Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Lup sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#91
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View PostMrReason, on 08 martie 2017 - 18:40, said:

Asa e, mi-am luat teapa(una mare), recunosc. Esti multumit? Am editat ca era penibila treaba. Posted Image

Asta nu schimba faptul ca lupii pot fi periculosi si ca ataca oameni, iar eu sunt satul de lamentarile "iubitorilor" de animale.

inca o data te intreb .... cate cazuri (in afara de Scufita Rosie) ai auzit tu de om "valid" atacat de lup?



View PostMrReason, on 08 martie 2017 - 20:28, said:

Comparativ cu care tari? Germania, Franta? Sau cumva Rusia? Ca avem mai multi lupi decat in toata SUA(>3000)

Nu mersi, din partea mea animalele astea trebuie sa existe doar la zoo. Impreuna cu cainii care ca "adulti" cantaresc mai mult de 5 kg (actually mi-ar placea ca toata specia canidae sa apara doar in carti si documentare ca exctinct species, dar deh..)

eu as prefera ca cei care nu se impaca cu natura sa stea la zoo sau in alte locatii inchisi si fara posibilitatea de a-si pune gandurile distructive in practica.
Probabil ai motivele tale sa urasti "canidele" .... dar trebuie sa te impaci cu ideea ca tu esti cel "gresit" (si-n consecinta canditat la extinctie)

View PostMrReason, on 09 martie 2017 - 00:02, said:

Corect, atunci asa sa fie, sa dispara toata familia: lupi, caini, vulpi, samd.


E chiar asa... si pe noi ne pacaleau cand eram mici ca "lupul e doctorul padurilor" si alte balarii asemenea, ca totul e un "echilibru" si alte vrajeli... iata ca vesticii pot si fara "doctorul padurilor", fara ursi si fara multe alte lighioane periculoase care cica "pastreaza echilbrul"... drept dovada ca-s minciuni toate teoriile cu "echilibrul".


jalnica "dovada" .... poate ar trebui sa te "pasionezi" si de eforturile depuse de "vestici" pentru reintroducerea "lighioanelor" in zona lor.
Sa distrugi e simplu .... o face orice i.mbecil .... sa construiesti e ceva mai complicat

#92
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostMrReason, on 09 martie 2017 - 00:02, said:

E chiar asa... si pe noi ne pacaleau cand eram mici ca "lupul e doctorul padurilor" si alte balarii asemenea, ca totul e un "echilibru" si alte vrajeli... iata ca vesticii pot si fara "doctorul padurilor", fara ursi si fara multe alte lighioane periculoase care cica "pastreaza echilbrul"... drept dovada ca-s minciuni toate teoriile cu "echilibrul".

Un lucru e cert:

http://www.countryfi...-and-statistics

Fara lupi s-a stricat balanta si sa ajuns la asta:

Quote

50,000: The number of road traffic accidents a year involving deer, which kill 20 people, according to the Deer Initiative and the Highways Agency.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 09 March 2017 - 12:59.


#93
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015
Lupi exista.
Am vazut in 2 cazuri.
Lupii ataca si traiesc in haita.
Da, ataca si omul.

#94
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View PostTsunnnami, on 09 martie 2017 - 13:23, said:

...
Da, ataca si omul.

se poate ceva mai detaliat? unde? cand? ce conditii? .... altfel ... tot basme gen Scufita Rosie

#95
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
https://en.wikipedia...of_wolf_attacks

Daca scoti Asia (india si afghanistan vad ca domina) nu prea exista cazuri incat sa ne speriem

#96
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostTarzy, on 09 martie 2017 - 14:21, said:

se poate ceva mai detaliat? unde? cand? ce conditii? .... altfel ... tot basme gen Scufita Rosie
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bgbs7mnJ9Uc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BDUPr1BOcO8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NnT3_H4Kv2s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gN7btiL2CLs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NRDeZ-0DsAY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
La ultimul clip se vede statura mai mica decat a ciobanescului,si totusi o da parte in parte ;daca doar unul de asta ataca un caine in tarc,crezi ca unei haite i se falfaie de un om cu mainile goale?

Edited by daniMMM, 09 March 2017 - 14:56.


#97
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View PostdaniMMM, on 09 martie 2017 - 14:56, said:

....
La ultimul clip se vede statura mai mica decat a ciobanescului,si totusi o da parte in parte ;daca doar unul de asta ataca un caine in tarc,crezi ca unei haite i se falfaie de un om cu mainile goale?

nu cred .... STIU sigur ca lupul nu va ataca un om valid .... ca ataca caini ... e si normal .... si cainii se ataca intre ei .... ca ataca si pe om daca omul intervine intre caine si lup .... se poate intampla .... dar NICIODATA un lup nu va ataca direct omul.

#98
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
De ce crezi ca nu ar ataca un om cu mainile goale?Nu-i buna carnea?Sau are vreo jena ca porti haine si scoti vreun telefon cu 4G la el?Astea-s animale salbatice,merg pe instinctul burtii.Probabil  ca daca prinzi vreun lup satul si te agiti si urli mai mult ca el,poate renunta pana la urma.Intalneste-te cu o haita flamanda si mai vorbim.Du-te langa un barlog de-al lor,si daca mai apuci,relateaza-ne experienta

#99
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

View PostdaniMMM, on 09 martie 2017 - 15:34, said:

De ce crezi ca nu ar ataca un om cu mainile goale?Nu-i buna carnea?Sau are vreo jena ca porti haine si scoti vreun telefon cu 4G la el?Astea-s animale salbatice,merg pe instinctul burtii.Probabil  ca daca prinzi vreun lup satul si te agiti si urli mai mult ca el,poate renunta pana la urma.Intalneste-te cu o haita flamanda si mai vorbim.Du-te langa un barlog de-al lor,si daca mai apuci,relateaza-ne experienta
Lupul nu ataca decat un om cu analizele la zi. Se protejează si el, ca in ziua de azi sunt multe boli de la E-uri.

#100
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View PostdaniMMM, on 09 martie 2017 - 15:34, said:

De ce crezi ca nu ar ataca un om cu mainile goale?Nu-i buna carnea?Sau are vreo jena ca porti haine si scoti vreun telefon cu 4G la el?Astea-s animale salbatice,merg pe instinctul burtii.Probabil  ca daca prinzi vreun lup satul si te agiti si urli mai mult ca el,poate renunta pana la urma.Intalneste-te cu o haita flamanda si mai vorbim.Du-te langa un barlog de-al lor,si daca mai apuci,relateaza-ne experienta


probabil ptr ca spre deosebire de altii lupul este o fiinta inteligenta .... ataca ceea ce "stie" ca poate invinge.

Eu nu am vazut niciodata lup in salbaticie, dar sunt convins ca am vost vazut de ei in nenumarate ocazii.
Apropierea de barlogul oricarui animal este un act de inconstienta .... dar daca un om este atacat in aceasta situatie (ca se apropie de barlog) consider ca este ceva mai diferita fata de atacul "neprovocat".

Edited by Tarzy, 09 March 2017 - 16:08.


#101
GeorgeTG

GeorgeTG

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.03.2017
Am revenit cu poze mai clare. Cel care la vazut si fotografiat a spus ca sarea toate gardurile de nu el atingea si ca eram cam.. zapacit de cap .

Deci am inteles, poate cobora in sat, poate ataca omul desii au fost cazuri foarte rare, dar cel din poza  este un lup sau doar un caine prost?

Attached Files


Edited by GeorgeTG, 09 March 2017 - 20:03.


#102
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View PostTarzy, on 09 martie 2017 - 15:13, said:

nu cred .... STIU sigur ca lupul nu va ataca un om valid .... ca ataca caini ... e si normal .... si cainii se ataca intre ei .... ca ataca si pe om daca omul intervine intre caine si lup .... se poate intampla .... dar NICIODATA un lup nu va ataca direct omul.

E hai s anu exageram in directia ailalata acum.
Lupul ataca omul, fara nici o indioala. Nu trebuie sa fie turbat. Sint o groaza de studii.
Numai ca numarul de cazul e MULT exagerat. Se intimpla destul de rar chiar in conditiile din evul mediu.
Nu zice nimeni sa te duci la lupi cu carne in mina sa incerci sa ii mingii, dar nu e un pericol serios.
Daca insa e turbat e motiv de ingrijorare mai serioasa.

#103
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostGeorgeTG, on 09 martie 2017 - 19:59, said:

Am revenit cu poze mai clare. Cel care la vazut si fotografiat a spus ca sarea toate gardurile de nu el atingea si ca eram cam.. zapacit de cap .

Deci am inteles, poate cobora in sat, poate ataca omul desii au fost cazuri foarte rare, dar cel din poza  este un lup sau doar un caine prost?
Daca era din fata era mai usor,lupul are ochii oblici,cu toate ca,codoiul ala stufos nu prea pare a fi de caine,dar nimic nu e exclus

#104
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View PostGeorgeTG, on 09 martie 2017 - 19:59, said:

Deci am inteles, poate cobora in sat, poate ataca omul desii au fost cazuri foarte rare, dar cel din poza  este un lup sau doar un caine prost?

Am spus ca seamana cu un coiot.
Coiotii traiesc singuri, nu in haita

#105
urtap

urtap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 01.02.2017
Eu am vazut lup chiar in sat. In sat de munte, cu case rare, mergea pe malul unui parau ce strabate tot satul. Dar nu e de mirare fiindca in zona, ceva mai sus, este un deal impadurit pe care satenii il numesc "Dosul Lupului" (da, stiu ca nu e credibil - impadurit inca!). Sunt povesti, de fapt nu sunt povesti ci chiar realitati despre oameni atacati de lupi. Dar chiar daca aceste cazuri exista sunt chiar mai rare decat a celor de oameni atacati de urs. Iar din cele vreo 3 cazuri povestite din stramosi, unul era cu un lup turbat.

Ce am citit si eu este ca lupii si in general animalele salbatice, fie ele carnivore, se feresc de om. Dar ma gandesc ca s-ar putea ca nu toate animalele sa fi citit acelasi lucru cu mine!

Cat despre haite, de cand s-a dat legea cu limitarea ciobanestilor care pot fi tinuti la stana (legal!), pentru sportivitate, lupii nu mai circula decat in grupuri de maxim 3! Evident ca glumesc! Nu trece sezonul fara ca o stana sau alta sa fie atacata de lupi! Si nu vine 1 sau 3! Vin cu gashca.

#106
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

View PostGeorgeTG, on 07 martie 2017 - 03:35, said:

ideea e in felul urmator, cineva a facut aceste 2 poze si de atunci cam toti suntem si speriati si nelamuriti. Daca cineva se pricepe si stie sigur ce e as dorii sa ma lamureasca si pe mine.  Ma scuzati pentru calitatea destul de slaba a pozelor .
Părerea mea e că e lup. De foarte multe ori unii lupi sînt confundați cu cîinii.

#107
urtap

urtap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 01.02.2017
Si eu zic ca poate fi lup. Dupa nuantele blanii, bot, coada si picioare.

#108
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In proportie de 90% eu zic ca este lup:

https://www.google.r...DJgatDcTxQTlOM:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate