Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Casa mica P+M. Fuga de la bloc.

- - - - -
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#55
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postbrawnie, on 26 februarie 2017 - 15:53, said:

de unde le tot scoateti fratilor pe astea cu sobele??
tocmai pentru ca suntem in secolul 21 au evoluat si sobele...Nu vorbim aici neaparat de soba de teracota a bunicii langa care intradevar nu poti sa stai...uite te invit pe la mine sa stai langa soba si sa imi zici dupa daca ti se face rau sau nu Posted Image Pentru aerul necesar arderii se poate prevedea o aductiune de aer din exterior ca in imaginea atasata....
PS: eu unul imi doresc miros de lemn in casa...

Ce fel de soba ai? Poti pune un link?

@puma_rider, ai grija ce doresti ca ti se poate intampla:) problema la bai e ca produc multa umezeala. Daca in casa este umezeala redusa, nu e chiar atat de rau sa intre aburul in casa. Dar daca ai umiditate medie spre crescuta in casa, in punctele cele mai reci din casa vei avea, in timp, mucegai. Tine cont ca lipsa unui geam la baie aduce cu sine si un consum mai crescut se curent pt iluminarea baii. Elegant e sa ai un ventilator temporizat care sa iti evacueze aburul si vaporii de apa din baie. Si unele mirosuri.

Iar in mansarda, daca nu o incalzesti si pui dulapurile de haine, daca le mai lipesiti de perete, mucegai se cheama. Nu mai scoti mirosul din haine.

#56
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
nu este soba mea este a cumnatei...noi am construit un duplex...este o soba din zidarie cu fumuri verticale facuta cu samota....nu a iesit perfect dar asta este...poze aici

#57
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postbrawnie, on 26 februarie 2017 - 20:38, said:

..noi am construit un duplex..
wrong


#58
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
bine ma....locuinta insiruita...sau triplex..na :P

#59
puma_rider

puma_rider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.06.2008

View Postbrawnie, on 26 februarie 2017 - 20:02, said:

de ce zidarie de 38? nu faci termosistem?
Sigur ca punem termosistem,  dar ma gandeam unde sunt stalpii va fi mai rece si ar fi bine ca pe langa termosistem stalpul ala sa fie "invelit" si cu 8cm de caramida la exterior.
Dar daca merge doar cu termosistem nu pot fi decat multumit.

View Postsonnydellmarco, on 26 februarie 2017 - 20:33, said:

@puma_rider, ai grija ce doresti ca ti se poate intampla:) problema la bai e ca produc multa umezeala.
Era o gluma. Vor fi geamuri cu siguranta. Si da e o idee buna, de a scoate repede aburul. Mai ales la mansarda.

View Postsonnydellmarco, on 26 februarie 2017 - 20:33, said:

Iar in mansarda, daca nu o incalzesti si pui dulapurile de haine, daca le mai lipesiti de perete, mucegai se cheama. Nu mai scoti mirosul din haine.
Bineintels ca incalzesc mansarda. In principiu incalzirea va fi cu centrala pe gaze.  Soba e doar pt cazuri de avarie.

#60
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
ce grosime va avea termosistemul?

#61
puma_rider

puma_rider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.06.2008
Nu stiu. Probabil 20 pe N si 15 pe alte laturi. Din pacate aproape sigur va fi polistiren.

#62
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Hai sa luam un exemplu :
perete de 30 + 20 termoziolant avem cele 2 suprafete: caramida si beton...la caramida vei avea un R total = 6.395 [m²K/W], la beton R = 5.358 [m²K/W]
perete de 30 + 15 termoziolant avem cele 2 suprafete: caramida si beton...la caramida vei avea un R total =5,145 [m²K/W], la beton R = 4,108 [m²K/W]
perete de 30 + 10 termoziolant avem cele 2 suprafete: caramida si beton...la caramida vei avea un R total = 3,895 [m²K/W], la beton R = 2,858 [m²K/W]
Diferenta intre suprafete este de 1.037 [m²K/W] in toate cele 3 cazuri asta ar insemna cam 3,5 cm de termoizolant in plus la stalpi ca sa ii aduci la aceasi rezistenta...totusi eu nu mi-as bate capul cu asta...probleme de punti termice sa iti pui cand raman betoane neizolate nu in cazul stalpilor....

Edited by brawnie, 26 February 2017 - 23:10.


#63
puma_rider

puma_rider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.06.2008
Ce pot sa zic? Multumiri si ma inclin. Posted Image

#64
puma_rider

puma_rider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.06.2008
Daca cineva a vazut ceva teribil de rau in planurile mele il rog sa ma atentioneze.
Teoretic, asta seara, camerele, usile si geamurile vor fi batute in cuie. ;)

#65
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Pune cuie cat mai mari ..ca sa nu le mai poti modifica :D


#66
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postpuma_rider, on 28 februarie 2017 - 11:12, said:

Daca cineva a vazut ceva teribil de rau in planurile mele il rog sa ma atentioneze.
Teoretic, asta seara, camerele, usile si geamurile vor fi batute in cuie. ;)

Am văzut doar ce ai postat. Poate nu am văzut eu dar fără Secțiuni nu am cum sa ghicesc ce a făcut proiectantul acolo si randarile pot sa  arate ceva probleme. Structura spune multe si eventualele bubițe sar in ochi . Așa ca o idee buna este sa le pui pe toate si sigur colegii ți le vor lua la puricat. Niciodată sa nu spui niciodată adică este posibil sa mai modifici din diverse motive ce țin de structura sau de estetic (poți sa nu ii zici modificare, zii optimizare si deja suna mai bine)😜

#67
puma_rider

puma_rider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.06.2008
Acum trecem la structura. Pana acum am definit partiționarea.

#68
puma_rider

puma_rider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.06.2008
Update.
Am avut reuniune la arhitect si cu inginerul structurist.
Sa stabilit ca va fi structura pe cadre. Trebuie sa anunt eu care e diferenta de nivel fata de nivelul strazii. Azi am masurat cu furtunul si mi-a rezultat ca drumul asfaltat e cu 30cm mai innalt decat terenul.
Mai trebuie sa comunic ceva. Diferenta dintre nivelul placii si nivelul pardoselei. Noi nu vrem IPAT dar am tot citit ca e bine sa fie un spatiu  unde se pune polistiren intre pardoseala si placa pt izolare termica si pt a face loc diverselor tevi sau alte chestii ce trebuiesc intinse pe jos. Care e optimul cotei pt parter? Dar pentru mansarda?(acolo nu cred ca mai e necesara izolatie termica)

Multumiri

#69
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postpuma_rider, on 02 martie 2017 - 16:42, said:

Update.
Am avut reuniune la arhitect si cu inginerul structurist.
Sa stabilit ca va fi structura pe cadre. Trebuie sa anunt eu care e diferenta de nivel fata de nivelul strazii. Azi am masurat cu furtunul si mi-a rezultat ca drumul asfaltat e cu 30cm mai innalt decat terenul.
Mai trebuie sa comunic ceva. Diferenta dintre nivelul placii si nivelul pardoselei. Noi nu vrem IPAT dar am tot citit ca e bine sa fie un spatiu  unde se pune polistiren intre pardoseala si placa pt izolare termica si pt a face loc diverselor tevi sau alte chestii ce trebuiesc intinse pe jos. Care e optimul cotei pt parter? Dar pentru mansarda?(acolo nu cred ca mai e necesara izolatie termica)

Multumiri

Dacă acum drumul e mai sus cu 30 cm va trebui sa urci cu cota 0 la 75 cm fata de terenul actual ( adică cota drumului + 3 trepte a 15 cm).
Poți pune chiar dacă nu vrei IPAT un 10 cm de polistiren sub placa, vei avea o izolare mai buna.
Dacă vrei sa vii si pe placa cu polistiren eu zic ca pentru instalatii 10 cm ajung (poți trage electrice , sanitare si încălzire ) , nu o sa poți plimba canalizarea care are diametrul mai mare dar se presupune ca o duci prin placa.
Optimul înălțimii de parter este cit vrei tu dar sa fie multiplu al înălțimii cărămizii. La bloc ai cam 2,5 m . Acum nu poți sa ai un living de 50 mp si tavanul la 2,5 , va arata nașpa ( trebuie păstrată o proporție ).  Mai e o problema - vrei sau nu tavan fals. Opțiunea te duce la înălțimi diferite. Fără tavan fals consider un 2,75-2,85 o înălțime potrivită la camere medii. Cu tavan fals 3-3,2 placa -placa. Nu te grăbi cu răspunsul . Tavanul fals are si el avantaje ( mai ascunzi o grinda, un cablu , o țeava, un AC, etc) dar si dezavantaje ( nu e gratis , înalți camerele si intra mai multă caramida, etc.). Astea pe parter. La etaj înălțimea este in mod uzual mai mică cam 2,6- 2,75 deoarece si camerele au suprafața mai mică. La mansarda poate fi la fel cu etajul dar depinde ce spații ai acolo si cum le folosești.

#70
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postpuma_rider, on 21 februarie 2017 - 10:04, said:

[...] Se va face mizerie dar vom curata.
Am trecut la bloc prin renovari locuind in ap cu 2 camere. Se zugravea camera si dormeam in living. Apoi toata familia inghesuita in dormitor. Nu e usor dar nu am ramas cu traume. Posted Image  [...]
Multumesc tuturor.

Asa e! S-au facut si se vor mai fac renovari in locuinte. Nu-i nimic nou. Ce va fi nou, pentru tine, e chestia ca - pentru amenajarea mansardei - vei avea la dispozitie si curtea Posted Image Adica taierile, amestecurile si prepararile materialelor se vor face afara. Singura chestie cu adevarat prafoasa va fi slefuirea peretilor, daca o lasi pe mai tarziu. Dar si asta se rezolva cu bariere umede si geamuri deschise. Spor la treaba!

View Postpuma_rider, on 25 februarie 2017 - 21:57, said:

[...]
Saptamana viitoare se pare ca vom avea o discutie la acre va participa si structuristul.

[...]

Am aruncat o privire la planurile tale si ti-as sugera o modificare. Si anume, in bucatarie. Eu, in locul tau, as pune "bucataria" pe peretele interior, cel dinspre living, as plusa cu o fereastra pe peretele unde este acum mobila si as muta masa de bucatarie in colt, cu lumina de pe doua directii. Si as pune usa glisanta spre terasa. Asa as face ... De fapt, chiar asa si am Posted Image .

#71
puma_rider

puma_rider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.06.2008

View Postpicomouse, on 02 martie 2017 - 20:30, said:

Dacă acum drumul e mai sus cu 30 cm va trebui sa urci cu cota 0 la 75 cm fata de terenul actual ( adică cota drumului + 3 trepte a 15 cm).
Poți pune chiar dacă nu vrei IPAT un 10 cm de polistiren sub placa, vei avea o izolare mai buna.
Fiind campie,nimic mai inalt in jur si fara ape in zona, parca nu m-as inalta atat. Bugetul e foarte mic, innaltarea asta presupun ca e contur din beton armat care costa destul. 20cm peste drum nu e ok?

View Postpicomouse, on 02 martie 2017 - 20:30, said:

Dacă vrei sa vii si pe placa cu polistiren eu zic ca pentru instalatii 10 cm ajung (poți trage electrice , sanitare si încălzire ) , nu o sa poți plimba canalizarea care are diametrul mai mare dar se presupune ca o duci prin placa.
Ma gandeam la 5cm; 4cmXPS + 4cm sapa + 1cm parchet/gresie.   Sau e o prostie? nu cunosc grosimile uzuale pt sapa, gresie etc
Voi avea izolatie si sub placa. Defapt daca izolam asa bine peste placa nu pierdem acea inertie termica a placii care am inteles ca aduce la plus la senzatia de confort. Nu e mai bine sa izolam bine sub placa si deloc peste?

View PostDIY, on 02 martie 2017 - 23:06, said:

Am aruncat o privire la planurile tale si ti-as sugera o modificare. Si anume, in bucatarie. Eu, in locul tau, as pune "bucataria" pe peretele interior, cel dinspre living, as plusa cu o fereastra pe peretele unde este acum mobila si as muta masa de bucatarie in colt, cu lumina de pe doua directii. Si as pune usa glisanta spre terasa. Asa as face ... De fapt, chiar asa si am Posted Image .

Adica ceva de genul asta?  Usa aceea de exterior glisanta nu este mai scumpa? Nu are pierderi termice mai mari? Eu am vazut acum 10ani, usi si geamuri glisante prin alte tari si cam sufla vantul printre ele...Poate lucrurile au evoluat acum dar doresc ceva fiabil si ieftin la intretinere.  
O mai rumeg.  Sa vad, daca scot cuiele.  Posted Image

[sharedmedia=core:attachments:1836176]

Edited by puma_rider, 03 March 2017 - 11:31.


#72
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postpuma_rider, on 03 martie 2017 - 11:30, said:


Fiind campie,nimic mai inalt in jur si fara ape in zona, parca nu m-as inalta atat. Bugetul e foarte mic, innaltarea asta presupun ca e contur din beton armat care costa destul. 20cm peste drum nu e ok?

Nu nu e ok. Vei lasa terenul sub cota drumului ca sa aiba unde sa se adune apa cind ploua ? Probabil nu , in citiva ani o sa mai bagi ceva pamint cel putin la nivel cu drumul.  Asa ca daca vei avea cota 0 la cota drumului cite trepte faci ca sa intri in casa in 20 cm ?  Cind am zis 45 cm am respectat 3 trepte a 15 cm.
Daca faci un calcul simplu o sa vezi ca cei 25 cm ( in plus fata de cei 20 pe care ii vroiai) pe un  perimetrul de sa zicem de 34 m la o latime sa zicem de 30 cm inseamna cam 3 mc de beton care costa sa zicem 750 lei. Inteleg idea cu buget strins dar nu cred ca merita pt banii astia sa faci casa in groapa. Asta e parerea mea.


Ma gandeam la 5cm; 4cmXPS + 4cm sapa + 1cm parchet/gresie.   Sau e o prostie? nu cunosc grosimile uzuale pt sapa, gresie etc
Voi avea izolatie si sub placa. Defapt daca izolam asa bine peste placa nu pierdem acea inertie termica a placii care am inteles ca aduce la plus la senzatia de confort. Nu e mai bine sa izolam bine sub placa si deloc peste?

La placa de cota 0 vrei sa fii cit mai bine izolat fata de sol deoarece pe acolo pierzi caldura. 5 cm sunt putini, incearca 10 EPS de densitate mare 150-200 nu iesit mult mai scump. Daca nu pui incalzire in pardoseala (adica nu e incalzita placa direct) ea va prelua din casa caldura si va ajunge la o anumita temperatura. Problema este ca si daca izolezi pierderi tot vor fi dar mai mici. Avind o masa mare placa se opune schimbarilor bruste de temperatura si asta se numeste inertia termica dar sa nu crezi ca se creeaza energie din nimic asa ca pierderile trebuiesc inlocuite.  Daca izolezi si deasupra placii si pui sa zicem parchet vei mentine un transfer redus de caldura spre placa , o placa cu temperatura mai mica va pierde mai putin spre sol deci in total consumi mai putin pe incalzire.



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate