Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 

21th Iuliu Maniu15G

- - - - -
  • Please log in to reply
442 replies to this topic

#361
xycalin

xycalin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.11.2018
A semnat cineva contractul de vanzare-cumparare pentru apartamentele din 21 Residence - Bdul Iuliu Maniu, nr. 15H, blocurile C3,C4,C5 ?

#362
xycalina

xycalina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.11.2018
Vreau sa cumpar un apartament cu 2 camere din faza 2. La showroom mi s-a spus ca nu mai sunt ap cu 2 camere de vanzare la etaje intermediare, dar am gasit o persoana fizica care vrea sa-l vanda. Persoana care vrea sa-l vanda a zis ca nu isi mai poate face credit pentru ca pretul este prea mare pentru veniturile sale. Mi-a dat tot felul de informatii mai mult sau mai putin obiective, dar am zis ca cel mai bine este sa intreb aici pe forum direct persoanele care deja locuiesc in complex si care sunt mai obiective, avand in vedere ca nu vor sa vanda ceva urgent ca pers fizica cu care sunt in negocieri.

Am urmatoarele intrebari:

1. Pretul final va fi conform masuratorilor de la receptia apartamentului sau va fi un pret impus de dezvoltator indiferent de cati mp are apartamentul? Pers fizica mi-a zis ca pretul e pe mp si ca masuratorile coincid cu realitatea.
2. Am inteles de pe forumul acesta ca se plateste o taxa lunara timp de 2 ani si ca nu se poate negocia pretul acelei taxe. Ce este inclus in acea taxa? E doar o taxa (cost suplimentar pentru achizitia apartamentului) sau sunt servicii prevazute clar, identificate fiecare cu un procent de valoare din taxa? Cat e acesta taxa pentru cei care ati semnat deja?
3. Asociatia de proprietari este constituita deja pentru faza 1? Presedintele asociatie este OK, in sensul ca urmareste daca toate serviciile sunt prestate conform contractelor incheiate? Exista o politica de reducere de costuri, se fac sedinte pentru alegerea celei mai bune oferte in vederea contractarii unui furnizor? Exista transparenta in ceea ce priveste banii dvs?
4. Avand in vedere ca a trecut 1 an de cand s-au dat in folosinta primele blocuri din faza 1, mai sunt multi proprietari care nu s-au mutat? Stiti cumva motivul pentru care lumea evita sa se mute?  
5. Furnizorii contractati de Asociatia de proprietari isi respecta obligatiile din contract si ofera servicii de calitate sau se bazeaza pe clauze din contract care le permit sa va ia banii fara sa raspunda pentru ceea ce presteaza?
6. Sunteti multumiti de serviciile pe care le platiti lunar pentru intretinerea complexului?
7. In ultimele luni au fost probleme in complex cu utilitatile (sistarea apei, pene de curent, sistare gaze din motive imputabile dezvoltatorului)?
8. S-a facut predarea spatiilor comune fara sa existe observatii sau in cazul in care au existat observatii acestea au fost remediate imediat de dezvoltator?
9. Exista clauze care ar putea fi considerate abuzive in contractul incheiat intre dezvoltator si dvs? Care sunt acelea?
10. Daca inchei contractul luna aceasta pot sa ma mut deja? Adica receptia se face inainte sa fie utilitatile trase sau dupa? S-a mutat cineva in blocurile din faza 2?
11. Exista o statie de betoane langa complex care este functionala si in acest moment cauzand o poluare intensa?
12. Va exista o parcare privata in complex si vor fi persoane straine care se vor plimba oricand si la orice ora prin complex?
12. Cat este intretinerea pentru spatiile comune lunar?

Am nevoie de o parere obiectiva de la cei care stau in acest complex si care au informatii sigure. As vrea ca userii fake si cei de la vanzari sa nu imi raspunda deoarece vor avea probabil raspunsuri subiective.

Multumesc!

#363
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 04.09.2008

 xycalina, on 11 noiembrie 2018 - 01:13, said:

1. Pretul final va fi conform masuratorilor de la receptia apartamentului sau va fi un pret impus de dezvoltator indiferent de cati mp are apartamentul? Pers fizica mi-a zis ca pretul e pe mp si ca masuratorile coincid cu realitatea.

Masuratorile la orice complex trebuie sa iasa sensibil ca procent din ce se promitea initial ca sa se ajusteze pretul (5% mi se pare ca e la 21Residence). Nu am auzit sa se fi intamplat la 21Residence (=sa aibe eroare >5%, acu ca e mai mic cu 2% poti sa te astepti).

 xycalina, on 11 noiembrie 2018 - 01:13, said:

2. Am inteles de pe forumul acesta ca se plateste o taxa lunara timp de 2 ani si ca nu se poate negocia pretul acelei taxe. Ce este inclus in acea taxa? E doar o taxa (cost suplimentar pentru achizitia apartamentului) sau sunt servicii prevazute clar, identificate fiecare cu un procent de valoare din taxa? Cat e acesta taxa pentru cei care ati semnat deja?
5. Furnizorii contractati de Asociatia de proprietari isi respecta obligatiile din contract si ofera servicii de calitate sau se bazeaza pe clauze din contract care le permit sa va ia banii fara sa raspunda pentru ceea ce presteaza?
6. Sunteti multumiti de serviciile pe care le platiti lunar pentru intretinerea complexului?
12. Cat este intretinerea pentru spatiile comune lunar?

Taxa este pentru administrarea spatiilor comune si e undeva la 20-24eur ptr 2 camera/luna. E cu dus si intors calitatea serviciilor, clar se poate mai bine si sunt multe plangeri pe grupul de facebook - dar nu e nici dezastru total.

 xycalina, on 11 noiembrie 2018 - 01:13, said:

3. Asociatia de proprietari este constituita deja pentru faza 1? Presedintele asociatie este OK, in sensul ca urmareste daca toate serviciile sunt prestate conform contractelor incheiate? Exista o politica de reducere de costuri, se fac sedinte pentru alegerea celei mai bune oferte in vederea contractarii unui furnizor? Exista transparenta in ceea ce priveste banii dvs?
4. Avand in vedere ca a trecut 1 an de cand s-au dat in folosinta primele blocuri din faza 1, mai sunt multi proprietari care nu s-au mutat? Stiti cumva motivul pentru care lumea evita sa se mute?

Asociatia e constituita si oamenii par ok/interesati sa faca sa iasa ok, dar evident fiind multa lume exista tot timpul si nemultumiti/scandaluri ici/colo.
Un numar insemnat de apartamente sunt si pentru inchiriat iar blocurile din faza 1 nu au nici 1 an de cand au fost date in folosire.

 xycalina, on 11 noiembrie 2018 - 01:13, said:

9. Exista clauze care ar putea fi considerate abuzive in contractul incheiat intre dezvoltator si dvs? Care sunt acelea?
10. Daca inchei contractul luna aceasta pot sa ma mut deja? Adica receptia se face inainte sa fie utilitatile trase sau dupa? S-a mutat cineva in blocurile din faza 2?
11. Exista o statie de betoane langa complex care este functionala si in acest moment cauzand o poluare intensa?

Nu stiu de clauze exagerate, nimic iesit din comun fata de alte complexe. Daca faci receptia ar trebui sa ai toate utilitatile functionale. Intreaba insa mai ales in stadiul asta in care abia se da C3 in folosire.
Exista o statie de betoane fix langa complex, langa C5 si una la vreo 50m de complex. Aia de langa C5 o sa dispara, de cealalta nu stiu.

 xycalina, on 11 noiembrie 2018 - 01:13, said:

12. Va exista o parcare privata in complex si vor fi persoane straine care se vor plimba oricand si la orice ora prin complex?

Din ce se vehiculeaza pe grup, ar parea ca da. Nu pot sa zic sigur, dar s-a scris la un moment dat ca o parte din parcari o sa fie rezervate pentru cladirea de birouri care se va face in locul cladirii de vanzari. Din nou doar cei de la vanzari ar putea sa confirme daca e reala stirea sau nu.

#364
xycalin

xycalin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.11.2018

 greywolfact, on 11 noiembrie 2018 - 16:23, said:



Masuratorile la orice complex trebuie sa iasa sensibil ca procent din ce se promitea initial ca sa se ajusteze pretul (5% mi se pare ca e la 21Residence). Nu am auzit sa se fi intamplat la 21Residence (=sa aibe eroare >5%, acu ca e mai mic cu 2% poti sa te astepti).



Taxa este pentru administrarea spatiilor comune si e undeva la 20-24eur ptr 2 camera/luna. E cu dus si intors calitatea serviciilor, clar se poate mai bine si sunt multe plangeri pe grupul de facebook - dar nu e nici dezastru total.



Asociatia e constituita si oamenii par ok/interesati sa faca sa iasa ok, dar evident fiind multa lume exista tot timpul si nemultumiti/scandaluri ici/colo.
Un numar insemnat de apartamente sunt si pentru inchiriat iar blocurile din faza 1 nu au nici 1 an de cand au fost date in folosire.



Nu stiu de clauze exagerate, nimic iesit din comun fata de alte complexe. Daca faci receptia ar trebui sa ai toate utilitatile functionale. Intreaba insa mai ales in stadiul asta in care abia se da C3 in folosire.
Exista o statie de betoane fix langa complex, langa C5 si una la vreo 50m de complex. Aia de langa C5 o sa dispara, de cealalta nu stiu.



Din ce se vehiculeaza pe grup, ar parea ca da. Nu pot sa zic sigur, dar s-a scris la un moment dat ca o parte din parcari o sa fie rezervate pentru cladirea de birouri care se va face in locul cladirii de vanzari. Din nou doar cei de la vanzari ar putea sa confirme daca e reala stirea sau nu.

Am solicitat draftul de contract de vanzare-cumparare si este plin de clauze abuzive, cel putin pt. blocurile C3, C4 si C5 la care urmeaza vanzarile finale..
Le-am spus ca in cazul in care utilitățile nu o sa fie funcționale in apartament , o sa specific asta in PV de predare-primire iar unul de la vanzari mi-a spus cu tupeu ca nu o sa fie trecut nimic in PV  de predare-primire fiindca trebuie sa fie "curat" si cu siguranta gazele nu o sa fie trase in apartament pana la recepție.


Edited by xycalin, 11 November 2018 - 21:25.


#365
sebigeanina

sebigeanina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.02.2010

 xycalin, on 11 noiembrie 2018 - 21:02, said:

Am solicitat draftul de contract de vanzare-cumparare si este plin de clauze abuzive, cel putin pt. blocurile C3, C4 si C5 la care urmeaza vanzarile finale..
Le-am spus ca in cazul in care utilitățile nu o sa fie funcționale in apartament , o sa specific asta in PV de predare-primire iar unul de la vanzari mi-a spus cu tupeu ca nu o sa fie trecut nimic in PV  de predare-primire fiindca trebuie sa fie "curat" si cu siguranta gazele nu o sa fie trase in apartament pana la recepție.
Salut ,eu am rezervat in C3 un apartament  de 2 camere cu parcare inclusa la subteran si ieri am trecut prin zona pentru a vedea stadiul lucrarilor . Am rezervat un loc de parcare la -2 deoarece atunci cand au inceput sa se faca repartizarea lor au spus ca parcarea de la -1 din C3 este in totalitate rezervata cladirii de birouri  ce se va construi in fata complexului . Dupa ce am vizionat exteriorul am intrat si la interior si am coborat la parcare la -2 pentru a o vedea efectiv cum arata pentru ca la repartizare am avut de ales locul doar de pe schita . Inca se lucreaza la parcare la finisaje plus partea de instalatii electrice ,ce pot sa spun la prima impresie e ca mi-a placut faptul cum sant compartimentate .planseul este undeva cu aproximatie la 4-5 m . Nu iti da impresia de inghesuit ca la parcarea supraterana ,aici spatiile sant mai mari .

Edited by sebigeanina, 12 November 2018 - 10:43.


#366
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 04.09.2008

 xycalin, on 11 noiembrie 2018 - 21:02, said:

Am solicitat draftul de contract de vanzare-cumparare si este plin de clauze abuzive, cel putin pt. blocurile C3, C4 si C5 la care urmeaza vanzarile finale..

Hai sa reformulez altfel, fata de contractele de la Granvia si BabaNovac nu am remarcat nimic iesit din comun. Sau in alte cuvinte nu stiu cum arata un contract de vanzare la imobil nou fara clauze "abuzive". Din cele 3 doar Granvia te lasa foarte putin sa schimbi contractul, dar chestii marunte.

 xycalin, on 11 noiembrie 2018 - 21:02, said:

... unul de la vanzari mi-a spus cu tupeu ca nu o sa fie trecut nimic in PV  de predare-primire fiindca trebuie sa fie "curat" si cu siguranta gazele nu o sa fie trase in apartament pana la recepție.

Unii de acolo sunt niste nesimtiti la vanzari. Au impresia ca indiferent de cum se comporta alea se vand. Chiar ar fi fost fain sa poti sa le faci plangere undeva sa ii zboare pe cativa de acolo. La fel si la BabaNovac, am fost dezamagit de cei de la vanzari.

Edited by greywolfact, 12 November 2018 - 11:14.


#367
Meeshoo

Meeshoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 15.06.2006

 sebigeanina, on 12 noiembrie 2018 - 10:42, said:

parcarea de la -1 din C3 este in totalitate rezervata cladirii de birouri  ce se va construi in fata complexului

Chestia asta e pe bune? OMG! Mai are cineva informatii despre treaba asta?

#368
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 04.09.2008
De pe grup din Sept 2018: "Referitor la parcarea de la C3 de la -1 este rezervata toata de dezvoltator adica aproximativ 135 de locuri pentru cladirea de birouri care se va construi. Vor avea acces din parcare doar cu liftul care se construieste chiar la intrare."

Probabil o sa fie inceputa la anul cand se termina lucrarile si se vand majoritatea. Oricum nu e nimic inceput si probabil nu e 100% sigura treaba, cine stie.

Edited by greywolfact, 12 November 2018 - 15:20.


#369
adyliviu

adyliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 16.02.2009

 greywolfact, on 12 noiembrie 2018 - 15:20, said:

De pe grup din Sept 2018: "Referitor la parcarea de la C3 de la -1 este rezervata toata de dezvoltator adica aproximativ 135 de locuri pentru cladirea de birouri care se va construi. Vor avea acces din parcare doar cu liftul care se construieste chiar la intrare."

Probabil o sa fie inceputa la anul cand se termina lucrarile si se vand majoritatea. Oricum nu e nimic inceput si probabil nu e 100% sigura treaba, cine stie.

vrajeala .... ca sa vanda toate locurile de la -2 prima data (... normal ca toata lumea ar vrea la -1)

de ce nu ar face parcare la subsolul cladirii de birouri care se va construi ?

...deci inca o cladire de birouri in plus ... o sa fie kkrea lumii cu traficul ... 140000eur 3 cam in militari ca sa stai intr-un santier de cosmar cu trafic infernal si poluare gratis

Edited by adyliviu, 12 November 2018 - 20:59.


#370
adyliviu

adyliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 16.02.2009

 greywolfact, on 12 noiembrie 2018 - 15:20, said:

Oricum nu e nimic inceput si probabil nu e 100% sigura treaba, cine stie.

mereu apar surprize ... oamenii se arunca sa cumpere din faza de proiect (care poate suferi modificari pe parcurs)  si sa stea in santier provocand o marire artificiala a preturilor (ca deh e cerere Posted Image)

lasatii sa termine si cumparati daca va place si va convine pretul platit raportat la conditii, confort, calitate

Edited by adyliviu, 12 November 2018 - 21:12.


#371
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 04.09.2008
La piata actuala imobiliara nu numai ca nu poti negocia deloc pretul, nici macar cursul valutar nu (gen sa il fixezi fara clauza abuziva).

Eram in discutie cu cei de la vanzari la BabaNovac de 2 luni pentru 1 apartament (asta prin aprilie-mai, are finalizare decembrie). Ala tot ma lua cu vrajeli ca sunt nu stiu cati interesati si sa iau acum - de fiecare data cand reveneam sa intreb de apartament dupa 2 saptamani, inca era acolo. Si cu toate astea cand incercam sa fixez cursul valutar sau sa negociez pretul/clauze imi arunca un kkt de genul "am sute de clienti si nu a negociat unul, nu o sa negociez acum".

Revenind la 21Residence am intrebat la notar cati au luat cash si mi-a zis ca in jur de 40%.

Edited by greywolfact, 12 November 2018 - 21:44.


#372
adyliviu

adyliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 16.02.2009
e de preferat sa cumperi la 2 ani dupa incheierea proiectului pt a fi scutit de TVA ... in acest mod :

- vezi proiectul final si pe ce dai banii,
- nu mai platesti tva de 19%,
- nu mai esti expus la riscuri precum pierderea avansului daca nu mai poti cumpara ulterior (clauza abuziva in antecontract)
- nu-ti mai faci nervi din cauza intarzierilor proiectului
- nu stai 3-5 ani intr-un santier

Edited by adyliviu, 12 November 2018 - 22:07.


#373
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 04.09.2008
Am mai auzit de chestia asta dar nu am reusit sa gasesc exact articolul din lege cu regulile. Poti sa il indici ?

LE: Stiu ca am fost si la Circului Park Tower care a fost finalizat acu 3 ani si se punea problema sa platesc TVA.

Edited by greywolfact, 12 November 2018 - 22:09.


#374
adyliviu

adyliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 16.02.2009
este o discutie pe thread-ul de la upground residence pe acest forum

oricum dezvoltatorii se tin prea batosi cu negocierea si clauzele abuzve

este prin bucurestiul de vanzari de apartamente, chiar azi am vazut un apartament de 80mp din anii '90 in zona centrala (unirii - timpuri noi) la 137000 eur cu loc de parcare inclus

asa ca nush ce atata disperare pe de-o parte si nesimtire de partea cealalta

Edited by adyliviu, 12 November 2018 - 22:21.


#375
paala

paala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.11.2006

 adyliviu, on 12 noiembrie 2018 - 22:06, said:

e de preferat sa cumperi la 2 ani dupa incheierea proiectului pt a fi scutit de TVA ... in acest mod :

- vezi proiectul final si pe ce dai banii,
- nu mai platesti tva de 19%,
- nu mai esti expus la riscuri precum pierderea avansului daca nu mai poti cumpara ulterior (clauza abuziva in antecontract)
- nu-ti mai faci nervi din cauza intarzierilor proiectului
- nu stai 3-5 ani intr-un santier
Daca cumperi apartamente de 4 camere la 140.000 e fara tva poti aplica chestia asta. La ap de 2 camere sau 1 camera se vand in primele saptamani de cum sunt puse in vanzare. Rar mai gasesti pe la parter sau ultimul etaj la suprapret sa vezi pe ce dai banii

#376
adyliviu

adyliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 16.02.2009
da, eu vreau suprafata mare

 paala, on 12 noiembrie 2018 - 22:34, said:

Daca cumperi apartamente de 4 camere la 140.000 e fara tva poti aplica chestia asta. La ap de 2 camere sau 1 camera se vand in primele saptamani de cum sunt puse in vanzare. Rar mai gasesti pe la parter sau ultimul etaj la suprapret sa vezi pe ce dai banii
da, eu vreau suprafata mare
sincer niici nu le-as da voie sa construiasca cutii de chibrituri de 35-49m2 ... sau apartamente care nu respecta suprafetele minime obligatorii (sunt sigur ca le gasiti daca dati o cautare pe google)

in UE media e de 80-90m2 si la noi e de 50m2 ...

consider ca asta e o lipsa de respect pt oameni ... construiesc cutii de chibrituri ca sa vanda cat mai multi m2 la suprapret

Edited by adyliviu, 12 November 2018 - 22:43.


#377
paala

paala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.11.2006

 adyliviu, on 12 noiembrie 2018 - 22:38, said:

da, eu vreau suprafata mare


da, eu vreau suprafata mare
sincer niici nu le-as da voie sa construiasca cutii de chibrituri de 35-49m2 ... sau apartamente care nu respecta suprafetele minime obligatorii (sunt sigur ca le gasiti daca dati o cautare pe google)

in UE media e de 80-90m2 si la noi e de 50m2 ...

consider ca asta e o lipsa de respect pt oameni ... construiesc cutii de chibrituri ca sa vanda cat mai multi m2 la suprapret
Ei construiesc ce se vinde. Chiar la 21 residence apartamentele mici se vad, alea cu 4 camere stau in galantar.
Poti locui mai mult decat decent in intr o garsoniera de 35 mp. Poti locui si in 10-20 mp daca nu ai bani

#378
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 04.09.2008

 paala, on 12 noiembrie 2018 - 22:34, said:

Daca cumperi apartamente de 4 camere la 140.000 e fara tva poti aplica chestia asta.

Uite aici 2 camere Upground la 125k eur (cel mai ieftin)
https://www.imobilia...amere-X86A00013

... si 4 camere Upground la 600k eur
https://www.imobilia...amere-X86A00017

Acu daca ne uitam la cifre 125k la 89mp utili suna bine.
Dar apoi vezi cadastru si bucataria+living 57mp pe cand baia are 4mp... pe bune ??

Edited by greywolfact, 12 November 2018 - 23:03.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate