Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Casa noastra de la munte, P+1, Valenii de Munte

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
201 replies to this topic

#1
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
Salutare oameni buni!

Dupa vreo 4 ani in care am tot urmarit ce scrieti aici pe forum despre case, timp in care am invatat foarte multe de la voi (multumesc!), a venit si timpul nostru sa ne ridicam o casa de la 0.

Astfel, se dau datele problemei:
  • familie tanara, cu 3 prunci: 3 ani si jumatate, 1 an si jumatate, si al treilea still loading (pana prin vara). Primii 2 sunt baieti, al treilea vom afla ce este pe la jumatatea lui martie.
  • un teren de 875mp in Valenii de Munte, Prahova, in zona de deal, la aprox 350mp altitudine, inconjurat de paduri care se afla la o distanta de vreo 2-3km. Avem toate utilitatile: curent, gaze, apa, canalizare, asfalt.
Tema de casa
Parter:
  • la intrarea principala am dori sa avem un vestibul (windfang) care da in:
  • dressing: haine de iarna, de exterior, pantofi, haine pe care le punem cand vin musafiri, carucioare copii.

  • living

  • baie de serviciu
  • living: semineu, canapea, tv cu home theater, xbox/ps etc
  • bucataria trebuie sa fie inchisa, dar cu o usa dubla (lemn+sticla) pe care sa o putem deschide spre living. La bucatarie, vrem geam in dreptul spatiului de lucru (blat). Din bucatarie vrem acces spre camara si terasa. In bucatarie vrem sa avem si zona de dining.
  • am vrea ca livingul si bucataria sa aiba vedere spre curte si terasa
  • CT: centrala pe gaz, masina de spalat rufe, masina de uscat rufe, chiuveta, loc pt rufe murdare, mobila pt a stoca diverse lucruri: aspirator, solutii, etc. Idee CT: https://www.houzz.co...ry-room-toronto + centrala
  • birou de lucru: unde sa avem un birou pt calculator, un perete pt carti (avem multe), si o canapea extensibila sau un pat care sa coboare din perete (ascuns de carti)
Etaj:
  • dormitor matrimonial, cu dressing si baie
  • 2/3 dormitoare copii
  • baie pe hol pt copii
Alte detalii:
  • incalzirea va fi in pardoseala
  • baile de la etaj vor avea cada fiecare, iar cea de la parter va fi cu dus.
  • posibil sa facem si un garaj/magazie langa casa, in special pentru toate uneltele necesare in curte + biciclete.
Atasez si cateva poze cu terenul si imprejurimile.

Astept sfaturile si criticile voastre.

Edited by Renex, 21 February 2017 - 01:12.


#2
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
Am primit ieri si primul draft al proiectului. Ce parere aveti?

Attached Files



#3
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Multe abateri de la liniaritate...colturi. baga 10-15% in plus la pret constructie.

#4
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
din contra batrene viotl...eu o vad acele colutri si rupturi ca o optimizare a spatiilor...gandeste-te cat spatiu irosit ar fi fost daca casa era cub...eu am tot incercat sa explic oamenilor ca nu intotdeauna o casa cub e mai ieftina...
Referitor la planurile postate mie unul imi plac...cam maricica casa...dar daca bugetul nu este o problema atunci....apropo...cat e halatul?
PS: imi place cum v-a separat zonele pe etaj :)

#5
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
sunt de acord cu @brawnie

e nevoie de birou la o casă de vacanță?
în rest se anunță un loc plin de veselie și joacă

#6
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Parerea mea - suprafata peretilor exteriori e aproape dubla decat la un cub...

#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Faina casuta. Eu as modifica o camera  de la parter si as transforma-o n camera de joaca pentru copii. Voi aveti 3 , sigur veti avea si musafiri cu copii ...asa ca o gradinta in living ar fi putin deranjanta.

Edited by JurasikMan, 21 February 2017 - 10:02.


#8
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
Multumesc tuturor pentru raspunsurile prompte.


O sa va raspund pe rand:

@viotl - multumesc pentru sfat, initial si eu ma gandisem la o casa gen cub, dar mi-a placut foarte tare viziunea arhitectului. I-am cerut sa imi faca un calcul de cost ca sa imi dau seama cat m-ar duce toata distractia si daca este in buget. Sa vedem ce o sa iasa...

@brawnie - si mie mi se pare putin prea mare casa. Eu am vrut o amprenta de aprox 100mp (200mp sup desfasurata), dar stau si ma gandesc de unde sa taiem, ca imi place cam tot ce a gandit vizionarul, inclusiv holul cu spatiul gol de la parter spre etaj. Astept sa revina cu volumetria si un buget de care am nevoie si apoi o sa vedem ce mai taiem. De asemenea, stau si ma gandesc cat vor fi gazele la casa pe luna de iarna. Stiu ca e putin prea devreme deoarece inca nu am stabilit cum vor fi peretii si termoizolatia.
Halatul e pe bucati, adica e cam necesar sa ne incadram la gri in jur de 50.000 eur (+~5000). Total sper sa ne incadram pe la 100.000 eur (plus, minus, fiind vorba de finisaje, nu ma deranjeaza daca nu fac totul dintr-o data).

@bobalex18 - nu va fi o casa de vacanta. Gand bun sau rau, nu stiu, dar noi ne-am gandit ca ar fi mai bine sa ne crestem copiii intr-un oras mic, pe care il cunoastem destul de bine, decat in Bucuresti. La un calcul scurt al meu, sa ducem copiii la scoli zilnic in Bucuresti + drumul spre serviciu, ne-ar lua in jur de 3 ore. Preferam sa petrecem timpul ala cu ei acasa, nu in masina. In plus, eu lucrez in IT, in mare parte voi putea lucra si de acasa si atunci am nevoie de un loc unde sa imi pot desfasura activitatea.

@Oxigen1234 - multumesc, dupa ce vad un estimat de buget, o sa imi dau seama daca trebuie sa schimbam.

@JurasikMan - Care camera o vezi pentru loc de joaca? Arhitectul a prevazut un spatiu de joaca la bucatarie, deoarece sotia va petrece catva timp aici cand va fi singura cu toti 3. O parte dintre prieteni ii vom primi aici, iar vara cel mai probabil vom sta mai mult afara, unde vor fi tot felul de chestii pentru copii (casuta, trambulina etc.) Nu as vrea nici sa maresc suprafata casei, deoarece deja mi se pare prea mare.

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Prima data cand am trecut prin Valenii de Munte, am descoperit ca nu e... MUNTE!
2. E o casuta maricica, care va inghiti ceva bani, mai ales pe partea de isntalatii.
IPAT e un dar de la zei, dar nu prea are rost decat la parter.
3. Iti recomand sa lasi spatii largi, iar la parter, unde ai living/birou, sa pui despartitoare mobile, daca e posibil.
4. Eu cred ca ingropi banii, avand in vedere locatia. E casa de vacanta sau veti locui acolo?

#10
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Faina ideea si locatia !
Io as opta ca spatiul de terasa sa fie o camera efectiv ( camera piticilor , locul de joaca de peste zi ) iar terasa sa fie asa cum ai spus in fata livingului si a bucatariei cu iesire din living ( poti si din living si din bucatarie , deci 2 iesiri daca se vrea .. ) .

#11
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Daca e strict casa de vacanta....locatia nu va ajuta..  Mai bine mergeti toata viata la hotel de banii aia.

Ideea in sine de casa de vacanta e o prostie. Adica toata viata sa mergi in vacanta la Valeni...  Doar daca esti Becali si cumperi cate o casa pe la Ibiza,Monte Carlo, etc.

Pentru oameni obisnuiti este o cheltuiala prosteasca, gen sa moara vecinu'..

Daca o numiti altfel, gen ''casa pentru retras la pensie'' suna bine. Eu nici daca-s avea bani de casa in Poiana Brasov nu mi-as face..  Puii mei...sa merg toata viata acolo?

#12
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
foarte bine dacă puteți lucra homebased. soția are posibilitatea asta (doar în unele zile - cercetare medicală) și este mare lucru.

spațiul între living și birou poate fi despărțit prin „bări” de lemn verticale. o să caut o fotografie pentru a înțelege mai bine. practic ai intimitatea unui birou dar poți și supraveghea ce se întâmplă în living

#13
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 mariovrs, on 21 februarie 2017 - 11:11, said:

E casa permanenta !
Ce noroc ca nu e vorba de tine , initiatorul a fost clar in ceea ce priveste constructia dar unii nu citesc tot  si uite asa off topicul in floare ...

Edited by cobi1, 21 February 2017 - 11:14.


#14
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
@renex
@Oxigen1234 - multumesc, dupa ce vad un estimat de buget, o sa imi dau seama daca trebuie sa schimbam.

Ma refeream la costurile de incalzire in primul rand. Ca diferenta la construire se plateste doar o data, dar pretul energiei zilnic si tot creste. Deci estimare comparativa la pierderile termice.

#15
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 brawnie, on 21 februarie 2017 - 08:36, said:

din contra batrene viotl...eu o vad acele colutri si rupturi ca o optimizare a spatiilor...gandeste-te cat spatiu irosit ar fi fost daca casa era cub...eu am tot incercat sa explic oamenilor ca nu intotdeauna o casa cub e mai ieftina...
Referitor la planurile postate mie unul imi plac...cam maricica casa...dar daca bugetul nu este o problema atunci....apropo...cat e halatul?
PS: imi place cum v-a separat zonele pe etaj Posted Image
Deci, nu ma contrazic cu tine, nu-s asa de batut in cap. Sint convins ca stii mai bine, la fel cum eu stiu mai bine motoare navale.
Eu ce stiu precis... orice colt la casa inseamna o dolie sau o coama la acoperis. Si astea ustura rau, la sfirsitul lui rosu, cind bugetul incepe sa.... se vada fundul sacului... Asta asa, de inceput. Ca sa nu mai zicem, vorba lui @oxigen, izolatia.
Initiator, cit ai in buget izolatia? 5k, 7k, 10k?
Altfel da, ruperile alea sint de efect, spectaculoase...

Edited by viotl, 21 February 2017 - 11:48.


#16
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Vio ai dreptate in ceea ce spui...sigur ca per ansamblu costul la rosu sau la gata poate fi mai mare raportat la mp ....dar sa raportam aceasi suprafata...eu v-as ruga pe voi sa luati acele camere cu dimensiunile exacte si sa incercati sa le incadrati intr-un cub ,care sa fie si functional bineinteles....punem pariu ca suprafata construita este mai mare decat in cazul prezentat? Si atunci pretul final al constructiei eu zic ca este acelasi :) De asta spuneam ca eu vad o optimizare a spatiilor.

#17
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Mno, asa o fi, daca zici tu. Eu stiu ce nervi m-au apucat cind faceam calculele pentru tigla si cind am vazut la ce nivel de pret au ajuns piesele ne-necesare. De asemeni, ma apucasera nervii cind am vazut ce dificultati au aparut la cofrare, armare, turnare la elementele astea iesite din linie. Initial, ma gindeam ca bugetul nu e problema aici, de genul strumfitei. Dar apoi am vazut ca da. Eu nu vreau sa tai omului elanul... doar sa se documenteze, sa lucreze in cunostinta de cauza.

#18
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
@Adm de ce zici ca IPAT nu are rost la etaj? Din cauza costurilor de realizare sau mai sunt si alte motive? Biroul si livingul vor fi despartite de un perete mobil. Eu ma gandesc la ceva de genul acesta: https://st.hzcdn.com...home-office.jpg

@cobi1, multumesc pt idee. Mi se pare o idee buna, dar chiar si asa cum e in proiect, casa mi se pare prea mare. In plus, mai avem locul de joaca de la bucatarie, unde vor petrece destul de mult timp cu sotia acum cand sunt mici. Oricum, din experienta noastra am observat ca jucariile nu raman doar in camera lor ci ajung in toata casa.

@bobalex18 poti sa imi dai o fotografie cu barile de lemn despartitoare?

@viotl nu am calculat inca un buget pentru izolatie, dar sunt dispus sa investesc mai mult (chiar si 10k) in izolatie, avand in vedere ca asta imi va reduce cheltuielile ulterioare. Prefer sa stau mai mult pana cand va fi casa gata, decat sa ma grabesc si sa investesc mai putin.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate