Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Strazile cu piatra cubica din orase

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
Tocmai citeam acest articol:

Toți cei interesați sunt așteptați miercuri, 1 martie, la sediul Primăriei Timișoara, pentru a le spune specialiștilor primăriei dacă sunt sau nu de acord cu scoaterea pietrei cubice de pe străzi și asfaltarea acestora.
Vă reamintim, municipalitatea a fost acționată în instanță de către Asociația Culturală „Salvați Patrimoniul Timișoarei”, care a cerut suspendarea hotărârii, motivând că „zonele istorice pierd masiv din imagine odată cu înlocuirea pavimentului cu covor asfaltic. A decoperta străzile în cauză și a le lipsi de imaginea deja încetățenită a pavajului din piatră cubică reprezintă știrbirea identității istorice a zonei și implicit a orașului”.
Demersului asociației s-au alăturat alți doi timișoreni – Gabriel Tușinean și Victor Popovici, dar și Asociația Peisagiștilor din România, filiala Vest. În septembrie anul trecut, Tribunalul Timiș a admis acțiunea și a dispus suspendarea HCL privind studiul de fezabilitate până la soluționarea definitivă a cauzei. Juriștii primăriei au făcut recurs, iar instanța se va pronunța în 6 martie.
Până una alta, pe site-ul primăriei a apărut un proiect nou de hotărâre pentru studiul de fezabilitate, identic însă cu cel vechi. Se propune reabilitarea a 14 străzi cu piatră cubică, prin asfaltare, valoarea estimată a lucrărilor ridicându-se la 14,5 milioane de lei, adică peste 3 milioane de euro.


Eu as dori sa se scoata toata piatra cubica din orase, acolo unde circula masinile. Nu mi-au placut niciodata. In afara de zonele pietonale, strazile cu piatra cubica sunt ca pixul. Voi ce parere aveti?

#2
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

View PostBursul, on 24 februarie 2017 - 15:02, said:

Tocmai citeam acest articol:

Toți cei interesați sunt așteptați miercuri, 1 martie, la sediul Primăriei Timișoara, pentru a le spune specialiștilor primăriei dacă sunt sau nu de acord cu scoaterea pietrei cubice de pe străzi și asfaltarea acestora.
Vă reamintim, municipalitatea a fost acționată în instanță de către Asociația Culturală „Salvați Patrimoniul Timișoarei”, care a cerut suspendarea hotărârii, motivând că „zonele istorice pierd masiv din imagine odată cu înlocuirea pavimentului cu covor asfaltic. A decoperta străzile în cauză și a le lipsi de imaginea deja încetățenită a pavajului din piatră cubică reprezintă știrbirea identității istorice a zonei și implicit a orașului”.
Demersului asociației s-au alăturat alți doi timișoreni – Gabriel Tușinean și Victor Popovici, dar și Asociația Peisagiștilor din România, filiala Vest. În septembrie anul trecut, Tribunalul Timiș a admis acțiunea și a dispus suspendarea HCL privind studiul de fezabilitate până la soluționarea definitivă a cauzei. Juriștii primăriei au făcut recurs, iar instanța se va pronunța în 6 martie.
Până una alta, pe site-ul primăriei a apărut un proiect nou de hotărâre pentru studiul de fezabilitate, identic însă cu cel vechi. Se propune reabilitarea a 14 străzi cu piatră cubică, prin asfaltare, valoarea estimată a lucrărilor ridicându-se la 14,5 milioane de lei, adică peste 3 milioane de euro.


Eu as dori sa se scoata toata piatra cubica din orase, acolo unde circula masinile. Nu mi-au placut niciodata. In afara de zonele pietonale, strazile cu piatra cubica sunt ca pixul. Voi ce parere aveti?

parerea mea e ca lumea ar trebui sa-si mai dea jos curul din masina.

nu e normal sa strici imaginea unor orase cu caracter istoric si iz medieval doar fiindca unora le e lene sa mearga pe jos.

Edited by takillya, 24 February 2017 - 15:12.


#3
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Da.

În plus, aluneca ca naiba pe ploaie, frânezi în zeci de metri.

#4
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
scoasa TOATAAAAA si pusa alta piatra cubica cu rosturi mici
astfel incat sa nu scape "tocu" sau sa nu ma zdruncine daca merg cu tronineta (daca este zona pietonala!)

#5
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

View PostBursul, on 24 februarie 2017 - 15:02, said:

strazile cu piatra cubica sunt ca pixul

Posted Image ce a vrut autorul sa spuna??

In alta ordine de idei, la noi nu se ocupa nimeni de piatra cubica pentru ca nu-s in stare. Nu-s ei in stare sa aduca la nivel niste amarate de guri de canal. Plus, sacalii abia asteapta sa scoata piatra cubica s-o faca pierduta,

#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View PostBursul, on 24 februarie 2017 - 15:02, said:

Eu as dori sa se scoata toata piatra cubica din orase, acolo unde circula masinile. Nu mi-au placut niciodata. In afara de zonele pietonale, strazile cu piatra cubica sunt ca pixul. Voi ce parere aveti?
Eu as interzice mersul masinilor acolo unde este piatra cubica, e un pic mai iefin, si pe termen lung ajuta la mediu.

#7
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Ce frumos era pe unele bulevarde din Bucureşti cu piatră cubică    :(

#8
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Daca scoate piatra cubica sa puna nisip ( ca la plaja ) nu sa asfalteze , si sa inchida circulatia cu masini .
La ce " calitate " are asfaltul , ar trebui sa puna piatra cubica peste tot ..

Edited by cobi1, 24 February 2017 - 15:16.


#9
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostBursul, on 24 februarie 2017 - 15:02, said:

...Eu as dori sa se scoata toata piatra cubica din orase, acolo unde circula masinile...In afara de zonele pietonale, strazile cu piatra cubica sunt ca pixul. Voi ce parere aveti?

View Posttakillya, on 24 februarie 2017 - 15:11, said:

...nu e normal sa strici imaginea unor orase cu caracter istoric si iz medieval doar fiindca unora le e lene sa mearga pe jos.
Ziua bună babo, crăstăveți drago...
Păi nu zice clar bursu' în enunțul întrebării că nu la acele zone pietonale se referă?

#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View Postdjl, on 24 februarie 2017 - 15:14, said:

Ce frumos era pe unele bulevarde din Bucureşti cu piatră cubică Posted Image
un om care ma intelege.
pentru cei care nu stiu la ce ne referim  (poza e din Iasi)
http://novaapollonia...l-controversat/

#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
In afara de Romania nu imi aduc aminte sa fi circulat vreodata intr-un oras european pe piatra cubica. Intrebarea este ce rost are piatra cubica pe post de autososea, cand are doar dezavantaje. Aluneca la ploaie, se strica la greutate, nu este ok pentru masini, trebuie reparata constant.

Piatra cubica sa ramana pe drumuri pietonale sau zone pietonale, dar nu pe sosea.

#12
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Cum preferati , 1 sau 2 ?

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   505.35K   153 downloads
  • Attached File  2.JPG   42.6K   160 downloads


#13
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
Poate nu stiati, dar romania exporta piatra cubica . Multa .

#14
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@cobi1:
Photo doi zonă pietonală, photo unu reparat.

Edited by scaiba, 24 February 2017 - 15:25.


#15
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016

View PostMarianG, on 24 februarie 2017 - 15:16, said:

un om care ma intelege.
pentru cei care nu stiu la ce ne referim  (poza e din Iasi)
http://novaapollonia...l-controversat/
Pai si cu ele ce facemPosted Image
https://www.google.r...sHEKphKy_39WGM:

#16
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostClaudiu998, on 24 februarie 2017 - 15:25, said:

Le dotam cu balerini ..

Attached Files

  • Attached File  3.jpg   84.17K   7 downloads


#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View PostClaudiu998, on 24 februarie 2017 - 15:25, said:

Le educam să meargă la sol.

#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View PostBursul, on 24 februarie 2017 - 15:02, said:

Tocmai citeam acest articol:

Toți cei interesați sunt așteptați miercuri, 1 martie, la sediul Primăriei Timișoara, pentru a le spune specialiștilor primăriei dacă sunt sau nu de acord cu scoaterea pietrei cubice de pe străzi și asfaltarea acestora.
Vă reamintim, municipalitatea a fost acționată în instanță de către Asociația Culturală „Salvați Patrimoniul Timișoarei”, care a cerut suspendarea hotărârii, motivând că „zonele istorice pierd masiv din imagine odată cu înlocuirea pavimentului cu covor asfaltic. A decoperta străzile în cauză și a le lipsi de imaginea deja încetățenită a pavajului din piatră cubică reprezintă știrbirea identității istorice a zonei și implicit a orașului”.
Demersului asociației s-au alăturat alți doi timișoreni – Gabriel Tușinean și Victor Popovici, dar și Asociația Peisagiștilor din România, filiala Vest. În septembrie anul trecut, Tribunalul Timiș a admis acțiunea și a dispus suspendarea HCL privind studiul de fezabilitate până la soluționarea definitivă a cauzei. Juriștii primăriei au făcut recurs, iar instanța se va pronunța în 6 martie.
Până una alta, pe site-ul primăriei a apărut un proiect nou de hotărâre pentru studiul de fezabilitate, identic însă cu cel vechi. Se propune reabilitarea a 14 străzi cu piatră cubică, prin asfaltare, valoarea estimată a lucrărilor ridicându-se la 14,5 milioane de lei, adică peste 3 milioane de euro.


Eu as dori sa se scoata toata piatra cubica din orase, acolo unde circula masinile. Nu mi-au placut niciodata. In afara de zonele pietonale, strazile cu piatra cubica sunt ca pixul. Voi ce parere aveti?

Se rezolva zgomotul masinilor interzicand accesul acestora in oras.
Sa fie permisa circulatia doar pt autovehicule cu minim 12 persoane la bord, jante de minim 21", si anvelope cu talie inalta si presiune moderata @ viteza mica/legala.
Soferii care merg doar cu 10 pasageri plus soferul, in loc de minim 11 plus soferul, sa ramana fara carnet 5 ani.
Valabil si pt taxi.
Sa interzica motoarele pe combustie si la cele permise ( minim 12 persoane la bord)
Sa ramana metrou, autobuze electrice, maxi-taxi electrice, biciclete si perpedes.
Interzis parcatul masinilor pe strada, pe alei - amenda 10000 lei si suspendat permisul minim 1 an.
Interzis parcatul masinilor pe trotuar (atentat la viata prin imprdenta) - luat permisul definitiv.

Edited by loock, 24 February 2017 - 15:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate