Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casa noastra de la munte, P+1, Valenii de Munte

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
201 replies to this topic

#19
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
Am o problema pentru care as avea nevoie de sfaturile voastre.

Problema principala a terenului pe care l-am cumparat e ca e mai sus cu aprox 2-3m decat soseaua si are deschiderea mica, de doar 10.6ml. Terenul are o forma neregulata si se mareste. Cred ca pe la mijloc are vreo 20+ml. Cum pot sa fac intrarea astfel incat sa putem urca pe aici cu masinile?

Atasez o poza si pozitia de pe Google Maps (Google Maps are poze vechi, drumul e refacut in totalitate si arata mult mai bine).

https://www.google.r...6!6m1!1e1?hl=en

Attached Files



#20
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
se poate face dar va fi costisitor...uita-te pe jurnalul meu aici vezi postul 1 si 13 de pe prima pagina respectiv postul 98 de aici diferenta de nivel la mine era cam la 2 metri...la tine pare a fi ceva mai mare diferenta de nivel...atentie ca vad ca si la tine drumul este destul de ingust ...va trebui sa faci intrarea mai larga ca sa poata intra si masinile mari....vezi diferenta dintre postul 1 si postul 13.
Am zis si acolo a fost 1000 euro doar intrarea propriu zisa + vreo 1500-2000 zidul de sprijin.

#21
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
Arata foarte bine la tine. Cati ml are lungime sapatura? Eu am un teren de doar 875mp si nu as vrea sa pierd foarte mult din el cu intrarea. Arhitectul zicea ca am putea face intrarea dintr-o parte si cu zid de intarire, dar ma intreb daca masinile mari vor putea intra asa pe teren (avem si firele de stalp in dreptul terenului).

#22
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Nu mai stiu cati ml are rampa la mine dar socoteste in asa fel incat rampa sa nu depaseasca panta de maxim 20%...asta inseamna ca la o diferenta de nivel de 3 metri ai nevoie de o rampa de aprox 15 metri, la 2,5 metri - 12.5 metri si la 2 metri - 10 metri.
La parcari subteranele panta este de maxim 18% asta inseamna ca la o diferenta de nivel de 3 metri ai nevoie de o rampa de aprox 17 metri, la 2,5 metri - 14 metri si la 2 metri - 11 metri.

#23
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Am găsit modelul de "despartitor" intre living si birou. Nu trebuie luat ca exemplu exact ci ca idee care poate îmbrăca diferite forme.

Attached File  14201399453497946133.jpg   100.21K   59 downloads

#24
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View PostRenex, on 24 februarie 2017 - 09:14, said:

Am o problema pentru care as avea nevoie de sfaturile voastre.

Problema principala a terenului pe care l-am cumparat e ca e mai sus cu aprox 2-3m decat soseaua si are deschiderea mica, de doar 10.6ml. Terenul are o forma neregulata si se mareste. Cred ca pe la mijloc are vreo 20+ml. Cum pot sa fac intrarea astfel incat sa putem urca pe aici cu masinile?

[...]

Hai sa-ti spun cum am procedat eu. Am cerut acordul primariei pentru lucrarile de imbunatatiri funciare si am inceput sa "tai" din panta inca din afara terenului meu. In plus, am ales panta astfel incat sa nu ne impotrivim naturii si - foarte important in cazul unul teren mare! - directiei naturale de scurgere a apelor; asta fiind sfatul dat de geotehnician.
Ce-i drept, noi am reparat, cu aceasta ocazie, si arox 60m de drum public; ca sa-i zic asa ...
Da, avem si noi un ditamai zidul de taluzare si alte asemenea "delicatese". Nu stiu cu cat ai luat terenul dar, in cazul meu, am calculat ca teren + drum => am iesit la costuri finale tot sub cat cereau / mp prin vecinatati. Bonusul e ca unii dintre vecini ma iubesc acum (uite, a facut drumul!), iar altii ma urasc (ce de bani au! - ma rog, astia din urma n-au priceput calculul cu bugetul pt teren).

In fine, nu stiu daca experienta mea iti este de folos, dar ... cine stie ?!

Spor la treaba!

Attached Files



#25
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
multumesc DIY, orice experienta impartasita imi este de folos. La mine problema e ca nu am teren prea mare (875mp) si as vrea sa nici nu iau foarte mult din el cu acea panta. As vrea sa le ramana copiilor cat mai mult spatiu de joaca in curte.

In alta ordine de idei, sambata o sa ma intalnesc cu arhitectul sa vedem ce schimbari facem la casa. Am primit de la el volumetria casei, dar desi arata bine, nu ma incanta prea tare. Dpmdv casa arata foarte futurist, iar noi ne dorim ceva mai traditional. Prima schimbare pe care ma gandesc sa o fac e sa renunt la holul din mijloc (spatiul dintre pct 2-3) si sa nu mai fac terasa pe fundatia casei. Eventual ma gandesc sa fac mai tarziu un foisor, iar sub el un beci.

Daca renunt la spatiul respectiv, atunci intre living si bucatarie as putea face un "incalzitor de zidarie", despre care vorbeste domnul @andreilesan pe jurnalul Danei (dana84), desi inca nu prea stiu cu ce se mananca asta Posted Image

Momentan caut si citesc cat mai multe lucruri despre cum as putea construi o casa cat mai pasiva, cu un buget ok. Filosofia mea e ca mai bine bag un ban in plus in casa acum cand totul merge bine dpdv financiar, ca sa am cheltuieli cat mai mici cu casa in caz ca ceva neprevazut se va intampla in viitor.

Ca si termoizolatie, in urma discutiilor cu arhitectul, ar putea fi asa:
- pereti: 10/20cm vata bazaltica la parter, iar la etaj vata minerala
- in pod: 40-45cm vata minerala
- la fundatie nu am discutat inca.
Ce parere aveti?

Ma gandesc la o pompa de caldura, dar din ce am observat eu costul e destul de mare (8000+ eur), si as vrea doar sa o prevad in proiectul casei, iar daca voi reusi, sa o fac dupa ce termin constructia. Se poate?
Ce alte solutii ok ar mai fi?

Attached Files



#26
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Având in vedere zona, nu te incurca cu pompa de caldura. Panouri solare vidate si încălzire.cu centrala pe lemne cu puffer pentru apa calda.

Pentru casa pasiva trebuie sa te documentezi si la alte.materiale de construcții. Nu e suficient sa folosesti polistiren si vata b&m.
In primul rand geamurile sa fie tripan, o.metoda de a circula.aerul cald care se poziționează in zona superioara a camerei si utilizarea de materiale moderne (a se vedea experienta norvegiana).

#27
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostRenex, on 08 martie 2017 - 09:06, said:

...sambata o sa ma intalnesc cu arhitectul sa vedem ce schimbari facem la casa. Am primit de la el volumetria casei, dar desi arata bine, nu ma incanta prea tare. Dpmdv casa arata foarte futurist, iar noi ne dorim ceva mai traditional. Prima schimbare pe care ma gandesc sa o fac e sa renunt la holul din mijloc (spatiul dintre pct 2-3) si sa nu mai fac terasa pe fundatia casei. Eventual ma gandesc sa fac mai tarziu un foisor, iar sub el un beci.

''''.. Cand ma grabesc sa mananc cartofi copti in coaja, iar astia inca sunt fierbinti, ce fac? Ii rup/sfarm in mai multe bucati mai mici.. De ce? Ca sa maresc suprafata de transfer termic..'""'

View PostRenex, on 08 martie 2017 - 09:06, said:

... intre living si bucatarie as putea face un "incalzitor de zidarie", despre care vorbeste domnul @andreilesan pe jurnalul Danei (dana84), desi inca nu prea stiu cu ce se mananca asta Posted Image
Posted Image Citeste pana la capat jurnalul Danei si in afara faptului ca vei lamuri ce inseamna '"incalzitor de zidarie'" vei avea si multe altele de aflat.

View PostRenex, on 08 martie 2017 - 09:06, said:

Momentan caut si citesc cat mai multe lucruri despre cum as putea construi o casa cat mai pasiva, cu un buget ok. Filosofia mea e ca mai bine bag un ban in plus in casa acum cand totul merge bine dpdv financiar, ca sa am cheltuieli cat mai mici cu casa in caz ca ceva neprevazut se va intampla in viitor.
Posted Image Posted Image

View PostRenex, on 08 martie 2017 - 09:06, said:

Ca si termoizolatie, in urma discutiilor cu arhitectul, ar putea fi asa:
- pereti: 10/20cm vata bazaltica la parter, iar la etaj vata minerala
- in pod: 40-45cm vata minerala
- la fundatie nu am discutat inca.
Ce parere aveti?
Vezi cum a abordat @dana84 si la infrastructura, si la tamplarie, si la peretii exteriori.


View PostRenex, on 08 martie 2017 - 09:06, said:

Ma gandesc la o pompa de caldura, dar din ce am observat eu costul e destul de mare (8000+ eur), si as vrea doar sa o prevad in proiectul casei, iar daca voi reusi, sa o fac dupa ce termin constructia. Se poate?
Ce alte solutii ok ar mai fi?
Multe se pot face (goluri tehnologice in infrastructura, instalatii compatibile cu orice sursa generatoare de caldura, etc..), doar trebuie sa le prevezi din timp..Posted Image

#28
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Parerea mea e ca ai putea cere arhitectului sa mai restranga din amprenta si sa incerce o volumetrie cu mai putine decalaje. Eu cand ma uit la volumetria actuala aproape ca ma gandesc la un duplex :D. E ok o separare a spatiilor in interior, si eu am vrut asta, insa la exterior parca e mai frumos sa apara ca un intreg, chiar daca ai colturi de design.

Si eu am vrut in mare cam ceea ce ceri si tu, 4 dormitoare si 2 bai la etaj, la parter living, bucatarie si camara, birou, CT cu multe in el (masina de spalat haine, de uscat haine, o parte de soba, centrala, boiler, unitatea de la aspirator, unitatea de ventilare, tobogan de haine ...) , baie, windfang cu o mica garderoba, perete comun intre living si CT pentru soba (voiam alimentarea prin CT, iar din living sa vad doar focul). Tot felul de pitici am avut si eu (si inca ii mai am, ii ocrotesc).

Am vrut pompa de caldura. Mi se pare totusi o investitie f mare, mult prea mare pentru bugetul meu cel putin. Dar am ales in locul pompei sa investesc intr-un sistem de ventilare cu recuperare de caldura. Nu e ieftin nici acesta, insa mi se pare important sa existe asa ceva la o casa bine izolata.

Spor in luarea deciziilor care vi se potrivesc! :)

#29
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Arata marfa ideea arhitectului, dar e costisitoare. Daca ai banet, go for it, mie imi place cum arata. Legat de pompa de caldura, poti sa o pui si dupa un timp, nu asta e problema, problema e instalatia de incalzire - sa fie construita in asa fel incat sa fie compatibila cu orice agregat de incalzire exista (daca ti se pare costul prea mare acum - pui o centrala, daca pe viitor castigi la loto - o inlocuiesti doar pe ea cu pompa de caldura, restul instalatiei ramanand la fel).

#30
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Fara pretentia ca sunt la acelasi nivel de intelegere a lucrurilor pe acest subiect cu antevorbitorii mei (ma refer in special la Dana) - cateva idei:

- fiecare trebuie sa defineasca ce inseamna pentru el confort (de ex. pentru mine deschiderea geamurilor nu se incadreaza aici), care sunt  posibilitatile financiare prezente si asteptate, ce rata de rentabilitate il multumeste, etc. Practic sa te cunosti pe tine insuti, modul de a fi si nevoile tale (reale nu inchipuite gen "vreau iphoneX ca imi trebuie" cand de fapt doar iti place)

- investitia in sistemul de ventilare (cateva mii bune de eur) la pachet cu extraizolatia (sa spunem 20cm  vs 15 cm bazaltica ) inseamna vreo 10k eur in cazul meu (200 mp construiti). Conform calculelor termo (o sa le refac si verific cand voi avea proiectul batut in cuie 100%) scutesc max 100 de eur/an la factura de gaze. Adica 1% randament, deci recuperat in ..100 de ani :).  Stiu, mai e si cu confortul insa vorbeam doar de acel "break even" din perspectiva financiara.  Ma gandesc si ca daca stai la casa si dacaesti mai activ si intr-o zi  iesi de 10 ori in plus pe usa s-a terminat cu algoritmul.. :))) Evident nu inseamna ca cei care aleg astfel de sistem gresesc, fiecare are variabilele lui proprii pe care le introduce in formula mare iar rezultatul difera (uneori substantial).

@Dana: de unde iei acel 0,189 (corespunzator lambda/grosime)  folosit peste tot in calcul Q aerisire,  nu am gasit explicatie pe nicaieri pe unde ai postat. Presupun ca e o constanta calculata cu o medie de timp de deschis geamuri si usi pe zi, m-ar ajuta sa inteleg.
Deja sunt aproape de nivelul de frustrare al lui @floringhe care nu intelege nimic da' nici nu incearca, intotdeauna e mai usor sa distrugi ceea ce incearca altii sa faca...Si da,  stiu ca cel mai mare risc cand dai replica unui 70 72 6f 73 74  e sa..te trezesti cu 70 72 6f 73 74 75 6c   in discutie :)))  multam!

#31
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
E simplist calculul tau, dar nu intru in el pentru ca ai dreptate legat de sistemul de ventilatie, eu nu imi pun pentru economie neaparat cat pentru comfort si pentru eliminarea problemelor care pot apare dintr-o ventilatie precara (igrasie, mucegai, etc). Oarecum de acord cu ce zici, dar greseala pe care o faci este sa consideri ca pretul gazului va ramane cat este acum. Ia uite-te ce pret avea gazul acum 10 ani sau acum 20 de ani.

Eu as fi tentat sa pun tot 15cm pentru ca se pare ca de acolo cheltuiala este disproportinata fata de performanta castigata, dar diferenta de pret este destul de mica, asa ca daca pot acum mai bine il pun asa.

#32
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
@Bylly00 : cu tot respectul dar "pas contraire!" :)
Calculul meu nu este deocamdata nici macar 99% acurat pentru ca nu am inca proiectul. Dar nu poti presupune cat de simplist este pentru ca nu stii cum am facut. Am folosit atat u-wert.net, un calculator puns de kendo pe topic de vata bazaltica cat si algoritmul folosit de Dana/Andrei L. pe topicul ei.
De acord cu ventilatia precara dar sa deschizi un geam dimineata e chestie de..igiena. E ca si cum nu te-ai spala pe dinti. Stiu ca mai pleci de acasa 2 saptamani la ski si 2-3 in ...America de sud (visele sunt gratis :) ) insa poti sa lasi un mic geam de batant si centrala pe 15 grade....pierzi cateva zeci de ron pe an cu treaba asta... Totul tine de organizare!
Unde pot sa iti spun de pe acum 100% ca faci o greseala este in ceea ce priveste pretul gazelor. Sa cunosti istoria este o chestie de igiena pentru a incerca sa intelegi prezentul si anticipa viitorul. Necesara insa insuficienta pentru ca de fapt istoria NU se repeta ci "sare in trepte"  (entropie din ce in ce mai crescuta).  O simpla extrapolare a ceea ce s-a intamplat in ultmii 20 de ani nu ajuta la nimic ba dimpotriva, te poate "insela". Sunt muuulte argumente suplimentare, incerc cateva mai jos:
-inflatie uriasa in ultimii 20 de ani
- pret subventionat mostenit din trecut, intre timp piata e aproape 100% liberalizata.
- cererea de gaze a scazut pentru ca industriile au devenit mai eficiente, cresterea economica a intrat pe stagnare la nivel mondial ( si probabil va sta destul de mult aici..)  iar casele...mai izolate. cauta niste grafice la nivel anual pe perioade de zeci de an.
- noi descoperiri, rezerva estimata in acest este de peste 100 de ani la consumul actual.
-  Dpdpv ecologic: nu mai taiem atatea paduri, pretul lemnului a crescut mult si va mai creste probabil. Gazele sunt "mai curate" decat carbunele sau lemnul, asta e indiscutabil! O sa zici ca asta creste cererea, de acord! Insa sunt si stimulate de catre guverne, "preferate" si subventionate (chiar daca nu e vizibil intotdeauna).
-  Common sense: crezi ca daca creste de 3 ori in valoare reala (putere cumparare) o sa isi mai permita incalzire pe gaze mai mult de 10% dintre noi?  Si nu doar asta, industrii intregi se bazeaza pe gaze, aia e marea problema de fapt...  Ce se  va intampla atunci cu cererea si implicit cu pretul??
- geopolitic: pai vrei ca mama Rusie sa nu mai conteze deloc in lumea asta? Daca aia raman fara export de gaze le ramane doar vodca  si tenul sa ii diferentieze de...Africa!
- Mai gasesc cateva daca e nevoie.. :)
Presupunerile au rostul lor dar prea multe deschid cale libera dezastrului. Mi s-a intamplat de cateva ori deja.. :) E mult prea simplist sa tragem niste concluzii pentru urmatorii zeci de ani cand de fapt nu stim prea multe nici despre urmatorii 2-3...Teoria haosului ;)

Edited by catalijns, 09 March 2017 - 15:21.


#33
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Gata, m-ai convins, nu imi mai izolez deloc casa, e clar ca situatia de-acum va continua la nesfarsit asa ca nu am de ce sa imi fac probleme :)).

Am recunoscut ca ai niste puncte valide, dar daca tu esti optimist in ceea ce priveste evolutia pretului energiei, eu sunt pesimist, atata tot.

La locuinta mea aprape 40-45% din pierderi sunt reprezentate de ventilatie, deci daca recuperez 90% din aceasta energie scutesc ceva in jur de 1000 lei, raportat la costul sistemului de ventilatie nu inseamna mai nimic, imi trebuie vreo 20 de ani sa recuperez investitia, deci nu asta e ideea, ca o sa ma imbogatesc din asta.

#34
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Poate nu m-am exprimat eu prea explicit (desi e clar ca am incercat... :))  insa am afirmat ca si eu o sa izolez insa vreau sa inteleg pana unde e acel "bine" in contextul meu (x cm, y material, z proprietati, etc).  Am expus doar niste argumente pentru "celalalt sens", mai sunt destule (de ex. posibilitatile noastre viitoare financiare si nu numai...)
Termenul de 20 de ani este limita superioara pentru recuperare investitii in imobiliare, dublat de confort eu sunt ok cu acel termen. Insa mai tb sa ai si banii aia...mai sunt si alte "idei" pentru ei :)

#35
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004

View Postbobalex18, on 08 martie 2017 - 15:02, said:

Având in vedere zona, nu te incurca cu pompa de caldura. Panouri solare vidate si încălzire.cu centrala pe lemne cu puffer pentru apa calda.

Pentru casa pasiva trebuie sa te documentezi si la alte.materiale de construcții. Nu e suficient sa folosesti polistiren si vata b&m.
In primul rand geamurile sa fie tripan, o.metoda de a circula.aerul cald care se poziționează in zona superioara a camerei si utilizarea de materiale moderne (a se vedea experienta norvegiana).

Multumesc bobalex18. In prima faza incalzirea va fi de la centrala in condensatie pe gaz (avem la poarta toate utilitatile), dar ma gandeam la pompa de caldura in idea ca ar aduce temperatura casei pe timp de iarna la 17-18 grade, de unde as incepe sa incalzesc cu centrala, deci o economie la gaze (cel putin asta am inteles din niste discutii. E corect?). Sincer nu stiu daca merita, cred ca mai degraba as incerca alte variante, dupa cum ziceai, tripan, un sistem de ventilare, despre care am auzit abia zilele trecute, deci trebuie sa citesc mai mult. La ce materiale te referi? Poti sa imi dai niste referinte de unde pot afla mai multe?

View Postdana84, on 09 martie 2017 - 12:11, said:

Parerea mea e ca ai putea cere arhitectului sa mai restranga din amprenta si sa incerce o volumetrie cu mai putine decalaje. Eu cand ma uit la volumetria actuala aproape ca ma gandesc la un duplex Posted Image. E ok o separare a spatiilor in interior, si eu am vrut asta, insa la exterior parca e mai frumos sa apara ca un intreg, chiar daca ai colturi de design.
Exact asta vreau sa ii cer si eu. Nu sunt deloc multumit de faptul ca as avea 6 pereti exteriori in loc de 4, iar pierderile de caldura cred ca ar fi mai mari, pe langa costurile de construire (multa sticla, 2 pereti exteriori in plus, care trebuie termoizolati). Sincer, imi place foarte tare exteriorul celui de al doilea proiect al tau. Sambata va veni in Bucuresti arhitectul si vom face impreuna schimbari la proiect. O sa ii cer sa mai scadem din suprafata totala a casei; as dori sa ajung undeva pe la 200-220mp sup desfasurata. Terasa ma gandesc sa nu o mai fac pe fundatia casei, ci sa fac mai tarziu fie un foisor, fie un decking legat de casa.

View Postdana84, on 09 martie 2017 - 12:11, said:

Si eu am vrut in mare cam ceea ce ceri si tu, 4 dormitoare si 2 bai la etaj, la parter living, bucatarie si camara, birou, CT cu multe in el (masina de spalat haine, de uscat haine, o parte de soba, centrala, boiler, unitatea de la aspirator, unitatea de ventilare, tobogan de haine ...) , baie, windfang cu o mica garderoba, perete comun intre living si CT pentru soba (voiam alimentarea prin CT, iar din living sa vad doar focul). Tot felul de pitici am avut si eu (si inca ii mai am, ii ocrotesc).
O multime de idei interesante aici, la care nici nu ma gandisem: tobogan de haine, unitate de ventilare. Din pacate am reusit sa citesc doar 30 de pagini din jurnalul tau, dar sper sa recuperez cat mai curand. Ai o multime de informatii utile acolo. O intrebare: cum/de unde ai invatat sa faci toate calculele acelea? Esti in domeniu sau ai citit ceva anume pe internet? Posted Image

View Postdana84, on 09 martie 2017 - 12:11, said:

Spor in luarea deciziilor care vi se potrivesc! Posted Image
multumim!

#36
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostRenex, on 09 martie 2017 - 20:03, said:

Multumesc bobalex18. In prima faza incalzirea va fi de la centrala in condensatie pe gaz (avem la poarta toate utilitatile), dar ma gandeam la pompa de caldura in idea ca ar aduce temperatura casei pe timp de iarna la 17-18 grade, de unde as incepe sa incalzesc cu centrala, deci o economie la gaze (cel putin asta am inteles din niste discutii. E corect?). Sincer nu stiu daca merita, cred ca mai degraba as incerca alte variante, dupa cum ziceai, tripan, un sistem de ventilare, despre care am auzit abia zilele trecute, deci trebuie sa citesc mai mult. La ce materiale te referi? Poti sa imi dai niste referinte de unde pot afla mai multe?
@Renex eu te sfatuiesc sa prevezi si o alternativa gazelor, vezi aici: https://forum.softpe...0#entry19090985
Aceasta alternativa alege-o oricare din cele enumarate, important e sa fie..  si nu-ti va parea rau, iar in anumite momente ai sa-l multumesti pe Dumnezeu ca ai avut urechi sa auzi si ochi ca sa vezi.. Posted Image

View Postandreilesan, on 11 februarie 2015 - 11:02, said:

... daca consumul anual de biomasa era o cantitate fixa si aceasta cantitate rezulta anual din propria gospodarie - ciclul era inchis si nu necesita strategii de reducere a consumului de combustibil...


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate