Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Casa mica P+M. Fuga de la bloc.

- - - - -
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#19
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Spor la treaba!
Ca sfat, te-as sfatui sa iei in calcul finisarea la etaj, pentru prima data, si abia apoi la parter. Il vei avea pe Dorel in casa, cu sacu' de ciment in spate, cu o scandura in spate si iti va face totul vraiste pe la parter, pana ajunge la etaj. Termina sus si lasa-l pe Dorel sa faca ce vrea pe jos.

#20
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
rich asta inseamna ca toate dresingurile facute pe peretii exteriori sunt pline de mucegai?

#21
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View Postbrawnie, on 21 februarie 2017 - 13:06, said:

rich asta inseamna ca toate dresingurile facute pe peretii exteriori sunt pline de mucegai?
de obicei, in dressing se pune calorifer. adica, e ca o camera.

#22
puma_rider

puma_rider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.06.2008
Intrebarea mea e, sa fac ca in m1 sau m2? Posted Image Sincer mai mult de 2 dormitoare si o baie nu ne trebuie. Find mai putin de amenajat poate e mai ieftin.

@xplozia  In mare Dorelul de la mansarda voi fi eu Posted Image

Attached Files

  • Attached File  m1.JPG   28.15K   20 downloads
  • Attached File  m2.JPG   26.46K   21 downloads


#23
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
Si eu am facut parterul si apoi mansarda (singur singurel, fara niciun dorel). Nu este usor, nici foarte comod si nici rapid...dar daca nu ai 2 maini stangi merge. Eu am ales sa finisez mansarda cu lambriuri de lemn (tavanul inclinat), placare verticala cu parchet pe peretii cu frontoanele(acoperis 2 ape, pe aceste zone sunt si ferestrele) iar rigips am pus doar pe peretii laterali cu inaltimea mica (la mine mansarda pleaca de la 70cm inaltime pe laterale).

#24
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postbrawnie, on 21 februarie 2017 - 10:43, said:

geo undeva la 1000 lei
idei pentru mansarda:
puteti pune si poze cu idei de bucatarie, daca aveti

#25
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postrich1974, on 21 februarie 2017 - 11:21, said:

in astfel de spatii, ma simt ca intr-un cotet mai mare de caine. dulapurile amenajate pe peretii exteriori sunt reteta sigura pentru stagnarea aerului si aparitia mucegaiului. dupa aia, il vedem pe aici intreband "ce solutie recomandati pentru combaterea mucegaiului?".

Mucegaiul nu poate creste pe suprafețe uscate. Are nevoie de apa. Apa poate proveni din condens care se formează pe suprafețe reci deci izolație proasta = mucegai. Prin mișcarea aerului adică ventilare reduci cantitatea de vapori dar dacă suprafața este suficient de rece va apare mucegai. O casa termo si hidroizolata nu face mucegai , nu baga omul la idei degeaba. Iar ideea de a trimite un copil la grădinița  sau la școala primara la 30 km singur mi se pare absurda , asta ca sa fiu delicat.

#26
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View Postpicomouse, on 21 februarie 2017 - 22:27, said:



Mucegaiul nu poate creste pe suprafețe uscate. Are nevoie de apa. Apa poate proveni din condens care se formează pe suprafețe reci deci izolație proasta = mucegai. Prin mișcarea aerului adică ventilare reduci cantitatea de vapori dar dacă suprafața este suficient de rece va apare mucegai. O casa termo si hidroizolata nu face mucegai , nu baga omul la idei degeaba. Iar ideea de a trimite un copil la grădinița  sau la școala primara la 30 km singur mi se pare absurda , asta ca sa fiu delicat.
Da localnicii aia sunt analfabeti? Acolo nu sunt scoli, grdinite, etc? Unde se muta, la periprava?

#27
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postsonnydellmarco, on 21 februarie 2017 - 16:29, said:

puteti pune si poze cu idei de bucatarie, daca aveti
Pinterest este prietenul tau...singura limitare este timpul...odata ce te bagi in acel site ....uiti sa mai iesi :)

#28
lungubogdan

lungubogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.03.2008
salut.

in configuratia ta, orientarea cardinala e defavorabila. latimea terenului iti permite sa te orientezi catre soare. din 13.15 m, lasi 3.50 m spre nord, ai casa de 7 m latime si iti raman 2.65 m  spre sud. suficient cat sa dai ferestre. orienteaza zona de parcare spre nord si bucataria si adu camera de zi, locul de luata masa si dormitoarele catre sud. nici nu stii cat conteaza sa ai lumina in casa.

#29
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,551
  • Înscris: 03.04.2013

View Postrich1974, on 21 februarie 2017 - 22:54, said:

Da localnicii aia sunt analfabeti? Acolo nu sunt scoli, grdinite, etc? Unde se muta, la periprava?
Care-i problema cu periprava? Acolo sint analfabeti? Posted Image

#30
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

View PostRenex, on 21 februarie 2017 - 01:39, said:

........ am: 3 dormitoare de cate 15mp, un living de 26mp, bucatarie 9mp, baie 9mp, vestibul. Daca doresti, pot sa caut proiectul si sa ti-l trimit in privat.

Ce deschidere ai la teren?

#31
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
@ Brawnie : multumim pentru site http://ro.pinterest....93176063181697/

Edited by Adrianradu, 22 February 2017 - 11:05.


#32
puma_rider

puma_rider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.06.2008

View Postlungubogdan, on 22 februarie 2017 - 09:33, said:

salut.

in configuratia ta, orientarea cardinala e defavorabila. latimea terenului iti permite sa te orientezi catre soare. din 13.15 m, lasi 3.50 m spre nord, ai casa de 7 m latime si iti raman 2.65 m  spre sud. suficient cat sa dai ferestre. orienteaza zona de parcare spre nord si bucataria si adu camera de zi, locul de luata masa si dormitoarele catre sud. nici nu stii cat conteaza sa ai lumina in casa.
Pe latura din Sud e un teren liber de constructii. Nu cred ca va ramane asa. Si nu vreau sa am ferestre la 2.65m de curtea vecinului. Nu vreau sa vad si mai ales nu vreau sa aud din casa ce face el acolo. Poate argumentatia nu e valida pentru voi, dar v-am spus de la inceput ca am sechele de la bloc. Posted Image
Casa care intial o vedeam de 7m latime a ajuns 7.8 Posted Image

Estimez ca dupa ora 2-3 dupa amiaza voi avea lumina directa in living. Oricum pana seara nu e nimeni acasa. O vreme am stat intr-o gasoniera cu toate geamurile spre nord ce avea si balcon in fata.
Personal inafara de faptul ca nu crestea nici o floare nu am simtit mare discomfort.

#33
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
Eu unul nu vad beneficiile dormitoarelor pe sud. In dormitor dormi, deci cel mai probabil intri acolo dupa lasarea serii. Daca vrei sa tragi un pui de somn in cursul zilei mai degraba ai vrea un pic de racoare decat caldura maxima de vara.
Eu am dormitoarele pe est-nord-est si nu regret absolut nicio secunda. Vara nu am nevoie de aer conditionat, dorm bine.


#34
lungubogdan

lungubogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.03.2008
este mult mai sanatos sa ai soare in toata casa, daca te uiti in satele vechi, toti aveau casele orientate cu fatada la sud. temperatura si lumina in cursul zilei se pot regla cu o tamplarie de buna calitate si cu jaluzele sau obloane. e mult mai simplu sa restrictionezi lumina solara daca ai nevoie intr-o zi decat sa faci sa intre soarele ca sa schimbe atmosfera in camera. intotdeauna o casa in care intra soarele va fi o casa in care mediul de viata este mult mai sanatos si mai bun.
oricum alegerea este a ta.

#35
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007

View Postlungubogdan, on 22 februarie 2017 - 15:58, said:

este mult mai sanatos sa ai soare in toata casa, daca te uiti in satele vechi, toti aveau casele orientate cu fatada la sud. temperatura si lumina in cursul zilei se pot regla cu o tamplarie de buna calitate si cu jaluzele sau obloane. e mult mai simplu sa restrictionezi lumina solara daca ai nevoie intr-o zi decat sa faci sa intre soarele ca sa schimbe atmosfera in camera. intotdeauna o casa in care intra soarele va fi o casa in care mediul de viata este mult mai sanatos si mai bun.
oricum alegerea este a ta.

Intra soarele de dimineata si pana spre pranz in dormitoare. Bucataria este pe sud si bine vitrata (aici oricum atmosfera sr incalzeste si de la gatit nu doar de la soare) iar livingul pe sud-vest...deci am soare in casa.

Daca tot ai adus in discutie casele stra-bunicilor, de ce nu te uiti si cate camere aveau si totodata marimea geamurilor?
Fiecare face cum crede ca este mai bine.

#36
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
La bloc am toate camerele spre est si vara imi iese pe nas. Nu fac altceva decat sa caut sa acopar ferestrele.
Daca erau spre sud cred ca ma sinucideam.
Iarna nu prea e soare, ca sa conteze.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate