Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Casa noastra de la munte, P+1, Valenii de Munte

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
201 replies to this topic

#37
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004

View Postandreilesan, on 10 martie 2017 - 09:16, said:

@Renex eu te sfatuiesc sa prevezi si o alternativa gazelor, vezi aici: https://forum.softpe...0#entry19090985
Aceasta alternativa alege-o oricare din cele enumarate, important e sa fie..  si nu-ti va parea rau, iar in anumite momente ai sa-l multumesti pe Dumnezeu ca ai avut urechi sa auzi si ochi ca sa vezi.. Posted Image

multumesc.

ma gandesc foarte serios sa aduc casa la acelasi nivel, a.i sa fie un perete comun intre bucatarie si living, iar pe acel perete sa punem o soba. Sotia se gandea mai demult sa facem o soba de teracota, eu inclinam intre semineu sau termosemineu. Acum am aflat de varianta incalzitorului de zidarie, sobei in clopot. Se pare ca citind mai mult doar devin mai confuz, deoarece aflu despre multe variante despre care nici macar nu stiam inainte :)

#38
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Cred ca am mai spus asta pe undeva: eu nu incerc sa conving pe nimeni sa faca ce am facut eu. Doamne fereste! Fiecare isi cunoaste bugetul si cat de mare e plapuma. Am decis sa scriu asa, un rezumat mic mic pentru ca @andreilesan ii recomandase jurnalul meu si sincer si pe mine ma sperie cand vad cate pagini are, da de cum pe altii.
Eu am renuntat de mult sa mai calculez in cat timp imi recuperez investitia in casa asta. Si oarecum cred ca uneori e abordata ciudatel problema: pun o tigla mai scumpa si mai frumoasa pentru ca imi place, cumpar o mobila mai scumpa pentru ca iar imi place, investesc in finisaje de calitate ... si toate le fac pentru confortul meu. Insa cand vine vorba de termosistem, hrv/hvac sau alte cele din domeniul asta rasare vesnica intrebare "ok, pun 15 cm in loc de 10, dar in cat timp imi recuperez investitia?". Pai 6e 61 69 62 61 sa o ia de investitie (ca tot vorbim in hex pe-aici Posted Image ), nu mai bine in loc de a face calcule si estimari pe 100 de ani ne-am rezuma la : "care e diferenta de pret intre 10 si 15 cm? pot sa fac in momentul asta un efort financiar si sa pun 15 cm in loc de 10?". Daca pot fac, daca nu, nu fac si merg mai departe si imi asum decizia.
Ca urmare eu imi consider investitia recuperata in momentul in care o sa ne mutam cu mic cu mare si o sa ne bucuram de viata la casa si curte :)

Uitandu-ma in urma, atat la casa cat si la fisierul meu cu cheltuieli concluzia e ca da, am investit foarte mult pana in momentul asta (nici nu ma gandeam cand am inceput ca vom investi atat), dar daca ar fi sa o iau de la capat nu as taia nimic de pe lista. Noroc cu creditele astea ca altfel imi mai lua cativa ani buni ca sa pot strange bani de atatea avioane :D

Buun, sa revenim la oile noastre. @Renex si mie imi place mult ce a obtinut cel de-al doilea arhitect. Uite, tot o casa asemanatoare cu a mea, facuta de acelasi arhitect, e asta https://forum.softpe...2#entry20441395 .
Cu terasa parerea mea e sa astepti sa vezi ce iese in final. Si eu am vrut separat de casa, dar cum etajul iesea mai mare decat parterul din cauza celor 4 dormitoare, am zis ca e pacat sa nu facem terasa sub partea etajului care iese in afara.

Cat despre domeniul in care lucrez, pfff, nope, nu are nicio tangenta cu domeniul asta. Nici macar diploma de inginer nu am, de-aia de care aveti multi dintre voi de pe aici :)). Lucrez in IT, programator momentan. Dar stai linistit, si eu cand am deschis jurnalul stiam ca vreau o casa pe parter (cu un eventual semineu in living). Dar ideea de casa cu semineu a crescut incet, cu pasi marunti, cu mult mult ajutor din partea oamenilor de pe aici (fata de care stiu ca nu am cum sa ma revansez in viata asta) si a ajuns in faza in care e azi. Ai rabdare, nu trebuie sa le stii pe toate, le inveti din mers. Trebuie doar sa iti aloci cate putin timp pentru jurnal si sa vrei sa inveti :)

#39
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004

View Postdana84, on 10 martie 2017 - 10:48, said:

Cat despre domeniul in care lucrez, pfff, nope, nu are nicio tangenta cu domeniul asta. Nici macar diploma de inginer nu am, de-aia de care aveti multi dintre voi de pe aici Posted Image). Lucrez in IT, programator momentan. Dar stai linistit, si eu cand am deschis jurnalul stiam ca vreau o casa pe parter (cu un eventual semineu in living). Dar ideea de casa cu semineu a crescut incet, cu pasi marunti, cu mult mult ajutor din partea oamenilor de pe aici (fata de care stiu ca nu am cum sa ma revansez in viata asta) si a ajuns in faza in care e azi. Ai rabdare, nu trebuie sa le stii pe toate, le inveti din mers. Trebuie doar sa iti aloci cate putin timp pentru jurnal si sa vrei sa inveti Posted Image

Se pare ca lucram in acelasi domeniu, si eu sunt tot programator :)

Rabdare am, cu constructia nu ma grabesc deoarece avem casa de langa Bucuresti, sa invat lucruri din domeniul asta imi place foarte tare (de cand am cumparat casa in 2012 tot citesc), iar ideea cu jurnalele de casa mi se pare geniala, mai ales ca sunteti oameni faini, dispusi sa oferiti ajutor si sfaturi foarte utile :)

#40
andreeaw23

andreeaw23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.02.2017
Stiati ca persoanele juridice ce detin constructii vor plati un impozit pe cladire pe anul 2017 astfel:
a) pentru constructiile rezidentiale care se afla in proprietate, cota este cuprinsa intre 0.08% si 0,2% din valoarea impozabila a constructiei;
B) pentru constructiile nerezidentiale, cota este cuprinsa intre 0,2% si 1,3% din valoarea impozabila a constructiei.
Valoarea impozabila a unui imobil se poate actualiza o data la 3 ani pe baza unui raport de evaluare a unui imobil intocmit de un evaluator  in conformitate cu standardele de evaluare  ANEVAR, aflate in vigoare la data evaluarii. http://emaconsult.ro...vanzare-imobil/

#41
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
ce suprafata ar fi optima pentru camera unui copil? Este putin 10.5mp?

#42
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
tu vrei un 3.5x3...... este ok zic eu.... insa eu am 3.5x4.....si este suficient.
Parerea mea.

#43
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
Hristos a inviat! Paste fericit tuturor si multa fericire alaturi de cei dragi!

Am mai primit o versiune a conceptului casei si doresc sa va cer si voua parerea.

Vor mai fi facute cateva modificari pana saptamana viitoare (cum ar fi faptul ca la dormitorul matrimonial va fi un geam dreptunghiular, nu in forma de triunghi, iar la baia matrimoniala va aparea un geam).

O nedumerire pe care o avem este daca CT-ul este prea mic. Noi vom avea aici o masina de spalat + uscat rufe cu un tobogan de haine + centrala pe gaz cu UPS si baterie + IPAT, iar in timp ne gandim sa facem fie o centrala pe lemne, fie o pompa de caldura (in functie de pretul acesteia). Eu ma gandeam sa marim CT-ul spre fatada casei, dar arhitectul zice ca ar arata urat (in acest moment casa are o lungime de aprox 12ml). Solutia lui ar fi sa mergem in jos, sa facem un demisol pe aprox 23mp in care sa avem CT-ul. Problema mea cu solutia asta este ca va implica costuri destul de mari (cel putin 3000 eur in plus). Voi ce parere aveti?

Orice sfat, legat de orice aspect al casei, este binevenit.

#44
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
CT-ul este chiar foarte mic, la ce vrei sa ai acolo nu cred ca ai sanse. Daca faci demisol de 23 mp o sa te coste ceva catre 10k, in nici un caz 3k...
Ai ceva view spectaculos din balconul de la etaj? Daca nu atunci nu ii vad rostul, spatiu pierdut inutil inclusiv cu acel hol plus punti termice etc.

L.E: acum am citit..casa de vacanta?! Este foarte mare, presupun ca ai deja un penthouse in cartierul fracez de langa herastrau daca vrei sa bagi 150 - 200k in casa de vacanta :))). Nu de alta dar cu finisaje decente la acele suprafete cam pe acolo ajungi in mod real.

Edited by catalijns, 17 April 2017 - 06:57.


#45
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostRenex, on 16 aprilie 2017 - 20:44, said:

O nedumerire pe care o avem este daca CT-ul este prea mic. Noi vom avea aici o masina de spalat + uscat rufe cu un tobogan de haine + centrala pe gaz cu UPS si baterie + IPAT, iar in timp ne gandim sa facem fie o centrala pe lemne, fie o pompa de caldura (in functie de pretul acesteia). Eu ma gandeam sa marim CT-ul spre fatada casei, dar arhitectul zice ca ar arata urat (in acest moment casa are o lungime de aprox 12ml). Solutia lui ar fi sa mergem in jos, sa facem un demisol pe aprox 23mp in care sa avem CT-ul. Problema mea cu solutia asta este ca va implica costuri destul de mari (cel putin 3000 eur in plus). Voi ce parere aveti?

Orice sfat, legat de orice aspect al casei, este binevenit.
Adevarat a-nviat !
Si eu consider ca spatiul CT este prea mic. Daca ar fi dupa mine as alege incalzirea cu lemne independenta de corporatiile transnationale. Fiind vorba de foc, l-as aduce (cum era in toate timpurile la oamenii rationali) in centrul de greutate a planului cladirii si in partea cat mai inferioara. Cu alte cuvinte rezonez mai mult cu solutia arhitectului, decat cu idea de a face focul undeva in coltul indepartat al casei. Posted Image

Am observat o legitate la majoritatea, de a prevedea spatiile tehnice pentru cazanele pe lemne cat mai indepartate de casa.. legand asta cu mizeria produsa in exploatarea acestora. Eu insa cred ca e o chestie de cultura, pe care noi am pierdut-o (sau si mai grav - multi dintre noi nici nu am avut-o vre-o data).. Posted Image

#46
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postandreilesan, on 17 aprilie 2017 - 06:59, said:

Am observat o legitate la majoritatea, de a prevedea spatiile tehnice pentru cazanele pe lemne cat mai indepartate de casa.. legand asta cu mizeria produsa in exploatarea acestora. Eu insa cred ca e o chestie de cultura, pe care noi am pierdut-o (sau si mai grav - multi dintre noi nici nu am avut-o vre-o data).. Posted Image

Hristos a Inviat!
Andrei, am trait vreo 18 ani in acest tip de "cultura", am in familie destule exemple care continua sa traiasca in acest fel dar din motive de cost. Ei viseaza acum la o "centrala cu calorifere" astfel incat sa nu mai fie nevoie sa care lemne si sa faca mizerie juma' de casa, sa "programeze" temperatura dorita si lucrurile sa se intample pur si simplu. Ar vrea sa faca si focul dar de placere nu de nevoie... A mai spus-o un om intelept: "Nu e nimic sfant in mizerie!"
Stiu ca sunt doar lemne insa vin la pachet cu praf/insecte/carii/etc...nu sunt precum cele folosite la design-ul semineelor, acele sunt si lacuite in anumite cazuri :)
De asta se prefera sa fie aduse lemnele intrun colt al casei si nu sa treci cu ele prin mijlocul ei.

Cat despre dependenta de multinationale, stiu ca acesta este un mesaj de orientare estica  insa unora ne e frica mai mare de dependenta de stat iar de asta nu vom scapa probabil niciodata. Nu ca multinationalele nu ar avea pacatele lor dar alternativa (statul are "grija" de cetateni) o putem observa cu usurinta mai la est...

Te rog nu ma intelege gresit, te respect mult pentru profesionalismul tau si pentru ceea ce faci pe acest forum!

#47
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
Catalin, nu este o casa de vacanta, este o casa permanenta. View-ul de la balcon este foarte frumos, de aceea mi-a placut ideea cu balconul si nu am renuntat la ea.

#48
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
@andreilesan - daca ar fi sa facem o soba in clopote, in ce zona a parterului credeti ca ar trebui asezata? Am vazut la Dana ca ea are si incalzirea apei cu ajutorul sobei. Ce avem nevoie pentru acest sistem? Banuiesc ca un puffer, dar as vrea sa stiu daca instalatia ar suferi ceva schimbari importante. Daca am vrea sa facem aceasta soba ulterior constructiei, se poate?  Se poate lega o astfel de soba la IPAT? Cum? Daca mergem pe aceasta solutie, apar multe lucruri noi in CT sau am reusi sa le "inghesuim" in acest spatiu?

Stiu ca sunt o multime de intrebari, dar chiar ma intereseaza sa avem o solutie alternativa gazelor.

Multumesc pentru implicare!

#49
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postcatalijns, on 17 aprilie 2017 - 07:43, said:

Andrei, am trait vreo 18 ani in acest tip de "cultura", am in familie destule exemple care continua sa traiasca in acest fel dar din motive de cost. Ei viseaza acum la o "centrala cu calorifere" astfel incat sa nu mai fie nevoie sa care lemne si sa faca mizerie juma' de casa, sa "programeze" temperatura dorita si lucrurile sa se intample pur si simplu. Ar vrea sa faca si focul dar de placere nu de nevoie... A mai spus-o un om intelept: "Nu e nimic sfant in mizerie!"
Stiu ca sunt doar lemne insa vin la pachet cu praf/insecte/carii/etc...nu sunt precum cele folosite la design-ul semineelor, acele sunt si lacuite in anumite cazuri Posted Image
De asta se prefera sa fie aduse lemnele intrun colt al casei si nu sa treci cu ele prin mijlocul ei.

Cat despre dependenta de multinationale, stiu ca acesta este un mesaj de orientare estica  insa unora ne e frica mai mare de dependenta de stat iar de asta nu vom scapa probabil niciodata. Nu ca multinationalele nu ar avea pacatele lor dar alternativa (statul are "grija" de cetateni) o putem observa cu usurinta mai la est...

Te rog nu ma intelege gresit, te respect mult pentru profesionalismul tau si pentru ceea ce faci pe acest forum!
Multumesc pentru aprecieri, eu doar incerc sa transmit ce simt si ce gandesc, evident ca nu pot oferi solutii universal valabile pentru toti colegii. Da, ca vorbitor de rusa studiez multe publicatii in aceasta limba si le trec prin filtrul propriu al gandirii.. Unul din curentii de a evita cat e posibil dependenta de multinationale, spre exemplu curentul ce promoveaza constructile din materiale la indemana (asa numitele Case Naturale), nu vin din Est, ci vin din Vest, din partea celor ce "s-au dumerit'" cum ''lucreaza'" Sistemul... Casele pasive, nu au fost inventate in Est, ci, iarasi, in Vest. Planurile Strategiei Energetice al Uniunii Europene cu privire la reducerea consumului de energie si in deosebi reducerea spre zero a consumului de combustibili fosili la incalzirea locuintelor nu sunt elaborate in favoarea concernelor din Est care exporta masiv gaze si petrol.. Am cunostinte bune care lucreaza in multinationale si la nivele de tari.. asta ma face sa vad lucruri ceva mai profund decat ar vedea cetateanul de rand..
Cu toate acestea, mai usor va vine sa ma '"inscrieti'" in '"orientat catre est'", decat sa ma priviti ca pe doar un om rational.

Cat priveste ""cultura'" incalzirii cu lemne in Romania (aici ma refer la marea majoritate a populatiei tarii si nu la cei ""de-alde mine"" pe care i-am identificat si aici), atunci mai simplu ar fi sa spun ca eu vin din '"alta lume'" si deaceea '"nu ne intelegem'". Posted Image

View PostRenex, on 17 aprilie 2017 - 10:42, said:

@andreilesan - daca ar fi sa facem o soba in clopote, in ce zona a parterului credeti ca ar trebui asezata? Am vazut la Dana ca ea are si incalzirea apei cu ajutorul sobei. Ce avem nevoie pentru acest sistem? Banuiesc ca un puffer, dar as vrea sa stiu daca instalatia ar suferi ceva schimbari importante. Daca am vrea sa facem aceasta soba ulterior constructiei, se poate?  Se poate lega o astfel de soba la IPAT? Cum? Daca mergem pe aceasta solutie, apar multe lucruri noi in CT sau am reusi sa le "inghesuim" in acest spatiu?

Stiu ca sunt o multime de intrebari, dar chiar ma intereseaza sa avem o solutie alternativa gazelor.
Pentru ca '"vin din alta lume'" nu sunt deacord sa impartasesc cunostintele, pana cand nu voi fi convins ca cladirea in cauza va fi conceputa incat impactul asupra "'lumii in care sunt si copii mei acum'"  va fi cat posibil de mic. Iar asta inseamna in primul rand o anvelopare corespunzatoare si tamplarie de calitate. In al doilea rand, instalatia termica trebuie sa fie compabilita cu orice sursa generatoare de caldura. Daca agregatul termic poate fi montat ulterior, aductiunea de aer si cosul de fum trebuiesc prevazute din faza de proiect si executate din prima.
Daca citesti cu atentie pe jurnalul colegei noastre @dana84, vei obtine raspunsuri la multe din intrebari, chiar si la cele pe care inca nu le-ai publicat aici.. Desi Dana are soba cu usa de sticla in sufragerie, acea usa nu se foloseste pentru incarcarea cu combustibil. Pentru aceasta se foloseste doar usa focarului din camera tehnica, camera care are usa exterioara prin care se aduc lemne si se duce cenusa. Da, soba Danei este conceputa sa asigure confortul (incalzire, ACM si tratament termic pentru alimente ) fara implicarea centralei pe gaz cu condensatie. La Dana caldura este asigurata prin IPAT, dar d-ta de ce ai opta pentru acest sistem? Este absolut necesar? Dana a prevazut pentru functionarea si in situatii extreme a pompei de circulatie si a automatizarii IPAT-ului, dar si a automatizarii panourilor solare termice un sistem de panouri PV (fotovoltaic), pentru ca dansii vor locui acolo permanent.
Eu unul, as opta pentru un sistem care nu depinde de energia electrica asa cum depind sistemele de IPAT cunoscute pe piata. Deaceea recomand (unde exista posibilitate) camere tehnice la subsol/demisol si sisteme de incalzire cu cazane pe lemne cu circulatie naturala, care si-ar face treaba si peste 30 de ani de la punerea in functiune.. Posted Image

Edited by andreilesan, 17 April 2017 - 11:56.


#50
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
Multumesc pentru raspunsul prompt.

Ne dorim o izolare cat mai buna a casei, vom merge pe varianta cu vata bazaltica pentru peretii exteriori, dar inca nu stim sigur daca 15 sau 20 cm. M-am intalnit in urma cu 2 saptamani cu un domn din Ploiesti pentru a afla mai multe despre ipat, pompe de caldura, sisteme de ventilatie cu recuperare de caldura, iar el ne va face un calcul energetic pentru 15, respectiv 20cm. Geamurile vor fi tripan, cel mai probabil cu rame din lemn.
In urma calcului vom sti si cata vata minerala vom pune deasupra si cati cm de XPS pe placa de la parter.

Stim sigur ca ne dorim IPAT. Am fost in mai multe case care aveau si ne-a placut foarte tare. In plus, toti din familie stam destul de mult pe jos, iar o podea incalzita este perfecta pentru noi.

Incerc sa imi dau seama ce inseamna "instalatia termica trebuie sa fie compabilita cu orice sursa generatoare de caldura", in principal ce surse alternative as putea folosi pentru IPAT.

#51
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostRenex, on 17 aprilie 2017 - 13:55, said:

Multumesc pentru raspunsul prompt.

Ne dorim o izolare cat mai buna a casei, vom merge pe varianta cu vata bazaltica pentru peretii exteriori, dar inca nu stim sigur daca 15 sau 20 cm. M-am intalnit in urma cu 2 saptamani cu un domn din Ploiesti pentru a afla mai multe despre ipat, pompe de caldura, sisteme de ventilatie cu recuperare de caldura, iar el ne va face un calcul energetic pentru 15, respectiv 20cm. Geamurile vor fi tripan, cel mai probabil cu rame din lemn.
In urma calcului vom sti si cata vata minerala vom pune deasupra si cati cm de XPS pe placa de la parter.

Stim sigur ca ne dorim IPAT. Am fost in mai multe case care aveau si ne-a placut foarte tare. In plus, toti din familie stam destul de mult pe jos, iar o podea incalzita este perfecta pentru noi.

Incerc sa imi dau seama ce inseamna "instalatia termica trebuie sa fie compabilita cu orice sursa generatoare de caldura", in principal ce surse alternative as putea folosi pentru IPAT.

Sursa poate fi un cazan cu lemne , o pompa de caldura, o instalatii solara sau de ce nu o sursa electrica (rezistenta) alimentata din fotovoltaice sau eoliene.

#52
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostRenex, on 17 aprilie 2017 - 13:55, said:

Multumesc pentru raspunsul prompt.
Posted Image

View PostRenex, on 17 aprilie 2017 - 13:55, said:

Ne dorim o izolare cat mai buna a casei, vom merge pe varianta cu vata bazaltica pentru peretii exteriori, dar inca nu stim sigur daca 15 sau 20 cm.
Ce avantaje in timp ar aduce faptul ca s-a optat pentru 15 si nu pentru 20cm? Posted Image "'Vrem noi bine, dar nici '"prea..'", caci preabine - iar nu-i bine.'"..Posted Image

View PostRenex, on 17 aprilie 2017 - 13:55, said:

M-am intalnit in urma cu 2 saptamani cu un domn din Ploiesti pentru a afla mai multe despre ipat, pompe de caldura, sisteme de ventilatie cu recuperare de caldura, iar el ne va face un calcul energetic pentru 15, respectiv 20cm. Geamurile vor fi tripan, cel mai probabil cu rame din lemn.
In urma calcului vom sti si cata vata minerala vom pune deasupra si cati cm de XPS pe placa de la parter.
Si eu sunt adeptul calculelor, chiar am sa te rog sa postezi aici concluziile.. Insa, calculele trebuiesc privite ca un film, nu ca un singur cadru(o singura imagine).. Cu alte cuvinte, privind doar inceputul filmului, sau doar sfarsitul - nu inseamna ca ai inteles intreaga actiune..

View PostRenex, on 17 aprilie 2017 - 13:55, said:

Stim sigur ca ne dorim IPAT. Am fost in mai multe case care aveau si ne-a placut foarte tare. In plus, toti din familie stam destul de mult pe jos, iar o podea incalzita este perfecta pentru noi.
Posted Image  @Renex, eu cred ca povestesti de cladiri in care IPAT-ul nu functioneaza corect, dar ti s-a inoculat ca e ceva extraordinar. Nu ma intelege gresit, si eu proiectez asa ceva si s-au montat mii de mp de IPAT, adica eu nu sunt dusmanul acestui sistem de incalzire.. Doar ca eu sustin ca un IPAT corect proiectat, executat si exploatat nu-l poti simti la atingere. De ce? Deoarece ca sa fie sanatos suprafetele pe care le atinge talpa nu trebuie sa iasa din limitele sub +20 grdC si peste +26 grdC. Pe timp scurt, adica cateva zile mai friguroase pe an pardoseala poate sa urce spre +28grdC, iar pe timp si mai scurt, gen cateva zeci de minute talpa se accepta sa atinga suprafete de +34 grdC (suprafetele ude din bai)..  Cum crezi? Daca suprafata parchetului din dormitorul vostru ar avea +26 grdC - ai simti-o la atingere ca fiind calda, avand in vedere ca talpa are cca +30 grdC (de la caz la caz, dar cam pe acolo) ? Posted Image

Dar, stieai ca daca padoseala este termoizolata asa cum prevede C107/1 (incepand cu 01.01.2011) si chiar daca nu contine IPAT - temperatura suprafetei acesteea nu difera decat cu maxim 1 grdC fata de temperatura aerului din incapere? Adica daca aerul din camera are +22 grdC, temperatura suprafetei parchetului nu va fi mai joasa de +21 grdC..
Dar nu te mira, caci nici mare majoritate a proiectantilor de instalatii termice din Romania nu stiu lucru acesta.. Spun asta caci daca domniile lor ar fi stiut nu ar fi acceptat in continuare doar 5cm de termoizolant la placa de pe sol..  Insa daca stiu si in continuare accepta aceasta abordare - e si mai grav.. Posted Image Posted Image

Si in contextul aspectelor discutate astazi pe aici, aduc un citat din rusa: '" Asa numita pura, marea Stiinta din secolele trecute in momentul de fata s-a transformat intr-o casta de intangibili, adica intr-o loja inchisa a vrajitorilor curteni, care stralucit au insusit stiinta  vicleniei/minciunii, care stralucit au insusit stiinta persecutiei celor de gandesc altfel si stiinta târârii in fata al lor detinatori de putere finantatori.'"

View PostRenex, on 17 aprilie 2017 - 13:55, said:

Incerc sa imi dau seama ce inseamna "instalatia termica trebuie sa fie compabilita cu orice sursa generatoare de caldura", in principal ce surse alternative as putea folosi pentru IPAT.
Dupa cum ai observat eu nu am scris ca doar IPAT-ul ar trebui sa fie compatibil cu orice sursa generatoare de caldura. Posted Image
Intre timp, a raspuns @picomouse, pentru care ii multumesc si adaug ca centrala pe gaz cu condensatie poate sa ramana luata in calcul, chiar daca foloseste combustibil fosil.. Voi veti decide cand sa o folositi si cand sa nu o mai folositi.. Posted Image

Edited by andreilesan, 17 April 2017 - 15:41.


#53
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postandreilesan, on 17 aprilie 2017 - 11:53, said:

Unul din curentii de a evita cat e posibil dependenta de multinationale, spre exemplu curentul ce promoveaza constructile din materiale la indemana (asa numitele Case Naturale), nu vin din Est, ci vin din Vest, din partea celor ce "s-au dumerit'" cum ''lucreaza'" Sistemul... Casele pasive, nu au fost inventate in Est, ci, iarasi, in Vest. Planurile Strategiei Energetice al Uniunii Europene cu privire la reducerea consumului de energie si in deosebi reducerea spre zero a consumului de combustibili fosili la incalzirea locuintelor nu sunt elaborate in favoarea concernelor din Est care exporta masiv gaze si petrol.. Am cunostinte bune care lucreaza in multinationale si la nivele de tari.. asta ma face sa vad lucruri ceva mai profund decat ar vedea cetateanul de rand..
Cu toate acestea, mai usor va vine sa ma '"inscrieti'" in '"orientat catre est'", decat sa ma priviti ca pe doar un om rational.
Cat priveste ""cultura'" incalzirii cu lemne in Romania (aici ma refer la marea majoritate a populatiei tarii si nu la cei ""de-alde mine"" pe care i-am identificat si aici), atunci mai simplu ar fi sa spun ca eu vin din '"alta lume'" si deaceea '"nu ne intelegem'".
Pentru ca '"vin din alta lume'" nu sunt deacord sa impartasesc cunostintele, pana cand nu voi fi convins ca cladirea in cauza va fi conceputa incat impactul asupra "'lumii in care sunt si copii mei acum'"  va fi cat posibil de mic. Iar asta inseamna in primul rand o anvelopare corespunzatoare si tamplarie de calitate.
Andrei, eu am spus ca mesajul/ideea este de orientare estica, si nu o anumita persoana respectiv d-ta! Nu mi-as permite o astfel de catalogare nici daca as cunoaste foarte bine persoana respectiva pentru ca nu este politicos ori civilizat. Dovada ca esti considerat rational este insasi aceasta discutie.
Tema la moda cu multinationalele este "impinsa" din est (vezi o gramada de site-uri de fake news de la gandeste.org la alternativenews, antene, etc) si preluata de foarte multi dintre noi, ideea e ca astia ne vor raul iar in est este spiritualitatea si traditia care ne va salva pe toti... Eu cred ca aceste idei sunt foarte periculoase pentru noi ca natiune si probabil de aceea am o anumita sensibilitate la ele. Nu e rai in vest dar cu siguranta e mai bine ca in est altfel vesticii emigrau in est iar eu nu vad pe nimeni prin Siberia decat pentru sejururi prin kamceatka pentru a admira peisajele salbatice.
Oricum o simpla vizita in Republica Moldova (ca tot e aproape) lamureste multe din aceste aspecte. Pentru cei mai infocati se recomanda un sejur in Coreea de Nord, cura de slabire si adrenalina incluse in pachet :).
Atat eu cat si sotia am lucrat/lucram in cateva multinationale in ultimii 15 ani (telecom/petrol/bancar/retail) si pot spune ca urmaresc aceleasi lucruri ca noi toti si anume profitul! Acesta este un interes legitim insa uneori nu se respecta principii etice/morale DAR depinde si de noi sa le fortam sa le respecte. Daca nu vom fi in stare sa ne protejam interesele nu o va face nimeni pentru noi, stii cum e..daca solul e fertil atunci samanta incolteste ! Dar de aici si pana la conspiratii internationale impotriva noastra e cale lunga...
UE sprijina de mai bine de 20 de ani "reducerea consumului de energie si in deosebi reducerea spre zero a consumului de combustibili fosili" tocmai pentru a reduce dependenta fata de est (importuri de energie), energia este principala arma de santaj folosita in relatiile est-vest. Dar nu taie paduri sa se incalzeasca ci fac asta tot cu gaze sau electric. Un mc de lemn de foc in afara este un lux asa cum probabil va ajunge si la noi. Deja in ultimii 5 ani s-a dublat pretul din simplul motiv ca este din ce in ce mai complicat sa tai lemn ilegal.
Altfel multinationalele din vest lucreaza foarte bine cu concernele (o diferenta fina dar importanta in perceptia publicului) din est. De fapt toti urmaresc acelasi lucru: $$$
Un exemplu: in spatele cartierului de case unde am copilarit a existat o padure. Fiind nationalizata o data cu marea colectivizare a devenit a statului si deci a nimanui. Prin urmare incalzirea cu lemne (mai mult sau mai putin eficienta) si-a spus cuvantul: padurea respectiva nu mai exista! Cred ca asta se numeste "amprenta"! Chiar din vin dintr-o astfel de lume nu consider ca este cea mai buna posibil...
Faptul ca d-ta vii din alta lume e un lucru bun pentru ca ofera si o altfel de viziune insa ambele lumi trebuie intelese in contextul actual, al perioadei in care traim, ambele au partile lor bune si mai putin...bune. Dar nu sunt nicidecum la fel cum se vrea a se lasa sa se inteleaga uneori..
Imi place sa cred ca "ne intelegem" destul de bine, si noi vrem sa lasam o "amprenta cat mai mica" in urma noastra, credem ca sunt sanse de peste 50% ca in urmatorii 20-30 de ani sa avem situatii in care retelele de gaze/electrice sa aiba "sincope" temporare, vrem siguranta incalzirii locuintei, confort, etc. In acest sens ne dorim sa avem o anvelopa completa 20/20/40, tamplarie cu lambda 0.65 si redundanta termica (incalzire termica "clasica" dublata de cea cu lemne care va fi folosita de placere sau la anaghie..). In acest sens ne-am si facut un estimat termic pornind conceptul de proiect si xls-ul lui kpk1 si inspirat tot de d-ta (multumiri!) si in versiunea cu HRV suntem pe la 58kw/mp anual ceea ce e cat de cat in opinia noastra.
Avem prevazuta si camera tehnica la demisol si probabil ideile d-ta au contribuit la aceasta alegere.
Daca si d-ta (imi place cum vorbesti, cu "d-ta" se vorbeste si la mine in familie) consideri ca "ne intelegem" te rog sa ne ajuti cu un sfat despre cum sa amplasam cat mai avantajos cosul de fum, schitele sunt in topicul de mai jos. Deocamdata ne dorim doar un semineu cu acumulare termica (max 3 ore si nu gen 8 cat o soba) insa e bine de prevazut pentru viitor.
https://forum.softpe...v/page__st__126
L.E: "au insusit stiinta persecutiei celor de gandesc altfel" - de acord, un mod de gandire diferite este un avantaj intotdeauna! Dar cel mai mare maestru (in cifre sunt cateva zeci de milioane) in acest tip de persecutie s-a numit Stalin, nu trebuie sa uitam asta. Scuze dar nu m-am putut abtine, sper ca nu mi-am luat la revedere de la un sfat pentru amplasarea cosului de fum :(

Edited by catalijns, 17 April 2017 - 16:10.


#54
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Attached File  1- 2017 04 13 OLAH - previzualizare CONCEPT ARHITECTURA perspectiva 1.jpg   244.58K   78 downloads

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate