Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta
 The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...
 2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...
 

Nokia 5

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
422 replies to this topic

#235
bogdanvso

bogdanvso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 24.07.2017
Rahat de telefon v-am zis eu că merge greu ori de la soft ori cine știe ce naibi are de merge așa infect ,i-am dat o mie de resetări degeaba se pare că și Nokia 6 are aceleasi probleme cu lagu foarte mare in orice aplicație degeaba ne dau ei 100 de updaturi la zi daca telefonul merge infect chiar idioti o sa le scriu maine pe chat

Edited by bogdanvso, 20 February 2018 - 19:23.


#236
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
probabil sunt si cu defecte. nu va mai chinuiti cu ele, mergeti la garantie.

#237
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postbogdanvso, on 20 februarie 2018 - 19:21, said:

Rahat de telefon v-am zis eu că merge greu ori de la soft ori cine știe ce naibi are de merge așa infect ,i-am dat o mie de resetări degeaba se pare că și Nokia 6 are aceleasi probleme cu lagu foarte mare in orice aplicație degeaba ne dau ei 100 de updaturi la zi daca telefonul merge infect chiar idioti o sa le scriu maine pe chat

View PostCGDBZ, on 20 februarie 2018 - 09:08, said:

Cum va merge telefonul cu Oreo ? Al meu parca se misca cam incet, cel putin aplicatia My Vodafone imi merge destul de greu.
Acum de unde se sterge memoria cache ?

View Postpastel3005, on 20 februarie 2018 - 19:04, said:

vezi pe youtube exact cum se face. trebuie apasate doar putin butoanele.
resetul din soft l-ai incercat?

Formatati partitia de Cache astfel

1. Opriti telefonul.
2. Tineti apasat Power + Volume Up pana apare un meniu
3. Selectati Recovery Mode
4. Cand apare robotelul cu "No Command", Apasati butonul Power, apoi, scurt,Volume Up
5. Din meniu aleget "Wipe Cache Partition"
6. Dupa ce se termina formatarea (practi, instant), Reboot Now

Puteti da cate resetari vreti, daca nu stergeti partitia de cache, va va merge la fel de greu, iar stergerea cache-ului din aplicatii nu este totuna cu stergerea cache-ului sistemului de operare.

Edited by Extinct, 20 February 2018 - 22:03.


#238
bogdanvso

bogdanvso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 24.07.2017

View PostExtinct, on 20 februarie 2018 - 22:02, said:





Formatati partitia de Cache astfel

1. Opriti telefonul.
2. Tineti apasat Power + Volume Up pana apare un meniu
3. Selectati Recovery Mode
4. Cand apare robotelul cu "No Command", Apasati butonul Power, apoi, scurt,Volume Up
5. Din meniu aleget "Wipe Cache Partition"
6. Dupa ce se termina formatarea (practi, instant), Reboot Now

Puteti da cate resetari vreti, daca nu stergeti partitia de cache, va va merge la fel de greu, iar stergerea cache-ului din aplicatii nu este totuna cu stergerea cache-ului sistemului de operare.

Omule cred că nu ai înțeles am făcut și chestia asta de 2 ori altceva? nu mi-o lua în nume ume de rău dar rahatul ăsta de telefon numit Nokia 5 are ceva acuma serios nu sunt singurul care se plânge ,am p8lite spart julit căzături de 3 ani și ceva cu android 6 dar vreau sa zic că merge foarte bine pe lângă acest Nokia 5 cu oreo pe el oricum mergea la fel de prost și cu android 7.1.2

#239
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,039
  • Înscris: 29.06.2011
Nu merge la mine, la punctul 2 nu apare nici-un meniu, apare Android, vibreaza, dispare Android si apoi iat apare, vibreaza si o tine tot asa. Am tinut cateva minute.

#240
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostCGDBZ, on 20 februarie 2018 - 23:28, said:

Nu merge la mine, la punctul 2 nu apare nici-un meniu, apare Android, vibreaza, dispare Android si apoi iat apare, vibreaza si o tine tot asa. Am tinut cateva minute.

Apesi prea mult pe butonul de power. Apasa scurt si, in timp ce tii apasat apesi butonul volume up.

View Postbogdanvso, on 20 februarie 2018 - 22:37, said:



Omule cred că nu ai Ăźnțeles am făcut și chestia asta de 2 ori altceva? nu mi-o lua Ăźn nume ume de rău dar rahatul ăsta de telefon numit Nokia 5 are ceva acuma serios nu sunt singurul care se plĂąnge ,am p8lite spart julit căzături de 3 ani și ceva cu android 6 dar vreau sa zic că merge foarte bine pe lĂąngă acest Nokia 5 cu oreo pe el oricum mergea la fel de prost și cu android 7.1.2

Ai dat Wipe Cache Partition sau ai dat restore Factory Defaults?

In alta ordine de idei, pe un telefon milt mai slab decat ale voastre, dar tot cu Android curat, dezactivarea accesului la microfon pentru Facebook, Google Now, Facebook Messenger, Chrome, Maps etc., a facut minuni.

Edited by Extinct, 20 February 2018 - 23:59.


#241
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,039
  • Înscris: 29.06.2011
Am reusit pana la urma dar la pasul 2 am facut asa: am pus telefonul la incarcat, cand a aparut imaginea cu bateria ca se incarca (apare dupa "powered by ANDROID")am apasat Power + Volume Up pana apare iar imaginea cu "powered by ANDROID" apoi am  eliberat butonul Power si mi-a aparut robotelul cu "No Command". Am eliberat si butonul Volume Up si am urmat pasii de la 4.
Practic am facut cam ca aici :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nQ-b_WOtIOk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
cu eceptia ca la mine mi-a aparut robotelul cu "No Command" in loc de meniul Recovery.

#242
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostCGDBZ, on 21 februarie 2018 - 00:07, said:

cu eceptia ca la mine mi-a aparut robotelul cu "No Command" in loc de meniul Recovery.

Repet:
In momentul in care iti apare robotelul cu "No Command", Apasa scurt Power, apoi, scurt, VolumeUp in timp ce tii apasat si butonul Power, Tu te-ai oprit inainte sa intri in meniu.

A, si mai e ceva: telefonul nu trebuie sa fie neaparat pus la incarcat.

Edited by Extinct, 21 February 2018 - 07:34.


#243
Alexu2001

Alexu2001

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.10.2015
Da, din soft am reușit. Voiam hard reset.

#244
Alexu2001

Alexu2001

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.10.2015
Din păcate și după hard reset (mulțumesc pentru îndrumări) telefonul se mișcă foarte greu. Îl compar cu un Huawei Nova care pare rachetă pe lângă asta :-)
Am două aplicații instalate, nu am dezinstalat nimic din cele cu care a venit. Fiind telefon de munca, nu o sa il trimit în garanție, sper ca in viitor un update sa mai "strângă" puțin suruburile. Seară faină!

#245
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
De cat sa-ti mananci nervii, poate ar fi mai bine sa-l trimiti totusi la garantie

#246
buRn4media

buRn4media

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 09.06.2014

View PostCGDBZ, on 10 ianuarie 2018 - 01:33, said:

Nu-mi place cum vine deoarece ramane destul de mult loc pe lateral si este cam groasa, folia este subtire si vine mai bine(cel putin mie imi place mai mult). Nu gasesc deloc o aplicatie pentru inchis telefonul. Cred ca am incercat cel putin 10 si la toate dupa ce deblochez cu amprenta imi cere si codul.
incearca lock screen tools,ia l de pe google,in play ni se mai gaseste.are icon un lacat desfacut

#247
buRn4media

buRn4media

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 09.06.2014
Doar ce am luat un Nokia 5.toate bune și frumoase până am instalat Facebook.cand intra imediat in app ,când stă cate 5,6 secunde până îl deschide.ma enervează rău,așa că luni îl dau retur și mă întorc la redmi note 4.supernova pe lângă pocnitoarea de nokia

#248
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Ma faci sa rad, ai cumparat telefon de buget spre mid range si ai asteptari de flagship.
De la Nokia 3 in sus or sa intre in programul Android One, ceea ce presupune updateuri de securitate lunare pentru 3 ani si Android P. Iar Nokia 1 si 2 intra in Android Go.
https://www.gsmarena...-news-29796.php

#249
buRn4media

buRn4media

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 09.06.2014
Razi cat vrei și eu am ras când un Allview v1 viper l de 3 ani se mișcă mai bine ca asta.si nu este nici octacore ,nici cu snapdragon.si nou l am luat cu 350 ron.nu mă așteptam să zboare ,dar nici sa agate atât de evident

#250
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Pai si atunci de ce cumperi petarde d-astea care nu suporta Facebook?? Baga mare cu Allview si alte chestii chinezesti renumite.
De regula, atunci cand iti cumperi ceva, indiferent ca e telefon sau masina de spalat, faci un minim de research.
Nokia asta de l-ai cumparat tu, se adreseaza unei anumite tinte de populație. Tu nu faci parte din aceea categorie. Asa ca ar trebui sa te uiti la device-uri construite in jurul social media.
Sau, daca vrei neaparat brandul respectiv, sa iei ceva minim mid-range.
Nu exista ieftin si bun. Exista cea mai buna valoare din pct de vedere economic. Adica pui in balanta nevoile tale reale si pretul cerut.

#251
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
mie imi merge si facebook-ul bine. evident, nu deschide instant, ca nu are 4 gb de ram, dar e ok. max 2 secunde.
daca il lasi in fundal, e mai rapid un pic.
inca nu a agatat nicaieri, merge uns.
e drept ca in afara de facebook, candy crash, mail, messenger, tapatalk, aplicatie de barcode, altceva nu am incarcat.
la cei la care le merge mai greu, incercati sa dezactivati animatiile din developer mode. va mai usura softul.

#252
Alexu2001

Alexu2001

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.10.2015
Revin cu un update după ce am dat wipe cache plus update la Android Oreo. Se mișcă mult mult mai OK acum, nu stiu care a fost buba. Bateria tine la fel. Pe partea de semnal nu am văzut nicio diferență.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate