii. Evident inteleg problemele de convietuire cu oamenii, era o chestie teoretica.
Nici eu nu ma omor dupa ciini (adica imi plac dar daca ar disparea miine n-as simti) dar ei aduc beneficii psihologice proprietarilor, iar unii chiar au nevoie. Evident debandada din Romania cu maindanezi pe strada si ciini cu proprietar care sar pe tine nu este nici pe departe ce ar trebui sa fie.

#79
Darwin92

Darwin92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 19.01.2017

View PostMrReason, on 08 martie 2017 - 20:28, said:

Comparativ cu care tari? Germania, Franta? Sau cumva Rusia? Ca avem mai multi lupi decat in toata SUA(>3000)

Nu mersi, din partea mea animalele astea trebuie sa existe doar la zoo. Impreuna cu cainii care ca "adulti" cantaresc mai mult de 5 kg (actually mi-ar placea ca toata specia canidae sa apara doar in carti si documentare ca exctinct species, dar deh..)

Canidae nu e specie, e familie ..

Quote

Nu mersi, din partea mea animalele astea trebuie sa existe doar la zoo. Impreuna cu cainii care ca "adulti" cantaresc mai mult de 5 kg (actually mi-ar placea ca toata specia canidae sa apara doar in carti si documentare ca exctinct species, dar deh..)

Nu e chiar asa de simpla treaba , sunt niste echilibre in reteaua trofica...

Edited by Darwin92, 08 March 2017 - 23:37.


#80
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostDarwin92, on 08 martie 2017 - 23:35, said:

Canidae nu e specie, e familie ..
Corect, atunci asa sa fie, sa dispara toata familia: lupi, caini, vulpi, samd.

View PostDarwin92, on 08 martie 2017 - 23:35, said:

Nu e chiar asa de simpla treaba , sunt niste echilibre in reteaua trofica...
E chiar asa... si pe noi ne pacaleau cand eram mici ca "lupul e doctorul padurilor" si alte balarii asemenea, ca totul e un "echilibru" si alte vrajeli... iata ca vesticii pot si fara "doctorul padurilor", fara ursi si fara multe alte lighioane periculoase care cica "pastreaza echilbrul"... drept dovada ca-s minciuni toate teoriile cu "echilibrul".

#81
Darwin92

Darwin92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 19.01.2017

View PostMrReason, on 09 martie 2017 - 00:02, said:

Corect, atunci asa sa fie, sa dispara toata familia: lupi, caini, vulpi, samd.


E chiar asa... si pe noi ne pacaleau cand eram mici ca "lupul e doctorul padurilor" si alte balarii asemenea, ca totul e un "echilibru" si alte vrajeli... iata ca vesticii pot si fara "doctorul padurilor", fara ursi si fara multe alte lighioane periculoase care cica "pastreaza echilbrul"... drept dovada ca-s minciuni toate teoriile cu "echilibrul".

numai ca eu nu sunt mic , sunt student la biologie
e multa literatura scrisa pe tema asta, studii de caz , etc

#82
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Nu-s minciuni, dar rolul carbivorelor mari poate fi, macar partial, preluat de om.

#83
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Scuză-mă,ai greșit sau ai scris intenționat?
Că eu nu am auzit de carbivore.
Stiam că sunt doar 3:
Ierbivore(care mănâncă doar plante/vegetație);
Carnivore(care doar carne mănâncă);
Omnivore(care mănâncă și una și alta).

#84
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
b e langa n daca te uiti la tastatura :)

#85
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Știu.
De aceea am întrebat și nu am acuzat.

#86
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostDarwin92, on 09 martie 2017 - 00:20, said:

numai ca eu nu sunt mic , sunt student la biologie
e multa literatura scrisa pe tema asta, studii de caz , etc
Pai da-ne studii de caz sa vedem ce s-a intamplat in vest din cauza ca au vanat aia lupi si ursi pana la disparitie... a venit ciuma bubonica, a fost explozie de rabie sau tuberculoza, a venit invazie de iepuri salbatici purtatori de tot felul de boli napraznice.. ce s-a intamplat? Eu am fost pe-acolo si totul pare OK. Ba din contra, lumea nu trebuie sa aiba si grija animalelor salbatice periculoase cum trebuie sa aiba unii de prin zona brasov si multe alte zone de munte de la noi(fie ca ataca oameni, fie ca ataca alte animale din gospodarii, stani, samd)...

Ce va invata pe voi la biologie despre asta?

Edited by MrReason, 09 March 2017 - 02:07.


#87
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View PostASCENDED, on 09 martie 2017 - 01:50, said:

Știu.
De aceea am întrebat și nu am acuzat.

Foloseste-ti creierul. Nu doare.

View PostMrReason, on 09 martie 2017 - 02:06, said:

Pai da-ne studii de caz sa vedem ce s-a intamplat in vest din cauza ca au vanat aia lupi si ursi pana la disparitie... a venit ciuma bubonica, a fost explozie de rabie sau tuberculoza, a venit invazie de iepuri salbatici purtatori de tot felul de boli napraznice.. ce s-a intamplat? Eu am fost pe-acolo si totul pare OK. Ba din contra, lumea nu trebuie sa aiba si grija animalelor salbatice periculoase cum trebuie sa aiba unii de prin zona brasov si multe alte zone de munte de la noi(fie ca ataca oameni, fie ca ataca alte animale din gospodarii, stani, samd)...

Ce va invata pe voi la biologie despre asta?

Inmultirea necontrolata a ierbivorelor poate fi controlata cu vinatori, capcane etc.
La brasov e prostia umana, in mod normal ursii nu ar trebui sa gaseasca de mincare, containerele ar trebui sa fie inchise si neaccesibile pentru ursi etc. Ursii vin la mincare, nu ca sa se uite la oameni. Daca n-ar fi mincare n-ar veni.
De asemenea autorizatiile de constructie si urbanism ar trebui sa limiteze interferenta omului in natura.

#88
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 09 martie 2017 - 03:51, said:

La brasov e prostia umana, in mod normal ursii nu ar trebui sa gaseasca de mincare, containerele ar trebui sa fie inchise si neaccesibile pentru ursi etc. Ursii vin la mincare, nu ca sa se uite la oameni. Daca n-ar fi mincare n-ar veni.
De asemenea autorizatiile de constructie si urbanism ar trebui sa limiteze interferenta omului in natura.
Protia umana in sensul ca nu a curatat de ursi prea bine zona. Daca nu mai gasesc de mancare in pubele or sa ia oamenii drept mancare. S-a si intamplat. Caci numarul lor depaseste ceea ce le ofera natura de mancare. Inmultirea necontrolata e pana una alta a ursilor si a lupilor.

Doar nu o sa restrangem asezarile umane pentru a face loc ursilor. Prioritatea suntem noi si bunastarea noastra, nu ursii. Cui nu-i convine sa faca o petitie ursilor.

Edited by MrReason, 09 March 2017 - 04:26.


#89
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Ursii nu-s periculosi (sau oricum nu foarte periculosi, atacurrile sint rare) daca nu asociaza oamenii cu mincarea. Problemele apar mereu cind oamenii dau mincare la ursi ori direct ca sa iasa in poza, ori indirect prin gunoaie sau locuri de unde se poate fura miuncarea (rucsac neprotejat etc).

#90
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,765
  • Înscris: 01.10.2002

View Postvrajitoruldinoz, on 08 martie 2017 - 20:22, said:

Ar fi bine sa fie plin, dar nici pe departe. Am umblat o multime muntii Romaniei, animalele sint foarte rare comparativ cu alte tari. Si n-am vazut nici un lup. Am vazut ursi (pe munte, nu la gunoi sau la camping unde vine la mincare), vulpi, capre neagre, caprioare, iepuri etc dar nici macar o urma de lup.
Merg pe munte periodic, am vazut cativa ursi de la distanta, destul de des caprioare, mistreti, iepuri, dar lupi niciodata. Au un respect sanatos pentru om. In schimb mistretii sunt increzuti, au venit de uneori noaptea sa rameze printre corturi fara jena. In zona urbana si in jur pericolul cel mai mare sunt haitele de caini vagaboni (care de altfel ar pune pe fuga imediat orice lup singuratec), am fost incoltit de doua ori de cate o haita cand ma plimbam pe bicicleta, la padure cel mai mare risc e sa dai pestre mistreti cu pui. Sunt foarte agresivi cand se simt amenintati.

Edited by Wotan, 09 March 2017 - 11:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate